przebarwienia pod oczami

Przebarwienia pod oczami - jak je skutecznie zlikwidować?

7 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Przebarwienia pod oczami – jak je skutecznie zlikwidować?

Delikatna skóra pod oczami jest dość trudna w pielęgnacji. Cechuje ją specyficzna budowa – ma zaledwie 0,5 mm grubości! Jest cieńsza niż skóra na policzkach lub czole. Na dodatek pokrywa okolicę twarzy narażoną na intensywną mimikę. Wszystko to sprawia, że w tej okolicy najszybciej pojawiają się zmarszczki, a także cienie oraz rozmaite przebarwienia. I właśnie tym razem skupiamy się na wszelkich zmianach kolorytu skóry pod oczami. Skąd się biorą oraz jak się ich pozbyć? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Przebarwienia pod oczami – przyczyny i sposoby na ich skuteczną eliminację

Skóra pod oczami bardzo różni się od tej pokrywającej pozostałe obszary twarzy. Jest zdecydowanie cieńsza, co czyni ją podatniejszą na uszkodzenia oraz szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Do tego należy dodać niemal zupełny brak gruczołów łojowych oraz podściółki tłuszczowej, a także słabsze krążenie krwi i limfy w naczyniach tej okolicy. Wszystko to sprawia, że naprawdę łatwo o powstanie obrzęków i przebarwień pod oczami. Trzeba zaznaczyć, że przebarwienia pod oczami mogą mieć różne przyczyny, w związku z tym powinny być traktowane indywidualnie zależnie od wywołujących je czynników. 

przebarwienia skóry pod oczami

Brązowe przebarwienia pod oczami to zwykle skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Wystawiając twarz na słońce bez właściwej ochrony, narażasz się na zbyt intensywną produkcję i gromadzenie się barwnika melaniny w skórze, co prowadzi do rozwoju plam barwnikowych. Mają one postać niewielkich piegów lub większych plam soczewicowatych. Rozwojowi przebarwień sprzyjają też zmiany hormonalne zachodzące w organizmie, związane z procesami fizjologicznymi, jak również zaburzeniami w przebiegu chorób. Powstaniu plam barwnikowych sprzyja przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej czy też hormonalnej terapii zastępczej.

Za powszechne przyczyny przebarwień pod oczami w odcieniach fioletu czy brązu uznaje się niedobór snu, zmęczenie i stres. Czynniki te zazwyczaj prowadzą do zaburzeń w krążeniu krwi i limfy w naczyniach w okolicy oczu, a to powoduje powstanie obrzęków i przebarwień pod oczami. Poza tym pojawiające się ciemne przebarwienia pod oczami to po prostu naturalny objaw starzenia się skóry. Pokrywająca okolice oczu skóra z wiekiem staje się coraz cieńsza, dlatego znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne wyraźnie się uwidaczniają, tworząc cienie pod oczami. Inną przyczyną powstawania zasinienia wokół oczu jest też genetyczną skłonność do rozwoju tego typu zmian. Doświadczają tego zwłaszcza osoby z głęboko osadzonymi oczami i ciemną karnacją, ponieważ taka budowa anatomiczna twarzy powoduje, że barwnik skupia się na mniejszej powierzchni skóry, przez co jest bardziej widoczny. Źródłem cieni pod oczami są również zaburzenia w przepływie limfy w organizmie. Właśnie na cienkiej skórze ten problem uwidacznia się najbardziej. 

Zauważyłaś białe przebarwienia pod oczami? Jeśli to małe kropki o wyraźnie wyczuwalnej strukturze, zapewne masz do czynienia z prosakami. Powstają one, kiedy dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych przez łój i martwe komórki naskórka. Zwykle wymagają mechanicznego usunięcia w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. W rzadkich przypadkach jasne przebarwienia pod oczami są wynikiem ogniskowej utraty melaniny wskutek choroby skóry lub jej uszkodzenia. Zauważyłaś żółte przebarwienia pod oczami? Zazwyczaj pokrywają one obszar powiek, ale mogą też występować w innych miejscach na twarzy. Tak jak w poprzednich przypadkach trudno wskazać na jedną, konkretną przyczynę ich rozwoju. Może być to dieta bogata w tłuszcze czy nadmiar karotenoidów, które nadają skórze żółty odcień. Wpływ na powstawanie żółtych przebarwień pod oczami ma także palenie tytoniu oraz różne szkodliwe czynniki środowiskowe. Niemal pozbawiona gruczołów łojowych skóra szybko traci prawidłowe nawilżenie i zdrowy wygląd. Staje się to szczególnie widoczne, kiedy przebywasz w mieście, gdzie kurz i smog każdego dnia wpływają negatywnie na stan i wgląd skóry. Szczególnym rodzajem żółtych przebarwień pod oczami są tzw. kępki żółte. Zazwyczaj tworzą się one na powiekach i występują najczęściej u osób w wieku średnim i starszym. Jest to spowodowane gromadzeniem się lipidów (tłuszczów) pod skórą. Istnieje bezpośredni związek między obecnością kępek żółtych powiek a zaburzeniami w metabolizmie tłuszczów i poziomem cholesterolu we krwi. 

Jakie kosmetyki pomogą w walce z przebarwieniami pod oczami?

Pierwszy krok w walce z przebarwieniami to wykluczenie czynników odpowiedzialnych za ich powstanie. Jeśli zmagasz się z cieniami pod oczami, przeanalizuj opisane wyżej przyczyny i zdecyduj, która pasuje do Twojego problemu. Dokucza Ci zmęczenie oraz niedobór snu? Koniecznie zadbaj o regenerację! Wypoczynek, dobry sen i spokój sprawią, że Twoja skóra odzyska jednolity koloryt, a cienie znikną. Przyjrzyj się również swojej diecie – powinna być bogata w składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Pamiętaj, że dostarczasz je do organizmu wraz ze świeżymi warzywami, owocami oraz pełnoziarnistym pieczywem. Pij też dużo wody!

przebarwienia skóry pod oczami

Kiedy jednak zmagasz się z problemem przebarwień w postaci piegów, plam soczewicowatych czy plam typu ostudy, pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Dzięki niej nie dopuścisz do pogłębienie się plam, a przy tym zadbasz o zdrowie skóry. Noś więc okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA, unikaj słońca i codziennie używaj kremów z filtrami SPF. W drodze do redukcji zmian pigmentacyjnych przyda Ci się także krem na przebarwienia pod oczami. Koniecznie wybierz produkt przystosowany konkretnie do okolicy oczu, taki jak Eucerin Anti-Pigment Krem pod oczy rozjaśniający cienie. Wiadomo, że to obszar skóry delikatnej i wrażliwej, wymagający szczególnej i systematycznej pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, aby stosować kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o nim. Sięgaj więc po kremy przebadane dermatologicznie, które również były testowane okulistycznie! Dobrze spisze się specjalne serum opracowane z myślą o pielęgnacji skóry pod oczami. To kosmetyk o skoncentrowanych składnikach, przekładających się na intensywne działanie. Stanowi on wsparcie dla kremu na przebarwienia pod oczami. Co ważne – szczególną uwagę zwróć na kosmetyki z filtrami SPF. Dzięki temu nie będziesz musiała stosować dodatkowych kosmetyków z filtrami, co znacznie ułatwi Ci codzienną pielęgnację.

Przebarwienia pigmentacyjne w postaci plam soczewicowatych, ostudy czy piegów pojawiły się również na innych partiach Twojej twarzy? Bez obaw, masz do dyspozycji szereg produktów, dzięki którym staną się mniej widoczne. Na co dzień stosuj zawsze krem z filtrem, jak np. krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment, który chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a przy tym redukuje przebarwienia. Aby w pełni cieszyć się skutecznością formuły Eucerin, zastosuj pełną kurację i do swojej codziennej pielęgnacji dołącz krem przeznaczony do stosowania w nocy. Krem na noc Eucerin Anti-Pigment  wkracza do akcji, kiedy procesy regeneracji przebiegają najefektywniej. Zależy Ci na maksimum skuteczności? Sięgnij po serum o podwójnym działaniu Eucerin Anti-Pigment, które nie tylko redukuje hiperpigmentację, ale też poprawia kondycję i wygląd cery. To zasługa formuły z Opatentowanym Thiamidolem (walka z przebarwieniami) oraz Kwasu Hialuronowego (nawilżenie i wygładzenie zmarszczek). 

W usuwaniu pojedynczych przebarwień przyda Ci się również produkt do zadań specjalnych – korektor punktowy Eucerin Anti-Pigment. To super precyzyjne rozwiązanie w przypadku hiperpigmentacji!

Naturalne sposoby na usuwanie przebarwień pod oczami

Lubisz domowe sposoby pielęgnacyjne? Mogą Cię zatem zainteresować naturalne metody zwalczania przebarwień pod oczami – zarówno tych w postaci drobnych plamek, jak i większych, fioletowych podkówek. Wobec tego, czym usunąć przebarwienia pod oczami?

  1. Za dość łagodne, a zarazem skuteczne wsparcie w walce z przebarwieniami uznaje się jogurt oraz kefir. Każdy z nich działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, a co najważniejsze rozjaśniająco. Wymienione właściwości to zasługa Kwasu Mlekowego. Jak włączyć wymienione produkty do pielęgnacji? Cienką warstwę kefiru bądź jogurtu nałóż na czystą skórę. Możesz też nasączyć nimi wacik i wykorzystać je w formie okładu. W każdym wypadku po 20 minutach dokładnie zmyj pozostałości maseczki ze skóry i przejdź do standardowej pielęgnacji.

  2. Stary, ale wciąż popularny sposób na odświeżenie i rozjaśnienie okolicy pod oczami to okłady z plasterków ogórka. Nie tylko zmniejszają one widoczność przebarwień, ale redukują także obrzęk. To bardzo prosta metoda pielęgnacji. Przygotuj cienkie plastry ogórka, połóż je pod oczami i na powiekach, odczekaj około 20 minut, po czym delikatnie zmyj wszelkie pozostałości. 

  3. Możesz też wypróbować okłady z zielonej herbaty. Wystarczy, że zaparzysz dwie torebki w gorącej wodzie, a następnie dokładnie schłodzisz je w lodówce. Chłodne umieść na zamkniętych powiekach i pozostaw na 15-20 minut. Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc w złagodzeniu przebarwień pod oczami.

Które zabiegi kosmetyczne pomogą pozbyć się przebarwień pod oczami?

przebarwienia pod oczami jak zlikwidować

Wybór zabiegu zależy od typu przebarwień, z którymi walczysz. Wśród najpopularniejszych procedur koncentrujących się na okolicach oczu wymienia się m.in. mezoterapię. Na czym polega? Podczas zabiegu pod skórę wprowadza się preparaty bogate w składniki odżywcze oraz witaminy. Są one odpowiednio skomponowane w odpowiedzi na konkretny problem, z którym zmaga się pacjentka. Dzięki temu mezoterapia sprawdza się zarówno w zabiegach rozjaśniających sińce pod oczami, jak i takich redukujących punktowe przebarwienia.

Bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu przebarwień wykazuje również laser frakcyjny. Wiązka o wysokiej mocy dociera do głębokich warstw skóry, gdzie wywołuje kontrolowane uszkodzenia, tym samym stymulując procesy gojenia. Odbudowana skóra ma już jednolity koloryt bez niechcianych zmian. Z kolei laser przeznaczony do korekcji pigmentacji emituje impulsy świetlne, które są pochłaniane przez komórki skóry w obrębie plam barwnikowych. W rezultacie dochodzi do rozpadu pigmentu, który jest usuwany przez organizm. Ponadto w likwidacji cieni pod oczami wykorzystuje się karboksyterapię, czyli zabieg znakomicie poprawiający ukrwienie skóry. Usprawnia on mikrokrążenie oraz przyczynia się do regeneracji komórek, dlatego miejsce poddane iniekcjom wygląda wyjątkowo świeżo. 

Przebarwienia pod oczami – jakich składników kosmetyków warto poszukiwać?

przebarwienia pod oczami jak zlikwidować

Mimo że cienie i przebarwienia pod oczami są dość dokuczliwym problemem, nie jesteś wobec nich bezsilna. Masz do dyspozycji szereg substancji aktywnych, które fantastycznie sobie z nimi radzą. Stosuj kosmetyki ze wzbogaconymi o nie formułami, a szybko zapomnisz o nieestetycznych zmianach. Jakie substancje sprawdzą się najlepiej?

  • Jeden z najpowszechniej stosowanych, a zarazem najskuteczniejszych składników w redukcji przebarwień to witamina C. To silny antyoksydant, który nie tylko zmniejszy intensywność niewielkich plamek, ale również rozjaśni ciemne sińce. W pielęgnacji okolicy oczu z przebarwieniami niemałą rolę odgrywają ekstrakty roślinne. Arnika, ogórek czy rumianek powinny zagościć w Twoim zestawie pielęgnacyjnym. Skuteczność ich działania to zasługa właściwości łagodzących, przeciwzapalnych oraz rozjaśniających. Polubisz je także za działanie zmniejszające obrzęki.

  • Co na przebarwienia pod oczami w postaci dokuczliwych cieni? Zdecydowanie Kwas Hialuronowy, który doskonale nawilża i utrzymuje wilgotność skóry. Tym samym sprawia, że skóra staje się napięta, gładka i odżywiona, a jej koloryt ulega poprawie.

  • Witamina A w postaci Retinolu intensywnie wspomaga procesy odnowy skóry, stymulując jej przebudowę. Nie tylko usuwa przebarwienia, ale sprawia, że skóra twarzy nabiera młodego wyglądu.

  • Thiamidol to opatentowany składnik marki Eucerin. Został opracowany, aby skutecznie redukować przebarwienia oraz zapobiegać powstawaniu nowych. 
  • Kwas Azelainowy słynie z wszechstronnego działania. Także rozjaśniającego! Radzi sobie z przebarwieniami różnego pochodzenia, w tym ostudą wynikającą ze zmian hormonalnych i soczewicowatymi plamami posłonecznymi. Skutecznie ogranicza produkcję melaniny!

  • Wysoka skuteczność wyróżnia także Kwas Kojowy. To składnik, który wraz z innymi substancjami występuje w produktach zwalczających przebarwienia. Sam ma zdolność blokowania aktywności tyrozynazy, ograniczając tym samym syntezę melaniny odpowiedzialnej za przebarwienia.

  • Niacynamid (czyli witamina B3) w stężeniu do 5% nie tylko działa na istniejące przebarwienia skutecznie je rozjaśniając, ale i zapobiega powstawaniu nowych. Wszystko dlatego, że hamuje odkładanie się pigmentu w wyższych warstwach naskórka.

Wierzymy, że nasze wskazówki nie pozostawiają wątpliwości co do tego, jak usunąć przebarwienia pod oczami. Masz do dyspozycji różne metody w zależności od tego, co stanowi przyczynę zmian. Pamiętaj, że zarówno plamy soczewicowate posłoneczne, przebarwienia typu ostudy, jak i cienie pod oczami, zlikwidujesz tylko dzięki regularnej pielęgnacji! Systematyczność to podstawa w trosce o zdrowy, piękny wygląd skóry twarzy.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin