przebarwienia hormonalne

Przebarwienia hormonalne - jak sobie z nimi radzić?

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Przebarwienia hormonalne – jak sobie z nimi radzić?


Przebarwienia hormonalne (zresztą tak jak wszystkie inne zmiany barwnikowe) mogą wpływać na obniżenie samooceny oraz poczucia pewności siebie. Nic więc dziwnego, że większość kobiet próbuje je zwalczyć. Warto podkreślić, że plamy pigmentacyjne związane z zaburzeniami hormonalnymi ustroju to szerokie zagadnienie, ponieważ przybierają one różne postaci i powstają w wyniku rozmaitych czynników związanych z gospodarką hormonalną. Tym razem podpowiadamy, jak im zapobiegać oraz w jaki sposób efektywnie z nimi walczyć.

Czym są przebarwienia hormonalne?

przebarwienia hormonalne na twarzy


Przebarwienia hormonalne powstają, kiedy w Twojej skórze dochodzi do hiperpigmentacji. To  zmiany, które powstają w wyniku zwiększonego nagromadzenia komórek barwnikowych na granicy skórno-naskórkowej, także wynikają ze zwiększonego stężenia hormonów płciowych, zarówno tych produkowanych przez organizm, czyli endogennych jak i dostarczanych, w postaci leków lub suplementów. Niestety przebarwienia hormonalne zwykle pojawiają się na twarzy, zaburzając jednolity koloryt skóry. Pierwsze przebarwienia hormonalne możesz zauważyć już w młodości, około 30 roku życia. Większa ich ilość pojawia się jednak po menopauzie, czyli zazwyczaj po pięćdziesiątce. 

Przyczyny przebarwień hormonalnych


Istnieje ścisły związek między przebarwieniami a hormonami. Kiedy w organizmie dojdzie do zaburzeń gospodarki hormonalnej, istnieje spore ryzyko, że ucierpi przy tym Twoja skóra. Najczęściej dzieje się tak w ciąży, podczas menopauzy, w chorobach tarczycy, ale i podczas przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej. Na powstanie zmian w postaci plam barwnikowych skóry są też narażone kobiety przyjmujące antykoncepcję hormonalną. Do wymienionych przyczyn przebarwień hormonalnych należy też dodać czynniki, które zwiększają ryzyko ich powstania. To bez wątpienia ekspozycja na słońce, która prowadzi do zwiększenia liczby melanocytów, produkcji melaniny i skutkuje nasileniem się pigmentacji skóry. Kolejna kwestia to czynniki genetyczne – niektóre kobiety mają z natury większą skłonność do ich powstawania. 

Przebarwienia hormonalne na twarzy


Musisz mieć świadomość, że plamy hormonalne na twarzy przyjmują różne postaci. 

1. Czasami to drobne piegi, które wiele osób uznaje za urocze. 
2. Plamy soczewicowate, ktore są większe, a zatem bardziej widoczne i dokuczliwe. 
3. Ostuda hormonalna która zazwyczaj pojawia się w ciąży. To nieregularne, często rozległe plamy, które zwykle występują w stałych lokalizacjach na czole, policzkach, nosie, ale też nad górną wargą czy na skroniach. Takie przebarwienia hormonalne na twarzy wyraźnie odcinają się od pozostałych obszarów skóry. Przybierają niekiedy ciemną, brązową barwę, choć zdarza się, że są szarawe. Zmiany są wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry, mają nieregularny kształt i są symetrycznie rozmieszczone. Ostuda na twarzy nasila się pod wpływem słońca.
Jednak hormonalne przebarwienia na twarzy to nie jedyny typ zmian – niektóre z nich pojawiają się także na ciele.

Plamy hormonalne na ciele


Przede wszystkim plamy hormonalne na ciele pojawiają się rzadziej niż na twarzy. Decyduje o tym częsta ekspozycja twarzy na słońce, podczas gdy reszta ciała pozostaje osłonięta przez ubrania. Czasami jednak obserwuje się też przebarwienia na ramionach, dekolcie, szyi czy plecach.

Jak usunąć przebarwienia hormonalne?

Jeśli zastanawiasz się, co na przebarwienia hormonalne sprawdzi się najlepiej, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.  

  1. Tak jak w przypadku innych rodzajów przebarwień, podstawa to profilaktyka. Chroniąc skórę przed działaniem promieni słonecznych, przysłużysz się jej najbardziej. Przy czym uwzględnij, że krem z SPF powinien odpowiadać na potrzeby Twojej cery. Wśród propozycji Eucerin znajdziesz krem na przebarwienia hormonalne z linii Anti-Pigment z SPF 30. Szybko się wchłania i będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. 
  2. Jak usunąć przebarwienia hormonalne, które już się pojawiły? Wybierz kosmetyki, które przyczyniają się do zmniejszenia produkcji melaniny. Dokładnie w ten sposób działa opatentowany przez Eucerin Thiamidol wchodzący w skład formuły Serum o podwójnym działaniu Eucerin Anti-Pigment. To serum na przebarwienia hormonalne, które nie tylko je redukuje, ale też zapobiega ich ponownemu powstaniu. Dodatkowo zawiera Kwas Hialuronowy, pozwalający uzyskać efekt nawilżonej skóry. 
  3. Skuteczne zabiegi na przebarwienia hormonalne? Z pewnością te z użyciem lasera. Dobry sposób na to, jak usunąć przebarwienia hormonalne na twarzy to również peelingi  kwasowe. Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jakie sposoby na przebarwienia hormonalne postawisz, zawsze musisz dbać o regularność w codziennej, domowej pielęgnacji. 

Jakie badania hormonalne na przebarwienia?

przebarwienia hormonalne na twarzy jak usunąć

Stan skóry zależy od poziomu hormonów, czego dowodem są liczne zlokalizowane w niej receptory hormonalne. Kluczowy wpływ mają poziomy hormonów wydzielanych przez tarczycę, jajniki, nadnercza, przysadkę mózgową. Hormony wpływają też na regulację procesu melanogenezy oraz rozmieszczenia barwnika w skórze. Niezwykle istotna jest zatem prawidłowa czynność osi podwzgórzowo-przysadkowej, kontrolująca produkcję hormonów jajnikowych, nadnerczowych i tarczycowych. 

W tym zakresie lekarze zlecają odpowiednie badania w celu ustalenia przyczyny  powstawania przebarwień. Oprócz badań ogólnych wykonuje się również pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, estradiolu i progesteronu. To oczywiście kwestia, którą należy omówić z dermatologiem, który zleci wykonanie odpowiednich badań, na podstawie których wskazane zostaną przyczyny powstania przebarwień.

Wierzymy, że wiesz już, jak radzić sobie z przebarwieniami hormonalnymi. W walce z nim zawsze bierz pod uwagę przyczynę ich powstania. Możesz też porozmawiać z lekarzem o tym, jakie badania hormonalne na przebarwienia warto wykonać. Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej oraz dermokosmetykach, które radzą sobie z plamami pigmentacyjnymi. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin