Modelka Eucerin stosuje korektor miejscowy do przebarwień

Przebarwienia (hiperpigmentacja): co to jest i jak je rozpoznać?

Przebarwienia mogą negatywnie wpływać na samopoczucie osób, które je posiadają. Ciemne plamy na skórze przeważnie pojawiają się na twarzy, dłoniach oraz innych widocznych częściach ciała wystawionych na nadmierną ekspozycję słoneczną, a jednocześnie trudnych do ukrycia.

OBJAWY

CZYM SĄ PRZEBARWIENIA? I DLACZEGO WYSTĘPUJĄ?

 

Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny w komórkach skóry.

Wynikiem nadprodukcji melaniny są płaskie, ciemne plamy na skórze, które mogą być koloru od jasno brązowego do nawet czarnego oraz mogą różnić się wilekością i kształtem.

Istnieje wiele rodzajów przebarwień ale do naczęstszych należą:

Jak nadprodukcja melaniny prowadzi do powstawania przebarwień
Hiperpigmentacja (przebarwienia) powoduje powstawanie płaskich, ciemnych plam na skórze, o różnej wielkości i barwie.

Plamy pigmentacyjne takie jak plamy starcze spowodowane są nadmiernym narażeniem skóry na słońce. Dlatego pojawiają się głównie na tych częściach ciała, które są takiej ekspozycji często poddawane, jak twarz, dłonie i przedramiona. Najczęściej to małe, ciemne plamki na skórze.

Melasma (ostuda) lub chloasma często nazywana jest „maską ciążową”, ponieważ występuje u 90% kobiet w ciąży. Melasma powstaje pod wpływem czynników hormonalnych, takich jak ciąża i doustne środki antykoncepcyjne. Są to dość duże, ciemne obszary na skórze o nieregularnych kształtach, pojawiające się w określonych miejscach na twarzy.


Piegi często pojawiają się na twarzy.
Piegi są wywołane działaniem słońca i zazwyczaj pojawiają się na twarzy.

Przebarwienia pozapalne występują, kiedy skóra, która goi się po uszkodzeniu lub urazie jest eksponowana na działanie słońca. Przebarwienia pozapalne często występują u osób cierpiących na trądzik lub osób korzystających z zabiegów kosmetycznych, takich jak: dermabrazja, zabiegi laserowe i peelingi chemiczne.

Istnieją inne czynniki, które mogą być przyczyną powstania ciemniejszych obszarów na skórze, np.: znamiona barwnikowe (pieprzyki), blizny, znamiona wrodzone, rogowacenie słoneczne lub starcze oraz nowotwory skóry, ale nie są one uważane ze formy przebarwień.

Skonsultuj sie z dermatologiem lub farmaceutą, jeśli jesteś zaniepokojony ciemnymi plamami na swojej skórze albo jeśli są nowe, zaczynają krwawić, swędzieć, zmieniać rozmiar lub kolor.

PRZYCZYNY I CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

CO SPRAWIA, ŻE POJAWIAJĄ SIĘ PRZEBARWIENIA I CIEMNE PLAMY?

Przebarwienia spowodowane są miejscową nadprodukcją melaniny – barwnika, który nadaje naszej skórze, włosom i oczom ich naturalny kolor. Taką nadprodukcję wywołuje wiele różnych czynników, ale najważniejsze z nich związane są z ekspozycją na promienie słoneczne, uwarunkowaniami genetycznymi, wiekiem, hormonami lub stanem zapalnym skóry. Dowiedz się więcej o przyczynach przebarwień.

Klip wideo prezentuje warstwy skóry
CZYNNIKI DODATKOWE

GŁÓWNE CZYNNIKI DODATKOWE

Promienie słoneczne to podstawowa przyczyna powstawania przebarwień – pobudzają produkcję melaniny. Melanina działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych i to dla nadawanego przez nią koloru skóry ludzie opalają się na słońcu. Nadmierne narażenie skóry na działanie promieni słonecznych może zakłócić proces wytwarzania melaniny, prowadząc do powstania przebarwień.

Jeżeli na skórze istnieją już ciemne plamy, ekspozycja na słońce może powodować, że piegi, plamy starcze, melasma i przebarwienia pozapalne staną się jeszcze ciemniejsze.

Światło słoneczne stymuluje nadprodukcję melaniny, co sprawia, że jest podstawową przyczyną powstawania przebarwień.

Ograniczenie czasu spędzanego na słońcu, noszenie odzieży ochronnej i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum ochrony UVA/UVB (z wysokim współczynnikiem SPF) może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania przebarwień i zapobiec nasileniu istniejących zmian.

Działanie hormonów jest główną przyczyną powstawania szczególnego rodzaju przebarwień zwanego melasmą (ostudą) lub chloasmą. Uważa się, że występuje bardzo często wśród kobiet, kiedy żeńskie hormony płciowe – estrogen i progesteron – stymulują nadprodukcję melaniny, podczas narażenia skóry na działanie słońca.


Przebarwienia w okolicach ust mogą być wynikiem zmian hormonalnych
Przebarwienia na górnej wardze mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi.

Melasma lub inaczej ostuda jest związana z działaniem żeńskich hormonów. Dotyka ona tak wiele kobiet w ciąży, że zyskała również nazwę "maski ciążowej". Częściej występuje u kobiet z ciemniejszą karnacją.

Występowanie przebarwień może być objawem niektórych chorób, jak choroby autoimmunologiczne czy gastryczne, które są związane z zaburzeniem metabolizmu lub niedoborem witaminy C. Mogą być również efektem ubocznym stosowania niektórych terapii hormonalnych, chemioterapii, antybiotyków, leków przecimalarycznych i przeciwnapadowych oraz innych leków.

Melasma - postać przebarwień związanych z hormonami – występuje u około 90% kobiet w ciąży.

Reakcje fototoksyczne lub fotouczulające spowodowane barwnikami z henny lub tatuażu mogą powodować powstawanie przebarwień.

Osoby wykonujące niektóre aktywności i zawody są szczególnie narażone na powstawanie przebarwień ze względu na występujące ryzyko intensywnego kontaktu ze słońcem lub substancjami chemicznymi. Osoby narażone na dodatkowe ryzyko to np. ogrodnicy, osoby pracujące przy wyrobie smoły oraz pracownicy przemysłu perfumeryjnego i piekarni.

Jak sama nazwa wskazuje, przebarwienia pozapalne występują po uszkodzeniu skóry lub po stanie zapalnym, np. po skaleczeniu, oparzeniu, kontakcie z substancjami chemicznymi, trądziku, wyprysku lub łuszczycy. Powstają, gdy skóra po zagojeniu się rany staje się ciemniejsza i przebarwiona. 


Przebarwienia to znany efekt uboczny niektórych leków.
Wiadomo, że niektóre choroby i leki są przyczyną powstawania przebarwień.
ROZWIĄZANIA

JAK MOŻNA PRZECIWDZIAŁAĆ PRZEBARWIENIOM?

Zabiegi dermatologiczne – zabiegi usuwające przebarwienia

Peelingi chemiczne polegają na nałożeniu roztworu kwasu na twarz, dłonie lub stopy w celu usunięcia zewnętrznych warstw skóry. Stosowane substancje chemiczne powodują złuszczenie górnych warstw skóry, odsłaniając skórę o jednolitym kolorze.

Zabiegi laserowe działają w większości podobnie i przeważnie są bardziej precyzyjne, ponieważ dermatolog ma większą kontrolę nad intensywnością zabiegu. Polegają one na „ostrzeliwaniu” obszarów z przebarwieniami światłem o dużej energii. Najłagodniejsze zabiegi działają tylko na naskórek (zewnętrzną warstwę skóry), podczas gdy bardziej intensywne zabiegi mogą penetrować najgłębsze warstwy skóry.

Kobieta poddawana zabiegowi peelingu chemicznego
Peeling chemiczny jest sposobem na jednoczesne usunięcie przebarwień i odsłonięcie zdrowej skóry o jednolitym kolorze.

Wymienione zabiegi dermatologiczne mogą bardzo skutecznie likwidować przebarwienia, ale są również drogie i stosunkowo inwazyjne. Mogą prowadzić do podrażnień, stanów zapalnych lub nawet oparzeń skóry oraz mogą same wywołać powstawanie przebarwień pozapalnych, zwłaszcza u osób o ciemniejszej karnacji.

Kobieta poddawana zabiegowi laserowemu
Zabiegi laserowe mają efekt podobny do peelingów chemicznych, ale mogą być wykonane precyzyjniej.

Inne możliwości

W ostatnich latach pojawiło się wiele produktów do pielęgnacji skóry, które zmniejszają przebarwienia. Najczęściej zawierają jeden z następujących składników aktywnych, który zmniejsza produkcję melaniny i redukuje ciemne plamy:

 

  • Do niedawna, hydrochinon lub hydrochinone były najpotężniejszymi składnikami aktywnymi w leczeniu przebarwień. Są one dostępne w niektórych środkach zaradczych bez recepty w USA, ale tylko w niskich stężeniach 2% lub mniej. Hydrochinon może powodować przebarwienia pozapalne, ponieważ powoduje podrażnienia na skórze.
  • Arbutyna jest naturalnym źródłem hydrochinonu i jednym z najważniejszych składników stosowanych w produktach do wybielania skóry w Azji. Natomiast, nie jest tak silny i skuteczny jak przemysłowo produkowany hydrochinon.

  • Kwas kojowy jest ubocznym produktem procesu fermentacji, w związku z produkcją japońskiego wina ryżowego, sake. Uważa się go stosunkowo za bezpieczną i naturalną opcję, lecz jest on słabym hamulcem w  wytwarzania melaniny. Został zakazany w wielu krajach.
  • Pochodne witaminy C okazały się skutecznym składnikiem w walce z hiperpigmentacją. Są one często stosowane w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. 
  • Retinoidy, pochodne kwasu, również okazały się odpowiednio skuteczne w leczeniu przebarwień. Ale mogą zarówno drażnić skórę, jak i sprawiać, że jest ona bardziej wrażliwa na słońce, co może przyczynić się do postępowania  hiperpigmentacji. Obawy dotyczące powiązań między retinoidami i wadami wrodzonymi oznaczają, że nie są one zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. 
  • Wykazano również, że kwas azelainowy pośrednio wpływa na wytwarzanie melaniny i zmniejszenie przebarwień. Posiada mniejszy wpływ na powstawanie piegów i plam starczych oraz może podrażniać skórę.


Obecnie dostępnych jest wiele produktów kosmetycznych przeciw przebarwieniom
W ostatnich latach pojawiło się wiele kremów do stosowania miejscowego na przebarwienia.
Niektóre produkty do pielęgnacji skóry można stosować na ciemne plamy na skórze.
Niektóre produkty do pielęgnacji skóry z przebarwieniami można stosować zarówno do twarzy jak i do ciała.

Badania wykazały, że B-Resorcinol jest wysoce skuteczny w zmniejszaniu produkcji melaniny.
B-Resorcinol, inaczej Butyl Resorcinol jest głównym aktywnym składnikiem linii produktów Eucerin EVEN BRIGHTER. Nie powoduje żadnych lub jedynie niewielkie podrażnienia skóry oraz jest skuteczny w redukowaniu głównych rodzajów przebarwień, jak melasma i plamy starcze.

W badaniach klinicznych udowodniono, że B-Resorcinol zaczyna skutecznie redukować przebarwienia już po czterech tygodniach stosowania. Regularne i dłuższe stosowanie może zapewnić jeszcze lepsze rezultaty. Dowiedz się więcej o B-Resorcinolu.

Pojawiły się też twierdzenia, że inne metody – takie jak olej z jojoby, sok cytrynowy lub przestrzeganie diety bezcukrowej, mogą okazać się skuteczne w walce z przebarwieniami. Nie ma na to jednak naukowych dowodów.

Bez względu na to, którą z opcji wybierzesz, używaj codziennie ochronę przeciwsłoneczną o szerokim spektrum działania, aby zapobiec nasileniu i powstawaniu przebarwień.  EVEN BRIGHTER Krem na dzień zawiera ochronę przeciwsłoneczną SPF 30 oraz B-Resorcinol redukujący już istniejące plamy pigmentacyjne. 


Udowodniono, że B-Resorcinol redukuje widoczność ciemnych plam.
Wykazano, że B-Resorcinol, główny aktywny składnik kremów Eucerin EVEN BRIGHTER, redukuje istniejące przebarwienia.
Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum może pomóc w zapobieganiu powstawaniu ciemnych plam.
Codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z wysokim współczynnikiem SPF może pomóc w zapobieganiu powstawaniu przebarwień.