mięśnie twarzy

Mięśnie twarzy - jak wpływają na proces starzenia?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Mięśnie twarzy – jak wpływają na proces starzenia?

W kontekście starzenia najczęściej mówi się o kondycji skóry, która pogarsza się w wyniku osłabienia włókien elastynowych i kolagenowych. Ale to tylko jeden z czynników odpowiedzialnych za zmianę wyglądu twarzy w procesie starzenia się. Równie ważną rolę odgrywają mięśnie będące swoistą podporą dla skóry. Podobnie jak mięśnie w innych okolicach ciała, mięsnie twarzy wymagają regularnych ćwiczeń, które pomogą utrzymać ich sprężystość. Przeczytaj nasz tekst i poznaj funkcję mięśni twarzy oraz dowiedz się, jak o nie zadbać.

Dlaczego mięśnie twarzy są kluczowe w procesie starzenia?

W młodości mięśnie twarzy tworzą solidne rusztowanie dla skóry. Dzięki temu pozostaje ona napięta, a kształt twarzy wyraźnie zarysowany. Niestety wraz z wiekiem dochodzi do spadku masy mięśniowej, przez co skóra traci podporę. Mięśnie zmieniają również swoje napięcie, co odbija się na rysach twarzy. Kontur traci wyrazistość, powoli opadając, kształt zmieniają też brwi i oczy, nadając twarzy smutnego wyrazu. Dotyczy to również mięśni twarzy wokół ust, a zwłaszcza dolnej wargi.

Jak mięśnie twarzy wpływają na nasz wygląd?

starzenie twarzy

Mięśnie twarzy, zwane też mięśniami mimicznymi, pozwalają wyrażać emocje oraz umożliwiają sprawną komunikację, zarówno werbalną, jak i niewerbalną. W dużej mierze decydują o Twoim wyglądzie, ponieważ wpływają na kształt oraz rysy twarzy. Różne grupy mięśni odpowiadają za konkretne działania. Skurcz i rozkurcz mięśni pociąga za sobą ruchy skóry, która marszczy się i rozprostowuje. Przykładowo, mięśnie okrężne oka pozwalają Ci mrugać, a mięśnie okrężne ust umożliwiają poruszanie wargami.

Nic więc dziwnego, że w kosmetologii mięśniom twarzy poświęca się wyjątkową uwagę. Istnieją liczne zabiegi wpływające na ich kondycję. Za skuteczną metodę uznaje się m.in. laseroterapię. Dużą popularnością cieszy się również botoks, który unieruchamia oraz relaksuje mięśnie, dzięki czemu skóra przestaje się marszczyć. Nieco podobne efekty można osiągnąć poprzez masaże, które działają nie tylko na mięśnie, ale również na skórę. Właściwe ruchy dłoni stymulują krążenie krwi oraz poprawiają napięcie tkanek. Co więcej, masaże znakomicie redukują napięcie mięśniowe, a pobudzając krążenie, zmniejszają obrzęki. Istnieją także specjalne ćwiczenia stymulujące aktywność mięśni twarzy.

Związek między mimiką a zmarszczkami – co warto wiedzieć?

starzenie twarzy

Aktywność mięśni twarzy, szczególnie u osób z bogatą mimiką, z czasem przyczynia się do rozwoju zmarszczek mimicznych. Choć to całkowicie naturalne, często uznaje się je za defekt estetyczny. Choćby wtedy, kiedy pojawiają się w młodym wieku – u osób z bogatą mimiką, pierwsze zmarszczki występują już około 20 roku życia! Jak powstają zmarszczki mimiczne? W dużym uproszczeniu zarysowują się w miejscach, w których określony ruch regularnie się powtarza. Młoda skóra właściwie natychmiast powraca do poprzedniego stanu, ale kiedy jesteś starsza, procesy regeneracyjne spowalniają, podobnie zresztą jak produkcja substancji odpowiedzialnych za jej jędrność i elastyczność. To prowadzi do stopniowego utrwalania się subtelnych linii, które następnie zmieniają się w głębokie bruzdy. 

Wyróżnia się zmarszczki mimiczne na czole, wokół ust oraz oczu. Właśnie te okolice charakteryzuje największa aktywność mięśni. Zwłaszcza delikatna skóra wokół oczu narażona jest na szybkie powstawanie zmarszczek. Charakterystyczna zmarszczka mimiczna na czole to z kolei lwia bruzda, która nadaje twarzy srogi, poważny wyraz. Mianem zmarszczek palacza określa się linie wokół ust. U osób palących powstają najszybciej, ze względu na specyficzny ruchu warg podczas zaciągania się papierosem. Dodatkowo palenie skutecznie osłabia skórę oraz przyczynia się do jej szybszej degeneracji. Uwaga – podobny ruch towarzyszy piciu przez słomkę czy układaniu ust w dziubek.

Czy mięśnie twarzy można wzmocnić, aby opóźnić proces starzenia?

To nie tylko możliwe, ale i wskazane! Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że mięśnie twarzy wymagają regularnej pracy. Ćwiczenie mięśni twarzy daje podobne rezultaty jak trening mięśni innych części ciała - choć same techniki ich wzmocnienia znacznie się różnią. Jednym ze skutecznych sposobów, dzięki którym poprawisz kondycję skóry i mięśni jest właśnie wspomniany wyżej masaż mięśni twarzy. Możesz przeprowadzić go z użyciem ulubionych produktów o działaniu nawilżającym czy przeciwzmarszczkowym, takich jak kosmetyki Hyaluron-Filler. W masażu wykonywanym o poranku przydadzą Ci się mgiełka nawilżająca Eucerin Hyaluron oraz skoncentrowane serum Eucerin Hyaluron-Filler. Za to wieczorem sięgnij po booster nawilżający na noc Eucerin Hyaluron-Filler. Czas na konkretne techniki. Jak wzmocnić mięśnie twarzy za pomocą masażu? Zacznij od delikatnego opukiwania lub ugniatania twarzy, szyi oraz dekoltu. To proste ruchy, które znakomicie rozluźniają i uspokajają mięśnie, a także układ nerwowy, dzięki czemu masowana okolica staje się odczuwalnie zrelaksowana.

mięśnie na twarzy

1. Uderzanie/opukiwanie
Polega ono po prostu na delikatnym uderzaniu bądź stukaniu w skórę opuszkami palców. Jakie okolice twarzy możesz masować w ten sposób? Właściwie nie ma tu ograniczeń. Opukuj okolice oczu, policzków, warg, brody i krawędzi żuchwy, podbródka (oklepuj go grzbietem dłoni) oraz głowy. Możesz też opukiwać szyję, ale tylko dookoła krtani. Unikaj nacisku, który powoduje dyskomfort! Zawsze zaczynaj od tylnej części szyi. Delikatnie, powolnymi ruchami wciskaj palce w skórę, a następnie przesuwaj nimi po powierzchni szyi od góry do dołu.

2. Ugniatanie
To technika polegająca na przytrzymaniu niewielkiego fałdu skóry za pomocą kciuka i palca wskazującego. W zależności od obszaru skórę powinnaś chwytać pionowo lub poziomo. Ugniatanie znakomicie wpływa na przepływ limfy i krwi, a przy tym obniża napięcia oraz usprawnia przemiany biochemiczne w mięśniach. Które miejsca możesz bez obaw ugniatać podczas masażu? Czoło, łuk brwiowy, policzki, okolice warg, brodę i krawędź żuchwy, szyję (wyłącznie dookoła krtani, bez ucisku). Podobnie jak w przypadku opukiwania zacznij od tylnej części szyi. Wciskaj palce w skórę, a następnie przesuwaj je po powierzchni szyi od góry do dołu. Ta technika sprawdza się też przy masażu dekoltu.

Uważasz, że żadna z powyższych opcji nie jest dla Ciebie? Wcale nie musisz rezygnować ze zbawiennego dla skóry i mięśni masażu. Po prostu postaw na inny typ ruchu. Jak więc rozluźnić mięśnie twarzy? Oto kilka innych propozycji:

1. Masaż okolic oczu 
Regularnie wykonywany pomoże Ci zmniejszyć widoczność kurzych łapek, wzmocnić skórę pod oczami i wokół nich. Wystarczy, że ułożysz palce wskazujące po obu stronach nosa i powoli będziesz przesuwać w kierunku skroni. 

2. Masaż czoła
Jak wiesz, zmarszczki mimiczne na czole pojawiają się dość szybko i są doskonale widoczne. Jeśli niekoniecznie masz ochotę na ścięcie grzywki, regularnie wykonuj masaż! Ułóż palce nad brwiami i łagodnie kieruj się ku górze. Powtórz ten prosty ruch kilka razy.

3. Masaż okolic ust 
Używając opuszków palców, delikatne rób okrężne ruchy wokół warg. Zacznij od środka ust i powoli przesuwaj się na zewnątrz. Unikaj nacisku na skórę.

4. Masaży szyi
Wyciągnij szyję do przodu i podnieś w górę podbródek. Palce wskazujące lub kciuki przyłóż do dolnej części szyi i powoli kieruj je w górę. Powtórz ten ruch kilka razy, np. aż krem całkowicie się wchłonie. To świetna metoda na poprawę elastyczności skóry szyi i uniknięcie jej wiotkości. 

Ćwiczenia na mięśnie twarzy – czy warto je wykonywać?

Po wykonaniu opisanego wyżej delikatnego masażu, czas przejść do intensywniejszych ćwiczeń wzmacniających mięśnie twarzy. Możesz też całkowicie pominąć masaż. Pamiętaj, że dla najlepszych rezultatów każde ćwiczenie należy kilkakrotnie powtórzyć. Sprawdź, jak ćwiczyć mięśnie twarzy!

Czoło
Połóż dłoń na czole, po czym unieś brwi. Przytrzymaj je w takiej pozycji przez 3–5 sekund. Po kilkukrotnym powtórzeniu tego ruchu rozluźnij się i delikatnie ugniataj czoło koniuszkami palców.

Okolice oczu
Ułóż palce pod oczami, nad nimi lub jednocześnie w obu miejscach. Delikatnym ruchem odciągaj skórę w taki sposób, aby utrudnić sobie zamknięcie powiek i utrzymaj je w tej pozycji do 5 sekund. Podczas tego ćwiczenia powinnaś poczuć łagodne drżenie mięśni. Po kilku powtórzeniach łagodnie opukuj okolicę oczu w celu jej rozluźnienia.

Istnieje też inny wariant ćwiczenia mięśni w okolicach oczu. Na czym polega? Zamknij i otwórz oczy jak najszerzej. Następnie skieruj wzrok kilka razy w prawo i w lewo. Na zakończenie rozluźnij okolice oka i czoła poprzez oklepywanie. Możesz też masować gałkę oczną przez powiekę. 

Bruzdy nosowo-wargowe
Zacznij od ugniatania i rozcierania bruzd palcami. Staraj się zataczać niewielkie kółka. Możesz też nabrać powietrza do ust na tyle, aby wypchać nim bruzdy, po czym przyłożyć dwa palce do ust, aby powstrzymać okolicę przed ułożeniem się w dziubek. Tak samo jak w poprzednich ćwiczeniach, ma ono trwać 3-5 sekund i wymaga kilku powtórzeń. Nie zapomnij o rozluźnieniu ćwiczonej okolicy.

mięśnie na twarzy

Podbródek
Połóż grzbiet dłoni pod brodą i napieraj na niego żuchwą. Dłoń powinna blokować ruch głowy. Utrzymaj pozycję przez 3–5 sekund. Alternatywna wersja tego ćwiczenia polega na wysunięciu żuchwy do przodu, zatrzymaniu jej w tej pozycji przez 3–5 sekund, a później cofnięciu do pozycji wyjściowej. Dodatkowo możesz wysunąć język w stronę nosa bądź brody. Na zakończenie delikatnie ugniataj okolice ust, brodę i krawędź żuchwy. 

Usta 
Ćwiczenia na tę okolicę są niezwykle łatwe. Po prostu przesuwaj usta w różne strony po kilka razy w jednej serii. Następnie między wargi włóż koniuszek kciuka i mocno je wokół niego zaciśnij do około 5 sekund. Kolejny element to nabranie powietrza do ust i poruszanie nimi w różne strony. 

Policzki
Postaraj się maksymalnie nadąć policzki i przesuwać powietrze z jednej strony na drugą. Potem unieś kąciki ust tak jak przy uśmiechu. Wykonaj kilka powtórzeń.

Mięsień Żwacz
Mięsień żwacz to symetryczny mięsień żucia, który występuje po obu stronach głowy. Można go łatwo zlokalizować, umieszczając palce na kątach żuchwy, a następnie zaciskając zęby. Ćwiczenie mięśnia żwacza przyniesie Ci wiele dobrego. Wystarczy uciskanie lub rozcieranie go kolistym bądź liniowym ruchem z góry na dół.

Szyja i podbródek
Tutaj działaj bardzo uważnie i łagodnie. Pierwszy krok to zginanie głowy w tył, a potem w przód. Przy odchylaniu wykonaj ruch, jakbyś chciała spojrzeć wysoko w niebo. Czas na wykonanie zgięcia głowy po kolei w prawo i w lewo, przybliżając ją do ramienia. Później odwróć głowę, naśladując ruch, gdy spoglądasz w bok. Ponownie odwróć twarz w jedną i drugą stronę. Ostatni etap tego ćwiczenia to wysuwanie głowy do przodu, a następnie jej głębokie cofnięcie. Po wszystkim rozluźnij szyję. Świetnie sprawdzi się tu delikatne gładzenie i ugniatanie. 

Podsumowanie – dlaczego warto zwrócić uwagę na mięśnie twarzy w kontekście procesu starzenia?

Mięśnie wpływają na wygląd oraz wyraz Twojej twarzy. Od ich kondycji w niemałym stopniu zależy tempo starzenia się skóry, dla której stanowią ważną podporę. Upływ czasu w naturalny sposób je osłabia oraz pozbawia młodzieńczej elastyczności, co może prowadzić do powstawania zmarszczek, bruzd czy opadania skóry. Dbając o mięśnie twarzy, zachowasz młodszy oraz jędrniejszy wygląd skóry na dłużej. Wzmocnione mięśnie zachowują zdolność do utrzymania napięcia skóry oraz ograniczają widoczność zmarszczek. Ćwiczenia stymulują również krążenie krwi, co sprzyja efektywnemu dostarczaniu skórze składników odżywczych oraz zachowaniu pożądanej jędrności.

Wszystko to wyraźnie wskazuje, że warto zwracać uwagę na mięśnie twarzy i zadbać o nie, podobnie jak o inne mięśnie ciała. Widoczne rezultaty uzyskasz dzięki regularnym ćwiczeniom oraz odpowiedniej pielęgnacji! Prawidłowe nawilżenie skóry, unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce, rzucenie palenia i zdrowa dieta to sprzymierzeńcy w trosce o zdrową, młodą skórę. Na etapie zaawansowanego starzenia się skóry możesz również rozważyć specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak zastrzyki z botoksu czy wypełniacze.

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin