rodzaje zmarszczek na twarzy

Zmarszczki i ich rodzaje - co musisz wiedzieć?

10 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Zmarszczki i ich rodzaje – co musisz wiedzieć?

Zmarszczki to całkowicie naturalne ślady w strukturze skóry. Powstają wskutek zmian zachodzących w Twoim organizmie wraz z upływem czasu. Odpowiadają za nie głównie procesy starzenia się skóry, ale istnieją również inne czynniki, które mogą przyczynić się do ich szybszego powstania. Wyróżnia się kilka rodzajów zmarszczek w zależności od miejsca, w którym powstały oraz tego, jaka jest ich przyczyna. Poznaj najważniejsze typy zmarszczek oraz sprawdź, jak z nimi walczyć.

Rodzaje zmarszczek


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie są zmarszczki. Otóż są to popularnie zwane linie i bruzdy, które pojawiają się wskutek procesów starzenia się skóry. To całkowicie naturalne zmiany, których nie jesteś w stanie uniknąć. Jednak wcale nie oznacza to, że jesteś bezsilna wobec oznak starzenia się. Dopasowując pielęgnację do rodzajów zmarszczek oraz potrzeb swojej skóry, możesz skutecznie opóźnić ich powstanie oraz zredukować ich widoczność. Tak jak wspomnieliśmy, istnieją różne rodzaje zmarszczek. Wiąże się to z różnymi metodami ich pielęgnacji. Przedstawimy je w dalszej części artykułu.

 

Od czego robią się zmarszczki i jakie są ich typy?

rodzaje zmarszczek

Zmarszczki powstają, kiedy w skórze zaczyna ubywać kolagenu i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za jej elastyczność oraz jędrność. To cenne białka, które mają kluczowy wpływ dla zachowania jej młodego wyglądu. Gdy zmniejsza się ich poziom, skóra traci swoją sprężystość. Po naciągnięciu czy uciśnięciu nie wraca już tak szybko do poprzedniego stanu. 

To oczywiście nie wszystko, od czego robią się zmarszczki. Musimy wspomnieć o osłabieniu aktywności gruczołów łojowych i potowych, jak również spadku zawartości lipidów w barierze hydrolipidowej. To z kolei sprawia, że skóra staje się podatniejsza na odwodnienie i podrażnienie, przez co zmarszczki pojawiają się na niej szybciej niż w skórze prawidłowo nawilżonej.
Z wiekiem spada także poziom kwasu hialuronowego, czyli składnika niezwykle istotnego dla prawidłowego nawilżenia skóry. To substancja intensywnie wiążąca wodę, dlatego kiedy zaczyna jej brakować, skóra szybciej się przesusza, co z kolei sprzyja powstawaniu na niej siateczki stale pogłębiających się zmarszczek. 

Na różne typy zmarszczek wpływają także Twoje codzienne nawyki, styl życia oraz pielęgnacja. Jeden z najbardziej szkodliwych dla skóry czynników to niewątpliwie promienie słoneczne. Nadmierne opalanie przyspiesza starzenie się skóry i zdecydowanie pogarsza jej kondycję. Zresztą, nawet kiedy się nie opalasz, a pogoda nie dopisuje, słońce też bywa niebezpieczne, ponieważ promienie UVA przedzierają się przez chmury i szyby. Nie lekceważ także niszczycielskiego działania stresu, przyczynia się on do wzmożonej produkcji kortyzolu, a ten niekorzystnie wpływa na cały organizm.  Niewystarczająca ilość snu też zdecydowanie naraża Cię na przyspieszenie procesów starzenia się. Nie zapominajmy też o niekorzystnych czynnikach zewnętrznych takich jak zanieczyszczenia powietrza!

 

Rodzaje zmarszczek na twarzy

Jakie są rodzaje zmarszczek na twarzy? Spróbujmy się im przyjrzeć: 

1. Już po ukończeniu 25-30 roku życia możesz u siebie dostrzec pierwsze, choć nadal niezbyt głębokie linie na skórze. Zwykle są to kurze łapki wokół oczu. To zmarszczki mimiczne, które najszybciej utrwalają się u osób często mrużących oczy. W podobnym czasie pojawiają się poziomie linie na czole oraz lwia zmarszczka. Początkowo, gdy mięśnie rozkurczają się skóra szybko wraca do pierwotnego stanu, lecz z czasem „zagniecenia” utrwalają się. W jaki sposób przebiega ten proces?
2. Pogłębienie i utrwalenie zmarszczek następuje po 30, czasami 40 roku życia. Wtedy uwydatnia się lwia zmarszczka, która sprawia, że twarz wygląda nieco groźnie. Pomarszczone czoło sugeruje ciągłe zatroskanie. W tym czasie obserwuje się również zwiotczenie skóry na całej twarzy, z którym wiąże się powstanie bruzd nosowo-wargowych, a także zmarszczek wokół oczu.
3. Po ukończeniu 50 roku życia skutki starzenia stają się wyraźnie widoczne. To czas zarysowania się tzw. chomików i zmarszczek marionetki. Wówczas pogłębiają się wszystkie rodzaje zmarszczek na twarzy, przez co nabiera ona smutnego, zmęczonego wyrazu. Zmianie ulega też wygląd szyi i dekoltu, co wiąże się z procesem wiotczenia skóry nasilonego w okresie menopauzy. W wyniku zachodzących wówczas zmian hormonalnych spada poziom estrogenów, który w dużej mierze decyduje o młodzieńczym wyglądzie.
4. Około 60 roku życia zaczynają tworzyć się zmarszczki atroficzne i grawitacyjne. Skóra traci dawną objętość i grubość. Staje się cienka, przesuszona oraz delikatna. Dochodzi do znacznego ubytku tkanki tłuszczowej stanowiącej podściółkę skóry twarzy, zmniejsza się masa kostna i mięśniowa. W ten sposób skóra traci naturalną podporę, przez co opadają policzki oraz zarysowuje się dolina łez.

Co ważne, na twarzy zmarszczki pojawiają się najszybciej i są najbardziej widoczne. Ale wcale nie oznacza to, że proces tworzenia się zmarszczek nie dotyczy innych części ciała. Pojawiają się one również na szyi, dekolcie i ramionach, a z czasem na całym ciele. Poniżej przedstawiamy typy zmarszczek w kosmetologii, tym razem uwzględniając czynniki za nie odpowiedzialne.  

 

Zmarszczki mimiczne

zmarszczki

Kiedyś na pewno spotkałaś się z nazwą zmarszczki mimiczne (znane też jako zmarszczki dynamiczne). To najszybciej pojawiające się zmiany, za których rozwojem stoją po prostu ruchy mięśni Twojej twarzy. Mówiąc precyzyjnie, mowa tu o wielokrotnych skurczach mięśni twarzy, które następują, gdy wyrażasz emocje, mówisz, a nawet pijesz i jesz. Mimiczne zmarszczki początkowo są dynamiczne, co oznacza, że widać je tylko przez chwilę, a mianowicie podczas ruchu, który je wywołuje. Jednak z czasem zmieniają charakter na statyczny, ponieważ ulegają utrwaleniu. Do tej grupy zalicza się zmarszczki na czole, czyli lwią zmarszczkę oraz poziome linie na czole, jak również zmarszczki palacza.  

Nie możemy zapomnieć o zmarszczkach mimicznych wokół oczu. To okolica szczególnie podatna na “zagniecenia”, gdyż skóra w tej okolicy jest bardzo cienka i niemal nie posiada tkanki tłuszczowej. Co więcej, mięśnie wokół oczu pracują niemal cały czas, gdyż odpowiadają za ruchy powiek: zamykanie, otwieranie, mrużenie oraz unoszenie i obniżanie brwi.  

Wspomniane rodzaje zmarszczek widocznie wpływają na wygląd twarzy i nierzadko decydują o tym, jak odbierają Cię inni. Możesz być przez nie postrzegana jako zmęczona czy smutna. Ale nie jesteś całkowicie bezsilna wobec zmarszczek mimicznych. Starannie dobrana pielęgnacja, zwłaszcza wdrożona jeszcze zanim się pojawią, potrafi wiele zdziałać. W komponowaniu swojej rutynowej pielęgnacji uwzględnij, że cera do 30 roku życia potrzebuje głównie nawilżenia, które decyduje o jej elastyczności. Stosuj więc kremy oraz inne dermokosmetyki, które pomogą w utrzymaniu go na właściwym poziomie. Jedna z formuł, która działa w ten sposób to Booster nawilżający Eucerin Hyaluron-Filler przeznaczony do każdego typu skóry – również wrażliwej. Natychmiast nawilża, ale przy tym utrzymuje poziom nawodnienia do aż 24 godzin. Ponadto spłyca drobne zmarszczki, co czyni go skuteczną bronią w walce z pierwszymi oznakami starzenia.  

Zmarszczki statyczne

Ściśle powiązane z powyższymi zmarszczkami dynamicznymi są zmarszczki statyczne. Mówiąc najprościej, to utrwalone ślady po wcześniejszych zagnieceniach. Za ich rozwojem stoi utrata kolagenu i elastyny w tkankach. Jeśli zauważyłaś, że właśnie ten typ bruzd to Twój problem, czas sięgnąć po kosmetyki o intensywnym działaniu i skoncentrowanych, specjalistycznych formułach. Do nich z pewnością należą dermokosmetyki Eucerin. Właściwe uzupełnienie dla kremów na dzień i na noc to Skoncentrowane serum Eucerin Hyaluron-Filler, które spłyca zmarszczki oraz daje uczucie gładkiej, młodziej wyglądającej skóry. Nadaje się do codziennego stosowania, a badania kliniczne potwierdzają jego skuteczność. Testy dermatologiczne potwierdzają dobrą tolerancję skóry. 

Zmarszczki smutku – zmarszczki marionetki

Za zmarszczki smutku uznaje się zmarszczki marionetki. To charakterystyczne, symetryczne linie po obu stronach twarzy. Ciągną się od kącików ust ku dołowi brody. Podobne linie mogłaś zauważyć u starych, drewnianych lalek z ruchomą żuchwą. Powstają, kiedy tkanka podskórna w obrębie twarzy ulega znacznemu osłabieniu i skóra traci naturalną podporę. Przez nie twarz nabiera smutnego, ponurego wyrazu. Zdecydowanie częściej zmagają się z nimi osoby z płaskimi policzkami o okrągłej twarzy, z kolei rzadko obserwuje się je na twarzach pociągłych.  

Jak zlikwidować zmarszczki smutku? Postaw na intensywną pielęgnację przeciwzmarszczkową. Tutaj podstawa to kremy w wersji na dzień i na noc. Najważniejsze, aby były bogate w przebadane składniki przeciwzmarszczkowe. Wśród nich trzeba wymienić Kwas Hialuronowy, zarówno w długo-, jak i krótkołańcuchowej postaci, który wypełnia powierzchowne i głębokie zmarszczki. Cenne składniki to również Enoksolon i Saponina. Co na zmarszczki smutku znajdziesz w Eucerin? Wszystkie wymienione substancje są zawarte w innowacyjnych produktach z linii -  kosmetyki Hyaluron-Filler. W likwidacji płytkich oraz głębszych zmian m.in. pomogą Ci dwie propozycje:  

  • Krem na dzień SPF 30 Eucerin Hyaluron-Filler zawiera wspomniane wyżej składniki, dzięki czemu redukuje płytkie zmarszczki i głębsze bruzdy, a przy tym zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza procesy starzenia. 
  • Krem na noc Eucerin Hyaluron-Filler posiadający w swojej formule również Dekspantenol, wspierający zachodzące podczas snu procesy regeneracji skóry. 

Zmarszczki uśmiechu

Pod terminem zmarszczki od uśmiechu kryją się wspomniane wyżej zmarszczki mimiczne. Jak nazwa sugeruje, pojawiają się podczas uśmiechu, który aktywuje sporo mięśni twarzy. Typowe zmarszczki uśmiechu występują wokół ust. Początkowo są płytkie, ale z czasem przeradzają się w głębokie bruzdy nosowo-wargowe, które biegną od płatków nosa ku kącikom ust. Uśmiechając się, marszczysz też czoło, co stopniowo prowadzi do uwidocznienia się poziomych zmarszczek na czole.  

Inne charakterystyczne zmarszczki od uśmiechu? Oczywiście te wokół oczu, które marszczysz, kiedy się uśmiechasz. Jednak nigdy nie rezygnuj z uśmiechu! Mimo że intensywnie pobudza Twoją mimikę, to zarazem fantastycznie odmładza. Dobre samopoczucie to jeden z czynników, który pozwoli Ci cieszyć się świetną kondycją skóry przez wiele lat. A jeśli zależy Ci na zmniejszeniu widoczności np. kurzych łapek, zaopatrz się w nowoczesny krem pod oczy. Innowacyjne, bardzo skuteczne działanie wykazuje Krem pod oczy SPF 15 Eucerin Hyaluron-Filler. To przebadany okulistycznie dermokosmetyk, który nie zawiera drażniących substancji zapachowych. Wypełnia zmarszczki, aktywuje produkcję Kwasu Hialuronowego oraz przeciwdziała procesom starzenia się skóry, a dodatkowo posiada filtr SPF 15.

Zmarszczki atroficzne

To zmarszczki typowe dla wieku okołomenopauzalnego. Powstają, kiedy u kobiety spada poziom estrogenów. Wówczas granica skórno-naskórkowa staje się cieńsza, a transport substancji do głębszych warstw skóry jest zdecydowanie powolniejszy. Fibroblasty przestają być tak aktywne jak dawniej, spada więc produkcja włókien kolagenowych. Obniża się poziom kwasu hialuronowego. Stopniowo ubywa podściółki tłuszczowej w tkance podskórnej. Skóra traci dawną grubość, elastyczność oraz zdrowy koloryt. Wszystko to sprawia, że rozwijają się zmarszczki atroficzne, zapadają się policzki, przez co powstają charakterystyczne chomiki. Również usta tracą dawną objętość i zarys.

 

Zmarszczki grawitacyjne

Tak zwane zmarszczki grawitacyjne (strukturalne) to wynik fizjologicznych procesów zachodzących w skórze, na którą działają procesy grawitacyjne. W procesie starzenia się skóry stopniowo znika tkanka podporowa, przez co skóra zaczyna opadać, a zmarszczki ulegają pogłębieniu. Bardzo widoczne zmarszczki strukturalne to bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach, a także linie marionetki. Skóra pozbawiona rusztowania szybko opada, uwidaczniając wszelkie załamania struktury. Są one szczególnie widoczne u osób, które wcześniej miały pełne rysy, a zatem i więcej skóry na twarzy. Problem ten występuje też u osób po zabiegach wyraźnego wypełnienia tkanek z użyciem Kwasu Hialuronowego, co widoczne jest zwłaszcza w obrębie policzków.  

Zmarszczki senne


Szczególny rodzaj nierówności na twarzy to zmarszczki senne. Przy czym słowo nierówności nie zostało użyte przypadkowo. Otóż powstają one podczas snu, kiedy Twoja twarz pozostaje przez kilka godzin uciśnięta na poduszce. Dlatego w zależności od tego, na której stronie śpisz, tam zmarszczki senne stają się wyraźniejsze. Bardzo często przybierają one postać śladów odciśniętych na skroniach na wysokości oczu. Pewnie już zgadłaś, że spanie na boku i na brzuchu to niezbyt dobry pomysł. Ta pozycja podczas snu przyczynia się też do fałdowania i odgniatania się skóry na dekolcie. Oczywiście w młodym wieku natychmiast lub krótko po przebudzeniu skóra wraca do poprzedniego stanu. Niestety, z wiekiem czas ten znacznie się wydłuża, aż w końcu zmarszczki senne utrwalają się. Na szczęście nie jesteś w tym przypadku całkowicie bezsilna. Przede wszystkim zadbaj o komfortowe, przyjazne skórze warunki snu, a mianowicie unikaj spania na boku lub brzuchu i nie używaj zbyt wysokiej poduszki. Dodaj do tego regularną pielęgnację, a Twoja skóra Ci podziękuje.

Nie da się zaprzeczyć, że temat zmarszczek obejmuje wiele zagadnień. Najważniejsze to unikanie czynników przyspieszających ich powstanie oraz stosowanie regularnej codziennej pielęgnacji z użyciem sprawdzonych kosmetyków z przebadanymi klinicznie, skutecznymi substancjami aktywnymi. 

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin