rogowacenie mieszkowe

Rogowacenie mieszkowe - jak sobie radzić z tym problemem?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Rogowacenie mieszkowe – jak sobie radzić z tym problemem?

Na ramionach, udach czy pośladkach wyczuwasz niewielkie grudki przypominające gęsią skórkę a problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas? Może być to rogowacenie mieszkowe skóry. To niegroźna, ale dość irytująca jednostka chorobowa. Najczęściej uznaje się ją za defekt kosmetyczny który większość osób usiłuje zwalczyć. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, sprawdź nasze rady, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z rogowaceniem mieszkowym

Zacznijmy od kilku słów wyjaśnienia, czym jest rogowacenie mieszkowe, zwane także hiperkeratozą mieszkową. To choroba charakteryzująca się nadmiernym zgrubieniem naskórka wokół ujść mieszków włosowych i tworzeniu się czopów rogowych. Zmiany są wyczuwalne jako drobne grudki, których wielkość porównywana jest często do ziarenek kaszy mannej lub do tzw. „gęsiej skórki”. Pojawiają się najczęściej na wyprostnych częściach ramion, rzadziej ud, a w nasilonych przypadkach mogą zajmować powierzchnie twarzy, pośladków, przedramion i podudzi. Za rogowacenie okołomieszkowe odpowiadają rozmaite czynniki. Wśród nich wymienia się predyspozycje dziedziczne, zaburzenia funkcji naskórka. Rogowacenie mieszkowe jest często obserwowane u osób z atopowym zapaleniem skóry. Dość często czynnikiem prowokującym zmiany jest występujący nadmierny nacisk na skórę lub tarcie, łagodne uszkodzenia skóry, przewlekły stan zapalny, a nawet oparzenia słoneczne. Leczenie czy też łagodzenie objawów mieszkowego rogowacenia skóry polega na poprawie wyglądu skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków, maści, kwasów, a w niektórych przypadkach nawet krioterapii.

Jak zapobiegać rogowaceniu mieszkowemu – porady i triki

rogowacenie mieszków włosowych

Ze względu na to, że rogowacenie mieszkowe na twarzy czy ciele jest po prostu zapisane w genach, trudno mówić o zapobieganiu jego rozwojowi. Jednak możesz sporo zdziałać, aby ograniczyć jego objawy. O czym pamiętać?

 

  • Odpowiednia odzież
    Na co dzień zrezygnuj z noszenia obcisłej odzieży czy ubrań, które ocierają się o skórę. Mogą one doprowadzić do podrażnień i nasilenia zrogowaceń. Szczególnie uważaj na obszary podatne na tarcie, czyli łokcie i kolana.
  • Zrezygnuj z silnych detergentów
    Kosmetyki myjące o agresywnym składzie podrażniają i wysuszają skórę, tym samym prowadząc do zaostrzenia problemu.

  • Uważaj na słońce
    Unikaj długotrwałego kontaktu z promieniami UV. Nadmierna ekspozycja na słońce zdecydowanie pogarsza stan skóry, a poza tym jest po prostu niebezpieczna dla zdrowia – przyczynia się do rozwoju nowotworów skóry. Stosuj więc kremy przeciwsłoneczne, noś ochronną odzież i unikaj nadmiernego opalania.

  • Zrezygnuj z używek
    Unikaj palenia papierosów i ogranicz spożycie alkoholu, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na stan skóry. Z pewnością ułatwi to leczenie rogowacenia mieszkowego.

  • Nie rozdrapuj zmian
    Zdrapując naskórek lub próbując wyciskać zrogowaciałe zmiany, ryzykujesz pojawieniem się infekcji i pogorszeniem stanu skóry. Staraj się unikać tych zachowań.



Rogowacenie mieszkowe a pielęgnacja skóry – jak dbać o zdrowie swojej skóry

rogowacenie mieszkowe leczenie

Trzeba pamiętać, że w miejscu występowania zmian skórnych typowych dla rogowacenia mieszkowego dochodzi do wzmożonej przepuszczalności bariery naskórkowej i zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja polegająca na złuszczaniu i nawilżaniu skóry. Jeden z kluczowych punktów w profilaktyce rogowacenia mieszkowego to regularne peelingi. Wybieraj formuły delikatne dla skóry i uważaj na produkty o grubych ziarnach. Mogą one wywołać podrażnienia i zwiększyć suchości skóry, co z czasem nasili problem. Lepszy wybór to peelingi enzymatyczne z enzymami, które rozpuszczają martwy naskórek czy peelingi z kwasami (Glikolowy, Mlekowy), które przyczyniają się do złuszczenia obumarłych komórek. Z kolei kwasy BHA (Kwas Salicylowy) penetrują mieszki włosowe, dzięki czemu ograniczają rogowacenie. Stosuj peelingi zgodnie z zaleceniami producenta – zbyt częste wykonywanie go, pogorszysz stan skóry.

Kolejny krok to nawilżenie skóry. Krem czy balsam na rogowacenie mieszkowe powinien zawierać składniki łagodzące, nawilżające i przeciwbakteryjne. Krem na rogowacenie mieszkowe z Kwasem Salicylowym lub Kwasem Mlekowym to cenne wsparcie w regulacji procesu keratynizacji skóry. Jakie inne składniki pomogą Ci zadbać o zdrowie?

 

  • Mocznik – nawilża i poprawia elastyczność warstwy naskórka. Polecany w leczeniu suchej skóry.
  • Panthenol – łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację skóry.
  • Alantoina – wspiera gojenie naskórka, działa łagodząco i przeciwzapalnie.
  • Masło shea – pełni funkcje ochronne i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze.

 

Poza codzienną pielęgnacją konieczne bywa sięgnięcie po wsparcie medyczne. Jak leczyć rogowacenie mieszkowe? Zwykle zaleca się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C za pomocą suplementacji i oczywiście diety bogatej w warzywa oraz owoce. Witaminę A znajdziesz w marchewce, batatach, szpinaku, jarmużu, pomidorach i produktach mlecznych, z kolei spośród mięs najbogatsza w ten składnik jest wątróbka. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, truskawkach, kiwi, papai, jagodach, ananasach, czerwonej papryce, brokułach, brukselce czy kalafiorze. Z kolei rogowacenie mieszkowe idące w parze z zapaleniem mieszków włosowych leczy się za pomocą maści z retinoidami, które regulują keratynizację skóry, a także maści z kortykosteroidami, które pomagają w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych. Ponadto w przypadku infekcji bakteryjnych towarzyszących rogowaceniu mieszkowemu lekarz może zalecić kurację antybakteryjną. Pamiętaj, że choć rogowacenie mieszkowe nie jest poważną chorobą, warto skonsultować się z dermatologiem, który dokładnie oceni Twoją skórę i zaleci  skuteczną terapię!

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry przy rogowaceniu mieszkowym

rogowacenie mieszkowe leczenie

Wybieraj kosmetyki na rogowacenie mieszkowe z konkretnymi składnikami. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że dobrze wpłyną na Twoją skórę, a przede wszystkim nie pogłębią problemu. To szczególnie ważne w rogowaceniu mieszkowym twarzy!

Przydatne w leczeniu zapalenia okołomieszkowego są kosmetyki Urea Repair. To linia przeznaczona do pielęgnacji bardzo suchej i szorstkiej skóry. Formuły z wysoką zawartością Mocznika zapewniają natychmiastową ulgę i nawilżenie do 48 godzin! Badania kliniczne potwierdzają ich skuteczność oraz tolerancję przez skórę ze zmianami chorobowymi. Wśród nich znajdziesz produkty przydatne na każdym etapie pielęgnacji. Do mycia twarzy i ciała możesz wykorzystać fluid do mycia Eucerin UreaRepair ORIGINAL z Mocznikiem i naturalnymi czynnikami nawilżającymi (NMFs), który delikatnie, lecz dokładnie oczyszcza skórę. Co więcej, chroni ją przed przesuszeniem. Z kolei po kąpieli sięgnij po emulsję Eucerin UreaRepair PLUS, która zadba o nawilżenie skóry. W skład linii wchodzą także regenerujący krem do rąk Eucerin UreaRepair PLUS oraz regenerujący krem do stóp Eucerin UreaRepair PLUS , które doskonale zmiękczają naskórek i walczą z suchością skóry.

Możesz też stosować emolientową maść na rogowacenie mieszkowe. Zawarte w tego typu produktach składniki nawilżające i natłuszczające służą utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i zmniejszeniu uczucia suchości w newralgicznych miejscach.


Naturalne metody łagodzenia objawów rogowacenia mieszkowego

W leczeniu rogowacenia mieszkowego domowe sposoby odgrywają ważną rolę. Wśród najczęściej polecanych metod wymienia się kąpiele z dodatkiem soli. Wystarczy dodać łyżkę soli morskiej do ciepłej wody podczas kąpieli w wannie i zanurzyć się w niej na 15-20 minut, a  następnie delikatnie wmasować nawilżający krem. Znana, naturalna metoda walki z rogowaceniem to również wcieranie w skórę oliwy z oliwek. To naturalny emolient, który nawilża, natłuszcza i zmiękcza skórę. Jej użycie jest bardzo łatwe – po prostu delikatnie wetrzyj niewielką ilość oliwy w miejsca dotknięte rogowaceniem. Wśród domowych sposobów na rogowacenie mieszkowe często wymienia się ocet jabłkowy o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Wystarczy, że nasączonym octem wacikiem będziesz przemywać zmienione chorobowo miejsca, a ich stan ulegnie z czasem poprawie.

Podsumowując, rogowacenie mieszkowe to niezbyt groźny stan skórny, który uznaje się głównie za defekt kosmetyczny. Jednak spokojnie! Regularna pielęgnacja doskonale łagodzi jego objawy. Złuszczanie martwego naskórka oraz nawilżanie skóry to klucz do sukcesu!

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin