Wągry na nosie jak się pozbyć

Wągry na nosie – sprawdź, jak się ich pozbyć!

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Wągry na nosie – sprawdź, jak się ich pozbyć!

Zauważyłaś na nosie niewielkie, czarne kropki? To zapewne wągry, czyli zaskórniki powstające w wyniku zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Choć to niewielkie niedoskonałości, przy niewłaściwej pielęgnacji mogą przerodzić się w poważniejsze zmiany zapalne. Istnieją jednak skuteczne sposoby na pozbycie się wągrów oraz zapobieganie ich ponownemu powstawaniu. 

Wągry na nosie

Nawet gdy czarne wągry na nosie pozostają słabo widoczne, nie ignoruj ich. Abyś mogła lepiej zrozumieć dlaczego, wyjaśnimy Ci proces powstawania tych niewielkich zmian. Otóż ważne elementy Twojej skóry to gruczoły łojowe, których ujścia znajdują się w mieszkach włosowych. W okresie dojrzewania w ludzkim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które wpływają na wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych jest stymulowana głównie przez hormony androgenne.   

Tym procesom często towarzyszy nieprawidłowa keratynizacja. Nadmierne rogowacenie komórek naskórka i przyleganie ich w pobliżu ujścia gruczołu łojowego powoduje zwężenie kanału łojowego, co utrudnia prawidłowe wydzielanie łoju na powierzchnie naskórka. To z kolei sprawia, że wydzielina gruczołów zalega i pojawiają się niechciane wągry na nosie czyli zaskórniki.    

Inne przyczyny wągrów na nosie to nieprawidłowa higiena skóry, czyli niedostateczne oczyszczanie oraz stosowanie kosmetyków o zbyt ciężkich podłożach. Wągrom sprzyja również niezdrowa dieta bogata w węglowodany, sól i przetworzoną żywność. Nie bez winy okazuje się stres, zanieczyszczone powietrze, zaburzenia hormonalne, a nawet wysoka temperatura i zbyt wilgotne powietrze! Co więcej, nos to okolica szczególnie kłopotliwa w pielęgnacji. Nie poświęcamy mu dostatecznej uwagi podczas mycia twarzy, a pokrywająca go skóra jest dość cienka. 

Co ważne, zaskórniki na nosie dzielą się na dwa typy: 

  1. Czarne zaskórniki na nosie nazywamy otwartymi. Przybierają one taki kolor, ponieważ keratyna z martwych komórek ulega utlenieniu. Martwe komórki pozostające w ujściu mieszka włosowego blokują wypływ łoju na powierzchnie co sprzyja namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Z tego względu pozornie niegroźne kropki mogą przerodzić się w poważniejsze zmiany w postaci grudek, krost, a nawet cyst wypełnionych ropą.  
  2. Czym innym są głębokie zaskórniki, które znajdują się pod skórą i mają białawe zabarwienie. Trudno się ich pozbyć, choć na pierwszy rzut oka są słabo widoczne – zauważymy je, patrząc na skórę pod odpowiednim kątem. 

Wągry na nosie – jak się pozbyć tego problemu?

Odpowiedź na pytanie „jak usunąć wągry na nosie” jest złożona. Ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, czyli przebadane, bogate w składniki aktywne kosmetyki na trądzik. Znajdziesz je w ofercie Eucerin – poniżej przedstawiamy przydatne informacje na ich temat. Ale to nie jedyny sposób na to, jak się pozbyć wągrów na twarzy. Aby cieszyć się gładką, zdrową cerą, porzuć niezdrowe nawyki. Zrezygnuj ze słodyczy, słonych przekąsek oraz przetworzonych produktów. Zadbaj też o swoje samopoczucie i ogranicz stres, który negatywnie wpływa na skórę. 

Co na zaskórniki na nosie – oczyszczanie

Wągry na nosie jak się pozbyć

W kwestii, jak usunąć zaskórniki z nosa, na pierwszym miejscu postaw prawidłowe oczyszczanie skóry. Dzięki temu nie dopuścisz do zatkania ujść gruczołów łojowych. Wobec tego, co na wągry na nosie? Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure oczyszcza skórę łagodnie, ale skutecznie. To zasługa formuły z 6% amfotenzydami, która usuwa nadmiar sebum, zabrudzenia oraz makijaż. Co ważne, to niekomedogenna formuła, która nie zatyka porów, do których odblokowania przecież dążysz. Po użyciu żelu poczujesz, że skóra twarzy stała się czysta, przyjemnie odświeżona i jędrna. Uzupełnieniem oczyszczania twarzy będzie Tonik do twarzy Eucerin DermoPure, który przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnych produktów pielęgnacyjnych.  

Kosmetyki na wągry na nosie

Zanieczyszczona, trądzikowa skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji także po oczyszczaniu. Dlatego kosmetyki na wągry na nosie powinny zawierać substancje ograniczające rozwój zaskórników, grudek i krost, abyś jak najdłużej cieszyła się czystą i zdrową skórą. Dokładnie tak działają dwa składniki - Kwas Salicylowy, działający złuszczająco i przeciwzapalnie oraz Likochalkon A, będący silnym przeciwutleniaczem, wykazującym również właściwości przeciwzapalne. Co więcej, niektóre kosmetyki na zaskórniki na nosie przeciwdziałają również przebarwieniom, będącym częstą pozostałością po trądziku. Na potrzeby cery skłonnej do powstawania zaskórników odpowiada m.in. Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure, które redukuje wypryski oraz przebarwienia pozapalne, dzięki Thiamidolowi – opatentowanemu przez Eucerin składnikowi aktywnemu. 

Skuteczne działanie cechuje także krem-kurację złuszczająco-wygładzającą Eucerin DermoPure, który nie tylko odblokowuje pory i usuwa zanieczyszczenia, ale także chroni skórę przed powstawaniem niedoskonałości w postaci wągrów na nosie. Swoją skuteczność zawdzięcza starannie skomponowanej formule z 10% kompleksem Hydroxy, czyli połączeniem Kwasu Glikolowego, Salicylowego i Polihydroksylowego. 

Na pewno warto zaopatrzyć się nie tylko w krem na wągry na nosie, ale także produkt o działaniu nawilżającym. Nawet tłusta czy mieszana cera wymaga nawilżenia! Zresztą skóra osób dorosłych ma też bardziej zróżnicowane potrzeby, związane m.in. z procesem starzenia się. Odpowiada na nie serum wygładzające Eucerin Hyaluron-Filler, które zawiera Kwas Hialuronowy o działaniu wygładzającym i nawilżającym. Aby na długo pożegnać wągry na nosie, kosmetyki stosuj regularnie. 

Co na zaskórniki na nosie?

Co na zaskórniki na nosie działa naprawdę skutecznie? Bez wątpienia regularne peelingi. Złuszczają one martwy naskórek oraz masy łoju zalegające na skórze, pozostawiając otwarte ujścia gruczołów łojowych.

  • Możesz wybrać klasyczne peelingi mechaniczne z wyczuwalnymi drobinkami, które dosłownie ścierają zanieczyszczenia.  Wysoka skuteczność w walce zaskórnikami cechuje peelingi na bazie kwasów AHA, które przy okazji regulują funkcje skóry. 
  • Bardzo łagodna opcja to peeling enzymatyczny. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, jak zlikwidować wągry na nosie. Oczywiście przy regularnym stosowaniu!
  • Dobra metoda na to, jak zwalczyć wągry na nosie to też peelingi chemiczne stosowane w gabinetach kosmetycznych. To zabiegi, które intensywnie oczyszczają skórę, pozostawiając ją niezwykle gładką. Za efektywną uznaje się też dermabrazję. Mamy nadzieję, że wiesz już jak zwalczyć wągry na nosie.  

Mamy też cenną poradę dla osób, których cera wykazuje skłonność do hiperpigmentacji w następstwie różnego rodzaju zmian zapalnych. Powinny one włączyć do swojej kuracji kosmetyki na przebarwienia. W linii Anti-Pigment od Eucerin znalazły się dermokosmetyki z Thiamidolem, które skutecznie redukują przebarwienia oraz zapobiegają powstawaniu nowych.  

Jak usunąć wągry na nosie – domowe sposoby

Tak naprawdę domowe sposoby na wągry na nosie powinny koncentrować się na pielęgnacji z wykorzystaniem przebadanych i sprawdzonych kosmetyków. Samodzielne usuwanie wągrów za pomocą ostrych narzędzi czy tzw. parówek, które nadmiernie rozpulchniają naskórek to niezbyt dobry pomysł. Postaw za to na inny sposób na wągry na nosie, który nie wymaga większego wysiłku, ale wpływa na wygląd skóry. Mamy na myśli ochronę przed słońcem. Promieniowanie UV przyczynia się do pogrubienia warstwy rogowej naskórka, co sprzyja zatykaniu się porów! Kolejna niewymagająca wysiłku, ale ważna czynność to regularne oczyszczanie twarzy, także po wysiłku czy podróży.   

Wierzymy, że dzięki naszym poradom wiesz, jak usunąć wągry na nosie. Domowe sposoby w postaci odpowiedniej pielęgnacji, dermokosmetyki oczyszczające oraz pielęgnujące, a także ochrona przeciwsłoneczna to kluczowe elementy w walce z wągrami.  

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin