pryszcze podskórne

Pryszcze podskórne - jak sobie z nimi radzić?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Pryszcze podskórne – jak sobie z nimi radzić?

Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nierzadko dokuczają również osobom dorosłym. Przybierają różne formy – czasami to wypryski pojawiające się na powierzchni skóry, innym razem to twarde, podskórne grudki lub głębsze guzki. Poza nieestetycznym wyglądem powodują spory dyskomfort, a nawet ból. Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z tym problemem. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania, jak im zapobiegać oraz bezpiecznie je usuwać. 

Czym są pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia?

co na pryszcze podskórne

Problematyczna natura pryszczy podskórnych wynika z ich umiejscowienia. Otóż pozostają one ukryte pod powierzchnią skóry. Nie zawsze ich struktura jest widoczna ponad powierzchnią skóry, zazwyczaj widzimy jedynie zaczerwienienie i wyczuwamy zgrubienie. Dość często jednocześnie z pryszczem podskórnym występuje niewielka opuchlizna.

W większości przypadków pryszcz głęboko pod skórą ma postać bolesnego guzka, który trudno zlikwidować – taka zmiana utrzymuje się nawet przez dłuższy czas. Krosty zazwyczaj pojawiają się na twarzy (zwłaszcza na czole, podbródku oraz linii szczęki), nieco rzadziej na górnej części pleców oraz klatce piersiowej. Wypryski podskórne na twarzy czy innej części ciała wyczujesz, przesuwając palec po powierzchni skóry.

Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych

podskórne pryszcze na brodzie

Niedokładne lub zbyt łagodne oczyszczanie skóry twarzy i ciała powoduje stopniowe gromadzenie się na skórze tłuszczu i powierzchownych zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi trądziku.

  • Nadmiar sebum, zanieczyszczenia, bakterie oraz martwy naskórek blokujące pory skóry. 
  • Za podskórne pryszcze na policzkach, brodzie oraz linii szczęki u dorosłych często odpowiadają zmiany hormonalne – to szersze zagadnienie, któremu przyjrzymy się w kolejnych akapitach. 
  • Pot może wywołać oraz zaostrzyć zmiany (w szczególności podskórne pryszcze na skroniach). Jeśli nosisz obcisłe czapki, opaski czy kask możesz mieć z nimi problem.

  • Niedokładne lub zbyt łagodne oczyszczanie skóry twarzy i ciała powoduje stopniowe gromadzenie się na skórze tłuszczu i  powierzchownych zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi trądziku. 
  • Zbyt agresywne i wysuszające produkty prowokują skórę do szybkiej nadprodukcji sebum.
  • Ciężkie podkłady i kremy zatykają pory, prowadząc do powstawania bolesnych zmian podskórnych. 
  • Na pryszcze podskórne na brodzie, policzkach czy czole wpływa też zanieczyszczenie powietrza.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z pryszczami podskórnymi

Zaczniemy od tego, co na pryszcze podskórne z pewnością nie działa. Mowa oczywiście o wyciskaniu! Jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, ponieważ zmiany znajdują się głęboko pod powierzchnią skóry. Poza tym wszelkie próby pozbycia się pryszczy w ten sposób prowadzą do wtłaczania ich zawartości w głębsze warstwy skóry. Stąd już zaledwie krok do pogłębienia się stanu zapalnego, a nawet powstania blizn. Wiesz już, czego nie robić, gdy zobaczysz pryszcz pod skórą, ale jak się go pozbyć? 

Istnieją też domowe sposoby na pryszcze podskórne. Wystarczy, że nałożysz ciepły kompres na obszar pryszcza podskórnego na około 10-15 minut. Może to być kompres ziołowy z nagietka lekarskiego, rumianku, świetlika lub szałwii. Ciepło pomaga rozluźnić zaskórniki i zredukować stan zapalny, ułatwiając pozbycie się zanieczyszczeń. Świetnie, jeśli następnie zastosujesz maseczkę oczyszczającą. A co zrobić na pryszcze podskórne poza pielęgnacją? Staraj się wysypiać, codziennie znajdź chwilę na relaks, jedz zdrowo i w miarę możliwości uprawiaj sport. Pamiętaj również o prawidłowym nawadnianiu organizmu, ponieważ nawilżona skóra efektywniej się regeneruje. Uwaga – nie dotykaj zmian! To jeden z czynników prowadzących do ich zaognienia. 

Skuteczne składniki aktywne w produktach do pielęgnacji pryszczy podskórnych

co na pryszcze podskórne

Z pryszczami podskórnymi dobrze radzą sobie kwasy. Jednym z najpopularniejszych jest Kwas Salicylowy o właściwościach keratolitycznych, czyli złuszczających martwe komórki skóry i odblokowujących pory. Działa też przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. To częsty składniki kremów oraz maści na pryszcze podskórne. Zawierają go niektóre kosmetyki do cery trądzikowej Eucerin. Dobry wybór to również Kwas Glikolowy, Azelainowy, Laktobionowy, Niacynamid oraz Retinol. 

Inny ceniony produkt to maść ichtiolowa na pryszcze podskórne, która zawiera Ichtiol, czyli aktywny składnik o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwświądowych. Niestety może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem wykonaj test na niewielkim obszarze skóry.

Wpływ hormonalny na powstawanie pryszczy podskórnych

Hormony to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie niedoskonałości. Kiedy działają najintensywniej?

  • W okresie dojrzewania wzrasta poziom hormonów płciowych (np. androgenów). To stymuluje gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, co prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania pryszczy, także podskórnych.

  • U niektórych kobiet pryszcze podskórne mogą występować w związku z cyklem menstruacyjnym. To wynik wahań poziomu hormonów, zwłaszcza estrogenu i progesteronu pobudzających produkcję sebum.

  • Inny problem to podskórne pryszcze w ciąży. Gwałtowna burza hormonalna odbija się na aktywności gruczołów łojowych i ogólnym stanie cery. Pryszcze podskórne mogą być częścią tzw. trądziku ciążowego.

  • Niektóre formy antykoncepcji hormonalnej zmieniają kondycję skóry. Oczywiście czasami leki pomagają w regulacji wydzielania sebum, tym samym redukując ilość pryszczy. Niestety w wielu wypadkach mogą pogorszyć stan cery.

  • U kobiet warto wziąć pod uwagę zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników (PCOS) czy zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy. 

Podskórne pryszcze na brodzie, żuchwie, policzkach czy skroniach to bez wątpienia uciążliwy problem, który na dodatek bywa bolesny oraz frustrujący. Ich powstawanie jest związane z różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna produkcja sebum, zmiany hormonalne oraz stres. W skutecznym leczeniu najważniejsze jest zachowanie ostrożności i unikanie mechanicznego wyciskania, które może pogorszyć stan skóry!

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin