Co to jest SPF

SPF – jakie ma znaczenie dla Twojej skóry?

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

SPF – jakie ma znaczenie dla twojej skóry?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z kluczowych czynników w trosce o zdrowie i wygląd skóry. Jej brak przyczynia się do rozwoju chorób, oparzeń, a także przebarwień skóry. Aż 46% konsumentów na świecie miewa problemy z nierównomiernym kolorytem skóry oraz plamami pigmentacyjnymi! Czasami jednak sam fakt stosowania kremu z filtrem okazuje się niewystarczający. To co jest bardzo ważne to oznaczenie SPF na opakowaniu produktu –  przedstawia ono konkretną wartość liczbową, która informuje, ile czasu możesz spędzić na słońcu. Właśnie tej kwestii przyjrzymy się tym razem! 

SPF – co to jest?

Musisz wiedzieć, że SPF to skrót od angielskich słów: Sun Protection Factor. A co oznacza filtr SPF w języku polskim? To po prostu wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Informuje on użytkownika, w jakim stopniu produkt chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych bez ryzyka poparzenia. Mówiąc najprościej, filtr SPF wskazuje, ile czasu możesz być na słońcu bez reakcji rumieniowej w porównaniu do sytuacji, kiedy skóra w ogóle nie jest chroniona.  

Oznaczenie liczbowe przy SPF wskazuje, ile czasu potrzeba, aby w skórę wniknęła minimalna dawka rumieniowa – MED (Minimal Erythemal Dose). To wskaźnik progu rumieniowego, czyli dawki, która po upływie 24 godzin wywołuje silny rumień na skórze. Z pewnością zastanawiasz się, co to SPF w praktyce. Wyobraź sobie, że po 30 minutach spędzonych na słońcu na Twojej niezabezpieczonej skórze pojawia się rumień. Po użyciu SPF 10 możesz pozostać na słońcu aż 10 razy dłużej! Przynajmniej teoretycznie… 

Krem SPF – po co używać?

Oczywiście, mimo że krem SPF nie chroni skóry w 100%, nigdy z niego nie rezygnuj! Dlaczego? Promieniowanie UV dociera do Ciebie każdego dnia. W małych dawkach stymuluje organizm do wytwarzania witaminy D, lecz nadmierna ekspozycja wiąże się już z narażeniem na promieniowanie UVA oraz UVB, które w nadmiarze są szkodliwe dla skóry. Ekspozycja na słońce (promieniowanie ultrafioletowe UVB/UVA i światło widzialne) może wywoływać fotodermatozy, m.in. fotouczulenie czyli alergię na promieniowanie UVB/UVA znane jako wielopostaciowe osutki świetlne. Jest też przyczyną  przedwczesnego starzenia. Promienie UVB odpowiadają nie tylko za opaleniznę, ale i poparzenia! Właściwy SPF w kremie to ochrona przed działaniem każdego z nich. Wyjaśniliśmy już, co to krem SPF, czas więc na dobór właściwej wartości filtra! 

Filtr SPF – poziom ochrony skóry

Jak działa SPF

Aktualnie poziomy ochrony skóry pozostają regulowane przez zalecenia Komisji Europejskiej. Prezentują się one następująco: 

  • SPF 6 i 10 zapewniają niską ochronę przed promieniowaniem,

  • SPF 15, 20 i 25 to średnia ochrona, 

  • SPF 30 i SPF 50 do twarzy to wysoka ochrona, 

  • Filtr SPF 50+ to bardzo wysoka ochrona.  
Poszczególne filtry mają konkretny procentowy udział w ochronie skóry. Filtr SPF 15 blokuje około 93% promieni, SPF 30 – 97%, a SPF 50 do 98%. 

Zastanawiasz się, dlaczego w sklepach brakuje kremów z 100 SPF czy nawet SPF 130? Wynika to z troski o dobro konsumenta. Takie wartości na opakowaniach produktów sugerowałyby, że dany kosmetyk chroni skórę w 100%, co jest niemożliwe. W końcu zawsze istnieje szansa, że krem nie pokryje skórę w całości! Poza tym każdy krem po około 2 godzinach wymaga ponownej aplikacji, inaczej przestaje działać. Jedyne miejsce, w którym znajdziesz produkty z takimi filtrami to apteka. 

Jaki filtr SPF wybrać?

Kwestia tego, jaki filtr SPF wybrać, zależy od Twojego fototypu skóry. Przyjrzyjmy się im: 

  • Fototyp I – celtycki – osoby klasyfikowane do tego fototypu cechuje bardzo jasna skóra, często pokryta piegami. Włosy mają kolor jasny blond lub rudy. Skóra jest bardzo wrażliwa na słońce, szybko ulega poparzeniu i nie opala się. Fototyp celtycki powinien unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem oraz stosować najwyższą możliwą ochronę SPF 50+. 

  • Fototyp II – północnoeuropejski – charakteryzuje się jasną skórą, blond włosami, czasami w odcieniu jasnego brązu. Skóra pozostaje wrażliwa na słońce i bez prawidłowo dobranej ochrony ulega poparzeniu. Opala się w bardzo niewielkim stopniu. I tutaj zaleca się unikania ekspozycji na słońce oraz stosowanie wysokich filtrów od SPF 50+ do SPF 50. 

  • Fototyp III – środkowoeuropejski – skóra ma jasnobrązowy odcień, a włosy kolor ciemnego blondu lub brązu. Skóra wykazuje wrażliwość na słońce i ulega poparzeniu bez odpowiedniej ochrony. Opala się w niewielkim stopniu do jasnobrązowej barwy. Minimalna ochrona to 20 SPF, jednak lepiej sięgać po SPF 30, a nawet więcej. 

  • Fototyp IV – południowoeuropejski – cechuje go średniobrązowa lub śniada skóra. Włosy osób reprezentujących ten typ mają kolor ciemny lub czarny. W tym wypadku skóra jest odporna na poparzenia słoneczne oraz szybko i bez trudu się opala.  

  • Fototyp VI – afrykański – ciemnobrązowe lub czarne włosy i skóra. Dzięki wysokiej zawartości melaniny skóra zyskuje naturalną ochronę przed oparzeniami.
Zastanawiasz się, jaki wybrać SPF? Większość Polaków wpisuje się w typy 1 i 2. Nieco rzadziej wpisują się w typ 3. Oznacza to, że im wyższa wartość filtra, tym lepiej, szczególnie w pierwsze dni ekspozycji na intensywne słońce. Z czasem można stopniowo obniżać wartość wykorzystywanych filtrów. Nie zaleca się jednak schodzenia poniżej 20 SPF.

 

SPF – jak dobrać do skóry?

Jaki SPF do twarzy

Wybierając krem przeciwsłoneczny, możesz jednocześnie zadbać o dopasowaną do potrzeb skóry pielęgnację. Z dermokosmetykami Eucerin to naprawdę proste, ponieważ nasze produkty stosowane na dzień w odpowiedzi na rozmaite potrzeby skóry, niemal zawsze zawierają filtry UVA/UVB. Oznacza to, że zapewniają Ci ochronę przed 2 typami wspomnianego wyżej promieniowania.  

Zmagasz się z wypryskami lub trądzikiem? Postaw na SPF do cery trądzikowej z linii DermoPure. Zwróć szczególną uwagę na krem-fluid ochronny SPF 30 Eucerin DermoPure, który wyrównuje koloryt skóry, chroni przed pogłebianiem się przebarwień po trądziku, oczyszcza skórę oraz zapobiega powstawaniu wyprysków. Co ważne, to także odpowiedni SPF do cery tłustej. 

Istotne są też kremy z SPF stworzone dla cery wymagającej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Zresztą ochrona przed słońcem to jeden z kluczowych elementów w walce z procesami fotostarzenia. Krem z SPF dla cery dojrzałej powinien zawierać składniki opóźniające procesy starzenia w tym Kwas Hialuronowy, który wypełnia i redukuje zmarszczki. Takie wymagania spełnia krem na dzień SPF 30 Eucerin Hyaluron-Filler, który wyraźnie zmniejsza nawet głębokie zmarszczki i chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA/UVB. 

Z kolei na potrzeby cery suchej, z oznakami starzenia, odpowiada krem na dzień SPF 15 do skóry suchej Eucerin Hyaluron-Filler. Masz cerę normalną lub mieszaną? Ona także potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej oraz nawilżenia. Wszystko to zapewnia przebadany klinicznie krem na dzień SPF 15 do skóry normalnej i mieszanej Eucerin Hyaluron-Filler. W walce z przebarwieniami pomoże Ci krem na dzień SPF 30 Eucerin Anti-Pigment . Każdy z wymienionych produktów wyróżnia lekka formuła, która świetnie spisuje się jako baza pod makijaż.  

Kiedy jednak chcesz aplikować SPF na makijaż, postaw na wariant w sprayu, który nie naruszy jego wyglądu. Nie stosuj kremu z SPF na noc! 

Za to zawsze pamiętaj o ochronie skóry pod oczami, która jest szczególnie delikatna. Krem pod oczy SPF 15 Eucerin Hyaluron-Filler to dermokosmetyk z formułą o potrójnym działaniu – wypełnia zmarszczki, aktywuje produkcję kwasu hialuronowego przez skórę i chroni skórę przed jego naturalną degradacją. Co więcej, został przebadany okulistycznie i jest odpowiedni dla osób noszących soczewki kontaktowe. Skutecznie przeciwdziała procesom starzenia! 

SPF do twarzy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając SPF do twarzy, pamiętaj, aby odpowiednio go używać. Aplikuj go około 30 minut przed wyjściem z domu. Nawet filtr SPF 50 do twarzy nakładaj w sporej ilości. Na twarz oraz znamiona zawsze musi trafiać najwyższa ochrona. SPF na twarz wybieraj ze szczególną uwagą. Jeśli masz cerę wrażliwą czy o specjalnych potrzebach, dermokosmetyki okażą się strzałem w dziesiątkę. 

Wierzymy, że wiesz już, jaki SPF do twarzy jest dla Ciebie właściwy. Co ważne, nigdy nie ignoruj tego aspektu pielęgnacji. Właściwy zestaw filtrów to ochrona przed fotostarzeniem, przebarwieniami oraz groźnymi nowotworami skóry!

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin