Mikroplastik w produktach do pielęgnacji

Mikroplastik w produktach do pielęgnacji: Składnik w centrum uwagi

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Zanieczyszczenie wód tworzywami sztucznymi jest jednym z głównych wyzwań naszych czasów. W związku z zanieczyszczeniem mórz tworzywami sztucznymi, mikroplastik w kosmetykach i pielęgnacji skóry jest również przedmiotem toczących się dyskusji. Beiersdorf od dawna poświęca temu tematowi wiele uwagi i zaangażowania. Rygorystycznie pracujemy nad wyeliminowaniem mikroplastiku z receptur naszych produktów i wyznaczyliśmy sobie ambitne cele na rok 2020.

Czym jest mikroplastik?

Publiczna dyskusja na temat mikroplastiku jest bardzo kontrowersyjna i często tak skomplikowana, ponieważ nadal nie ma ustalonej na szczeblu międzynarodowym definicji terminu „mikroplastik”. Ogólnie rzecz biorąc, są to stałe, nierozpuszczalne w wodzie cząstki plastiku, które mają wielkość pięciu milimetrów lub mniej i nie ulegają biodegradacji. Beiersdorf odwołuje się tutaj do ujednoliconej definicji UNEP – Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.

Dlaczego w produktach kosmetycznych znajduje się mikroplastik?

Mikroplastik w kosmetykach

W przeszłości w oczyszczających produktach do pielęgnacji ciała, które można zmyć (np. peelingi, żele pod prysznic), stosowano małe, stałe cząsteczki z tworzywa sztucznego, aby zapewnić przyjazny dla skóry peeling. Beiersdorf był jedną z pierwszych firm kosmetycznych, która w 2013 r. podjęła decyzję o zaprzestaniu stosowania polietylenowych cząsteczek peelingujących i zastąpieniu ich w przyszłości przyjaznymi dla środowiska alternatywami.

Mikroplastik w kosmetykach

W rezultacie pod koniec 2015 roku marka Eucerin przestała stosować w swoich produktach cząsteczki mikroplastiku z polietylenu, znane jako mikrogranulki. Zamiast mikrogranulek formuły Eucerin zawierają teraz cząsteczki mikrokrystalicznej celulozy, a także mieszanki mikrokrystalicznej celulozy, cząsteczek dwutlenku krzemu i wosku rycynowego. Biodegradowalne cząsteczki zastępcze są tak samo delikatne i przyjazne dla skóry jak ich poprzednicy i mają takie samo działanie złuszczające.

Skąd się bierze mikroplastik w naszym środowisku?

Mikroplastik pochodzi nie tylko z kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry, ale z wielu różnych źródeł: Najczęściej małe cząstki plastiku powstają z większych części plastikowych, które nie są odpowiednio utylizowane, lub np. ze zużytych opon samochodowych. W wyniku działania czynników atmosferycznych i erozji plastik rozpada się na wiele małych kawałków, które w końcu stają się bardzo małe.

 

Mikroplastikiem nazywane są również włókna syntetycznej odzieży gubione podczas prania lub mniejsze cząstki plastiku pochodzące z produktów konsumenckich używanych na co dzień. Według badania Instytutu Frauenhofera z 2018 r. w Niemczech powstają rocznie cztery kilogramy mikroplastiku na mieszkańca. Z tego tylko 19 gramów, czyli 0,5%, przypada łącznie na środki higieny osobistej i kosmetyki.

Co sądzi o problemie mikroplastiku firma Beiersdorf?

W Eucerin wyeliminowaliśmy surowce oparte na mikroplastiku z formuł naszych produktów i nieustannie dbamy o to, aby nasze produkty były przyjazne dla środowiska.

W świetle debaty i obaw dotyczących obecności tworzyw sztucznych w oceanach na całym świecie, wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za walkę z mikroplastikiem, ponieważ zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest jego eliminacja ze składu naszych produktów. Obejmuje to także te mikroplastiki, których nie widać i których nie można wyczuć.

  • W 2015 roku cząsteczki polietylenu w formułach produktów Eucerin zastąpione zostały bardziej przyjaznymi dla środowiska alternatywami. Formuły wcześniej zawierające mikrogranulki teraz wykorzystują cząsteczki celulozy mikrokrystalicznej oraz mieszaniny celulozy mikrokrystalicznej, cząsteczek dwutlenku krzemu i wosku rycynowego. Te przyjazne dla środowiska alternatywy są równie delikatne i przyjazne dla skóry jak ich poprzednicy i zapewniają ten sam efekt złuszczania.
  • W 2020 roku wyeliminowaliśmy nylon, jeden z rodzajów mikroplastiku, i zmodyfikowaliśmy receptury naszych produktów.
  • Z końcem 2023 roku nasze preparaty kosmetyczne są całkowicie wolne od mikroplastiku, zgodnie z definicją UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych).

Inne linki dotyczące tego zagadnienia i stowarzyszeń

Nasz cel: Pielęgnacja bez mikroplastiku

W skrócie

  • Beiersdorf angażuje się w eliminowanie surowców opartych na mikroplastiku z receptur swoich produktów oraz w ciągłe zwiększanie ich neutralności dla środowiska.
  • Pod koniec 2015 r. przestaliśmy stosować w naszych produktach na całym świecie tzw. mikrogranulki do celów peelingujących. Zastąpiliśmy stosowane wcześniej cząsteczki polietylenowe przyjaznymi dla środowiska cząsteczkami peelingującymi.
  • Do 2020 r. całkowicie zrezygnowaliśmy ze stosowania środków matujących na rzecz łatwo biodegradowalnych alternatyw.
  • Do 2020 r. całkowicie wyeliminowaliśmy także nylon jako składnik kosmetyków dostosowaliśmy odpowiednie formuły produktów.
  • Do końca 2025 r. wyeliminujemy polimery nieulegające biodegradacji.

Zanieczyszczenie wód tworzywami sztucznymi jest jednym z głównych wyzwań naszych czasów. W związku z plastikowym zanieczyszczeniem mórz, mikroplastik w kosmetykach jest również przedmiotem ciągłej debaty. Beiersdorf od dawna poświęca temu tematowi wiele uwagi i zaangażowania. Rygorystycznie pracujemy nad wyeliminowaniem mikroplastiku z formuł naszych produktów i wyznaczyliśmy sobie ambitne cele na rok 2020.  

Publiczna dyskusja na temat mikroplastiku jest jednak bardzo kontrowersyjna i często tak skomplikowana, ponieważ nadal nie ma ustalonej na szczeblu międzynarodowym definicji terminu „mikroplastik”. Pod tym pojęciem rozumiemy stałe, nierozpuszczalne w wodzie cząstki tworzyw sztucznych, które mają wielkość pięciu milimetrów lub mniejszą i nie ulegają biodegradacji. W tym kontekście odnosimy się do ugruntowanej definicji UNEP (Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska), a więc do powszechnie podzielanego poglądu naukowego.

W ramach pierwszego kroku, w 2013 r. zdecydowaliśmy się całkowicie zrezygnować z polietylenowych cząsteczek peelingujących, tzw. mikrogranulek, i zamiast nich stosować przyjazne dla środowiska alternatywy. Od końca 2015 r. wszystkie nasze odpowiednie formuły zostały zmienione na całym świecie: Zamiast mikrogranulek zawierają one teraz cząsteczki celulozy mikrokrystalicznej, a także mieszaniny celulozy mikrokrystalicznej, cząsteczek dwutlenku krzemu i wosku rycynowego. Biodegradowalne cząsteczki zamienne są tak samo delikatne i przyjazne dla skóry jak ich poprzednicy, a przy tym mają taki sam efekt złuszczania.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin