Fotostarzenie się to przedwczesne starzenie się skóry spowodowane działaniem słońca

Fotostarzenie się skóry

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Fotostarzenie się skóry

Co je powoduje i jak mogę temu zapobiec?

Nadmierna ekspozycja na słońce jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, zwanego fotostarzeniem się. Najbardziej odpowiedzialne za ten proces są promienie słoneczne UVA, ale wysokoenergetyczne światło widzialne (HEVIS) również przyczynia się do przyspieszenia fotostarzenia się poprzez generowanie stresu oksydacyjnego, który uszkadza komórkowe DNA. W rezultacie zaczynają się tworzyć zmarszczki, skóra staje się mniej sprężysta i wiotka. Przedwcześnie pojawiają się problemy z pigmentacją. Zapewnienie odpowiedniej ochrony skóry przez cały rok i stosowanie dobrych, skutecznych produktów podczas opalania się może pomóc w zapobieganiu fotostarzeniu się skóry.

Co to jest fotostarzenie się skóry?

Obecnie coraz więcej mówi się o szkodliwym działaniu słońca na skórę, zwanym fotostarzeniem. Zatem, co to jest fotostarzenie skóry i na czym polega ten proces?
 
Fotostarzenie się to przedwczesne starzenie się skóry spowodowane nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych.
 
Kiedy skóra starzeje się przedwcześnie, oznaki starzenia się pojawiają się szybciej, niż można by się tego spodziewać. Badania pokazują, że do 90% wszystkich objawów przedwczesnego starzenia się skóry jest spowodowanych ekspozycją na promieniowanie UV.1
 
1 Ramos-e-Silva i in., Anti-aging cosmetics: Facts and controversies. Clin Dermatol. 2013 Nov-Dec; 31(6): 750-8.

Jaka jest różnica między ogólnym a przedwczesnym starzeniem się skóry?

Fotostarzenie to tylko jeden z rodzajów starzenia się skóry
Tempo starzenia się naszej skóry zależy zarówno od czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych
Fotostarzenie się: porównanie skutków przedwczesnego starzenia się
Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje przedwczesne starzenie się.
Fotostarzenie powoduje, że skóra starzeje się szybciej niż normalnie
Starzejąca się skóra traci objętość i pojawiają się na niej zmarszczki.

Wraz z wiekiem skóra zmienia się:
  • Spada poziom kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność i młodzieńczy wygląd skóry. Skóra zaczyna tracić objętość i staje się wiotka, obwisła, a w dodatku pojawiają się na niej drobne linie i zmarszczki.
  • Skóra traci zdolność do zatrzymywania wody, traci naturalną wilgotność, której potrzebuje. Zmniejsza się produkcja jej Naturalnych Czynników Nawilżających. Staje się bardziej sucha.
  • Może pojawić się też nierówna pigmentacja i ciemniejsze plamy, znane jako przebarwienia, w formie plam soczewicowatych posłonecznych (bardziej znanych jako plamy starcze lub plamy posłoneczne).
 
Więcej znajdziesz w artykule Jak zmienia się skóra na przestrzeni lat?
Istnieją dwie przyczyny starzenia się skóry − wewnętrzna i zewnętrzna:
 
Wewnętrzne starzenie się skóry
Wraz z wiekiem starzeje się nasz organizm i również nasza skóra. Ten rodzaj starzenia się jest całkowicie naturalny i nic nie możemy na to poradzić. To zjawisko jest znane jako wewnętrzne (lub chronologiczne) starzenie się skóry i jest ono spowodowane czynnikami wewnętrznymi, takimi jak indywidualne czynniki genetyczne i zmiany hormonalne, które zachodzą na różnych etapach życia.
 
Zewnętrzne starzenie się skóry
Zewnętrzne czynniki wpływające i przyspieszające proces starzenia się skóry można kontrolować. Jest to proces spowodowany czynnikami zewnętrznymi, takimi jak czynniki środowiskowe (warunki pogodowe i ekspozycja na słońce), styl życia (taki jak palenie i picie alkoholu) oraz zażywane leki. Ograniczając wpływ tych czynników możemy opóźniać proces starzenia się skóry.

Kamera UV może pokazać uszkodzenia skóry wywołane słońcem, zanim będą one widoczne dla ludzkiego oka.

Co powoduje fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie się skóry jest spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce.
Fotony zawarte w promieniach słonecznych UVB są wchłaniane przez komórki skóry i powodują bezpośrednie uszkodzenie komórkowego DNA. UVB powoduje, że nasza skóra ulega poparzeniom na słońcu, a bezpośrednie uszkodzenie DNA może również prowadzić do chorób skórnych, w tym raka skóry.
 
Chociaż bezpośrednie uszkodzenie DNA odgrywa rolę w fotostarzeniu się skóry, to promienie słoneczne UVA są główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Promienie UVA również uszkadzają DNA komórkowe, ale robią to pośrednio – powodują powstawanie wolnych rodników i to właśnie wolne rodniki uszkadzają nasze DNA w procesie znanym jako stres oksydacyjny. Ostatnie badania wykazały również, że promienie wysokoenergetycznego światła widzialnego (HEVIS) przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry, chociaż w znacznie mniejszym stopniu niż promieniowanie UVA.
 
Promienie UVA są mniej intensywne niż UVB, ale są od 30 do 50 razy bardziej rozpowszechnione i obecne w stosunkowo równym natężeniu przez cały dzień w ciągu roku, dlatego ważne jest, aby stosować ochronę przeciwsłoneczną codziennie i przez cały rok. Zapobiegniemy wtedy długotrwałym i często nieodwracalnym uszkodzeniom skóry. Zalecamy również stosowanie produktów podczas opalania, które zawierają ochronę przed UVA/UVB a także światłem HEVIS.
 
Objawami fotostarzenia są: sucha i szorstka skóra, przerost gruczołów łojowych i pojawienie się zaskórników, utrata jędrności skóry, pojawienie się przebarwień skórnych, głębokie zmarszczki i bruzdy oraz pękanie naczyń krwionośnych. Efekty te nie występują od razu, dlatego często bagatelizuje się wpływ promieni UVA i UVB na skórę. O szkodliwości promieniowania i fotostarzeniu skóry zrobiło się głośno dzięki opublikowanym w Internecie zdjęciom 68-letniego Australijczyka, który przez 28 lat pracował jako kierowca. Jedna część jego twarzy – ta od strony szyby bocznej, była narażona na promieniowanie UVA, druga natomiast była osłonięta. W efekcie na połowie jego twarzy powstały głębokie zmarszczki i bruzdy, a skóra utraciła elastyczność.

Promienie słoneczne UVA są główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry
Przedwczesne starzenie się skóry spowodowane działaniem promieni słonecznych

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Uzupełnij pielęgnację

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin