Woman applying concealing cream on her nose

Trądzik różowaty i skóra naczyniowa Identyfikowanie objawów i poszukiwanie rozwiązań

W przeciwieństwie do wielu chorób skóry, nadwrażliwa skóra twarzy może nie dawać żadnych wyraźnych oznak poza silnym uczuciem dyskomfortu dla pacjenta. Jest to typowy problem. Badania ankietowe wykazały, że w uprzemysłowionym świecie coraz więcej pacjentów skarży się na wrażliwość skóry, a dermatolodzy na całym świecie odnotowują coraz więcej zgłaszanych przypadków. Jednakże biorąc pod uwagę częsty brak widocznych objawów nadwrażliwości skóry nie ma możliwości weryfikacji dokładnych danych liczbowych.

Jakie są objawy trądziku różowatego i skóry naczynkowej i czym się różnią?

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie zapalne dotykające niemal 10% dorosłej populacji. Chorobę tą zalicza się do „rodziny” schorzeń skóry nadwrażliwej, pacjenci opisują nieprzyjemne delegliwości, m.in. pieczenie i kłucie – subiektywne odczucia związane z nadwrażliwością.

Oprócz powyższych objawów często występują napadowe zaczerwienienia skóry twarzy obejmujące środkową część twarzy: typowe objawy to rozlane zaczerwienienie policzków, brody, nosa oraz centralnej części czoła, teleangiektazje, grudki oraz krostki. Niekiedy zmiany obejmują również okolice oczu, co zazwyczaj przejawia się występowaniem zapalenia brzegów powiek lub zapalenia spojówek.

W najpoważniejszych przypadkach trądziku różowatego może dojść do przerostu tkanki łącznej. Problem ten dotyczy zwykle nosa i nazywany jest guzowatością nosa. Nos wygląda na duży i bulwiasty, co może dawać mylne wrażenie, że pacjent cierpi na alkoholizm. Taki stan ma wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pacjentów. Pojawiające się grudki i krostki przypominają te występujące w przypadku skóry trądzikowej, jednak w trądziku różowatym pory nie są zatkane, skóra często bywa sucha a nie tłusta, a ponadto trądzik różowaty rzadziej pozostawia blizny.

W przypadku trądziku różowatego zaczerwienienia występują na policzkach, podbródku, nosie i czole.
Ostry trądzik różowaty może prowadzić do guzowatości nosa

Skóra naczyniowa (naczynkowa) jest również stanem skóry nadwrażliwej, towarzyszy jej nieprzyjemne uczucie kłucia i pieczenia. W przypadku skóry naczynkowej, mamy do czynienia z zaczerwienieniem, suchością i wrażliwością skóry. Zaczerwienienie jest skutkiem rozszerzonych naczyń krwionośnych, które ze względu na zmniejszoną elastyczność skóry, rozszerzają się, gdy krew płynie do skóry, ale nie kurczą do poprzedniej wielkości, jak w skórze normalnej.   Skóra naczynkowa może w początkowej fazie wykazywać typowe oznaki jedynie okresowo, ale wraz z postępem i rozwojem problemu, zaczerwienienie skóry jest stale widoczne. Skóra zaczerwieniona z powodu nadwrażliwości różni się od zwykłego zarumienienia, ponieważ zaczerwienienie utrzymuje się dłużej (przez kilka dni, godzin a nawet miesięcy) i może nie ulegać poprawie do momentu leczenia skóry.  Przeczytaj więcej o skórze ze skłonnością do zaczerwienienia.  

W początkowej fazie skóra naczynkowa jest stanem przejściowym.
Czynniki drażniące powodują, że rozszerzone naczynia krwionośne rozszerzają się, ale w przypadku skóry naczynkowej, w przeciwieństwie do skóry normalnej, nie kurczą się.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na trądzik różowaty, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem, ponieważ wczesne rozpoczęcie leczenia może zmniejszyć prawdopodobieństwo postępu choroby.

Trądzik różowaty - przyczyny i przebieg choroby

Dokładna przyczyna trądziku różowatego nie jest znana. Jednak specjaliści wyróżnili kilka czynników wspólnych dla pacjentów objętych chorobą. Na przykład trądzik różowaty częściej występuje u osób z jasną skórą, szczególnie pochodzenia celtyckiego i północnoeuropejskiego.

Początek choroby najczęściej odnotowuje się u osób między 20. a 50. rokiem życia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a kobiety częściej doświadczają objawów choroby występujących na policzkach i podbródku. W przypadku mężczyzn choroba ma częściej cięższy przebieg i może prowadzić do wystąpienia guzowatości nosa.

Trądzik różowaty to postępująca choroba skóry, która zwykle rozpoczyna się od subiektywnych odczuć związanych ze skórą nadwrażliwą, np. kłucia i pieczenia. Początkowo zaczerwienienia skóry mogą mieć charakter napadowy, ale w miarę postępu choroby ulegają utrwaleniu. Mogą pojawić się grudki i i krosty, a w niektórych przypadkach obserwuje się także zmiany oczne. W najcięższych przypadkach rozwija się guzowatość nosa.  

Zarówno w przypadku trądziku różowatego, jak i skóry naczynkowej, istotne znaczenie ma predyspozycja genetyczna.  

Czytaj więcej na temat skóry  różnych grup etnicznych.
Czytaj więcej na temat skóry twarzy ze skłonnością do zaczerwienienia.

Czynniki wpływające na przebieg czynnika różowatego

Zarówno trądzik różowaty jak i zmiany naczyniowe mogą się zaostrzyć na skutek działania pewnych czynników. Chociaż są one bardzo indywidualne, zwykle obejmują:

  • Czynniki środowiskowe, np. narażenie na wysoką i niską temperaturę, wiatr, słońce, wilgotność i zanieczyszczenia (w tym także dym papierosowy), jak również pyłki i spaliny samochodowe.
  • Czynniki psychologiczne, np. złość lub stres. Hormony stresu, np. adrenalina, stymulują procesy zapalne w skórze.
  • Czynniki zewnętrzne, np. pewne zapachy, detergenty i leki miejscowe (w tym kremy na bazie kortyzonu), jak również gorąca kąpiel, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, alkohol i ostre jedzenie. Znaczący wpływ może mieć również odzież. Oprócz podrażniających skórę barwników i środków chemicznych stosowanych w tkaninach, materiały syntetyczne i ""non-iron"" zawierają szczególnie dużą ilość substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, które mogą wywoływać podrażnienie i alergie skórne.  
  • Czynniki mechaniczne, np. ucisk skóry.
Zanieczyszczenia atmosferyczne mogą powodować zaostrzenie się objawów trądziku różowatego i skóry naczynkowej.
Niektóre detergenty mogą wywoływać reakcje skóry nadwrażliwej.

Unikanie znanych czynników wywołujących objawy jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie objawów skóry naczynkowej i trądziku różowatego.

Ustalenie jakie czynniki są najbardziej problematyczne może wymagać czasu, warto więc prowadzić dziennik i zapisywać w nim reakcje na określone czynniki drażniące. Również czynnik emocjonalny ma istotny wpływ na przebieg choroby. Pod wpływem emocji (zakłopotanie, smutek, stres) skóra pacjentów ulega dalszemu zaczerwienieniu, co z kolei jeszcze bardziej nasila stres. Pomocne może okazać się użycie kremu maskującego, który ukryje zaczerwienienia i ograniczy stres związany z wyglądem zewnętrznym.

Dobrym pomysłem może być prowadzenie dziennika, aby łatwiej zidentyfikować czynniki wywołujące chorobę.

Rozwiązania dostępne dla skóry naczynkowej i z trądzikiem różowatym

Nie ma metody gwarantującej wyleczenie skóry naczynkowej lub trądziku różowatego, można jednak złagodzić nadwrażliwość i wzmocnić barierę ochronną skórny poprzez specjalną, aktywną pielęgnację. Opracowując gamę produktów do skóry nadwrażliwej Hypersensitive Skin, Eucerin uwzględnił wszystkie trzy cechy Trójkąta Skóry Nadwrażliwej.

Po pierwsze, skórę nadwrażliwą cechuje zaburzenie bariery ochronnej skóry, co powoduje, że głębiej położone warstwy skóry mają większą skłonność do podrażnień. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo nietolerancji i poprawić elastyczność skóry, produkty Eucerin UltraSENSITIVE i Eucerin AntiREDNESS zapewniają skuteczne nawilżanie, aby przeciwdziałać zwiększonej przeznaskórkowej utracie wody. Każdy produkt zawiera ograniczoną liczbę składników, a jego opakowanie zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń i jest całkowicie szczelne, aby zminimalizować ryzyko przedostania się do produktu bakterii.

Próżniowe dozowniki, z samoczynnie zamykającym się wyzwalaczem, chronią formuły produktów Eucerin przed wnikaniem zanieczyszczeń i utlenianiem.

Po drugie - nadreaktywność nadreaktywność włókien czuciowych w naskórku. Eucerin jest pierwszą marką produktów dermokosmetycznych, wykorzystującą aktywny składnik zwany SymSitive* w gamie produktów do pielęgnacji skóry nadwrażliwej. SymSitive* działa skutecznie jako regulator wrażliwości włókien nerwowych bezpośrednio redukując ich nadwrażliwość . Ponadto regularne stosowanie produktów do skóry nadwrażliwej Eucerin Hypersensitive Skin sprawia, że skóra jest bardziej odporna na stres pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego.

Po trzecie - zaczerwienienie, będące objawem nadwrażliwości skóry. Eucerin wykorzystuje naturalny składnik przeciwutleniający i kojący Licochalcone A w produktach AntiREDNESS Krem kojący Care i AntiREDNESS Krem kryjący na dzień SPF 25, aby szybko złagodzić wrażliwość skóry i wyraźnie zmniejszyć zaczerwienienie. Ponadto Eucerin AntiREDNESS Krem kryjący na dzień SPF 25 zawiera zielone pigmenty kryjące, które natychmiast maskują zaczerwienienie i zapewniają równomierny koloryt skóry. 

*zarej. znak tow. Symrise AG, Germany