Due to an issue with our server connection, the functionality of this website is currently limited.
Kwas hialuronowy

Kwas Hialuronowy - Co to jest i jak działa?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Kwas Hialuronowy jest wytwarzany przez komórki skóry, zwłaszcza  młodej. Z wiekiem jego ilość maleje, co skutkuje między innymi pojawieniem się oznak starzenia się̨ skóry – powstawaniem zmarszczek, zmniejszeniem elastyczności i napięcia skóry. 

Kwas Hialuronowy odgrywa kluczową rolę w nawilżaniu skóry. Jako naturalny składnik stał się popularnym komponentem produktów do pielęgnacji skóry.

Czym jest Kwas Hialuronowy?

Jak działa Kwas Hialuronowy
Młoda skóra jest napięta, jędrna i naturalnie bogata w Kwas Hialuronowy

W tym artykule przedstawimy czym jest Kwas Hialuronowy i jak działa. Przedstawimy też produkt Eucerin, który skutecznie wykorzystuje Kwas Hialuronowy jako aktywny składnik zawarty w produktach oczyszczających, pielęgnacyjnych i przeciwsłonecznych, w celu zwiększenia nawilżenia skóry i opóźnienia oznak jej starzenia.

Kwas Hialuronowy jest cząsteczką polisacharydu (złożonego węglowodanu), z grupy glikozaminoglikanów. Jest on wytwarzany przez komórki naszego organizmu i występuje w największej ilości w tkance łącznej, między innymi w macierzy zewnątrzkomórkowej skóry i naskórka. 

Ten wysoce hydrofilny polimer odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia. Wraz z kolagenem i elastyną jest jednym z głównych składników tkanki łącznej, która otacza komórki naszej skóry, zapewniając jej nawilżenie i jędrność. 

Młoda, zdrowa skóra zawiera dużo Kwasu Hialuronowego, ale z wiekiem nasza skóra produkuje go mniej, a istniejące zapasy ulegają wyczerpaniu.
Wysokie stężenie Kwasu Hialuronowego w macierzy zewnątrzkomórkowej młodej skóry daje jej napięcie, jędrność i elastyczność.

Dlaczego Kwas Hialuronowy jest dobry dla mojej skóry?

Kwas Hialuronowy jest silnym higroskopijnym polimerem, co oznacza, że działa jak magnes, przyciągając wodę do skóry. 
Anionowa budowa kwasu umożliwia wiązanie dużych ilości wody. Ponadto ta unikalna właściwość́ wynika też z jego wysokiej aktywności osmotycznej, co skutkuje przyciąganiem znacznych ilości wody na drodze osmozy. Cząsteczki Kwasu Hialuronowego to jedne z najbardziej hydrofilowych cząsteczek występujących w przyrodzie.

Kwas Hialuronowy potrafi wiązać się z wodą w ilości od 1000 do 10 000 razy większej od swojej wagi (tzn. jeden gram wiąże od jednego do dziesięciu litrów wody). Kwas Hialuronowy zapobiega również nadmiernej utracie wody przez skórę, dlatego jest niezbędny do utrzymania jej nawilżenia. Optymalne nawilżenie jest kluczem do zdrowej skóry: bez odpowiedniej ilości wody, skóra wysusza się i jest bardziej podatna na podrażnienia – traci swoje właściwości bariery ochronnej,  traci blask i jędrność.  

Z wiekiem w miarę starzenia sie skóry, zawartość́ Kwasu Hialuronowego w skórze znacząco spada. Proces degradacji Kwasu Hialuronowego przewyższa jego produkcję, co wraz ze zmianami zachodzącymi we włóknach sprężystych i kolagenowych, powoduje zmianę struktury skóry, jej odwodnienie, spadek elastyczności i zaniki skóry, co klinicznie przejawia się̨ suchością̨ skóry, występowaniem zmarszczek i bruzd, zwiotczeniem skóry, utratą jej objętości. 
Kwas Hialuronowy to związek chemiczny, który znalazł szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. 

Niektóre formy Kwasu Hialuronowego stały się cennym składnikiem produktów stosowanych w miejscowej pielęgnacji skóry, ponieważ zwiększają jej nawilżenie i jędrność, a tym samym zmniejszają widoczność zmarszczek. Dermatolodzy wypróbowali go również jako składnik zastrzyków z wypełniaczy skórnych, stosowanych w celu zmniejszenia widocznych oznak starzenia się skóry.

Produkty kosmetyczne zawierające formułę Kwasu Hialuronowego są przeznaczone dla każdego rodzaju skóry. Są one szczególnie zalecane i skuteczne w przypadku skóry suchej oraz u osób po 25 roku życia, kiedy w skórze zaczynają pojawiać się już pierwsze oznaki starzenia.

Kwas Hialuronowy - jak działa na skórę
Skuteczne nawilżanie w wieku 20 lat i później pomoże opóźnić oznaki starzenia się skóry

Produkty kosmetyczne zawierające formułę Kwasu Hialuronowego są przeznaczone dla każdego rodzaju skóry. Są one szczególnie zalecane i skuteczne w przypadku skóry suchej oraz u osób po 25 roku życia, kiedy w skórze zaczynają pojawiać się już pierwsze oznaki starzenia.
 
Skuteczne nawilżanie rozpoczęte już w wieku 20 lat  pomoże opóźnić oznaki starzenia się skóry.

Jakie są różne rodzaje Kwasu Hialuronowego?

Kwas Hialuronowy to związek o różnych masach cząsteczkowych. Może przybierać charakter dużych molekuł, które w warunkach fizjologicznych przyłączają proteoglikany lub glikozaminy, wchodząc w skład macierzy pozakomórkowej. 

Ta różnorodna budowa Kwasu Hialuronowego powoduje, że niektóre produkty są bardziej skuteczne od innych. Nie wystarczy informacja, że dany produkt zawiera Kwas Hialuronowy.  Zawsze kupuj produkty marki, której ufasz i która posiada wyniki badań potwierdzające skuteczność aktywnego składnika i miejscową tolerancję kosmetyku.

jak działa wysokocząsteczkowy i niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy
Wysokocząsteczkowy Kwas Hialuronowy / Niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy

Istnieją trzy główne rodzaje Kwasu Hialuronowego stosowane w miejscowej pielęgnacji skóry:

- Wysokocząsteczkowy Kwas Hialuronowy (znany również jako kwas długołańcuchowy). Pozostaje on w górnych warstwach naskórka i na powierzchni skóry, dzięk czemu działa poprawiając nawilżenie najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka – tam, gdzie powstają drobne zmarszczki.
- Średniocząsteczkowy Kwas Hialuronowy (znany również jako średniołańcuchowy) działa w podobny sposób jak wysokocząsteczkowy Kwas Hialuronowy.
- Niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy (znany również jako kwas krótkołańcuchowy). Dzięki cząsteczkom, które są 40-krotnie mniejsze¹ niż cząsteczki wysokocząsteczkowego Kwasu Hialuronowego, niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy wnika w głębsze warstwy naskórka, gdzie stymuluje produkcję endogennego Kwasu Hialuronowego przez skórę, uzupełniając poziom nawilżenia w miejscach, gdzie powstają głębsze zmarszczki. Dodatkowo pobudza syntezę kolagenu, elastyny co poprawia sprężystość i wygląd skóry, oraz chroni komórki skóry oraz naskórka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. 

Eucerin wykorzystuje w produkowanych kosmetykach zarówno wysoko,  jak i niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy. Produkty Hyaluron-Filler² oraz serum o podwójnym działaniu Anti-Pigment zawierają te formy Kwasu Hialuronowego przez co skutecznie redukują zmarszczki i zapobiegają ich tworzeniu się. 
Gama produktów oczyszczających Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON] zawiera niskocząsteczkowy Kwas Hialuronowy.

Wszystkie formuły Eucerin są wynikiem długoletnich badań nad rozwojem produktów oraz 130-letnim doświadczeniem w dziedzinie pielęgnacji skóry. Ich skuteczność i dobra tolerancja przez skórę zostały potwierdzone przeprowadzonymi badaniami klinicznymi i testami dermatologicznymi. 

¹ Standardową jednostką pomiaru masy atomu jest kilo-dalton (kDa). Masa wysokocząsteczkowego Kwasu Hialuronowego wynosi 2000 kDa, a masa niskocząsteczkowego Kwasu Hialuronowego wynosi 52 kDa.
² Z wyjątkiem serum intensywnie nawilżającego Eucerin Hyaluron-Filler, który łączy średniocząsteczkowy (a nie wysokocząsteczkowy) Kwas Hialuronowy z niskocząsteczkowym Kwasem Hialuronowym.

W jaki sposób mogę włączyć Kwas Hialuronowy do codziennej pielęgnacji skóry?

Kwasy hialuronowy pomaga utrzymać skórę nawilżoną i zdrową oraz opóźnia powstawanie widocznych oznak starzenia się skóry.

Oczyszczanie z Kwasem Hialuronowym

Eucerin DermatoCLEAN – produkty oczyszczające z Kwasem Hialuronowym.

Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON] to gama nawilżających produktów oczyszczających (żel, tonik i płyn micelarny 3w1).

Łagodne i skuteczne oczyszczanie, potwierdzone badaniami klinicznymi i dermatologicznymi, łączy w sobie wyjątkowo łagodny kompleks oczyszczający z Kwasem Hialuronowym i innymi składnikami nawilżającymi, które chronią naturalne nawilżenie skóry i nie wysuszają jej. Odpowiednie dla wszystkich rodzajów skóry, pozostawiają ją czystą, miękką i nawilżoną.

Więcej informacji o tym, jak ważne jest oczyszczanie skóry, a także o tym, jak wybrać idealny środek oczyszczający dla swojej skóry, można znaleźć w artykule Oczyszczanie i tonizowanie.

Produkty pielęgnacyjne z Kwasem Hialuronowym

Eucerin oferuje szeroki wybór produktów pielęgnacyjnych, które maksymalizują nawilżające zalety Kwasu Hialuronowego. Nasza gama produktów jest dostosowana do każdego rodzaju cery oraz wieku, co ma znaczenie w zatrzymaniu procesu starzenia się skóry, a ich skuteczność jest potwierdzona przeprowadzonymi badaniami klinicznymi i testami dermatologicznymi.

Kwas Hialuronowy jest kluczowym składnikiem kremu Eucerin Hyaluron-Filler

  • Eucerin Hyaluron-Filler zwalcza pierwsze oznaki starzenia się skóry, takie jak bruzdy i zmarszczki. Spłyca nawet najgłębsze zmarszczki, nadając skórze świeży i młodzieńczy wygląd.

Co jeszcze mogę zrobić, aby utrzymać nawilżenie skóry?

Wybór zdrowego stylu życia pomoże Ci zachować miękkość, gładkość i jędrność skóry na dłużej. Staraj się uprawiać dużo ruchu, stosować zrównoważoną dietę, pić dużo wody, ograniczyć spożycie alkoholu, rzucić palenie i dobrze się wysypiać. 

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.