dobry krem na trądzik

Krem na trądzik – sprawdź, jak wybrać najlepszy!

7 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Krem na trądzik – sprawdź, jak wybrać najlepszy!

Trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania. Oczywiście zupełnie słusznie, ponieważ trądzik młodzieńczy to dolegliwość wielu nastolatków, choć obecnie zmiany trądzikowe coraz częściej obserwuje się również u osób dorosłych. Jest to poważny problem natury nie tylko estetycznej, ale też psychicznej. Czasami w łagodzeniu objawów trądziku wystarczy stosowanie odpowiednich kosmetyków, często jednak trądzik wymaga interwencji lekarskiej. W każdym wypadku dobrze dobrana, kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej jest niezbędna, nawet jako uzupełnienie leczenia dermatologicznego. Jeden z elementów, którego nie może w niej zabraknąć to bez wątpienia krem na trądzik. To produkt, któremu bliżej przyjrzymy się tym razem.

Krem na trądzik

Zacznijmy od wyjaśnienia, z jakiego powodu krem na trądzik wymaga szczególnej uwagi. W zrozumieniu, dlaczego musi być to specjalny kosmetyk, pomaga wiedza o tym, jak powstają grudki i krosty trądzikowe. Otóż do ich rozwoju przyczynia się łojotok, nadmierne rogowacenie naskórka, rozwój bakterii i stan zapalny skóry. To wzajemnie powiązane, złożone czynniki. Krem do twarzy na trądzik ma za zadanie na nie odpowiadać tak, aby zapewnić skórze pełne wsparcie. Powinno ono polegać na redukcji wyprysków, zapobieganiu ich ponownemu powstawaniu oraz przywróceniu niezbędnej równowagi. Co więcej, krem może redukować przebarwienia, które nierzadko pozostają po ustępujących zmianach trądzikowych. 

Jaki krem na trądzik wybrać?

krem na trądzik

Krem na trądzik powinien mieć określone właściwości sprzyjające cerze skłonnej do niedoskonałości. Wobec tego, jaki krem na trądzik wybrać? Na pewno taki, który nie zawiera mydła. Narusza ono naturalne pH skóry, przez co jeszcze bardziej jej szkodzi. Znaczenie ma też fakt, że cera trądzikowa ma skłonność do zmiany odczynu skóry (odczyn skłaniający się ku zasadowemu, podobnie jak mydło) co dodatkowo zwiększa ryzyko infekcji. Celuj więc w produkty o lekko kwaśnym pH, które przywraca skórze utraconą równowagę. 

Kolejna kwestia to niekomedogenna formuła. Krem na trądzik na noc czy na dzień nie może zatykać porów, ponieważ to jedna z przyczyn powstawania pryszczy. W końcu zatkane pory zmieniają się w zaskórniki i wągry. Poszukuj zatem lekkich, niekomedogennych formuł. Cerze trądzikowej zdecydowanie nie służą także ciężkie, tłuste konsystencje, ponieważ z natury wykazuje ona skłonność do nadmiernej produkcji sebum. 

Ponadto dobry krem na trądzik może mieć jeszcze dwie, bardzo ważne cechy. Świetnie, gdy działa keratolitycznie. Co to oznacza? Produkty keratolityczne naruszają wiązania pomiędzy martwymi komórkami naskórka wspierając w ten sposób naturalny proces złuszczania martwych komórek. Krem może również działać komedolitycznie, czyli odblokowywać zamknięty mieszek włosowy i tworzące się w nim zaskórniki. 

Dobry krem na trądzik – co powinien zawierać?

Czas przyjrzeć się składnikom, które sprzyjają walce z trądzikiem:

  • Dobry krem na trądzik zawiera środki złuszczające. W tej roli najlepiej spisują się kwasy AHA.

  • Kwas Mlekowy to kolejny cenny składnik. To zresztą substancja wchodząca w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry oraz jej płaszcza ochronnego. Zatrzymuje wodę w naskórku oraz ma właściwości komedolityczne.

  • Kwas Salicylowy działa keratolitycznie, usuwając powierzchowną warstwę komórek naskórka i zmniejszając tym samym ilość wyprysków i zatkanych porów, a przy tym zapobiegając nowym zmianom. Zawierają go kosmetyki na trądzik Eucerin z linii DermoPure. 

  • Składniki regulujące wydzielanie serum, takie jak L-karnityna regulują skład sebum. L-karnityna transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe do mitochondriów komórek, gdzie ulegają utlenieniu i przekształceniu w energię konieczną do prawidłowego funkcjonowania komórek. Tak dochodzi do ograniczenia ilości kwasów tłuszczowych w sebum. L-karnitynę powinien zawierać dobry krem na trądzik młodzieńczy, można go też stosować na odmianę trądziku występującą u dorosłych.

  • W skład nawilżającego kremu na trądzik mogą wchodzić Ceramidy odpowiedzialne za wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Chronią one przed czynnikami wywołującymi podrażnienia skóry, świąd i stany zapalne.

  • Likochalkon A to środek przeciwzapalny i przeciwutleniacz, który redukuje zaczerwienienia oraz stany zapalne. 

Krem na trądzik – dermokosmetyki

Nieważne, czy to krem na trądzik młodzieńczy, czy zmiany występujące u osób dorosłych. Stosuj tylko przebadane klinicznie produkty o potwierdzonej tolerancji i skuteczności. W przypadku bardzo zaostrzonych zmian oraz ciężkiego przebiegu choroby, krem na trądzik z apteki przepisany przez dermatologa to podstawa pielęgnacji. Poza tym dobrze sięgać po dermokosmetyki, które często uzupełniają stosowanie leczenia farmakologicznego – tak jest w przypadku produktów Eucerin. Linia DermoPure zawiera kluczowe substancje wspierające leczenie trądziku. Obejmuje produkty do oczyszczania twarzy i ciała, (takie jak Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure) oraz rozmaite kremy na trądzik dostępne bez recepty.

Skuteczny krem na trądzik i inne godne uwagi produkty

jaki krem na trądzik

Wiesz już, co powinien mieć w swojej formule skuteczny krem na trądzik. Wspomnieliśmy też, że kluczowe w leczeniu trądziku składniki zawarto w dermokosmetykach Eucerin. Czas zatem na konkrety. 

  • Skuteczny krem na trądzik to Krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure na noc. Jego formuła zawiera 10% kompleksu Hydroxy, który odblokowuje pory, usuwa zanieczyszczenia oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Skutecznie działa już od pierwszego użycia.

  • Cenne wsparcie dla kremu to Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure, które redukuje niedoskonałości skóry i ogranicza ich powstawanie oraz zapewnia skórze matowy wygląd przez długi czas. Dzięki zawartości opatentowanego Thamidolu redukuje też przebarwienia po trądziku, co potwierdza aż 95% badanych osób!*

*Test konsumencki z udziałem 100 badanych. 8 tygodni regularnego stosowania 2 razy dziennie

 

Krem na trądzik różowaty

Warto wspomnieć, że nieco inne potrzeby niż cera trądzikowa, wykazuje skóra dotknięta trądzikiem różowatym. I w tym wypadku stosuje się dermokosmetyki, ale ze względu na fakt, że skóra z trądzikiem różowatym jest szczególnie wrażliwa szorstka i nadreaktywna, powinny być one szczególnie starannie dobrane. Krem na trądzik różowaty ma za zadanie natłuszczać oraz wesprzeć odbudowę bariery naskórkowej. Krem pielęgnacyjny na trądzik jest też często wsparciem dla leczenia farmakologicznego i uzupełnieniem kremu na trądzik z apteki.

Krem na trądzik – dopasuj do swojej skóry

Aby produkt zapewnił oczekiwane rezultaty, musi odpowiadać na potrzeby Twojej skóry oraz odmiany trądziku. Szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza dobranie kremu na trądzik dla dorosłych, ponieważ skóra po okresie dojrzewania staje się bardziej wymagająca. Często ma skłonność do podrażnień, czasami pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Same zmiany trądzikowe mają zwykle charakter zapalny i naciekowy, choć nie są tak liczne, jak w młodzieńczej odmianie trądziku. Nierzadko pozostawiają blizny czy przebarwienia. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyku. W przypadku powstania zmian pigmentacyjnych dobrze sprawdzi się krem z retinolem na trądzik, jak również formuły zawierające Thiamidol. Zawierają go kosmetyki na przebarwienia z linii Anti-Pigment od Eucerin, takie jak np. Korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment, oraz dedykowane cerze z niedoskonałościami Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure.

Podsumowując, zarówno kremy na trądzik młodzieńczy, jak i na trądzik u osób dorosłych muszą zawierać starannie dobrane składniki o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym, a także keratolitycznym. W kuracji najbezpieczniej sięgać po dokładnie przebadane dermokosmetyki. U osób dorosłych szczególną uwagę powinno poświęcać się kwestii przebarwień potrądzikowych.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin