fotoprotekcja

Fotoprotekcja – dlaczego jest tak ważna?

5 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Fotoprotekcja – dlaczego jest tak ważna?

Fotoprotekcja to zagadnienie, które zasługuje na szczególną uwagę. Nie tylko ze względu na jej pozytywny wpływ na wygląd skóry, ale także (a właściwie przede wszystkim) na jej zdrowie. Jest ona kluczowa w zapobieganiu skutkom promieniowania UV, takim jak poparzenia słoneczne, przedwczesne starzenie się, a nawet nowotwory skóry. Zapewniamy, że Twoja skóra za kilka lat podziękuje Ci za używanie starannie dobranych produktów z filtrami. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej.

Dlaczego fotoprotekcja jest niezbędna?

Zacznijmy od tego, co to jest fotoprotekcja. Otóż termin ten oznacza ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zapewne myślisz o niej w ciepłych, letnich miesiącach, jednak zapewniamy, że jest ważna przez cały rok. Wszystko dlatego, że promieniowanie dociera do Ciebie każdego dnia. Nawet zza chmur! Jak to możliwe? W zrozumieniu celu fotoprotekcji pomoże Ci znajomość poszczególnych typów promieniowania – UVA, UVB oraz UVC.

fotoprotekcja

Promieniowanie UVA ma zdecydowanie największy udział w docierających do Ziemi falach elektromagnetycznych. To aż 95% z całego promieniowania! To wartość stała, która nie zmienia się pod wpływem pór roku czy pogody. Przenika ono przez chmury, szkło i w końcu ludzki naskórek, po czym dociera do skóry właściwej. Właśnie promienie UVA odpowiadają za opaleniznę, ale i rozwój większości nowotworów skóry. To głównie z ich powodu fotoprotekcja to konieczność. Kolejny typ promieni to UVB – to ok. 5% promieniowania. W przeciwieństwie do UVA mają zmienną wartość, przy czym największa ekspozycja na nie to okres letni. Największą efektywność wykazują przy długości fali 280 nm. Przenikają tylko do warstwy podstawnej naskórka, a ich biologiczne działanie to pobudzenie syntezy melaniny i produkcji witaminy D. Wywołują reakcje zapalne (oparzenia słoneczne). Niestety, mogą też stanowić przyczynę nowotworów. Jednak mamy też dobre wiadomości – UVB nie przenikają przez szkło i chmury. Pozostaje jeszcze promieniowanie UVC. Nie dociera ono do powierzchni Ziemi, ponieważ zatrzymuje je warstwa ozonowa. To najkrótsze fale o najmniejszym zakresie działania.

Wiesz, już co oznacza fotoprotekcja. Czas wyjaśnić, jak działa oraz jak dopasować optymalną wartość filtrów SPF.

Ochrona przed słońcem – jak działa i dlaczego jest tak ważna?

Ochrona przeciwsłoneczna nigdy nie chroni Cię w 100%. Nie istnieją blokery promieniowania słonecznego, dlatego też nie spotkasz się z kremem z SPF 100. Najwyższa istniejąca fotoprotekcja to SPF 50. Co to właściwie oznacza? Skrót SPF (Sun Protection Factor) to określenie, poprzez które wyraża się wartość liczbową filtra przeciwsłonecznego. Wysokość faktora wskazuje, jak długo skóra może być wystawiona na słońce bez ryzyka powstania poparzeń. Przyjmuje się, że bez ochrony można przebywać bezpiecznie na słońcu do 20 minut. Idąc tym tropem:

  • Filtr SPF 15 wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji 15 razy – hamuje około 93% promieniowania UVB.
  • Filtr SPF wydłuża czas pobytu na słońcu do 25 razy i blokuje około 96% promieniowania UVB.
  • SPF 30 pozwala pozostać na słońcu do 30 razy dłużej niż bez ochrony. Blokuje około 97% promieniowania UVB.
  • SPF 50 wydłuża możliwość pobytu na słońcu do pięćdziesięciu razy i blokuje około 98% promieni.
W celu zapewnienia skórze optymalnej ochrony aplikuj zalecaną przez specjalistów ilość kremu, która wynosi 2 mg/1 cm². Aby utrzymać jej skuteczność, powtarzaj aplikację co 2–3 godziny. Gdy pływasz lub uprawiasz sport, sięgaj po krem nawet częściej, ponieważ filtry ścierają się (fizyczne) lub ulegają utlenieniu (chemiczne).

Jakie są konsekwencje braku fotoprotekcji dla skóry?

