znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe - co musisz o nich wiedzieć?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Znamiona barwnikowe – co musisz o nich wiedzieć?

Znamiona dodają uroku i podkreślają naturalne piękno, a przy tym nadają każdej skórze niepowtarzalny charakter. W większości przypadków są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Mimo to w niektórych sytuacjach możesz chcieć się ich pozbyć, choćby z przyczyn estetycznych lub wtedy, gdy są narażone na urazy i uszkodzenia. Zmiany barwnikowe, czyli tzw. pieprzyki, bo o nich mowa, są tematem dzisiejszego artykułu. Dowiesz się z niego wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o różnego rodzaju zmianach melanocytowych!

Znamiona barwnikowe – co to takiego i jak je rozpoznać?

Czym są znamiona barwnikowe? Jak sama nazwa wskazuje, to różnego rodzaju zmiany powstające na powierzchni skóry, którym towarzyszą przebarwienia. Potocznie znamiona barwnikowe nazywane są „pieprzykami”. Fachowo – zmianami barwnikowymi. Zazwyczaj znamiona barwnikowe mają postać łagodnych niegroźnych dla zdrowia zmian, ale czasami pod wpływem czynników prowokujących mogą zmieniać swoją strukturę i wykazując pewną atypię stać się niebezpiecznymi dla zdrowia i życia. 

Znamiona barwnikowe – co to takiego i jak je rozpoznać?

znamiona barwnikowe zdjęcia

Zwykle znamiona barwnikowe stają się widoczne na skórze już w najmłodszych latach. Szczególnie intensywnie rozwijają się w okresie nastoletnim. Przybywa ich po intensywnej ekspozycji na słońce. Niewielkie znamiona barwnikowe zazwyczaj nie powinny budzić Twoich obaw. Jak je rozpoznać? Cechują się regularną budową, niewielkimi rozmiarami, wyrazistymi brzegami i równomierną kolorystyką. W większości przypadków są gładkie lub nieznacznie wypukłe. Mogą pojawiać się na nich włoski.

Znamiona barwnikowe atypowe (znane też jako znamiona barwnikowe dysplastyczne) to te, których wielkość, kształt lub struktura znacząco odbiegają od normy prezentowanej przez znamiona zwykłe. Musisz mieć świadomość, że mogą przybierać różne formy i postacie. Zdarzają się zarówno znamiona barwnikowe płaskie, jak i znamiona barwnikowe wypukłe. W większości przypadków cechują się one znaczną wielkością i asymetrycznym kształtem. Mówi się również o dużym zróżnicowaniu pod względem kolorystyki zmian. Tego typu znamiona wymagają systematycznej kontroli przez lekarza dermatologa, ponieważ mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznego raka skóry, czyli czerniaka.

Zazwyczaj zmiany barwnikowe zwykłe, jak i atypowe, to zmiany nabyte. Mogą zdarzyć się jednak znamionowe wrodzone. Znamiona mogą różnić się pod względem barwy - od koloru jasno brązowego, poprzez różne odcienie brązu. Spotykamy też znamiona czarne, różowe, czerwone, sinawe, a nawet błękitne. To jednak nie wszystko, ponieważ istnieją też specyficzne rodzaje znamion barwnikowych, takie jak:

  • Znamiona Suttona, czyli tzw. znamiona halo. Cechują się brązową barwą, regularnymi brzegami i charakterystycznym białym odbarwieniem otaczającym znamię. Zazwyczaj przebarwienia tego typu z czasem zanikają.

  • Znamiona Clarka – określa się też jako łagodne znamię nowotworowe. Przybiera ono formę delikatnie wypukłego, brodawkowatego pieprzyka w brązowym kolorze. Komórki barwnikowe nadające kolor brązowy, znajdują się na granicy naskórka i skóry właściwej. Znamię zazwyczaj nie przekracza 1 centymetra. Najczęstszą przyczyną jego powstawania jest uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne oraz zbyt częste wystawianie skóry na promienie UV.  

  • Znamię Beckera - to rodzaj znamienia, które pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, ale może też być zmianą wrodzoną. Znamię barwnikowe śródskórne umiejscawia się najczęściej w okolicy klatki piersiowej i ramion. Ma wygląd brązowej plamy i często jest pokryte ciemnymi włosami. Znamię ma nieregularne kształty i może obejmować duże powierzchnie. Znamię nie znika, ale ma łagodny charakter.

Czy znamiona barwnikowe są niebezpieczne?

Na szczęście znaczna większość znamion barwnikowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ze względu na swój łagodny charakter. Jeśli jednak zauważysz niepokojące symptomy, które opisujemy poniżej, skontaktuj się z lekarzem. Nawet łagodne znamiona barwnikowe wymagają kontroli i pewnego rodzaju troski – dotyczy to m.in. ich ochrony przed uszkodzeniami i ekspozycją na słońce.

Które znamiona są niebezpieczne? Jak wspomnieliśmy, potencjalne zagrożenie dla zdrowia mogą stanowić znamiona atypowe. Na podstawie badania dermoskopowego, oceny ich kształtu, struktury, wielkości i ewentualnej obecności cech atypowych dermatolog zdecyduje o ich ewentualnym usunięciu. Każde usunięte znamię barwnikowe powinno być poddane badaniu histopatologicznemu, które potwierdzi czy znamię jest bezpieczne.

Znamiona barwnikowe a ryzyko raka skóry – co mówią badania?

znamiona barwnikowe zdjęcia

Znamiona barwnikowe a czerniak to temat wymagający szczególnej uwagi. Na przestrzeni ostatnich dekad zaobserwowano zwiększoną liczbę zachorowań na czerniaka, który oceniany jest jako najbardziej agresywny i złośliwy rak skóry. Warto jednak dodać, że wraz z postępem medycyny coraz skuteczniejsza staje się diagnostyka nowotworów skóry.  Regularna kontrola wszystkich znamion na skórze to najważniejszy element skutecznej profilaktyki. Istnieje system diagnostyczny nazywany „ABCDE czerniaka”, który opisuje symptomy mogące wskazywać na rozwój czerniaka w obszarze znamienia barwnikowego. Należą do nich:

  • asymetria; 
  • zatarta, rozmyta granica znamienia (border);
  • odmienna kolorystyka w obrębie znamienia (color); 
  • średnica przekraczająca 6 mm (diameter);
  • powiększanie się zmiany (enlargement). 

Lekarze są zgodni co do tego, że główną przyczyną rozwoju czerniaka jest nadmierna ekspozycja skóry i znamion na promieniowanie słoneczne. Dlatego osoby, które posiadają wiele znamion barwnikowych, zawsze powinny zabezpieczać skórę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania.

Usuwanie znamion barwnikowych – czy warto i jakie metody są najskuteczniejsze?

znamiona barwnikowe na skórze

Czy usuwać znamiona barwnikowe? Pod żadnym pozorem nie można samodzielnie usuwać znamion! Ani tych niebudzących podejrzeń, ani atypowych. Decyzję dotyczącą tego, kiedy usuwać znamiona barwnikowe ze względów zdrowotnych, podejmuje lekarz. To dermatolog ocenia znamię i decyduje o adekwatnej w danym przypadku metodzie – może być to na przykład zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem skalpela czy lasera. Niegroźne znamiona barwnikowe bywają również usuwane w profesjonalnych klinikach czy gabinetach kosmetycznych (oczywiście po konsultacji z lekarzem) z zastosowaniem metod niechirurgicznych. Jeśli zatem mowa o zabiegach niechirurgicznych, które dotyczą problemu: znamię barwnikowe – usuwanie możemy zastosować metodę krioterapii (wymrażania) czy elektrokoagulacji (wypalania). 

Jak dbać o skórę ze znamionami barwnikowymi?

Jak już wiesz, skóra ze znamionami barwnikowymi wymaga szczególnej troski. Powinnaś chronić ją przed oparzeniami słonecznymi, a także zapewniać jej kompleksową pielęgnację. Codzienną profilaktykę wspierają kosmetyki na przebarwienia o nowoczesnych formułach. Miej jednak świadomość, że opisanych wyżej znamion pigmentacyjnych nie usuwa się z wykorzystaniem kosmetyków – nie znajdziesz więc bezpiecznego i skutecznego produktu takiego jak krem na znamiona barwnikowe. 

znamiona barwnikowe na skórze

Jeśli jednak pojawieniu się znamion barwnikowym towarzyszą inne zmiany barwnikowe, niewielkie przebarwienia lub plamy soczewicowate - kosmetyki to strzał w dziesiątkę. Dobry wybór to krem na noc Eucerin Anti-Pigment, który wspiera nocną regenerację skóry, a przy tym nadaje jej równomierny koloryt oraz zdrowy i młody wygląd. Jego działanie doskonale uzupełnia serum o podwójnym działaniu Eucerin Anti-Pigment. Zawiera ono Kwas Hialuronowy oraz Thiamidol - składnik, który zapobiega nadmiernej produkcji melaniny, prowadzącej do hiperpigmentacji. To skuteczne serum redukuje przebarwienia (i zapobiega ich powstawaniu w przyszłości), lecz również nawilża i ujędrnia skórę.

Możesz też zaopatrzyć się w produkty o działaniu miejscowym. Tu z pomocą przybywa korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment, który sprawdza się zarówno w walce z przebarwieniami hormonalnymi, jak i tymi wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na słońce czy naturalnego starzenia się skóry. Pamiętaj jednak, że mowa o kosmetykach, które nie zapewniają leczenia znamion barwnikowych, lecz okazują się skuteczne w przypadku innego rodzaju zmian pigmentacyjnych. 

Jak zapobiegać powstawaniu nowych znamion barwnikowych?

Jak zapobiec powstawaniu pieprzyków? Dobra wiadomość jest taka, że możesz ograniczyć prawdopodobieństwo powstawania nowych znamion! Po pierwsze – unikając nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i zabezpieczając skórę ubraniami oraz kosmetykami zapewniającymi odpowiednią ochronę, takimi jak np. krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment. To formuła, która odżywia skórę i redukuje zmiany barwnikowe, a przy tym zapewnia wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Po drugie – pamiętaj, że na kondycję skóry duży wpływ ma właściwa dieta, bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty. Po trzecie, nie wolno zapominać o znaczeniu kompleksowej pielęgnacji skóry, oczyszczaniu jej, nawilżaniu i odżywianiu. Mając na uwadze to, jak powstają znamiona, unikaj różnego rodzaju podrażnień skóry, inwazyjnych zabiegów czy narażania skóry na uszkodzenia mechaniczne. 

Znamiona barwnikowe, czyli popularne „pieprzyki”, rzadko stanowią zagrożenie dla zdrowia, często natomiast podkreślają Twoją urodę. Dzięki poradom zawartym w artykule wiesz już, jakie symptomy i typy znamion barwnikowych wskazują na potrzebę kontaktu z dermatologiem oraz masz świadomość, jak zapobiegać powstawaniu pieprzyków. Co więcej, poznałaś kosmetyki Eucerin, które są w stanie zapewnić profesjonalną pielęgnację skóry wrażliwej i narażonej na powstawanie przebarwień!

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin