Łuszczenie się skóry na twarzy

Łuszczenie skóry - sprawdź najczęstsze przyczyny!

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Łuszczenie skóry – sprawdź najczęstsze przyczyny!

Łuszczenie się skóry, choć jest procesem naturalnym, może też wskazywać na niedostateczną jej pielęgnację lub stanowić symptom poważnych zaburzeń dermatologicznych (i nie tylko). Przypadłość ta może wystąpić u osób w różnym wieku i może dotyczyć różnych części ciała. To właśnie nadmiernemu łuszczeniu się skóry poświęcamy dzisiejszy artykuł. Zwrócimy uwagę na jakie problemy zdrowotne może wskazywać? I jak możesz zapobiegać nadmiernemu łuszczeniu się skóry dla zachowania komfortu fizycznego, i psychicznego? Sprawdź!

Łuszczenie skóry

Uściślijmy, że złuszczanie się skóry jest procesem naturalnym i dotyczy powierzchownych warstw naskórka. Jest też procesem prowadzącym do jego regeneracji. W naskórku, w warstwie podstawnej, odbywają się ciągłe podziały komórkowe. Komórki tej warstwy przesuwają się ku zewnętrznej powierzchni naskórka aż do warstwy rogowej, w której ulegają złuszczeniu. Ten proces wędrówki i różnicowania się komórek naskórka nazywamy keratynizacją.
Nadmierne łuszczenie się skóry to problem, którego nie powinnaś bagatelizować. Zazwyczaj przyczyną takiej dolegliwości jest po prostu przesuszenie skóry, ale nie zawsze! O przesuszeniu skóry możemy mówić m.in. wtedy, gdy dochodzi do:

  • nadmiernej utraty wody przez naskórek
  • odwodnienia organizmu 
  • zaburzenia składu i funkcji hydrofobowej macierzy międzykomórkowej 
  • zaburzenia funkcji płaszcza hydrolipidowego pokrywającego skórę
Nawet 60% mężczyzn i 70% kobiet przyznaje, że ma problemy z suchą skórą. Łuszczenie się skóry nie tylko może stanowić źródło kompleksów, lecz także prowadzić do bolesnych dolegliwości takich jak pękanie skóry i powstawanie ran. Co więcej, niekiedy może prowadzić do rozwoju przewlekłej dermatozy (czyli choroby skóry). Sucha skóra może być również objawem  zaburzeń ogólnoustrojowych.

 

Łuszczenie się skóry na twarzy

Nie podlega dyskusji fakt, że łuszczenie się skóry twarzy to problem, który wpływa na wizerunek i samoocenę. Niezwykle trudno je zamaskować. Gdy jednak taki problem dotknie właśnie Ciebie – zachowaj spokój. Bardzo możliwe, że łuszczenie się skóry na twarzy jest spowodowane po prostu jej przesuszeniem, a odpowiednie kosmetyki do skóry suchej szybko przywrócą zachwianą równowagę. Jednym z polecanych przez nas produktów skutecznym w przypadku łuszczenia się skóry twarzy jest krem do twarzy z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair. Mocznik to cenny składnik, który prowadzi do skutecznego nawilżenia skóry. To związek, który wiąże wodę i usprawnienia proces dystrybucji wody w skórze. 

Łuszczenie się skóry głowy

Łuszczenie się skóry głowy – choć czasami nie tak dostrzegalne, jak łuszczenie się skóry twarzy – również stanowi istotny problem dla wielu osób dorosłych, a nawet dzieci. Poszukując przyczyn łuszczenia się skóry na głowie, powinnaś rozważyć czy szampon jaki stosujesz jest odpowiedni? Jaki jest jego skład chemiczny? Na przesuszenie skóry głowy może również wpływać ekspozycja na promieniowanie UV. Jeśli problem nasila się, konieczna jest wizyta u dermatologa. 

Łuszczenie się skóry na dłoniach

Łuszczenie się skóry na twarzy

Dłonie narażone są na szereg różnych czynników, które prowadzą do przesuszania się naskórka. Łuszczenie się skóry na dłoniach bywa spowodowane urazami mechanicznymi, stresem termicznym (czyli np. częstym kontaktem z gorącą wodą), czy też narażeniem na  różnego rodzaju substancje chemiczne o odczynie kwasowym lub zasadowym. W walce z łuszczeniem się skóry na dłoniach jako „pomocną dłoń” możemy potraktować regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS z Ceramidem oraz Naturalnymi Czynnikami Nawilżającymi. Krem szybko przynosi ulgę szorstkim i zniszczonym dłoniom, a co równie ważne – na długi czas, bo jego działanie utrzymuje się nawet do 48 godzin!

Łuszczenie się skóry na stopach

Problem łuszczenia się naskórka może też dotyczyć Twoich stóp. Podobnie jak w przypadku dłoni, tu również powinnaś wziąć pod uwagę możliwość występowania licznych zewnętrznych czynników wyzwalających. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia noszonego obuwia, dystansów w nich pokonywanych, czy też… temperatury na zewnątrz! Jeśli chcesz pozbyć się problemu łuszczenia się skóry na stopach, oczywiście mamy coś, co może pomóc. Jedną z opcji jest regenerujący krem do stóp z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, rozwiązujący problem przesuszonej skóry, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. W sytuacji, gdy źródłem dyskomfortu jest nie tylko łuszczenie się skóry na stopach, lecz także przesuszenie skóry w innych okolicach ciała i potrzebujesz naprawdę intensywnego nawilżenia, które przyniesie ulgę i da poczucie komfortu zastosuj Emulsję z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS. 

Przyczyny łuszczącej się skóry

Wymieniliśmy już podstawowe przyczyny łuszczenia się skóry, związane z nieodpowiednim jej nawilżeniem. Częste jest także łuszczenie się skóry po opalaniu, o czym na pewno wiesz, jeśli jesteś miłośniczką długich kąpieli słonecznych. Jest wiele przyczyn łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach. Znaczenie mają tu przywoływane już wcześniej czynniki zewnętrzne, ale w tym miejscu musimy też wspomnieć o innych czynnikach sprawczych, takich jak:

  • tzw. dermatozy zapalne, czyli m.in. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry;
  • farmakoterapia czyli wpływ leków na stan skóry
  • choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca);
  • grzybica stóp (jeśli wolisz – „stopa sportowca” lub „stopa atlety”).

Co na łuszczącą się skórę?

Główną przyczyną problemów z naskórkiem jest jego przesuszenie. Pierwszą pomoc w przypadku łuszczącej się skóry zapewni Ci maść posiadająca właściwości kojące, nawilżające i regenerujące, czyli np. maść regenerująca Eucerin Aquaphor, bazująca na synergicznym oddziaływaniu składników takich jak Dekspantenol, Eucerit, Bisabolol oraz Gliceryna. Warto dodać, że preparat ten możesz nabyć także jako maść regenerująca w spray'u Eucerin Aquaphor. To produkt praktyczny w użyciu i idealny do pielęgnacji miejsc trudno dostępnych oraz większych powierzchni (np. pleców lub ud). Ta maść regeneracyjna powleka skórę barierą półokluzyjną, która jednocześnie utrzymuje prawidłowy stopień nawilżenia, chroni tkanki przed podrażnieniami oraz dba o odpowiedni dopływ tlenu. Preparat ten umożliwia skuteczną pielęgnację dłoni i stóp, ale też stanowi poprawną odpowiedź na pytanie, „jaki krem na łuszczącą się skórę twarzy wybrać?”. Dzięki swoim właściwościom chroni przed przesuszeniem zarówno w upalne, jak i zimne oraz wietrzne dni. Możesz wykorzystać go także do pielęgnacji skóry dziecka – zarówno jego policzków, jak i wrażliwych okolic pieluszkowych.

Jeśli jednak przyczyną łuszczenia się skóry są choroby takie jak łuszczyca czy cukrzyca, cennym sprzymierzeńcem w walce o zdrowy mogą okazać się polecane już produkty z linii UreaRepair bogate w Mocznik. Oczywiście w przypadku wspomnianych chorób kluczowe znaczenie ma farmakoterapia zalecona przez lekarza, ale UreaRepair za sprawą swojej nowatorskiej formuły może wesprzeć proces leczenia.

Przyczyny łuszczenia się skóry są bardzo zróżnicowane. Jednak w każdym przypadku podstawową rzeczą jaka powinniśmy zrobić to nawilżać skórę! Nawilżanie chroni suchą skórę przed podrażnieniami i przyspiesza tempo jej regeneracji. Preparaty, które poleca Eucerin – do twarzy, dłoni, stóp i całego ciała – pomogą Ci uporać się z dyskomfortem przesuszonej, pękającej skóry, a dzięki temu – zwiększą komfort życia i podkreślą Twoje naturalne piękno!

 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin