Kobieta używająca kremu

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry Przydatne porady - jak zapewnić zdrowie skórze?

Eucerin pragnie podzielić się z Tobą cennymi wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji skóry. Znajdziesz tu porady, które mogą pomóc Ci poprawić kondycję swojej skóry i złagodzić ewentualne dolegliwości. Zalecamy jednak konsultację z lekarzem, terapeutą lub dermatologiem w wypadku wątpliwości, czy te wskazówki są odpowiednie dla aktualnego stanu Twojej skóry.

Skóra skłonna do trądziku

Krąży wiele mitów i wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry z trądzikiem. Przedstawiamy ci kilka pomocnych rad na temat skutecznego postępowania, które może złagodzić wpływ trądziku na Twoje codzienne życie.

 • Pozwól wypryskom goić się naturalnie (wyciskanie może zaostrzyć ich stan i pozostawić trwałe blizny).
 • Spożywanie dużych ilości mleka i innych produktów mlecznych może nasilać objawy trądziku.
Kobieta jedząca jabłko
Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowej, promiennej cery.
Kobieta przyjmująca lekarstwo
Leki mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne dla skóry. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o zagrożeniach i korzyściach dla twojego organizmu, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek leczenie.

 • Oczyszczaj skórę dwa razy dziennie, aby przygotować ją do następnych zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Unikaj komedogennych produktów do pielęgnacji i makijażu, które mogą zatykać pory i sprzyjać tworzeniu się zaskórników. Zawsze na koniec dnia usuwaj makijaż.
 • Stopień nasilenia trądziku i towarzyszące mu objawy mogą być różne, dlatego czasem może być potrzebna zmiana schematu pielęgnacji skóry. W przypadku wątpliwości, poproś swojego dermatologa o radę.

Czytaj dalej o skórze skłonnej do trądziku.

Kobieta myjąca twarz
Szczególnie ważna jest codzienna pielęgnacja skóry z zastosowaniem odpowiednich produktów przeznaczonych dla Twojego problemu skórnego.

Skóra sucha

Kiedy skóra staje się sucha, może pojawić się szereg dolegliwości. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi postępowania ze szczególnymi wymaganiami Twojej skóry.

 • Unikaj skrajnych warunków klimatycznych. Bardzo ciepłe, zimne lub suche powietrze może zakłócić bilans wodny skóry.
 • Zimą używaj nawilżacza powietrza, aby nie stało się ono zbyt suche.
 • Sucha skóra jest efektem ubocznym wielu leków. Zawsze pytaj lekarza lub farmaceutę, czy Twój lek może powodować suchość skóry.
 • Noś ubrania z naturalnych tkanin, jak bawełna i jedwab, które nie podrażniają skóry. Wełna również jest materiałem naturalnym, ale może wywoływać podrażnienia i dlatego lepiej jej unikać.
 • Nie używaj produktów myjących o silnym działaniu, które pozbawiają skórę jej naturalnej powłoki tłuszczowej.
 • Produkty ochrony przeciwsłonecznej dla suchej skóry nie powinny zawierać drażniących środków zapachowych i barwników, ponieważ sucha skóra jest podatna na podrażnienia.

Czytaj dalej o suchej skórze.

Kobieta z zimnymi rękami
Bodźce środowiskowe są uważane za jeden z głównych czynników wywołujących suchość skóry.
Kobieta w wełnianym swetrze
Staraj się stosować środki do prania i płukania bez barwników i środków zapachowych, ponieważ pozostają one na ubraniach po praniu i podrażniają suchą skórę.

Atopowe zapalenie skóry

Nie ma skutecznego lekarstwa na skórę atopową i związane z nią okresy zaostrzenia objawów. Jednak regularne stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji może złagodzić objawy takie, jak suchość i swędzenie skóry oraz pomóc w wydłużeniu okresów wolnych od objawów. Dowiedz się więcej na ten temat.

 • Niska temperatura, szczególnie w nocy pomaga w redukowaniu objawów, wysokie temperatury wywołują pocenie, które powoduje podrażnienia i świąd.  
 • Warto spędzać wakacje w regionach umożliwiających leczenie klimatyczne, jak basen Morza Północnego, Atlantyku, Morza Martwego, Morza Śródziemnego lub wysokie góry.
 • Ćwiczenia relaksacyjne, jak joga i medytacja, mogą pomóc zredukować stres – jeden z czynników wywołujących zaostrzenie objawów w atopowym zapaleniu skóry.
 • Prowadź dziennik czynników środowiskowych i żywieniowych, aby zidentyfikować czynniki wywołujące pogorszenie się stanu skóry.
 • Produkty do pielęgnacji skóry należy trzymać w lodówce, ponieważ schłodzone kremy przynoszą dodatkową ulgę w swędzeniu.
 • Nie drap, a raczej poklepuj skórę. Poklepywanie koi skórę i nie uszkadza jej. Unikaj podrażnień mechanicznych, uważaj na szczotki i ostre gąbki.
 • Kąp się raczej pod prysznicem niż w wannie, w temperaturze poniżej 32° i nie bierz prysznica zbyt często.

Kobieta w pozycji jogi
Osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą wspomagać pielęgnację skóry na wiele sposobów – relaks może być jednym z nich.
Kobieta pod prysznicem
Ważne jest codzienne nawilżanie skóry – zwłaszcza zaraz po kąpieli.

 • Załóż na noc bawełniane rękawiczki, aby zapobiec drapaniu się, jeśli swędzenie dokucza Ci również w nocy.
 • Nie pal w obecności dzieci – bierne palenie tytoniu może wyzwolić atopowe zapalenie skóry.
 • Dbaj, aby paznokcie były zawsze krótkie i gładkie, aby dziecko nie mogło drapać i ranić skóry.
 • Ogranicz czas kąpieli do 5-10 minut i nie używaj pieniących płynów do kąpieli.

Czytaj dalej o atopowym zapaleniu skóry.

Kobieta bawiąca się z dzieckiem
Wypranie nowych ubrań przed ich włożeniem może pomóc usunąć drażniące barwniki i środki zabezpieczające tkaniny.

Skóra wrażliwa

W przypadku skóry wrażliwej, zakłóceniu ulega funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry. Naucz się rozumieć znaczenie naturalnych mechanizmów obronnych skóry i wykorzystywać porady dotyczące przywracania i wzmacniania naturalnej bariery Twojej skóry.

 • Ustalenie właściwych zasad codziennej pielęgnacji skóry może pomóc w zmniejszeniu podrażnień skóry wrażliwej.
 • Zmień swoje nawyki kąpielowe. Nadmierne mycie może wysuszać skórę i zwiększać jej wrażliwość.
 • Upewnij się, że wybierasz produkty do codziennej pielęgnacji, które nie zawierają substancji drażniących takich, jak alkohol, substancje zapachowe i barwniki.

60% mężczyzn twierdzi, że golenie podrażnia ich skórę. Aby ograniczyć zaczerwienienia, mikrozacięcia i wysypki, zawsze należy używać czystych, ostrych ostrzy i spłukiwać je między pociągnięciami.


Czytaj dalej o skórze wrażliwej.
Kobieta patrząca w lustro
Trzymanie się właściwych zasad codziennej pielęgnacji skóry może pomóc w zmniejszeniu podrażnień skóry wrażliwej.
Mężczyzna golący się
Prawie 40% mężczyzn ma problemy skórne związane z goleniem. Szczególnie podatni na nie są młodzi mężczyźni i o jasnej karnacji.

Skóra o nierównym kolorycie

Są różne rodzaje hiperpigmentacji (przebarwień). Okryj kilka wskazówek pomagających zapobiegać przebarwieniom i przywrócić jednolity koloryt Twojej skóry.

 • Codziennie używaj produktu ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania, który pomoże Ci zapobiegać przebarwieniom.
 • Stosowanie makijażu kryjącego pomaga uzyskać jednolity wygląd skóry.

Czytaj dalej o skórze o nierównym kolorycie.

Kobieta używająca korektora do plam pigmentacyjnych
Szukaj produktów zawierających aktywne składniki obniżające produkcję melaniny i ograniczające widoczność przebarwień.

Skóra z oznakami starzenia

Dowiedz się więcej o starzejącej się skórze i o tym, jak wdrożyć kompleksowe podejście w celu spowolnienia oznak starzenia.

 • Zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa zapewni antyoksydanty, które pomogą ograniczyć szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę.
 • Zrezygnuj z palenia i ogranicz picie alkoholu – zarówno alkohol, jak i nikotyna nasilają wpływ wolnych rodników, który przyspiesza proces starzenia.
 • Zapewnienie ochrony skóry przed szkodliwym wpływem promieni UV przy pomocy produktu z odpowiednim faktorem SPF spowolni proces starzenia i pomoże zapobiec przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek i utracie objętości skóry.
 • Noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić przed słońcem również delikatną skórę wokół oczu.

Czytaj dalej o skórze z oznakami starzenia.

Kobieta obierająca pomarańczę
Zdrowa dieta bogata w antyoksydanty chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się.
Kobieta z maseczką na twarzy
Zabiegi nawilżające, jak maseczki do twarzy i pod oczy mogą poprawić wygląd skóry.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ekspozycja na promieniowanie UV może uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do schorzeń. Dowiedz się, jak minimalizować te zagrożenia, wykorzystując kilka pomocnych wskazówek:

 • Unikaj intensywnego słońca w środku dnia, zazwyczaj w godzinach 11.00 – 15.00 (okres ten zależy od regionu). Nawet produkty do ochrony przeciwsłonecznej o wysokim współczynniku ochrony (SPF) nie zapewniają stuprocentowej ochrony.
 • Nałóż produkty ochrony przeciwsłonecznej przed ekspozycją na słońce i ponownie po 2 godzinach, a w razie potrzeby nawet w mniejszym odstępie czasu, jeżeli opalasz się lub pływasz.
 • Powtarzaj często nakładanie produktu z filtrem przeciwsłonecznym, aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.
 • Nie eksponuj niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie słońca. Za wszelką cenę unikaj oparzeń słonecznych! Osłaniaj dzieci dobrze przed słońcem, stosując kapelusze, koszulki i okulary przeciwsłoneczne.
 • Po peelingu chemicznym, terapii laserowej lub w przypadku fotonadwrażliwości polekowej, stosuj środki z bardzo wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50+).

Czytaj dalej o ochronie przeciwsłonecznej.

Kobieta zasłaniająca się ręką przed słońcem
Zawsze chroń skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Na skórze pozbawionej ochrony przeciwsłonecznej mogą pojawić się zaczerwienienia, pęcherze i towarzyszący im silny ból.
Matka nakładająca środek przeciwsłoneczny na skórę syna
Skóra dzieci jest cieńsza niż skóra osoby dorosłej, więc wymaga szczególnej ochrony przed promieniowaniem UV.