Promienie słoneczne są konieczne do życia. Mimo że ekspozycja na słońce ma pozytywny wpływ na organizm, gdyż słońce uczestniczy w syntezie witaminy D3, poprawia samopoczucie, działa łagodząco na choroby skóry, to ma też poważne wady. Do najgroźniejszych skutków ubocznych promieniowania zalicza się wspomniane nowotwory skóry, spośród których najzłośliwszy to czerniak. Wynika to z faktu, że promieniowanie jest przyczyną powstawania ogromnej liczby aktywnych biologicznie wolnych rodników, które powodują̨ między innymi uszkodzenie struktur DNA i przyczyniają się do rozwoju mutacji komórek, a te do rozwoju zmian czy zrogowaceń, które z czasem mogą przybrać znacznie poważniejszą postać. Natychmiastowe, przykre efekty opalania to poparzenia o różnym natężeniu. Osoby z jasną karnacją już po kilku minutach na słońcu zauważą zaczerwienienie skóry. Poważniejszym oparzeniom towarzyszy ból oraz pieczenie. W skrajnych przypadkach występuje nawet gorączka, wymioty, dreszcze oraz ogólne osłabienie. Należy pamiętać́, że tylko zachowanie umiaru i właściwa ochrona jest gwarancją zdrowia i pięknego wyglądu przez długie lata. Jak widać, krem z fotoprotekcją to obowiązkowy element pielęgnacji.

Fotoprotekcja – podstawy, które warto znać, by chronić swoją skórę

Ochrona przed słońcem pozwoli Ci dłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry oraz młodzieńczym wyglądem. Słońce to główna przyczyna fotostarzenia! Pobudza wzmożoną produkcję i działanie wolnych rodników, które niszczą struktury komórek skóry, uszkadzając między innymi fibroblasty produkujące kolagen i włókna elastynowe. Tym samym obniża się jędrność oraz napięcie skóry, a w konsekwencji pojawiają się głębokie zmarszczki.

fotoprotekcja co to

Mając wiedzę, jak działa fotoprotekcja, pozostaje Ci dobór wartości odpowiedniego filtra. Dopasuj go do swojego fototypu skóry, pogody oraz tego, czy na Twoim ciele znajdują się plamy barwnikowe i znamiona. Osoby z jasną cerą oraz zmianami na skórze powinny stosować wysokie filtry przez cały rok – fotoprotekcja 50+ to najlepszy wybór. Produkty z SPF o takiej wartości znajdziesz wśród propozycji Eucerin – krem ochronny Eucerin Sun Sensitive Protect SPF 50+ wyróżnia zaawansowana technologia spektralna, dlatego chroni on przed promieniowaniem UVA/UVB i światłem HEVIS. Jest odpowiedni dla skóry wrażliwej oraz atopowej. Ponadto nigdy nie zapominaj o ochronie twarzy przed słońcem. Niezależnie od tego, jaki masz odcień karnacji, stosuj wysokie filtry przez cały rok. Twarz jest najczęściej wystawianą na działanie promieni słonecznych częścią ciała, a pokrywająca ją skóra jest delikatna – zwłaszcza pod oczami i w okolicy ust. Wybierz więc filtry SPF 50 lub 30. Niezbędna jest też ochrona przed słońcem na plaży. I tutaj warto zaopatrzyć się w wysokie filtry, zwłaszcza w pierwsze dni plażowania. Dodatkowo często powtarzaj aplikację kosmetyków! A jak powinna wyglądać ochrona przed słońcem dla dzieci? Ze względu na podatną na podrażnienia skórę potrzebują one najwyższej formy ochrony. 

Jakie produkty kosmetyczne zapewniają najlepszą fotoprotekcję?

fotoprotekcja co to

Fotoprotekcja w kosmetologii jest obecnie jedną z kluczowych kwestii poruszanych w kontekście troski o skórę. Ma to niewątpliwe plusy. Produkty z SPF są coraz skuteczniejsze i występują w rozmaitych wydaniach. Dzięki temu ochrona przeciwsłoneczna może być nie tylko efektywna, ale i przyjemna. Na przykład, jeśli Twoja cera nie toleruje ciężkich, tłustych produktów, postaw na kosmetyki o żelowej formule, jak np. żel–krem ochronny ultralekki Eucerin Sun Oil Control SPF 50+. Poszukujesz kosmetyku o podwójnym działaniu, który jednocześnie zapewni skórze idealny wygląd? Dokładnie tak działają fluidy z SPF. Znajdziesz je wśród propozycji Eucerin. I to w różnych wersjach:

Wierzymy, że nie masz już wątpliwości co do ogromnego znaczenia fotoprotekcji. Koniecznie zaopatrz się więc w produkty, które w pełni odpowiadają na Twoje potrzeby i stosuj je każdego dnia. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się zdrową i piękną skórą przez długi czas. Ochronę przeciwsłoneczną uznaje się za podstawę pielęgnacji!

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin