Darmowa dostawa od 100 zł | -10% zniżki na pierwsze zakupy

Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do trądziku i jakich produktów używać?

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

„Osoby, które nie myją twarzy, są narażone na pojawienie się wyprysków”. Na pewno nieraz można usłyszeć to stwierdzenie, ale to nie jest takie proste. Trądzik jest powodowany głównie przez hormony i nawet najbardziej dbający o higienę ludzie również mają trądzik.

Jednak codzienna, sumienna pielęgnacja skóry – z wykorzystaniem produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych opracowanych specjalnie z myślą o potrzebach Twojej skóry – pomoże ograniczyć ilość wyprysków i utrzymać skórę skłonną do powstawania wykwitów pod kontrolą. 

W tym artykule wyjaśniamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry i zalecamy stosowanie odpowiedniej dla Twojej skóry rutyny pielęgnacyjnej, która zmienia się w zależności od tego, czy poddajesz się leczeniu farmakologicznemu trądziku, czy też nie. Omówiono także inne sposoby pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków.

Dlaczego muszę stosować specjalną pielęgnację skóry?

Jeżeli Twoja skóra jest skłonna do wyprysków lub trądziku, regularna pielęgnacja przy użyciu produktów opracowanych specjalnie z myślą o potrzebach Twojej skóry będzie dla niej korzystna.

Przy wyborze odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry pomocne może być zrozumienie, w jaki sposób powstają wypryski. 

W ich powstawaniu bierze udział wiele złożonych i wzajemnie powiązanych czynników – stan zapalny, łojotok, nadmierne rogowacenie i rozwój bakterii. Więcej informacji na temat każdego z nich oraz ich wzajemnego oddziaływania znajdziesz w artykule: Trądzik ogólnie/rozwój trądziku.

Najbardziej odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków i trądziku będą uwzględniać wszystkie te czynniki, aby wspierać skórę, redukować niedoskonałości i zapobiegać ich ponownemu powstawaniu.

Jeśli Twoja skóra ma przebarwienia lub ma skłonności do trądziku, z pewnością skorzysta na produktach oczyszczających i pielęgnacyjnych, które zostały opracowane specjalnie z myślą o jej potrzebach. Zwróć uwagę na następujące właściwości produktów:

Jeśli masz skórę ze skłonnością do trądziku, sięgaj po produkty, które nie zatykają porów

Nie zawiera mydła
Zdrowa skóra ma naturalnie pH lekko kwaśne. Skóra ze skłonnością do wyprysków ma odczyn bardziej zasadowy, a mydło ma odczyn zasadowy, więc dodatkowo zaburza naturalną równowagę skóry, czyniąc ją bardziej podatną na infekcje. 

Nie zatyka porów
Produkt niekomedogenny to taki, który nie zawiera składników mogących zatykać pory (zatkany por nazywany jest również zaskórnikiem). Zatkane pory prowadzą do powstawania zaskórników, wągrów i pryszczy.

Nietłusta formuła
Skóra skłonna do wyprysków i trądziku już produkuje zbyt dużo sebum, dlatego unikaj tłustych produktów.

Komedolityczny
Produkt komedolityczny to taki, który rozbija zaskórniki (wągry i zamknięte zaskórniki) i otwiera zatkane pory.

Keratolityczny
Produkty keratolityczne rozpuszczają twarde złogi naskórka i wspomagają naturalny proces, w którym skóra pozbywa się martwych komórek naskórka.

Lekko kwaśne pH
Skóra skłonna do wyprysków ma odczyn bardziej zasadowy niż skóra normalna, która ma odczyn lekko kwaśny. Produkty do pielęgnacji skóry z wypryskami powinny mieć lekko kwaśny odczyn pH, ponieważ pomaga to przywrócić skórze optymalne pH.

Wszystkie produkty z linii Eucerin DermoPure zostały opracowane specjalnie z myślą o skórze z niedoskonałościami i skórze trądzikowej. W linii przeciwzmarszczkowej Eucerin Anti-Age znajdują się również produkty niekomedogenne o lekkiej konsystencji, które idealnie nadają się do skóry tłustej.

Składniki, które mogą pomóc w redukcji i zapobieganiu powstawania wyprysków

Środki złuszczające

Dobrze oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki aktywne zawarte w produktach pielęgnacyjnych.

Najczęściej stosowanymi substancjami złuszczającymi w produktach do pielęgnacji skóry są kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), znane również jako kwasy owocowe. W kremie-kuracji Eucerin DermoPure wykorzystujemy połączenie kwasu glikolowego (AHA), kwasu salicylowego (Beta Hydroksykwas lub BHA) i glukonolaktonu (PHA lub Polyhydroksykwas). Ten innowacyjny i skuteczny 10% kompleks hydroksylowy otwiera pory, ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka i wspomaga odnowę skóry.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest szczególnie skuteczny w walce z zablokowanymi porami i rozwojem bakterii. Jest to beta-hydroksykwas, który działa keratolitycznie (co oznacza, że usuwa martwe komórki naskórka i zmiękcza skórę, zapobiegając blokowaniu porów) oraz komedolitycznie (co oznacza, że otwiera zatkane pory). Kwas salicylowy zmniejsza liczbę wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych. Jest on kluczowym składnikiem wielu produktów z linii Eucerin DermoPure.

Składniki regulujące wydzielanie sebum

Szukaj produktów, które są w stanie regulować ilość wydzielanego przez skórę sebum. Składniki takie jak L-karnityna pomagają komórkom wchłaniać wolne kwasy tłuszczowe, które następnie mitochondria przekształcają w energię. W ten sposób zmniejsza się ilość sebum, co pozwala kontrolować produkcję sebum. Cząsteczki matujące, zawarte w formule, mogą również pomóc wchłonąć nadmiar sebum na skórze. L-karnityna i cząsteczki matujące stanowią część technologii regulującej wydzielanie sebum, zastosowanej w kilku produktach Eucerin DermoPure.

Likochalkon A

Likochalkon A to silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny pozyskiwany z korzenia lukrecji chińskiej. Zmniejsza zaczerwienienia, pomaga łagodzić stany zapalne i jest kluczową substancją czynną w kremie-kuracji Eucerin DermoPure, kojącym kremie Eucerin DermoPure oraz kremie-fluidzie matującym Eucerin DermoPure.

Łagodne środki powierzchniowo czynne

Oczyszczanie jest ważnym etapem pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków, ale silne środki oczyszczające mogą pozbawiać skórę naturalnej równowagi i zaostrzać objawy.
Zwróć uwagę na łagodne środki oczyszczające niezawierające mydła, takie jak amfoteryczne środki powierzchniowo czynne i kompleks APG stosowane w produktach oczyszczających z linii Eucerin DermoPure.

SymSitive*

SymSitive* reguluje wrażliwość włókien czuciowych skóry nadreaktywnej, zapewniając natychmiastową i długotrwałą ulgę w przypadku mrowienia, kłucia i pieczenia. Oprócz tego, że koi skórę, zwiększa jej tolerancję, a z czasem pomaga uczynić ją bardziej odporną. Jest kluczową substancją czynną w kojącym kremie Eucerin DermoPure.
* Zastrzeżony znak towarowy Symrise AG, Niemcy.

Ceramidy

Te ważne lipidy wzmacniają barierę ochronną skóry, pomagając zapobiegać utracie wilgoci i chroniąc przed czynnikami drażniącymi, które mogą powodować stany zapalne i swędzenie. Eucerin wykorzystuje syntetyczne ceramidy, które są biologicznie identyczne i wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry – zatrzymują wilgoć i zapobiegają wysuszeniu i podrażnieniom.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy (znany również jako mleczan) wchodzi w skład naturalnego czynnika nawilżającego skóry (NMF) i jest kluczowym składnikiem ochronnego płaszcza kwasowego skóry, który reguluje wartość pH skóry. Absorbuje i zatrzymuje wilgoć w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, dzięki czemu odgrywa istotną rolę w zachowaniu jej dobrej kondycji. Ma również właściwości komedolityczne.

Idealna rutyna pielęgnacyjna dla skóry skłonnej do wyprysków

Oczyszczanie

Skuteczne oczyszczanie – przy użyciu produktów opracowanych specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków – jest kluczowym krokiem w zmniejszaniu i zapobieganiu powstawania wyprysków. Zalecamy, aby oczyszczać skórę dwa razy dziennie. Rano, aby usunąć nadmiar sebum i martwe komórki naskórka, które nagromadziły się przez noc, oraz wieczorem, aby upewnić się, że zanieczyszczenia z całego dnia, a także wszelkie ślady makijażu i korektora zostały całkowicie usunięte przed pójściem spać. Dzięki temu skóra będzie mogła się odnowić i zregenerować przez noc. Zalecamy stosowanie letniej wody (zbyt gorąca woda może podrażnić skórę) i wybieranie produktów opracowanych specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków, takich jak oczyszczający żel do mycia twarzy Eucerin DermoPure.

Badania1 wykazały, że skóra oczyszczona żelem oczyszczającym do mycia twarzy Eucerin DermoPure jest w stanie wchłonąć o 9% więcej niektórych składników aktywnych (L-karnityny i dekanediolu), zapewniając znaczne dodatkowe korzyści.


1 Odpowiednie oczyszczanie skóry zwiększa naskórkową biodostępność dermokosmetycznych substancji czynnych o działaniu przeciwtrądzikowym – dekanediolu i licochalkonu A, prezentacja plakatowa, EADV 2013.

Czytaj więcej

Tonizacja

Tonik opracowany specjalnie dla skóry skłonnej do wyprysków pomaga oczyścić i odświeżyć skórę oraz przygotować ją do maksymalnego wchłonięcia produktów pielęgnacyjnych. Tonizuj skórę jako ostatni etap oczyszczania, stosując np. Eucerin DermoPure tonik. Nie zalecamy stosowania toniku na bazie alkoholu, jeśli jesteś w trakcie leczenia trądziku.

Czytaj więcej

Pielęgnacja

Skóra skłonna do wyprysków wymaga nawilżenia. Aby wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry, sięgaj po produkty pielęgnacyjne do skóry problematycznej, które mają lekką, nietłustą konsystencję. Jeśli masz drobne lub średniej wielkości wypryski i nie jesteś w trakcie leczenia trądziku, wybierz Eucerin DermoPure krem-fluid matujący. Aby z czasem skóra stała się pełna blasku i gładka, możesz włączyć do swojej wieczornej rutyny pielęgnacyjnej Eucerin DermoPure krem-kurację wygładzająco-złuszczający.

Jeśli jesteś w trakcie leczenia, nie zalecamy stosowania peelingów. Twoja skóra może odczuwać skutki uboczne, takie jak intensywne wysuszenie, i będzie potrzebować specjalnej pielęgnacji. Wypróbuj Eucerin DermoPure kojący krem w trakcie terapii przeciwtrądzikowych, który – jeśli stosujesz kurację miejscową – należy nałożyć pięć minut po niej, aby umożliwić pełne wchłonięcie się produktu.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważnym elementem porannej pielęgnacji. Nadmierna ekspozycja na słońce może powodować problemy z pigmentacją, a leki przeciwtrądzikowe mogą sprawić, że skóra skłonna do wyprysków będzie jeszcze bardziej wrażliwa na promienie UV. Jeśli stosujesz ochronę przeciwsłoneczną po zastosowaniu miejscowego preparatu przeciwtrądzikowego, odczekaj pięć minut, aby produkt mógł się w pełni wchłonąć.

Czytaj więcej

Makijaż

Stosuj wyłącznie produkty, które zostały opracowane specjalnie z myślą o skórze skłonnej do wyprysków i które nie zatykają porów.  Odpowiedni korektor, taki jak Eucerin DermoPure korektor punktowy powinien nie tylko dobrze kryć niedoskonałości, ale również łagodzić i leczyć wypryski. Nie zapominaj też o dokładnym usunięciu makijażu przed pójściem spać.

Czytaj więcej

Co jeszcze mogę zrobić, aby pomóc mojej skórze skłonnej do wyprysków?

Zostaw pryszcze w spokoju
Staraj się nie dotykać twarzy rękami, ponieważ częste dotykanie skóry powoduje rozprzestrzenianie się bakterii i pogarsza, a nie polepsza sytuację.

Zachowaj ostrożność podczas depilacji
Podczas depilacji na mokro lub na sucho uważaj, aby nie uszkodzić skóry, stosuj produkty, które nie podrażniają skóry zwłaszcza tej skłonnej do wyprysków.

Para
Para wodna na twarzy i sauna mogą pomóc w otwarciu i odblokowaniu porów.

Trzymaj bakterie w ryzach
Regularnie czyść telefon komórkowy, pierz poszewki na poduszki i ręczniki, aby ograniczyć namnażanie się bakterii. 

Dbaj o siebie
Ćwiczenia, dobry sen oraz zdrowa, zbilansowana dieta pomogą Ci zachować dobre samopoczucie, zredukować stres (który może pobudzać hormony i nasilać trądzik) oraz poprawić naturalną odporność Twojej skóry. Postaraj się także rzucić palenie. Dowiedz się więcej na temat trądziku i odżywiania: kontekst, jakie zmiany w diecie mogę wprowadzić, aby pomóc mojej skórze skłonnej do wyprysków, trądzik a sport oraz trądzik a stres.

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Uzupełnij pielęgnację

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin