Kobieta nakładająca krem na policzek

Oznaki starzenia Zmarszczki

Począwszy od mniej więcej 25 roku życia na powierzchni skóry zaczynają być zauważalne oznaki starzenia się skóry. Z upływem czasu procesy regeneracyjne zachodzące w skórze stają się wolniejsze i jej struktura ulega osłabieniu. Ilość substancji, dzięki którym skóra jest jędrna i gładka, zaczyna się zmniejszać. Jest to spowodowane oddziaływaniem czynników zewnętrznych na przebieg naturalnego (wewnątrzpochodnego) procesu starzenia się organizmu. 

Jedną z najbardziej zauważalnych pierwszych oznak starzenia są zmarszczki, które pogłębiają się z upływem czasu. Jest wiele sposobów walki z nimi, zarówno inwazyjnych, jak i nieinwazyjnych.


OZNAKI ORAZ PRZYCZYNY

Gdzie i dlaczego pojawiają się zmarszczki?

W miarę jak się starzejemy, poziomy substancji, dzięki którym nasza skóra jest jędrna i gładka, ulegają obniżeniu. Do takich substancji należy kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. W młodej skórze uporządkowana struktura skóry właściwej  i obfite zasoby kolagenu i elastyny sprawiają, że skóra jędrna i gładka. Naturalny proces starzenia zależny od czynników wewnętrznych (np. genów) modyfikowany przez wpływ czynników zewnętrznych (np promieniowanie UV) powoduje, że wygląd skóry zaczyna się zmieniać .

Coroczny spadek poziomu kolagenu i coraz większa dezorganizacja struktury skóry powoduje jej osłabienie i pojawianie się zmarszczek.


Innym kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek jest spadek produkcji kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to substancja wiążąca wodę, otaczająca komórki i nadająca skórze młody, gładki wygląd. Spadek poziomu tej naturalnej substancji w skórze powoduje, że skóry traci objętość oraz jędrność i staje się bardziej podatna na uszkodzenia.

Te procesy starzenia przyczyniają się również do utraty gęstości i utraty objętości skóry

Struktura starzejącej się skóry
Zarówno struktura skóry, jak i substancje w niej zawarte przechodzą zmiany w miarę upływu czasu. Te zmiany mogą uwidaczniać się na powierzchni jako drobne linie i zmarszczki.
Kobiece oczy ze zmarszczkami.
Pierwsze widoczne drobne linie i zmarszczki pojawiają się wokół oczu.

Inaczej niż utrata objętości lub utrata gęstości, zmarszczki łatwo zauważyć, ponieważ pojawiają się jako wyraźne linie na twarzy. Najczęściej zaczynają być widoczne na konkretnych obszarach:

Na czole można zauważyć poziome linie i bruzdy między brwiami. Najpierw pojawiają się one jako "zmarszczki mimiczne" i są powodowane przez pracę mięśni mimicznych. Z czasem pogłębiają się.

W zewnętrznych kącikach oczu pojawiają się drobne linie, z czasem coraz wyraźniejsze. Te linie znane są jako "kurze łapki" lub "linie śmiechu". Często występują jako pierwsze. Dzieje się tak, ponieważ cieńsza skóra w tym rejonie jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, niż w jakimkolwiek innym miejscu na twarzy.

Na linii od nosa do ust pojawiają się głębsze zmarszczki, łączące te dwa obszary, znane są jako bruzdy nosowo-wargowe. Ich pojawienie się można łączyć z utratą objętości, ponieważ są one również oznaką wiotczenia skóry.

Z czasem na całej twarzy pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Nie są one zależne już od wyrazu twarzy i są zawsze widoczne. Najpierw pojawiają się jako faktura skóry podobna do bibuły, z czasem przekształcają się w wyraźniejsze zmarszczki. Do ich powstawania przyczynia się spadek elastyczności i gęstości skóry. Te zmarszczki mogą pojawiać się w każdym miejscu na twarzy, ale najbardziej zauważalne są wokół oczu i bezpośrednio pod nimi.


Struktura starzejącej się skóry
Pojawiają się linie na czole, bruzdy między brwiami i kurze łapki. W miarę upływu czasu, stopniowo przekształcają się one w wyraźniejsze zmarszczki.
Kobiece usta z bruzdą nosowo-wargową
Drobne linie wokoło ust i nosa mogą stać się głębokie i widoczne - pojawiają się tak zwane bruzdy nosowo-wargowe.
CZYNNIKI DODATKOWE

Co jeszcze ma wpływ na formowanie się zmarszczek?

Zmarszczki są nieuniknionym objawem starzenia się, ale istnieją czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą przyspieszyć ich rozwój.

Ekspozycja na słońce
Jeżeli skóra narażona na działanie słońca nie jest chroniona, promienie UV mogą przyczynić się do powstawania lub pogłębiania zmarszczek. Długa i intensywna ekspozycja na słońce powoduje uszkodzenie kolagenu w wyniku czego skóra staje się mniej elastyczna i łatwiej się marszczy. Czytaj dalej o tym, jak promieniowanie UVA i UVB przyspiesza starzenie się skóry - tutaj.


Kobieta patrząca w słońce, osłaniająca się ręką
Ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie się skóry bardziej, niż jakikolwiek inny czynnik zewnętrzny.

Palenie tytoniu
Stres oksydacyjny wywoływany jest również przez palenie tytoniu, umożliwiając wolnym rodnikom uszkadzanie struktury skóry i przyczyniając się do szybkiego powstawania oznak starzenia, w tym zmarszczek. Dodatkowo nikotyna i substancje chemiczne w papierosach uszkadzają kolagen i elastynę w skórze. To wpływa na siłę i elastyczność skóry oraz może powodować zmarszczki.

Suchość skóry spowodowana wiekiem
Powszechną oznaką starzenia się skóry jest suchość. W wyniku osłabionej czynności skóry, starsza skóra staje się coraz bardziej sucha, może być również swędząca i szorstka w dotyku. Jest to spowodowane spadkiem poziomu kwasu hialuronowego produkowanego w skórze. Z kolei ten stan skóry czyni ją bardziej podatną na zmarszczki.


ROZWIĄZANIA

Poprawianie wyglądu skóry

Chociaż każda zdrowa skóra będzie się starzeć, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby ograniczyć pojawianie się i widoczność zmarszczek oraz dodać skórze zdrowego blasku.

Składniki aktywne

Poniższe składniki znajdują się w przeciwstarzeniowych produktach do pielęgnacji skóry. Każdy z nich pełni w skórze inną funkcję i może pomóc – razem z innymi składnikami – zmniejszyć pojawianie się i widoczność zmarszczek na różne sposoby.

 • Koenzym Q10 
  Stymuluje produkcję energii w komórkach.
 • Pentapeptydy
  Pomagają skórze zwiększyć jej własną produkcję kolagenu i odbudować strukturę skóry, wygładzając zmarszczki.
 • Alfa-hydroksykwasy (AHA)
  działają jak środki silnie złuszczające. Rozbijają wiązania między suchymi i uszkodzonymi komórkami skóry, wspomagając odnowę skóry.
 • Kwas hialuronowy 
  Substancja naturalnie występująca w naszej skórze, która posiada zdolność wiązania wody w ilości nawet 30 razy przewyższającej jej masę cząsteczkową. Jako składnik aktywny produktów do pielęgnacji skóry, posiada silne działanie ujędrniające skórę, co można skutecznie wykorzystać w redukcji zmarszczek. Jest to główny składnik aktywny Eucerin Hyaluron-Filler.
 • Saponina
  Udowodniono, że uzyskiwana z soi, bioaktywna saponina  to jedna z najskuteczniejszych substancji stymulujących produkcję naturalnego kwasu hialuronowego w skórze. Przenika do głębszych warstw skóry, gdzie tworzą się zmarszczki i pobudza syntezę nowego kwasu hialuronowego wypychającego skórę od wewnątrz. Jest to kluczowy składnik aktywny Eucerin Hyaluron-Filler.
 • Magnolol 
  Silnie skoncentrowana substancja czynna, będąca wyciągiem z kory drzewa magnolii. Zwiększa wydajność magazynowania komórek nadających objętość w głębszych warstwach skóry i zwiększa ich wielkość i liczbę (udowodnione w badaniach in vitro). To działanie wypełniające pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek. Substancja ta stosowana jest również w postępowaniu z utratą gęstości i utratą objętości.
 • Oligopeptydy 
  Stymulują syntezę kolagenu i wspierają sieć kolagenową w skórze właściwej. Dzięki temu wzmocnieniu struktury skóry można zmniejszyć widoczność zmarszczek. Oligopeptydy działają również stymulująco na aktywność metaboliczną komórek skóry, reaktywując interakcje między komórkami skóry, aby nadać jej bardziej promienny wygląd. Pomocne również w walce z utratą gęstości i utratą objętości skóry.


Kobieta nakładająca po kropli krem na prawą kość policzkową.
Stosowanie produktów przeciwstarzeniowych może pomóc ograniczyć pojawianie się i widoczność zmarszczek.
Kobieta nakładająca krem na twarz.
Substancje takie jak Koenzym Q10, kwasy AHA, Pentapeptydy, Kwas hialuronowy, Saponina, Magnolol i Oligopeptydy są aktywnymi składnikami formuł produktów przeciwstarzeniowych.

Metody inwazyjne

Iniekcje wypełniaczy: ich celem jest wypełnienie zmarszczek i ujędrnianie skóry, najczęściej przy użyciu kwasu hialuronowego.

Badania medyczne wykazały, że stosowanie niektórych produktów do pielęgnacji skóry zawierających kwas hialuronowy może znacznie zwiększyć efekty zabiegów wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, jeżeli produkty te stosuje się regularnie przez dłuższy czas po zabiegu. Zwłaszcza wokół oczu. Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem aktywnym linii Eucerin Hyaluron-Filler i został poddany testom w badaniu klinicznym, również jako produkt to stosowania zewnętrznego na skórę, dając wymierne rezultaty. Czytaj dalej o badaniach  - tutaj.

Iniekcje toksyny botulinowej: Ich działanie polega na przejściowym ograniczeniu ruchu mięśni twarzy. Najczęściej stosuje się je na czole i wokół oczu. Służą zmniejszeniu zmarszczek powodowanych mimiką twarzy. Efekt mija po kilku miesiącach, a zabieg trzeba powtarzać, aby utrzymać jego rezultat.

Kobieta przygotowywana do zabiegu wstrzyknięcia wypełniacza.
Wypełniacze skóry często stosuje się do redukcji głębokich bruzd nosowo-wargowych między nosem a ustami, znanymi również jako linie uśmiechu.
Igła w ręce w rękawiczce
Wypełniacze podaje się w formie zastrzyku podskórnego wykonywanego cienką igłą. Zabieg wykonuje dermatolog w warunkach klinicznych.

Zabiegi inwazyjne powinny być zawsze wykonywane w warunkach klinicznych przez dermatologów lub innych wykwalifikowanych specjalistów.