kwas glikolowy

Kwas glikolowy - efekty stosowania na skórze

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Kwas glikolowy– efekty stosowania na skórze

Kwas glikolowy wyróżnia wszechstronne działanie, które czyni go najczęściej wykorzystywanym i stosowanym w kosmetologii alfa-hydroksykwasem. Posiada najprostszą budowę chemiczną oraz najmniejszą cząsteczkę, dlatego łatwo i szybko przenika przez naskórek penetrując w głąb skóry. Ułatwia też przenikanie przezskórne innych związków.
Co potrafi? Nawilża skórę poprzez zwiększenie poziomu glikozaminoglikanów, zmniejsza grubość warstwy rogowej, co nadaje skórze gładkość, jednolity kolor oraz redukuje płytkie powierzchowne zmarszczki. Przyspiesza też podziały komórkowe warstwy podstawnej, dzięki czemu redukuje głębokie zmarszczki. Działa wzmacniająco na strukturę kolagenu, rozjaśnia przebarwienia. Mogą stosować go osoby z cerą trądzikową oraz dojrzałą. Jeśli do tej pory nie miałaś okazji poznać jego wyjątkowego działania, nasz artykuł z pewnością uzupełni Twoją wiedzę!

Kwas glikolowy– rewolucyjne działanie na skórę

kwas glikolowy efekty

Kosmetolodzy uwielbiają kwas glikolowy za jego szerokie zastosowanie. Jest on znakomitym środkiem złuszczającym. Działa na poziomie spoiwa międzykomórkowego, tzw. „cementu ceramidowego”. Rozluźnia wiązania pomiędzy martwymi komórkami naskórka, co prowadzi do złuszczania korneocytów z powierzchni skóry. W niższych stężeniach sprawdza się w codziennej pielęgnacji – to cenny składnik kremów, serum czy produktów do oczyszczania twarzy. Działając na poziomie warstwy rogowej złuszcza komórki, a jednocześnie nawilża skórę.
Z kolei w wyższych stężeniach doskonale spisuje się w peelingach chemicznych wykonywanych przez specjalistów. Kwas glikolowy sprawnie usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu poprawia wygląd skóry, wygładza jej powierzchnię oraz rozjaśnia przebarwienia. To ceniony element kuracji przeciwtrądzikowej, pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, jak również ujędrniającej. Bywa też traktowany jako składnik wspomagający nawilżenie skóry, ponieważ poprawia jej zdolność do zatrzymywania wody.

Jak stosować kwas glikolowy?

Stosowanie kwasu glikolowego różni się w zależności od jego stężenia. Im wyższe stężenie, tym intensywniej działa na skórę i wymaga większej ostrożności podczas aplikacji. Pozwala to na dobór kuracji idealnie dopasowanej do potrzeb Twojej cery. Zatem, jak stosować kwas glikolowy?

  • Przed nałożeniem kosmetyku, upewnij się, że Twoja skóra jest dokładnie oczyszczona z makijażu oraz zanieczyszczeń.
  • Stosuj go raczej wieczorem, aby uniknąć przebarwień. Może on zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, dlatego zachowaj ostrożność.
  • Kwas glikolowy potrzebuje czasu, aby poprawić stan skóry. Regularność stosowania jest kluczowa, choć jednocześnie należy trzymać się zaleceń specjalistów! Efekty uboczne kwasu glikolowego stosowanego w zbyt dużej ilości to m.in. nadmierne złuszczanie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd czy uczucie napięcia skóry.
  • Unikaj łączenia tego składnika z innymi kwasami, takimi jak kwas salicylowy czy mlekowy. Ich połączenie może skutkować podrażnieniem i uszkodzeniem skóry. Uważaj również na połączenie kwasu glikolowego z wysokimi stężeniami witaminy C oraz retinoidami. Zatem z czym łączyć kwas glikolowy? Przede wszystkim ze składnikami nawilżającymi!

Jak kwas glikolowy poprawia kondycję skóry?

Działanie Kwasu Glikolowego nieco różni się w zależności od produktu, który wybierzesz. W kremach zazwyczaj wykorzystuje się niższe stężenia, dzięki czemu nawilżają i wygładzają skórę. Wyższe stężenie sprawi, że Twoja cera zyska jednolity koloryt, a przebarwienia staną się mniej widoczne lub całkowicie znikną. Takie właściwości kwasu glikolowego docenią kobiety z dojrzałą cerą, także te zmagające się z jej przesuszeniem np. podczas menopauzy. To jednak nie wszystko! Kwas glikolowy jest bardzo cennym sprzymierzeńcem podczas walki o czystą cerę bez wyprysków.

Kwas glikolowy a walka z trądzikiem i przebarwieniami

kwas glikolowy na twarz

Wyżej opisaliśmy wykorzystanie kwasu glikolowego w pielęgnacji skóry koncentrującej się na nawilżaniu oraz odżywianiu. Ale kwas glikolowy na twarz przydaje się również w leczeniu trądziku oraz blizn i przebarwień pozapalnych. Kosmetyki do cery trądzikowej wzbogacone o ten składnik ograniczają wytwarzanie sebum, zapobiegają niedoskonałościom oraz przywracają skórze utraconą równowagę.

Jak może wyglądać troska o skórę trądzikową z udziałem kwasu glikolowego? Na pierwszym miejscu stawiaj na oczyszczanie skóry za pomocą niekomedogennych produktów. Z usunięciem sebum i zanieczyszczeń poradzi sobie żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To kosmetyk, który pozostawia skórę czystą, świeżą i jędrną. Kolejny krok w pielęgnacji to oczywiście krem. Postaw na produkt redukujący niedoskonałości skóry i zapobiegający ich ponownemu powstawaniu. Nasza propozycja to krem-kuracja złuszczająco-wygładzająca Eucerin DermoPure, która odblokowuje pory oraz zmniejsza zaleganie sebum oraz wypryski. Weź jednak pod uwagę, że skóra podczas kuracji przeciwtrądzikowej bywa przesuszona, zaczerwieniona oraz nadwrażliwa. Musisz więc zadbać o jej ukojenie. Pomoże Ci w tym krem kojący w trakcie kuracji trądzikowych Eucerin DermoPure, który łagodzi podrażnienia i zmniejsza przesuszenie.

Co ważne, właściwości złuszczające oraz stymulujące regenerację skóry, sprzyjają stosowaniu kwasu glikolowego na przebarwienia. Daje on widoczne rezultaty, ale potrzebuje czasu, aby wpłynąć na wygląd cery. Pierwsze efekty pojawiają się zwykle po kilku tygodniach, ale zdarza się, że pełna kuracja trwa nawet kilka miesięcy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku stosowania kwasu glikolowego na blizny. Radzi sobie z niewielkimi zmianami, jednak i tutaj warto uzbroić się w cierpliwość. Aby wspomóc walkę z niedoskonałości oraz uporczywymi przebarwieniami do pielęgnacji warto dołączyć również serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure.

Efekty stosowania kwasu glikolowego na skórę

Jak wiesz, efekty kwasu glikolowego różnią się w zależności od jego stężenia. Przekonaj się, które sprosta Twoim potrzebom!

  • 5–15% – działanie kwasu glikolowego w takim stężeniu polega na delikatnym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka oraz przyspieszeniu regeneracji i odnowy skóry. Kwas 5–15% wykorzystuje się w kosmetykach do domowej pielęgnacji.
  • 20–35% – dokładnie oczyszcza skórę. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery przetłuszczającej się z zaskórnikami i  prosakami. To stężenie wykorzystywane w peelingach powierzchownych.
  • 50–70% – działanie kwasu glikolowego o wysokim stężeniu wykorzystuje się w zabiegach głęboko złuszczających, wyłącznie w gabinetach dermatologicznych pod okiem lekarza! Efekty w tym przypadku to intensywne złuszczanie martwych komórek naskórka, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, a w końcu wygładzenie i regeneracja skóry.

Właściwie stosowany kwas glikolowy stanie się wartościowym sojusznikiem w trosce o zdrową, promienną cerę. Zawsze jednak zalecamy zdrowy rozsądek, regularne konsultacje z ekspertami oraz dokładne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi produktów, których zamierzasz użyć. Pamiętaj o tym, a będziesz cieszyć się korzyściami tego wszechstronnego składnika. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz, jak stosować kwas glikolowy bezpiecznie!

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin