Kobieta wklepująca krem

Co to są wolne rodniki i jak wpływają na skórę?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Wolne rodniki

Wolne rodniki mogą wywoływać stres oksydacyjny skóry, który powoduje ich obumieranie i przedwczesne starzenie się skóry. W tym artykule wyjaśniamy, co to są wolne rodniki, jak działają na skórę i jakie kroki można podjąć, aby je zneutralizować, a także co zrobić, by zachować zdrową skórę, chronić ją przed przedwczesnym starzeniem się oraz opóźnić pojawienie się widocznych oznak starzenia się skóry w postaci drobnych linii, zmarszczek oraz utraty jej blasku.

Co to są wolne rodniki?

Wolne rodniki
Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia ważnych składników komórek

Informacja o wolnych rodnikach często pojawia się w reklamach produktów kosmetycznych. Wielu z nas zastanawia się czym one są i szuka informacji na temat wolnych rodników i ich roli w kosmetyce. Zatem, wolne rodniki co to? 

Wolne rodniki to niesparowane atomy tlenu naturalnie występujące w organizmie człowieka. Ich nadmiar może powodować szereg problemów. Jednak jeśli równowaga między antyoksydantami a wolnymi rodnikami jest zachowana nie mamy się czym martwić. 

Wolne rodniki, znane również jako reaktywne formy tlenu (ROS), są wysoce reaktywnymi cząsteczkami tlenu, produktem ubocznym zachodzących w organizmie reakcji biochemicznych. Najczęściej zawierają jeden elektron niesparowany, który szukając innego elektronu, aby utworzyć stabilną parę, wchodzi w reakcje powodując uszkodzenia błon komórkowych, białek i DNA.

Dlaczego wolne rodniki są szkodliwe dla skóry?

Wolne rodniki i owoce
Utlenianie powoduje brązowienie owoców
Wolne rodniki i skóra
Wolne rodniki prowadzą do pojawienia się stresu oksydacyjnego, który wpływa na strukturę skóry i powoduje jej przedwczesne starzenie się

Czy zdarzyło Ci się ugryźć banana lub jabłko i zostawić je na powietrzu? Brązowy kolor, który wtedy przybierają, jest wynikiem utleniania spowodowanego przez wolne rodniki. Podobny proces zachodzi w naszej skórze, jednak dzieje się to w ciągu dziesięcioleci, a nie minut.

Organizm wykorzystuje swoje przeciwutleniacze do neutralizowania potencjalnie szkodliwych wolnych rodników. Czasami jednak ilość naturalnie występujących przeciwutleniaczy jest niewystarczająca, co prowadzi do zachwiania równowagi między produkcją wolnych rodników a zdolnością organizmu do ich neutralizacji. Wolne rodniki zaczynają uszkadzać błony komórkowe, białka i DNA w procesie znanym jako stres oksydacyjny.

Wśród komórek, które ulegają uszkodzeniu, znajdują się komórki odpowiedzialne za produkcję takich substancji jak kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Składniki te nadają młodzieńczej skórze jędrną strukturę (np. fibroblasty i keratynocyty). Produkcja tych substancji w sposób naturalny spada wraz z wiekiem, a stres oksydacyjny jeszcze przyspiesza ten proces.

Starzenie się jest procesem nieuniknionym i całkowicie naturalnym. Chcemy jednak je opóźnić, a przede wszystkim zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się wywołanemu przez stres oksydacyjny i wolne rodniki. Oznaki starzenia się skóry na twarzy są najszybciej dostrzegalne. Wolne rodniki utleniają tłuszcze, także z naskórka, a skóra poddana ich działaniu staje się wysuszona i traci elastyczność.

Poza tym wraz z wiekiem zdolność skóry do dezaktywacji wolnych rodników w naturalny sposób zmniejsza się, co prowadzi do przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Związek między szkodliwym działaniem wolnych rodników a starzeniem się skóry jest oczywisty.

Co powoduje tworzenie się wolnych rodników?

Jakie czynniki zatem stymulują ich powstawanie? Odpowiedź na pytanie jak powstają wolne rodniki przedstawiamy poniżej.

Chociaż wolne rodniki są naturalnym produktem ubocznym procesów metabolicznych zachodzących w naszym ciele, istnieje szereg czynników zewnętrznych, które również powodują powstanie wolnych rodników. Wiele z tych czynników zewnętrznych można jednak kontrolować i ich unikać.

Wolne rodniki a słońce

Wolne rodniki spowodowane działaniem słońca
Wiadomo, że światło UVA i HEVIS generuje wolne rodniki

Promienie słoneczne, z których korzystamy są dobre dla naszej skóry i ciała, pod warunkiem, że korzystamy z nich z umiarem. Możesz dowiedzieć się, dlaczego tak jest, z artykułu dotyczącego słońca i skóry. Jednak nadmierna ekspozycja na promienie UVA (i, w znacznie mniejszym stopniu, na wysokoenergetyczne światło widzialne – światło, które widzimy wokół nas) jest jednym z głównych czynników powodujących powstawanie wolnych rodników. Stres oksydacyjny wywołany słońcem prowadzi do uszkodzenia DNA oraz stanów takich jak fotostarzenie się (czyli przedwczesne starzenie się skóry spowodowane słońcem) i powstawanie przebarwień.

Wolne rodniki a nasze środowisko

Wolne rodniki a zanieczyszczenia
Zanieczyszczenia zwiększają produkcję wolnych rodnikówi potencjalne uszkodzenia skóry

Oprócz światła słonecznego, inne czynniki naszego środowiska mogą również powodować powstawanie szkodliwych dla skóry wolnych rodników. Wielu ludzi mieszka w miastach, w których zanieczyszczenia stanowią nieuniknioną część codziennego życia. Zanieczyszczenia mogą jeszcze bardziej nasilić negatywne skutki ekspozycji na słońce, przyspieszając stres oksydacyjny.

Palenie tytoniu a wolne rodniki

Wolne rodniki a palenie tytoniu
Dym papierosowy zawiera wolne rodniki

Palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla naszej skóry, jak dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Sam dym zawiera wolne rodniki, które są wdychane do organizmu, powodując szereg problemów, w tym przedwczesne starzenie się skóry. Wolne rodniki są jednym z wielu czynników odpowiedzialnych za toksyczne właściwości dymu tytoniowego. Rodniki powstają w wyniku procesów spalania, zachodzących w miejscu żarzenia się papierosa.  

Wolne rodniki a dieta

Wolne rodniki a alkohol
Zbyt dużo alkoholu może powodować powstawanie wolnych rodników w naszym organizmie

Dieta ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a nasze wybory w kwestii jedzenia i napojów mogą wpływać na produkcję wolnych rodników w naszym organizmie. Do głównych czynników wyzwalających wolne rodniki należy gotowane lub przetworzone mięso, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, a także wszystkie produkty o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i alkoholu.

Zdrowy tryb życia

Zdrowy tryb życia i regularna, odpowiednia pielęgnacja skóry pomogą zmniejszyć szkodliwe działanie wolnych rodników, zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry i opóźnić jego widoczne oznaki. Poznaj najważniejsze wskazówki jak zwalczać wolne rodniki. 

Wolne rodniki a przeciwutleniacze: Co należy jeść
Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w przeciwutleniacze, jest dobra dla skóry

Odpowiedzią na pytanie jak walczyć z  wolnymi rodnikami jest zdrowa, zbilansowana dieta bogata w przeciwutleniacze. Wiadomo, że zielone warzywa, owoce cytrusowe, fasola i rośliny strączkowe, orzechy oraz tłuste ryby są szczególnie bogate w przeciwutleniacze. Rzuć palenie, postaraj się zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu i pamiętaj, aby pić dużo wody, co pomoże utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry.

Nie spędzaj zbyt dużo czasu na słońcu, używaj odpowiednich produktów do ochrony przeciwsłonecznej, staraj się zmniejszyć stres, dużo ćwicz i dobrze się wysypiaj, aby wspierać ogólny stan zdrowia i zdrowie skóry.

Pielęgnacja skóry w celu zmniejszenia uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki

Regularne oczyszczanie, nawilżanie, stosowanie silnych, sprawdzonych antyoksydacyjnych składników pielęgnacyjnych, takich jak witamina C i likochalkon A oraz, co najważniejsze, odpowiednia codzienna ochrona przeciwsłoneczna pomogą zachować młodszy wygląd skóry na dłużej.

Im szybciej zaczniesz dbać o swoją skórę, tym łatwiej będzie Ci zapobiegać jej przedwczesnemu starzeniu się. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry, a stosowane przez nas produkty powinny odpowiadać na jej zmieniające się potrzeby. Możesz dowiedzieć się więcej z artykułu Jak starzeje się skóra i jak należy o nią dbać?

Gama produktów przeciwstarzeniowych Eucerin obejmuje linie Hyaluron-Filler i Hyluron-Filler + Elastcity. Potwierdzono klinicznie i dermatologicznie, że zapewniają one skórze pielęgnację, której potrzebuje na każdym etapie procesu starzenia się.

Warto również sięgnąć po koenzym Q10, witaminę E, resweratrol, czyli rozwiązania od lat stosowane w kosmetologii w walce z wolnymi rodnikami.

Wolne rodniki a pielęgnacja przeciwstarzeniowa skóry
Pielęgnacja przeciwstarzeniowa od Eucerin

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Uzupełnij pielęgnację

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin