kwasy na trądzik

Kwasy na trądzik - czy faktycznie pomagają?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Kwasy na trądzik – czy faktycznie pomagają?


Temat kwasów w kontekście kuracji trądziku pozostaje niezmiennie aktualny. Nic dziwnego! To składniki do zadań specjalnych! Stosuje się je zarówno w leczeniu aktywnych zmian, jak i w redukcji blizn potrądzikowych. Trafiają do formuł przeznaczonych do domowej pielęgnacji, ale powodzeniem cieszą się także profesjonalne zabiegi z ich wykorzystaniem. Wyjaśniamy, dlaczego uznaje się je za skuteczne rozwiązanie, oraz które kwasy zasługują na szczególną uwagę.

 

Czy kwasy pomagają na trądzik?

kwasy na trądzik efekty



Cechą cery trądzikowej jest nadprodukcja sebum o lepkim, nieprawidłowym składzie, oraz zaburzenie złuszczania martwych komórek naskórka. W konsekwencji dochodzi do zaczopowania ujść mieszka włosowego, ograniczenia w wydzielaniu na powierzchnie skóry sebum i w efekcie powstawania zaskórników, grudek i krost. Zmianom towarzyszy stan zapalny. Dlatego w leczeniu trądziku oprócz specjalistycznych środków leczniczych, szczególną uwagę należy zwrócić na szeroko zakrojone działania pielęgnacyjne. Jedna z najczęściej wykorzystywanych metod to kwasy na trądzik. To substancje, które pojawiają się w starannie skomponowanych połączeniach, dla uzyskania maksymalnej skuteczność działania. Kwasy na trądzik trafiają do produktów oczyszczających, toników, kremów czy serum. Polecane kwasy na skórę trądzikową? Na pewno Kwasy AHA, znane też jako kwasy owocowe. To m.in. Kwas Glikolowy, Kwas Migdałowy oraz Kwas Mlekowy. Kolejna grupa to kwasy BHA, na czele z Kwasem Salicylowym. Z kolei Kwasy PHA to najłagodniejsza grupa, w której znalazł się Kwas Laktobionowy i Glukonolakton.

Odpowiedź na pytanie, czy kwasy pomagają na trądzik, nie pozostawia wątpliwości! To substancje bezpieczne i cenione. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną umiejętnie zastosowane. Wskutek działania kwasów, komórki warstwy rogowej naskórka ulegają rozluźnieniu i złuszczeniu, dzięki czemu odsłaniają się ujścia mieszków włosowych i wydzielina z gruczołów łojowych łatwo wydostaje się na zewnątrz. Nie dochodzi do zamykania ujść i tworzenia się zaskórników, grudek i krost wynikających z wtórej infekcji mieszka.                                    

 

Jakie kwasy na trądzik wybrać?

Powyżej krótko wspomnieliśmy, jakie kwasy na trądzik spiszą się najlepiej. Czas zatem przyjrzeć się im bliżej. Wobec tego, jaki kwas na trądzik uznaje się za godny uwagi? Z pewnością Kwas Salicylowy. To substancja, która silnie złuszcza skórę, ponieważ dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i przenika przez górne warstwy naskórka. Skutecznie odblokowuje pory oraz reguluje wydzielanie sebum. Dodatkowo wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. W efekcie wyraźnie redukuje wypryski. Jest on również odpowiedzią na pytanie, jaki kwas na blizny po trądziku – otóż Kwas Salicylowy z powodzeniem rozjaśnia przebarwienia. To istotne wsparcie w leczeniu zaawansowanego trądziku. Wykorzystaliśmy go m.in. w Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure, które zawiera dodatkowo opatentowany Thiamidol skutecznie redukujący przebarwienia pozapalne i zapobiegający ich nawrotom, czy w Kremie i kuracji złuszczająco-wygładzającej Eucerin DermoPure, która odblokowuje pory, zmniejsza zanieczyszczenia oraz wypryski i zapobiega ich ponownemu powstawaniu. Zawiera go również korektor punktowy Eucerin DermoPure, który redukuje i maskuje zmiany. 

W kolejnych punktach znajdziesz cenne informacje na temat Kwasu Azelainowego i Kwasów Owocowych (AHA). Dowiesz się także, jakie kwasy na trądzik różowaty wybrać. 

Kwas Azelainowy na trądzik

Nie bez powodu Kwas Azelainowy na trądzik pospolity uznaje się za jeden z najskuteczniejszych składników. Otóż działa on wielokierunkowo – przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Oznacza to, że będzie pomocny w leczeniu zmian trądzikowych oraz zapobiegnie powstaniu przebarwień pozapalnych, jakie niekiedy mogą pozostawić ustępujące wykwity trądzikowe: grudki, krosty. Kwas Azelainowy na trądzik zaleca się głównie w leczeniu lekkiej i umiarkowanej postaci choroby. Chociaż czasami radzi on sobie również z trudniejszymi przypadkami.

Bardzo ważna cecha tej substancji, która decyduje o tym, że można stosować go również w leczeniu trądziku różowatego to jego stosunkowo łagodne działanie. Skóra u osób z trądzikiem różowatym jest sucha, szorstka, a także szczególnie wrażliwa i nadreaktywna. Nie toleruje wielu kosmetyków, co czyni ją bardzo wymagającą. Kwas Azelainowy na trądzik różowaty redukuje dokuczliwy rumień oraz ogranicza postępowanie zmian, ale bez ryzyka naruszenia bariery ochronnej skóry! 

 

Kwas Hialuronowy na trądzik

Kwas Hialuronowy na trądzik nie redukuje zmian zapalnych czy też pozapalnych. Nie oznacza to jednak, że nie przydaje się w walce z problemami skórnymi. Otóż cera podczas leczenia trądziku bywa przesuszona i podrażniona, dlatego potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, inaczej zareaguje nadprodukcją sebum, co nasili rozwój zmian trądzikowych. Polecamy Ci więc Serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler, które zwęża pory i pozostawia jedwabiście gładką skórę. Lekka formuła nie zatyka porów! Jak widać, zagadnienie „Kwas Hialuronowy a trądzik” na pewno jest godne zainteresowania. Co więcej, jeśli chodzi o Kwas Hialuronowy na trądzik, opinie osób dorosłych są szczególnie pozytywne, ponieważ składnik ten działa też przeciwzmarszczkowo.

Kwasy Owocowe na trądzik


Nie bez powodu Kwasy Owocowe na trądzik (Kwasy AHA) to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Ich działanie koncentruje się na złuszczaniu, oczyszczaniu i rozświetlaniu cery, Efekty zastosowania kwasów owocowych zależą od ich stężenia. Jakie kwasy owocowe na twarz stosuje się zazwyczaj? 

Kwas Glikolowy głęboko wnika w skórę. Regeneruje oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny, co czyni go dobrym wyborem w leczeniu trądziku osób dorosłych. 
Kwas Migdałowy działa przeciwbakteryjnie i złuszczająco, jest łagodniejszy np. od Kwasu Salicylowego. 
Kwas Mlekowy w niskim stężeniu nawilża i rozświetla, a w wyższym wykazuje właściwości antybakteryjne i złuszczające. Jest odpowiedni dla cery wrażliwej.

 

Jak stosować kwasy na trądzik?

jakie kwasy na trądzik

Z pewnością warto sięgać po kwasy na trądzik w trakcie pielęgnacji domowej. Wybierając je, stosuj wyłącznie dokładnie przebadane, bezpieczne dermokosmetyki, które zawierają odpowiednio dobrane składniki w optymalnych stężeniach. Czysty, samodzielnie stosowany kwas przeciw trądzikowi to niezbyt dobry pomysł. 
Ponieważ kwasy owocowe będą zawarte w różnych formułach, możesz postawić zarówno na oczyszczające, jak i pielęgnujące kosmetyki na trądzik. Regularne oczyszczanie skóry twarzy odgrywa kluczową rolę w trosce o cerę trądzikową. Produkt, który przyda Ci się na tym etapie to Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure, który skutecznie oczyszcza skórę i nie zatyka porów. Nigdy nie zapominaj o kremie nawilżającym – w kuracji z kwasami to podstawa. I co bardzo istotne, przy kuracji kwasami zawsze pamiętaj o ochronie skóry przed słońcem – krem z filtrem musi na stałe zagościć w Twojej kosmetyczce.

Poza tym możesz zdecydować się na profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Oddawaj się wyłącznie w ręce osób, które dokładnie wiedzą, jak stosować kwasy w wysokich stężeniach.

Stosowanie kwasów na trądzik – efekty


Efekty zastosowania kwasów na trądzik zależą w pewnym stopniu od danej substancji i jej stężenia. Kwasy będą złuszczać martwy naskórek, dokładnie oczyszczać pory oraz zapobiegać powstawaniu zaskórników i pryszczy. Pomogą także redukować przebarwienia. Po jakim czasie efekty kwasów na twarz stają się widoczne? Zazwyczaj już 2 tygodnie wystarczają, aby zauważyć poprawę. 

Podsumowując! Nie ma wątpliwości co do tego, że kwasy to faktyczne wsparcie w leczeniu trądziku. Stosowane z rozwagą pomagają przywrócić skórze zdrowy, piękny wygląd. Zawierają je dermokosmetyki na trądzik Eucerin DermoPure, dzięki czemu pomagają zredukować zmiany pozapalne, które nierzadko pozostają po wygojeniu zmian trądzikowych. W każdym wypadku możesz liczyć na bardzo dobre rezultaty pielęgnacyjne.

 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin