zaskórniki na twarzy

Zaskórniki – jak się pozbyć?

1 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Zaskórniki – jak się pozbyć?

Zaskórniki to dość powszechny problem, bo dotyczą prawie każdego z nas. Mają najczęściej postać charakterystycznych czarnych kropek, które najbardziej widoczne są na nosie. Choć oczywiście to nie jedyne miejsce, w którym występują! Mimo że wydają się niegroźne, są oznaką zablokowanych ujść gruczołów łojowych, co może prowadzić do rozwoju dokuczliwych stanów zapalnych. Uznaje się je za pierwszy objaw trądziku pospolitego. Jeśli zauważyłaś, że pojawiły się też na Twojej skórze, czas wdrożyć odpowiednią pielęgnację.

Zaskórniki na twarzy

jak usunąć zaskórniki

Zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze ze skłonnością do łojotoku i niewłaściwej, nadmiernej keratynizacji. Naskórek to część skóry, która ulega ciągłej odnowie. Proces ten zwany keratynizacją jest wieloetapowym procesem biologicznym obejmującym podziały komórek w warstwie podstawnej naskórka, ich różnicowanie się, rogowacenie i złuszczanie obumarłych komórek. Proces ten wiąże się z migracją komórek naskórka od jego najgłębszej warstwy ku powierzchni. Kiedy wszystko przebiega prawidłowo, martwe komórki tworzą zrogowaciałą warstwę, ulegają złuszczeniu, a na ich miejscu pojawiają się nowe komórki. Poprawny przebieg procesu zamyka się w około 28 dniach. Zdarza się jednak, że ulega on zaburzeniu. Obumarłe, zrogowaciałe komórki pozostają na powierzchni naskórka pogrubiając tę warstwę i sprawiając, że skóra staje się szorstka i matowa. Zaburzenia w procesie rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe doprowadza do utrudnionego odpływu wydzieliny łojowej, a zalegająca wydzielina staje się znakomitą pożywką do rozwoju bakterii. Namnażanie się bakterii Propionibacterium acne i uwalniane przez nie enzymy są powodem hydrolizy trójglicerydów i powstania wolnych kwasów tłuszczowych mających działanie drażniące, co wzmaga skłonność do rogowacenia w obrębie ujść mieszków włosowych i powstanie stanu zapalnego. Tak tworzą się zaskórniki, grudki i krosty trądzikowe.  

Zaskórniki na twarzy uznaje się za pierwszy objaw trądziku pospolitego. Najczęściej obserwuje się zaskórniki na czole, nosie oraz brodzie. Rzadziej pojawiają się zaskórniki na plecach czy klatce piersiowej.  

Rodzaje zaskórników

Wyróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. Ponieważ zmianom tym towarzyszy stan zapalny, zarówno jedne, jak i drugie mogą pozostawiać ślady i blizny, zwłaszcza w przebiegu trądziku u osób dorosłych. Weź to pod uwagę już na początkowym etapie walki z chorobą i zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki na przebarwienia. Znajdziesz je w naszej serii Anti-Pigment. W redukcji pojedynczych zmian dobrze sprawdza się m.in. korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment z Thiamidolem. Nie tylko usuwa przebarwienia, ale też zapobiega ich ponownemu powstawaniu! Poniżej przedstawiamy cechy charakteryzujące obydwa typy zaskórników. 

Zaskórniki otwarte

Rozpoznasz je bez trudu. Zaskórniki otwarte mają postać czarnych kropek, zwanych też wągrami. Powstają wskutek zablokowania przewodu wyprowadzającego gruczołu łojowego, a wskutek drażnienia przez produkty sebum, również nadmiernego rogowacenia i zamknięcia ujścia mieszka włosowego, do wnętrza którego spływa wydzielina gruczołów łojowych. W ujściu mieszka tworzy się masa łojowo-rogowa, przybierająca ciemny, czasami czarny kolor wskutek utleniania się składników. To charakterystyczny objaw trądziku zaskórnikowego, czyli niezapalnej, najłagodniejszej odmiany trądziku typowej dla okresu dojrzewania. Niestety, obecnie zaskórniki otwarte to coraz częstszy problem osób dorosłych, zwłaszcza u osób z mieszaną lub tłustą cerą. Nie towarzyszą mu zmiany ropne, grudki ani wykwity zapalne. Pojawia się za to silny łojotok i liczne wągry. Przebieg trądziku zaskórnikowego nasila niezdrowa dieta bogata w cukier, węglowodany oraz produkty mleczne, jak również stres oraz zanieczyszczenia powietrza.

Zaskórniki zamknięte

Trudniejszy do zwalczenia problem to głębokie zaskórniki. Tutaj ujścia gruczołów łojowych   pozostają niewidoczne, jednak pod naskórkiem wewnątrz mieszka stopniowo gromadzi się masa łojowa. Tak powstają zaskórniki zamknięte mające postać dobrze wyczuwalnych nierówności skóry. Zdarza się, że głębokie zaskórniki zamknięte mają na czubku białą kropkę.  

Jak usunąć zaskórniki?

Wiesz już, na jakie typy dzielimy zaskórniki. Jak się ich pozbyć? 

  1. Skuteczny sposób na zaskórniki to dokładne oczyszczanie skóry. Tylko tak pozbędziesz się zanieczyszczeń gromadzących się na twarzy przez cały dzień oraz w nocy. Zatem myj starannie twarz zarówno rano, jak i wieczorem. Wybieraj łagodne, lecz skuteczne środki myjące. Unikaj za to agresywnych formuł na bazie alkoholu, który wysusza i przyczynia się do nasilenia łojotoku.  
  2. Regularnie złuszczaj skórę, aby pozbyć się martwych komórek zalegających w ujściu mieszka włosowego i utrudniających wypływ wydzieliny gruczołów łojowych. 
  3. Jak usunąć zaskórniki za pomocą innych produktów? Stosuj maseczki oczyszczające oraz kosmetyki o lekkich, niekomedogennych formułach.  

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak się pozbyć zaskórników zamkniętych za pomocą dermokosmetyków oraz profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Domowe sposoby na zaskórniki

Trudno wskazać naprawdę skuteczne domowe sposoby na zaskórniki. W walce ze zmianami w zaciszu własnej łazienki skup się głównie na pielęgnacji z użyciem odpowiednich produktów. Prawidłowo dobrane kosmetyki na trądzik to podstawa. Poza tym zadbaj o dietę, odpowiednią ilość snu oraz regenerację, które mają ogromny wpływ na kondycję skóry. Masz więcej niż 30 lat? Zatroszcz się też o nawilżenie oraz pielęgnację przeciwzmarszczkową, w której przyda Ci się serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler. To dermokosmetyk, które zwęża pory i wygładza zmarszczki. 

Zabiegi na zaskórniki

co na zaskórniki

Obecnie gabinety kosmetyczne proponują liczne zabiegi na zaskórniki. Dają one bardzo pozytywne rezultaty! Jednak pamiętaj, że nawet najlepszy zabieg na zaskórniki nie zapewni Ci długotrwałych efektów, jeśli nie zadbasz o codzienną pielęgnację w domu. Prawidłowe nawyki pielęgnacyjne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry. 

  • Jeśli chodzi o zaskórniki, peeling kawitacyjny i efekty, które zapewnia, cieszą się dużym uznaniem wśród pacjentów. To zabieg polegający na łagodnym usuwaniu martwych komórek naskórka za pomocą ultradźwięków. W ten sposób ulegają one rozbiciu oraz złuszczeniu. Dla najlepszych rezultatów powtarza się go w kilku seriach, co 2-3 tygodnie. Przeprowadzisz go u kosmetyczki, choć istnieją również urządzenia pozwalające na samodzielne wykonanie zabiegu w domu. 

  • Inny skuteczny zabieg to oczyszczanie wodorowe na zaskórniki. Na czym polega? W trakcie bezbolesnej procedury na skórę kieruje się cząsteczki aktywnego wodoru pod wysokim ciśnieniem, co umożliwia im dotarcie do głębokich warstw naskórka. Oczyszczanie wodorowe wygładza i przyjemnie odświeża skórę. Uznaje się je za mniej inwazyjną alternatywę dla manualnego oczyszczania twarzy. 
  • Mimo wielu nowoczesnych metod walki z zaskórnikami manualne oczyszczanie twarzy niezmiennie ma spore grono zwolenniczek. To podstawowy zabieg, podczas którego kosmetyczka po wcześniejszym zmiękczeniu skóry, ręcznie usuwa z niej nadmiar sebum oraz zaskórniki (jeszcze jako zmiany niezapalne). Po zabiegu aplikuje na twarz kojącą maskę. 
  • Wysoka skuteczność w redukcji zaskórników wyróżnia peelingi chemiczne, w których wykorzystuje się kwasy w odpowiednich stężeniach. Specjaliści cenią zwłaszcza Kwas Glikolowy, który penetruje wnętrza mieszków włosowych oraz Kwas Salicylowy, który działa przeciwzapalnie.  

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki

Wspomnieliśmy już, że w zmaganiach z zaskórnikami oczyszczanie skóry znajduje się na pierwszym miejscu. Wybierz zatem bezpieczny produkt do mycia twarzy, który usunie z niej wszelkie zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, jak np. Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. Ta szczególna formuła z 6% Amfotenzydami działa łagodnie, lecz efektywnie nie zatykając przy tym porów. Dodatkowo, nie zawiera mydła ani substancji zapachowych  i jest odpowiedni dla skóry wrażliwej. 

Kolejny kosmetyk, który powinien na stałe zagościć w Twojej rutynie pielęgnacyjnej to dobry krem na zaskórniki. Co proponujemy? Krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure powstała, aby pomóc Ci w redukcji wyprysków, grudek i krostek, a także  ponownemu ich powstawaniu. To formuła odpowiednia do codziennego stosowania. Jeśli chcesz wzmocnić jej działanie, zastosuj skoncentrowane serum na zaskórniki. Widoczne efekty w pielęgnacji cery trądzikowej zapewnia zwłaszcza serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure, dzięki któremu zwalczysz zaskórniki oraz przebarwienia po trądziku. Co więcej, Technologia Regulująca Wydzielanie Sebum zapewnia długotrwały efekt matujący. Dodatkowo kosmetyki na zaskórniki możesz włączyć też do makijażu. W takiej roli świetnie spisze się Korektor punktowy Eucerin DermoPure. Dzięki niemu nie tylko zamaskujesz wypryski, ale też przyczynisz się do ich redukcji.  

Miej świadomość, że skuteczne kosmetyki na zaskórniki to zdecydowanie lepszy wybór od wyciskania czy rozdrapywania niedoskonałości. Próbując pozbyć się zawartości zmian, ryzykujesz rozsiew bakterii bytujących w ujściach gruczołów łojowych i powstanie głębokich trudnych do wygojenia stanów zapalnych. Na dodatek grozi to uszkodzeniem naskórka oraz powstaniem nieestetycznych, trwałych i trudnych do usunięcia blizn. Substancje, które sprzyjają usuwaniu zaskórników to Kwas Salicylowy czy Glikolowy. Dokładne oczyszczanie, złuszczanie naskórka oraz późniejsza pielęgnacja to klucz do sukcesu w leczeniu trądziku zaskórnikowego. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin