suche łokcie i kolana

Suche łokcie i kolana - jak rozwiązać ten problem?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Suche łokcie i kolana – jak rozwiązać ten problem?

Sucha skóra to problem, z którym od czasu do czasu zmaga się aż 70% kobiet i 60% mężczyzn. Do obszarów, którym najczęściej brakuje właściwego nawilżenia, bez wątpienia należą łokcie i kolana. Mimo że nie jest to poważny problem zdrowotny, ma wymiar estetyczny, zwłaszcza kiedy suchość skóry utrzymuje się przez długi czas i nie ustępuje pod wpływem standardowej pielęgnacji. Wówczas należy sięgnąć po specjalnie opracowane formuły, które przywrócą skórze odpowiednie nawilżenie i utracony komfort. Sprawdź więc, jak poradzić sobie z suchymi łokciami i kolanami. 

Suche łokcie i kolana

sucha skóra na łokciach i kolanach

Jak wspomnieliśmy, suche łokcie i kolana to problem wielu osób. Czasami nazywa się je „brudnymi”, ponieważ zmieniają odcień na szarawy czy brązowy. Ale suche łokcie i kolana cechuje też charakterystyczna struktura, którą bardzo łatwo wyczuć. Są one szorstkie, chropowate, czasami widoczny jest na nich łuszczący się naskórek. Z czego to wynika? Przede wszystkim to obszary z niewielką ilością gruczołów łojowych. Niestety, suche kolana i łokcie mogą pojawić się dość szybko, gdy zostanie zaburzona równowaga skóry. Wynika to z faktu, że jest ona w tych miejscach naturalnie grubsza, niż w innych częściach ciała, aby dobrze chroniła wystające punkty przed otarciami i urazami, na które są szczególnie podatne. Musimy pamiętać, że bardzo suche łokcie łatwiej ulegają podrażnieniom i uszkodzeniom. 

Suche, swędzące łokcie czy kolana towarzyszą niektórym z chorób, takim jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. A jakie inne czynniki przyczyniają się do powstania suchych kolan i łokci? Poniżej znajdziesz przyczyny tego stanu skóry. 

Suche łokcie i kolana – przyczyny

Wyżej wspomnieliśmy, że przyczyny suchych łokci i kolan mają związek z budową skóry w tych miejscach. Ale nie tylko! Co jeszcze może za nie odpowiadać? 

  • To problem związany z ciągłą utratą wody w naskórku, uszkodzeniem bariery skórnej, niedoborem międzykomórkowych lipidów oraz zaburzoną wewnątrznaskórkową dystrybucją wody.  
  • Przyczyną suchych łokci bywa też źle dobrana pielęgnacja. To okolica, która wymaga nawilżenia i natłuszczenia – jeśli jej zabraknie, szybko dochodzi do zaburzenia równowagi.  
  • Nierzadko to kwestia genetyczna – możliwe, że masz naturalną skłonność do przesuszania się skóry. Osoby z suchą skórą twarzy na pewno wiedzą, co mamy na myśli. W takim wypadku skup się na pielęgnacji, ponieważ sam problem pozostanie z Tobą na zawsze. 
  • Przyczyny suchych kolan i łokci to również urazy, które goją się w tym obszarze nieco inaczej niż na pozostałych częściach ciała – wszystko dlatego, że skóra ma tam specyficzną budowę oraz poddawana jest stałemu mechanicznemu rozciąganiu. W rezultacie tkanki mogą nie zdążyć się właściwie zrosnąć, a to skutkuje zbliznowaceniem oraz rogowaceniem. 

Stosunkowo częsta dolegliwość budząca niepokój u młodych rodziców to suche łokcie i kolana u dziecka. Te jednak nie zawsze oznaczają chorobę. Skóra maluchów jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego dość łatwo o jej przesuszenie, np. w kontakcie z detergentem w postaci środka do kąpieli czy płynu do prania. Za suche łokcie u dziecka może też odpowiadać suche powietrze panujące w pokoju malucha. Jak widać, przyczyny suchych łokci i kolan są dość zróżnicowane. Odkrycie, co za nie odpowiada, ma duże znaczenie w leczeniu i zapobieganiu.  

Suche łokcie i kolana – brak witamin i substancji odżywczych

co na suche łokcie i kolana

Trudno zaprzeczyć, że dieta w dużej mierze decyduje o kondycji skóry. Nic więc dziwnego, że między suchymi łokciami a brakiem witamin i substancji odżywczych w diecie istnieje ścisły związek. Niedostateczna podaż tłuszczów nienasyconych odbija się na kondycji skóry. To one budują barierę hydrolipidową skóry, a ich niedobór staje się szybko odczuwalny. Jakie pokarmy mogą ich dostarczyć? Cenne źródła kwasów nienasyconych to ryby, w szczególności makrela, łosoś, ale też i owoce - awokado. Czasami niezbędna okazuje się suplementacja kapsułkami zawierającymi kwasy omega-6 i omega-3. Ważne jest też picie odpowiedniej ilości wody. Nawet najlepsza pielęgnacja przy niedostatecznej ilości wypijanych w ciągu dnia płynów okaże się nieskuteczna. Za optymalne przyjmuje się około 2 litry wody dziennie, przy czym liczba ta wzrasta przy intensywnym wysiłku fizycznym czy podczas upałów. 

Suche kolana i łokcie – tarczyca

Tarczyca odgrywa ogromną rolę w regulowaniu metabolizmu ludzkiego organizmu. Zaburzenie w wydzielaniu hormonów tarczycowych wpływa na wiele przemian metabolicznych w tym na procesy zachodzące w skórze. Ma to negatywny wpływ na samopoczucie oraz wygląd. Powiązania między suchymi kolanami i łokciami w tarczycy występują głównie w jej niedoczynności. Wówczas dochodzi do spowolnienia metabolizmu, co skutkuje upośledzeniem funkcjonowania komórek skóry i zaburzeniem syntezy kwasu hialuronowego. Ponieważ jako składnik wpływający na poziom nawilżenia skóry, kwas hialuronowy wiąże wodę w komórkach, jego niedobór będzie zawsze skutkował przesuszeniem skóry.   

Suche łokcie i tarczyca, która nie produkuje właściwej ilości hormonów to typowe połączenie. Suchość łokci i kolan o ciemniejszym zabarwieniu to niemal znak rozpoznawczy osób zmagających się z niedoczynnością tego ważnego narządu. Kwestia suchych łokci i tarczycy powinna zostać omówiona z lekarzem, który zastosuje najskuteczniejsze leczenie mające na celu przywrócenie równowagi hormonalnej. Nie zapominaj jednak o właściwej pielęgnacji skóry! 

Suche łokcie i kolana – cukrzyca

W przebiegu cukrzycy nierzadko występuje suchość, świąd czy łuszczenie się skóry. Nic zatem dziwnego, że również suche łokcie w cukrzycy to częsta przypadłość. Na dodatek skóra diabetyków jest szczególnie podatna na zadrapania i pęknięcia, co jest dość niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że w tej chorobie rany goją się zdecydowanie gorzej niż u zdrowych osób. Właściwa pielęgnacja koncentrująca się na nawilżaniu, natłuszczaniu oraz ochronie to konieczność. 

Co stosować na suche łokcie i kolana?

co na suche łokcie i kolana

Poszukując efektywnych rozwiązań pielęgnacyjnych, przyglądaj się składom kosmetyków. Ważne, aby w ich formułach znalazły się składniki aktywne o potwierdzonej skuteczności. Zaliczają się do nich Ceramidy, które wzmacniają barierę ochronną skóry czy Dekspantenol o działaniu nawilżającym oraz wspomagającym regenerację. Ważna jest też Gliceryna, która utrzymuje wilgoć w skórze, zapewniając jej miękkość i nawilżenie. W łagodzeniu podrażnień niezastąpiony jest Bisabolol. Niektóre kosmetyki do suchej skóry Eucerin mogą zawierać Eucerit, który odbudowuje barierę skóry za sprawą lipidów. I co bardzo ważne, za złoty standard w leczeniu suchej skóry uznaje się Mocznik. To składnik o szerokim, dobroczynnym działaniu: 

  • skutecznie nawilża skórę, 
  • wykazuje właściwości ochronne i poprawia funkcję barierową naskórka, 
  • ułatwia wchłanianie substancji odżywczych w skórę, 
  • wykazuje właściwości przeciwświądowe, 
  • w wysokich stężeniach działa keratolitycznie. 

Zarówno Mocznik, jak i wyżej wymienione składniki są obecne w maściach i kremach Eucerin, o których przeczytasz za chwilę. Ale poza nimi – co na suche kolana i łokcie stosować, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty? Kiedy dolegliwość nie wiąże się z konkretną jednostką chorobową i jest wynikiem niewielkich zaniedbań pielęgnacyjnych, czy po prostu gorszego okresu dla skóry, np. w okresie zimy, możesz wykonać peeling. Oczyści on łokcie i kolana z martwego naskórka, przywróci im naturalny kolor, a przede wszystkim przygotuje je na przyjęcie substancji odżywczych zawartych w kremach. No właśnie, ale co na suche łokcie czy kolana aplikować po jego wykonaniu?  

Krem na suche łokcie i kolana

W codziennej pielęgnacji krem na suche łokcie i kolana to podstawa. Najlepiej, aby zawierał wyżej wspomniany Mocznik. Pamiętaj, że zawartość mocznika w kosmetykach w stężeniu 3-5% ma za zadanie nawilżać i wiązać wodę w skórze, a przy tym produkty te mogą być stosowane u dzieci. Co zatem wybrać? Krem na suche kolana może być tym samym produktem, który zastosujesz do dłoni. Dobry wybór to Regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, który chroni skórę przed przesuszeniem do 48 godzin. 

Gdy jednak zmagasz się ze świądem, wybierz wyższe stężenie mocznika – 10%. Wykazuje ono właściwości nawilżające, ale przy tym łagodzi również świąd i umiarkowanie złuszcza skórę. Zatem na suche swędzące kolana i łokcie możesz stosować Emulsję z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, w której znalazł się również Ceramid i NMF (Naturalne Czynniki Nawilżające). W wypadku, kiedy zmagasz się też z suchością skóry w innych obszarach ciała, także na twarzy, z pomocą przychodzi Krem do twarzy z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair, który nie zawiera substancji zapachowych ani barwników.  

Kiedy dolegliwości są nasilone, a standardowe metody pielęgnacji nie zaspokajają Twoich potrzeb, czas na maść na suche kolana czy łokcie. Skuteczny, ceniony dermokosmetyk, który zaleca się w kuracji suchej, podrażnionej i popękanej skóry to Maść regenerująca Eucerin Aquaphor. Tworzy ona barierę ochronną oraz utrzymuje nawilżenie skóry. Jej półokluzyjny charakter umożliwia wymianę tlenu oraz wody, przyczyniając się tym samym do powstania pożądanego, wilgotnego, ale czystego środowiska, które sprzyja regeneracji skóry. To maść na suche łokcie i kolana (skuteczna również w innych okolicach ciała), która występuje też w formie  sprayu. Maść regenerująca w spray'u Eucerin Aquaphor cechuje się łatwą aplikacją, dlatego w razie potrzeby bez trudu zastosujesz ją na trudno dostępne miejsca.  

Domowe sposoby na suche łokcie i kolana

Tak naprawdę, domowe sposoby na suche łokcie i kolana powinny koncentrować się na właściwej pielęgnacji z użyciem starannie dobranych produktów (takich jak krem na suche łokcie i kolana), zdrowej diecie i unikaniu czynników drażniących, np. w postaci detergentów. Przebadane przez specjalistów formuły dermokosmetyków to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Na tradycyjne, domowe sposoby na suche kolana lub łokcie lepiej zdecydować się, kiedy akurat nie dysponujesz specjalnym produktem. Ulgę w suchości i swędzeniu może przynieść posmarowanie danego obszaru oliwą z oliwek lub innym łagodnym olejkiem. 

Stosując codzienną, starannie dobraną pielęgnację, pożegnasz problem suchych łokci i kolan. Nawilżanie, natłuszczanie oraz zapewnienie skórze ochrony i regeneracji to podstawa. Pamiętaj, aby wybierać produkty z Mocznikiem oraz substancjami ochronnymi i nawilżającymi. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin