Plamy starcze – Co powoduje powstawanie plam starczych i jak można zmniejszyć ich widoczność?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Plamy starcze (zwane również plamami soczewicowatymi słonecznymi) to drobne przebarwienia (hiperpigmentacja), które często pojawiają się na skórze twarzy, rąk i innych części ciała regularnie wystawianych na działanie promieni słonecznych. W niniejszym artykule wyjaśniamy powody powstawania plam starczych oraz radzimy, jak im zapobiec. Powiemy również, co należy zrobić, aby zmniejszyć już istniejące przebarwienia.

Co to są plamy starcze i co je powoduje?

Plamy starcze (zwane również plamami soczewicowatymi słonecznymi) to małe, płaskie i ciemno zabarwione obszary na skórze.

Plamy starcze i plamy soczewicowate słoneczne to dwa różne terminy oznaczające to samo zjawisko. Są to często spotykane formy hiperpigmentacji w postaci małych, płaskich i ciemnych przebarwień na skórze, które przyjmują różne odcienie — od jasnobrązowego po czarny. Plamy starcze najczęściej pojawiają się u osób powyżej 40. roku życia i wraz z wiekiem stają się coraz liczniejsze i większe (stąd ich nazwa), ale mogą także wystąpić wcześniej, na skórze u osob młodych. 

Przyczyną ich powstawania jest zwiększona produkcja melaniny — naturalnego barwnika, który odpowiada za kolor naszej skóry. Melanina pełni funkcję naturalnego filtru przeciwsłonecznego w naszej skórze, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. Właśnie dlatego skóra przy ekspozycji na słońce nabiera innego koloru. Nadmierne narażenie skóry na działanie promieni słonecznych skutkuje zwiększoną produkcją melaniny prowadzącą do powstania przebarwień. Jak można się domyślać, plamy starcze zwane są również plamami soczewicowatymi słonecznymi, ponieważ to właśnie nadmierna ekspozycja na słońce jest najczęstszą przyczyną ich powstawania. Z tego powodu, plamy starcze pojawiają się zwykle na odsłoniętych częściach ciała, w okolicach narażonych na nasłonecznienie, takich jak grzbietowe powierzchnie dłoni, przedramiona, twarz, szyja, dekolt oraz ramiona. 

Plamy starcze (zwane również plamami soczewicowatymi słonecznymi) najczęściej pojawiają się u osób powyżej 40. roku życia.
Plamy starcze zwykle pojawiają się na tych obszarach skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Dowiedz się więcej na temat przyczyn powstawania przebarwień i poznaj ich różne rodzaje, czytając nasz artykuł.

Hiperpigmentacja: Co powoduje powstawanie plam starczych i jak można zmniejszyć ich widoczność?

Przebarwienia na skórze są zwykle nieszkodliwe, ale mogą mieć negatywny wpływ na samoocenę osób, które się z nimi borykają. Istnieją również pewne formy przebarwień, takie jak znamiona barwnikowe, z których może rozwijać się czerniak, złośliwy nowotwór skóry zagrażający życiu. Niezwykle ważny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem, w przypadku jakichkolwiek zmian w obrębie plam barwnikowych na Twojej skórze, zwłaszcza jeśli nagle zmieniły kształt, rozmiar, lub kolor albo zaczęły swędzieć lub krwawić.

Co można zrobić, aby zapobiec powstawaniu plam starczych?

Nałóż odpowiedni produkt z filtrem przeciwsłonecznym na obszary skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.
Nałóż odpowiedni produkt z filtrem przeciwsłonecznym na obszary skóry, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu plam starczych jest ochrona przed słońcem. Należy pamiętać, że promienie słoneczne oddziałują na naszą skórę nawet w pochmurne dni, dlatego tak ważna jest codzienna ochrona skóry przed słońcem. Eucerin Anti-Pigment krem na dzień SPF 30 nie tylko redukuje przebarwienia, lecz także zapewnia skuteczną ochronę przed promieniami UVA i UVB (SPF 30). Dzięki temu zapobiega powstawaniu nowych plam przebarwieniowych spowodowanych działaniem na skórę promieni słonecznych. Stosując krem przeciwsłoneczny na dzień w połączeniu z niezwykle skutecznym serum o podwójnym działaniu, jeszcze lepiej zadbasz o skórę i zapobiegniesz powstawaniu plam starczych. 

Aby ograniczyć powstawanie plam starczych, warto również ograniczyć czas spędzony na słońcu. W szczególności zaleca się unikanie przebywania na słońcu w godzinach, w których promieniowanie jest najbardziej intensywne. Zaleca sie też noszenie odpowiednich ubrań chroniących skórę przed słońcem (m.in. kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych) zawsze, gdy jest to możliwe. Jeśli wiemy, że nasza skóra będzie wystawiona na działanie słońca, musimy pamiętać o zastosowaniu właściwego produktu przeciwsłonecznego i regularnie powtarzać jego aplikację. Taki produkt powinien: 

  • mieć odpowiedni filtr SPF
  • być odpowiednio dostosowany do rodzaju i kondycji skóry.
 

W jaki sposób można usunąć lub zmniejszyć już istniejące plamy starcze?

Chociaż zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, to są metody pozwalające  zmniejszyć już istniejące plamy starcze i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.

Skuteczne dermokosmetyki do walki z plamami starczymi

Skutecznym krokiem w walce z przebarwieniami jest codzienna pielęgnacja skóry produktami, których działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych i testach dermatologicznych. Dermokosmetyki, które są nieinwazyjne dla skóry, mogą być stosowane przez cały rok, a w dodatku ich zastosowanie zwiększa skuteczność zabiegów dermatologicznych takich jak peeling chemiczny czy terapia laserem.

Produkty z linii Eucerin Anti-Pigment redukują plamy starcze i zapobiegają ich ponownemu pojawianiu się.

Produkty z linii Eucerin Anti-Pigment mają specjalnie opracowaną formułę, która zmniejsza nasilenie istniejących już plam starczych (oraz inne rodzaje hiperpigmentacji), wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej blask.

Wszystkie cztery produkty z tej linii – krem na dzień, krem na noc, serum i korektor punktowy – zawierają Thiamidol, czyli skuteczny i opatentowany składnik, który oddziaływuje na bezpośrednią przyczynę powstawania przebarwień poprzez ograniczenie produkcji melaniny. Badania kliniczne i testy dermatologiczne Thiamidolu dowiodły, że jest on niezwykle skuteczny w redukcji plam starczych i zapobieganiu ich ponownemu pojawianiu się. Jego formuła jest jednak oparta na dobroczynnym działaniu dwóch aktywnych składników, Thiamidolu i Kwasu Hialuronowego. Pierwsze rezultaty stosowania serum są widoczne już po dwóch tygodniach i zwiększają się wraz z regularnym używaniem kosmetyku. Produkty z linii Eucerin Anti-Pigment mogą być także stosowane w celu przedłużenia efektów zabiegów dermatologicznych.

Zabiegi dermatologiczne skuteczne w walce z plamami starczymi

Peelingi chemiczne złuszczają skórę, aby odsłonić znajdujące się pod nią nowe warstwy.
Laseroterapia to skuteczna metoda w walce z plamami starczymi.

Zabiegi dermatologiczne takie jak peelingi chemiczne i laseroterapia pomagają zwalczać plamy starcze: 

  • Peeling chemiczny polega na nałożeniu specjalnego środka chemicznego (np. kwasów AHA) na skórę twarzy, szyi i rąk w celu złuszczenia naskórka (usunięcia martwych komórek naskorka), pobudzenia rozwoju nowych komórek, a tym samym regeneracji skóry. 
  • Laseroterapia daje podobne efekty, ale jej działanie jest bardziej precyzyjne, ponieważ dermatolodzy wykonujący zabieg mogą ograniczyć go do obszaru skóry z przebarwieniami, mają też większą kontrolę nad jego intensywnością. Laseroterapia polega na zastosowaniu wysokoenergetycznej wiązki świetlnej na przebarwione obszary skóry. Zabiegi laserowe o łagodnym natężeniu działają tylko na naskórek (powierzchnię skóry), natomiast zabiegi o większej intensywności przenikają do najgłębszych warstw skóry. 

    Dermatolodzy mogą także zalecić stosowanie hydrochinonu, który nadal jest uznawany za najskuteczniejszy środek do stosowania miejscowego w walce z przebarwieniami. Substancja ta może być jednak stosowana tylko przez określony czas, ponieważ, tak jak inne rodzaje peelingu chemicznego oraz laseroterapia, może podrażniać skórę i powodować pojawianie się przebarwień pozapalnych, szczególnie u osób o fototypie skóry od 3 do 6 (Zobacz klasyfikację fototypów skóry wg Fitzpatricka).

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Uzupełnij pielęgnację

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin