Thiamidol – składnik numer jeden w walce z przebarwieniami 

Co to jest Thiamidol i jak działa?

6 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Thiamidol jest rewolucyjnym i wyjątkowym składnikiem aktywnym redukującym przebarwienia skóry (w tym plamy pigmentacyjne), które znane są również jako hiperpigmentacja i które stanowią częsty problem dermatologiczny. Działając na podstawową przyczynę przebarwień, Thiamidol zmniejsza produkcję melaniny. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak stosować produkty Eucerin zawierające Thiamidol, aby wyrównać koloryt skóry.

 

Thiamidol - co to jest?

Opatentowany Thiamidol redukuje plamy pigmentacyjne
Thiamidol – działa szybko i skutecznie

Thiamidol to opatentowany składnik opracowany przez Eucerin, który – jak udowodniono klinicznie – redukuje plamy pigmentacyjne i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się.  

Stanowi wynik 10 lat badań oraz testowania ponad 50 000 substancji. Obecnie wchodzi w skład wielu naszych produktów do pielęgnacji skóry i stanowi ich kluczowy składnik.

 

Thiamidol – jak działa na przebarwienia?

Melanina to brązowy barwnik, który decyduje o kolorze naszej skóry. Produkcja melaniny w skórze zależy od wielu różnych czynników, takich jak natężenie promieni słonecznych i czas przebywania na słońcu.  

Czasami na skutek zmian hormonalnych, na przykład podczas ciąży, a także stanów zapalnych (między innymi z powodu trądziku) lub w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry, melanocyty, na niewielkich obszarach skóry, zostają pobudzone do produkcji większej ilości barwnika – melaniny. Wówczas na skórze pojawiają się nieregularne plamy pigmentacyjne. W ten sposób powstają przebarwienia, znane jako melasma, ostuda czy soczewicowate plamy posłoneczne, zwane też plamami starczymi.  
 
Przebarwienie tworzy się wtedy, gdy enzym tyrozynaza przekształca aminokwas tyrozynę w melaninę. Przy zwiększonej aktywności enzym ten może wytwarzać więcej melaniny i właśnie wtedy skóra w tych obszarach staje się ciemniejsza. Przebarwienia w postaci plam pigmentacyjnych na skórze występują dość często, ale kiedy zaczynają być wyraźnie widoczne mogą stać się poważnym problemem. 

Thiamidol skutecznie zmniejsza produkcję melaniny poprzez blokowanie enzymu tyrozynazy, który przekształca aminokwas tyrozynę w melaninę. Wówczas w warstwie podstawnej naskórka zmniejsza się ilość barwnika, a co za tym idzie, mniejsza ilość melaniny transportowana jest do innych warstw, dzięki czemu plamy pigmentacyjne stopniowo zanikają i nie pojawiają się ponownie.

Jak skuteczny jest Thiamidol?

Znaczące efekty w zakresie zmniejszenia intensywności przebarwień są widoczne już po 12 tygodniach.
Znaczące efekty w zakresie zmniejszenia intensywności przebarwień są widoczne już po 12 tygodniach.

Thiamidol jest obecnie najskuteczniejszym inhibitorem ludzkiej tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za hiperpigmentację skóry.  

Thiamidol jest najnowszą znaną substancją aktywną o wysokiej skuteczności działania, potwierdzoną podczas szeroko zakrojonych testów przeprowadzonych w Beiersdorf. Enzym tyrozynaza występuje nie tylko u ludzi, ale także w komórkach wielu różnych zwierząt i roślin. Podczas poszukiwania substancji blokującej enzym tyrozynazę do testowania substancji aktywnych w laboratorium wykorzystywano enzym znajdujący się w grzybach z uwagi na jego dostępność. Do niedawna wszystkie substancje aktywne były tak testowane. Natomiast trzeba zaznaczyć, że ludzki enzym jest znacznie bardziej złożony, co przekładało się na niską aktywność opracowanych składników.  

Wyizolowanie ludzkiego enzymu do testów sprawia więcej trudności, ponieważ jego struktura jest bardziej delikatna i wrażliwa, niż enzymu uzyskanego z grzybów. Jednak naukowcy z Beiersdorf odnieśli sukces w tej dziedzinie i jako pierwsi wyizolowali ludzki enzym, udostępniając go do testów. Był to pierwszy krok w procesie identyfikacji docelowej struktury tyrozynazy. Thiamidol wyróżniał się spośród 50 000 testowanych składników zdolnością do blokowania tyrozynazy w małych stężeniach. Natomiast inne inhibitory tyrozynazy testowane na tyrozynazie grzybowej nie działają na ludzki enzym, ponieważ zostały opracowane tak, by działały na enzym grzybowy.

Jak Thiamidol działa na wszystkie rodzaje skóry

Ochrona dla wszystkich karnacji i typów skóry.
Thiamidol – odpowiedni dla każdego rodzaju skóry

Thiamidol działa w sposób delikatny i nie drażni skóry, co oznacza, że idealnie nadaje się do skóry wrażliwej. Działa na skórę niezależnie od pochodzenia etnicznego lub wieku danej osoby i jest skuteczny dla wszystkich rodzajów i karnacji skóry

Produkty Eucerin Anti-Pigment zawierają Thiamidol i mogą być stosowane wraz z zabiegami dermatologicznymi, takimi jak peelingi chemiczne i terapie laserowe, jeśli oczywiście skóra jest całkowicie nienaruszona (nie ma na niej skaleczeń ani otwartych ran). Regularne stosowanie produktów Eucerin Anti-Pigment poprawia i przedłuża uzyskane efekty.

Thiamidol na przebarwienia hormonalne

AntiPigment zalecana pielęgnacja

Wygląd skóry jest wypadkową wielu czynników między innymi wpływu hormonów - zarówno tych produkowanych przez organizm, czyli endogennych, jak i dostarczanych w postaci leków czy suplementów. Procesem, który podlega hormonalnej regulacji jest melanogeneza nasilająca się pod wpływem hormonów płciowych, co objawia się występowaniem przebarwień. Pojawiają się one zwykle na twarzy zwłaszcza w okresie ciąży, antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej oraz w okresie około menopauzalnym. Przebarwienia hormonalne powstają też w przebiegu chorób tarczycy lub wskutek zaburzenia wydzielania hormonów przez inne gruczoły dokrewne.

Odpowiednia pielęgnacja pomoże Ci zredukować nieestetyczne plamy pigmentacyjne i wyrównać koloryt cery. Wybierz Eucerin Anti-Pigment Serum o podwójnym działaniu z Thiamidolem i skoncentrowanym Kwasem Hialuronowym, który skutecznie redukuje przebarwienia i zapobiega ich ponownemu powstawaniu.

Pierwsze efekty działania produktu widoczne są już po dwóch tygodniach regularnej aplikacji, dzięki zmniejszonej aktywności melanocytów. W ciągu 12 tygodni stosowania Eucerin Anti-Pigment Serum o podwójnym działaniu nastąpiła redukcja przebarwień nawet o 75%*

Warto podkreślić, że serum jest nawet 2,5 razy skuteczniejsze w redukcji przebarwień, gdy jest stosowane razem z Eucerin Anti-Pigment Krem na dzień SPF 30**. Produkt idealnie sprawdzi się pod makijaż i dodatkowo zapewni ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB przez cały dzień.

 

Wyniki pochodzą z badania klinicznego serum Eucerin Anti-Pigment przeprowadzonego z udziałem 35 kobiet, 12 tygodni regularnego stosowania dwa razy dziennie.

** Badanie kliniczne z udziałem 34 kobiet, 12 tygodni regularnego stosowania produktu dwa razy dziennie. Porównanie wyników redukcji plam pigmentacyjnych przy stosowaniu samego kremu na dzień SPF 30, w porównaniu ze stosowaniem serum o podwójnym działaniu i kremu na dzień SPF 30. 

Thiamidol na zmiany pozapalne potrądzikowe

Badanie kliniczne z udziałem 40 ochotników. 12 tygodni regularnego stosowania zarówno Kremu-Fluidu Ochronnego i Serum dwa razy dziennie. Poszczególne wyniki mogą się różnić.
Badanie kliniczne z udziałem 40 ochotników. 12 tygodni regularnego stosowania zarówno Kremu-Fluidu Ochronnego i Serum dwa razy dziennie. Poszczególne wyniki mogą się różnić.

Przebarwienia pozapalne pojawiają się na skórze w miejscach, w których występował stan zapalny lub uszkodzenia ciągłości naskórka, na przykład na skutek trądziku. Skóra w tych obszarach pozostaje przebarwiona, nieco ciemniejsza, mimo że jest już zagojona.  

Linia Eucerin DermoPure zawiera również produkt opracowany w celu zmniejszenia przebarwień potrądzikowych i jednocześnie zapobiegania pojawianiu się wyprysków. Eucerin DermoPure Serum o potrójnym działaniu zawiera takie składniki aktywne, jak Kwas Salicylowy i Likochalkon A, które przeciwdziałają pojawianiu się zmian trądzikowych. 

Eucerin DermoPure Serum o potrójnym działaniu ma zwiększoną skuteczność, gdy jest stosowane razem z Eucerin DermoPure Kremem-fluidem ochronnym SPF 30. Respondenci w naszych badaniach twierdzą, że produkty te nie tylko poprawiły komfort ich życia, ale też przyniosły ulgę. Potwierdzili, że produkty te mają również bardzo wysoką skuteczność w walce z przebarwieniami po trądziku - aż 95% badanych* przyznało: „to połączenie redukuje przebarwienia po trądziku”

*Badanie produktu w użyciu, z udziałem 100 ochotników. Osiem tygodni regularnego stosowania dwa razy dziennie.

Thiamidol na plamy soczewicowate (plamy starcze)

*Test kremu na dzień SPF15, 120 kobiet w wieku powyżej 50 lat, rezultaty po 4 tygodniach stosowania.​
*Test kremu na dzień SPF15, 120 kobiet w wieku powyżej 50 lat, rezultaty po 4 tygodniach stosowania.​

Plamy starcze to widoczne na skórze, niewielkie obszary przebarwień (hiperpigmentacja), które często pojawiają się na twarzy, dłoniach i innych częściach ciała wystawionych na działanie promieni słonecznych. Najczęściej występują u osób po 40. roku życia, ale mogą też pojawić się wcześniej. 

Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity Krem na dzień SPF 15 to krem, który został opracowany specjalnie dla skóry dojrzałej. Zawiera Długo i Krótkołańcuchowy Kwas Hialuronowy oraz Arctiin, które wypełniają głębokie zmarszczki i poprawiają elastyczność skóry. Produkt, dzięki zawartości Thiamidolu, działa również aktywnie na redukcję plam starczych. Dodatkowo formuła kremu wzbogacona jest o filtr SPF 15, który zapewnia skuteczną ochronę skóry przed pogłębianiem się zmarszczek na skutek działania promieni UV.

Thiamidol na przebarwienia spowodowane słońcem

Używaj razem z produktami zawierającymi SPF w celu zwiększenia skuteczności działania

Ekspozycja na słońce jest główną przyczyną powstawania przebarwień, ponieważ stymuluje produkcję melaniny - naturalnego pigmentu, który nadaje skórze kolor. Tak więc ekspozycja na działanie promieni słonecznych, a także wpływ hormonów lub procesy starzenia się skóry mogą powodować zwiększoną produkcję melaniny i w rezultacie hiperpigmentację. Powtarzająca się i regularna ekspozycja na słońce może sprawiać, że plamy barwnikowe staną się widoczne już w młodszym wieku. Jednak stała i codzienna ochrona przed słońcem zapobiegnie powstawaniu tych przebarwień

Warto dodać, że kremy do pielęgnacji twarzy z wyższymi filtrami SPF zapewniają lepszą ochronę przed powstawaniem przebarwień spowodowanych niepożądanymi działaniami promieni słonecznych. Ponadto, mają one również większą skuteczność w działaniu składnika aktywnego, jakim jest Thiamidol. Dlatego właśnie warto stosować produkty takie jak Eucerin SPF 50+ Fluid przeciw przebarwieniom Sun Pigment Control, które zapewniają bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną dzięki zaawansowanej technologii spektralnej łączącej szerokopasmowe i fotostabilne filtry UVA/UVB, a dodatkowo zawierają w swoim składzie Thiamidol.

Należy jednak pamiętać, że produkty zawierające Thiamidol należy stosować maksymalnie cztery razy dziennie.

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Uzupełnij pielęgnację

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin