Skóra wrażliwa Postępowanie ze skórą wrażliwą

Skóra może stać się wrażliwa z wielu powodów, w dowolnym momencie życia od dzieciństwa, do starości. Jej wrażliwość wzrasta gdy jej funkcja ochronna ulega upośledzeniu, przez co skóra staje się podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak bakterie, substancje chemiczne, alergeny. Objawy mogą występować na twarzy, ciele, skórze głowy i objawiać się zaczerwienieniem, łuszczeniem i obrzękiem. Często towarzyszy temu świąd. Objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie i są źródłem intensywnego fizycznego dyskomfortu. Podczas gdy część osób jest predysponowana do takich zaostrzeń stanu skóry, dla innych te nagłe "humory skóry" są zaskoczeniem. Skóra wrażliwa często reaguje w sposób nieprzewidywalny, a wrażliwość może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. / Zrozumienie znaczenia naturalnych mechanizmów obronnych skóry oraz czynników, które je osłabiają może pomóc w odkodowaniu "mowy skóry".  Nieprzewidywalność reakcji wrażliwej skóry oznacza, że w wielu przypadkach skuteczne rozwiązania polegają bardziej na zapobieganiu niż leczeniu. Celem jest więc kontrolowanie i ograniczanie bodźców oraz przyczyn występowania nadwrażliwośći.

OBJAWY

Co to jest skóra wrażliwa i jak ją rozpoznać?

Skóra ma naturalną barierę ochronną, która chroni nas przed wnikaniem bakterii i szkodliwych substancji do organizmu, jednocześnie ograniczając utratę wody i zapobiegając odwodnieniu.To gwarantuje zdrowie i nawilżenie skóry, która zachowuje elastyczność i jędrność.

Jednakże czynniki zewnętrzne, takie jak klimat oraz wewnętrzne, takie jak stres mogą zakłócić ten proces, osłabić naturalne mechanizmy obronne skóry i wywołać jej szorstkość oraz suchość. Bodźce zewnętrzne mogą nasilać tę sytuację, prowadząc do zapalenia skóry.

Skórę wrażliwą można rozpoznać na podstawie:

 • Widocznych objawów takich jak rumień (zaczerwienienie lub wysypka), łuszczenie, obrzęk lub szorstkość.
 • Objawów sensorycznych, takich jak świąd, napięcie, palenie czy pieczenie
Mogą one wystąpić na twarzy, rękach, ciele i skórze głowy. Do ich rozwoju może predysponować również fizyczna zmiana o charakterze przejściowym, jak ciąża lub trwałym jak starzenie się. Skóra wrażliwa wykazuje pewne podobieństwa do skóry suchej, ale nie zawsze ma związek z tym zaburzeniem, ani nie zawsze jej objawy ulegają złagodzeniu dzięki preparatom do pielęgnacji suchej skóry.
Warstwa rogowa (stratum corneum) tworzy górną warstwę naskórka i chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi.
Zdrowa skóra ma barierę ochronną, która zatrzymuje wilgoć i chroni głębiej leżące warstwy przed substancjami drażniącymi.

W przypadku wątpliwości dotyczącej rodzaju skóry, pomocny może być nasz test skórny lub konsultacja z farmaceutą. W celu uzyskania formalnej, medycznej diagnozy, należy skonsultować się z lekarzem dermatologim.

PRZYCZYNY I CZYNNIKI WYWOŁUJĄCE ZMIANY

Przyczyny wrażliwości skóry - jak naturalne mechanizmy obronne skóry ulegają osłabieniu?

W jaki sposób skóra sama się chroni?

Górną warstwę naskórka stanowi warstwa rogowa (stratum corneum), która jest barierą skórną, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Zapobiega ona inwazji mikroorganizmów oraz substancji chemicznych i alergenów. Minimalizuje również przezskórną utratę wody, chroniąc organizm przed odwodnieniem.

Stabilna warstwa rogowa skóry oraz jej nienaruszony film hydrolipidowy ograniczają przenikanie szkodliwych substancji i utratę wody.

Warstawa rogowa przypomina ścianę zbudowaną z cegieł, czyli komórek skóry, która zapewnia stabilność i zaprawy murarskiej, czyli lipidów pokrywających naskórek, które zapewniają przepuszczalność i jednocześnie trwałe zespolenie. Na jej powierzchni znajduje się ochronny płaszcz o kwaśnym odczynie, film hydrolipidowy. Ta emuslja utworzona przez wodę (hydro) i tłuszcz (lipo) ma delikatnie kwaśne pH wynoszące 5 i:

 • utrzymuje zdrową florę bakteryjną skóry i zapewnia prawidłowy przebieg zzłuszczania, stanowiący niezbędny element odnowy skóry
 • oraz neutralizuje substancje zasadowe, takie jak mydło i tradycyjne środki czyszczące.

Enzymy skóry aktywują jej naturalne mechanizmy obronne. Są odpowiedzialne za utrzymanie najważniejszych funkcji bariery ochronnej, regulację równowagi nawilżenia oraz pobudzanie odnowy skóry. Jeśli aktywność enzymatyczna ulega obniżeniu lub zahamowaniu, mechanizmy obronne skóry zostają osłabione, prowadząc nie tylko do zwiększonej przezskórnej utraty wody, ale również do przenikania substancji drażniących.

Substancje drażniące, takie jak mydła, mogą pogorszyć stan skóry, zwiększając jej podatność nie tylko na zapalenie, ale również na zakażenia bakteryjne, wirusy i grzyby.

Wewnętrzne przyczyny wrażliwości skóry

 • Skóra dziecka jest cieńsza i jej funkcja ochronna jest bardziej ograniczona niż w przypadku dorosłych, przez co jest dużo bardziej wrażliwa na działanie czynników chemicznych, fizycznych oraz oddziaływanie drobnoustrojów. Dowiedz się więcej o skórze osób w różnym wieku.
 • W miarę starzenia się skóry, substancje, które stanowią integralny element jej struktury oraz funkcjonowanie filmu lipidowego i ochronnego płaszcza ulegają ograniczeniu, co prowadzi do zakłócenia równowagi pH i utraty wody. To sprawia, że starzejąca się skóra staje się bardziej wrażliwa na produkty o silnie zasadowym odczynie, takie jak mydło.
 • Zaburzenia hormonalne mogą być wywoływane przez stres lub określone elementy cyklu życia, takie jak ciąża, cykl miesiączkowy, dojrzewanie lub menopazuza. To może spowodować upośledzenie funkcji bariery ochronnej skóry.
 • Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko podrażnienia wrażliwej skóry. Są to osoby z suchą lub uszkodzoną skóą, atopowym zapaleniem skóry, trądzkiem i trądzikiem różowatym. W każdym z tych przypadków, skóra może reagować na czynniki drażniące, takie jak perfumy i sztuczne barwniki.
 • Niezdiagnozowana lub nieleczona nietolerancja bądź alergia na produkty żywnościowe, takie jak gluten, nabiał, konserwanty i jaja mogą prowadzić do zapalenia skóry oraz wysypki.
 • Odwodnienie wywołane nadmiernym poceniem się lub utratą wody może także wysuszać skórę i narażać ją na stres.

Skóra dziecka jest cieńsza i dlatego jest bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej.
Stres może powodować zaburzenia hormonalne, które upośledzają skuteczność bariery ochronnej skóry.

Zewnętrzne przyczyny wrażliwej skóry

 • Zmiany klimatyczne oraz wahania temperatury mogą zwiększać wrażliwość skóry. W niskich temperaturach, dochodzi do obniżenia wydzielania przez gruczoły skóry substancji niezbędnych do zachowania ochronnego płaszcza lipidowego, co powoduje wysuszenie skóry. Ogrzewanie centralne i klimatyzacja mogą również wywierać takie działanie. W wysokich temperaturach, gruczoły skóry wydzielają więcej potu, który wyparowuje pozostawiając skórę suchą.
 • Zwiększona zawartość mydła i detergentów może znacząco uszkadzać powierzchnię skóry, usuwać ochronne lipidy i zaburzać pH skóry.
 • Niektóre procedury medyczne, takie  jak radioterapia oraz leki mogą przejściowo prowadzić do zwiększenia wrażliwości skóry. Objawy powinny ustąpić po zakończeniu leczenia.
Dowiedz się więcej o czynnikach, które wpływają na skórę.

Niektóre mydła i produkty do pielęgnacji twarzy mogą uszkadzać powierzchnię skóry i zaburzać pH.
Niektóre leki mogą zwiększać wrażliwość skóry, chociaż ma to przeważnie charakter przejściowy.
CZYNNIKI PREDYSPONUJĄCE

Jak różne czynniki mogą pogłębić to zaburzenie

Przykładanie większej wagi do higieny osobistej w dzisiejszych czasach sprawia, że ludzie częściej biorą prysznic lub kąpieli, używają bardzo gorącej wody i wycierają się zazwyczaj poprzez pocieranie skóry do sucha. To może prowadzić do utraty naturalnych czynników nawilżających i powierzchniowych lipidów skóry. Tradycyjne preparaty do mycia oczyszczają skórę, ale również wysuszają ją.

Nadmierne mycie może wysuszyć skórę i zwiększyć jej wrażliwość.
ROZWIĄZANIA

Jak można pomóc wrażliwej skórze?

Zmiana codziennych nawyków

Niewielkie zmiany nawyków związanych z kąpielą mogą pomóc w przywróceniu bariery ochronnej skóry.  Oznacza to obniżenie temperatury wody, skrócenie czasu przebywania pod prysznicem lub kąpieli w wannie (zwłaszcza w regionach o twardej wodzie) oraz stosowanie łagodnych środków myjących lub olejków pod prysznic, a także delikatne osuszanie skóry.

Ostatnie badania na temat żywienia wykazały, że zwiększenie spożywania produktów bogatych w antyoksydanty i witaminę C oraz z niską zawartością węglowodanów i nasyconych kwasów tłuszczowych może pomóc w odnowie skóry i w przywróceniu jej zdrowego wyglądu. Pomocne może być również wykonanie badań pod kątem alergii  i nietolerancji pokarmowej. W przypadku podejrzewania takich zaburzeń, należy skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem internistą. Również wypijanie odpowiedniej ilości wody jest ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i starszych osób. 

Umiejętne radzenie sobie ze stresem może także pomóc w zmniejszeniu wrażliwości skóry. Sprawdzone metody to m.in. regularne ćwiczenia i praktykowanie technik relaksacyjnych. 

Zazwyczaj podejmujemy działania dopiero wówczas, gdy stan wrażliwej skóry ulega zaostrzeniu. Jednak stosując regularne nawilżanie, można ograniczyć lub nawet wyeliminować takie objawy. Innego postępowania może wymagać wrażliwa skóra twarzy, a innego wrażliwa skóra ciała.

 • Wybór preparatu do codziennego mycia
Wiele preparatów do mycia jest tak skuteczna, że zmywają nie tylko zanieczyszczenie, ale również film hydrolipidowy, który chroni skórę. Ważne jest więc wybranie preparatu do czyszczenia ciała, który wzmacnia barierę skórną i chroni przed utratą wody. Eucerin ph5 Soft Shower jest niezwykle delikatnym płynem do mycia, który nadaje się nawet do częstego mycia pod prysznicm, a Eucerin Sensitive Skin pH5 Washlotion chroni kwasowość skóry. Eucerin pH5 Olejek pod prysznic pozostawia ochronny film na skórze, zapobiegając jej wysuszeniu. Wrażliwa skóra twarzy wymaga stosowania łagodnego płynu do czyszczenia, który nie będzie podrażniał skóry, takiego jak produkty z linii Eucerin DermatoCLEAN.
 • Wybór produktu do codziennej pielęgnacji 
Wybierając produkt do pielęgnacji skóry wrażliwej, nie wystarczy kierować się jedynie brakeim substancji drażniących. Taki produkt musi wykazywać aktywne działanie pod powierzchnią skóry, stymulować jej procesy regeneracyjne i naturalne mechanizmy obronne. Aby to uzyskać, produkt powinien zawierać aktywne składniki, takie jak Dexapenthanol i Gliceryna, które są pochodzenia naturalnego i poprawiają poziom nawilżenia skóry. / Taki preparat powinien również idealnie odtwarzać naturalną równowagę pH, co zapewnia obecność takiego składnika jak bufor cyrtynianowy pH5.

Delikatnie osuszaj skórę po wyjściu spod prysznica, żeby zapobiec dalszym uszkodzenim bariery skórnej.
Szukaj w produktach do mycia aktywnych składników, takich jak Dexapenthanol i Gliceryna, które oddziaływaują pod powierzchnią skóry.

Badania naukowe wykazały, że te składniki aktywują i chronią enzymy skóry, pomagając przywrócić naturalną barierę ochronną i poprawiając nawilżenie oraz wzmacniając wytrzymałość  skóry na oddziaływanie czynników drażniących. Wszystkie te składniki znajdują się w linii produktów Eucerin Sensitive Skin, do których należą balsamy, kremy, olejek, szampony, preparaty do mycia twarzy, rąk, skóry ciała i skóry głowy.

 • Dbanie o ręce, twarz i usta. 
 Ręce i twarz są często narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych i częste mycie. Może to narażać je szczególnie na wysuszenie, a nawet uszkodzenia. Produkty do pielęgnacji mogą być stosowane tak często, jak jest to konieczne, zarówno do ochrony jak i zmiękczenia podrażnionej skóry. Linia produktów Eucerin Sensitive Skin to niewzykle delikatne preparaty do mycia, które pozwalają zachować naturalną barierę skóry. W podobny sposób można zapewnić wrażliwej skórze ust ochronę przed promieniowaniem UV i zmianami temperatury, za pomocą preparatu Eucerin Lip Active, który zawiera nie tylko witaminy E i C, ale również SPF 6. Preparat Eucerin Lip Repair dodatkowo zawiera Bisabolol i Dexapenthanol, które wygładzają i regenerują wysuszone i popękane usta.

Ręce są podatne na wysuszenie, gdyż są przeważnie odsłonięte i często myte.

Od ciąży do noworodka

Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży mogą gwałtownie zwiększyć wrażliwość skóry. Łagodne, naturalne olejki do ciała pomagają ograniczyć świąd i powstawanie rozstępów. Produkty do pielęgnacji zawierają witaminy i wysokiej jakości oleje roślinne bogate w kwas linolenowy, wzmacniają naturalną barierę oraz elastyczność skóry, tak jak w produkcie Eucerin Naturalnym olejku pielęgnacyjnym.

Po urodzeniu dziecka, może okazać się, że jego skóra również łatwo ulega podrażnieniu, a nawet stanom zapalnym. Niezwykle delikatne, preparaty do mycia, bez substancji zasadowych ochronią skórę dziecka przed wysuszeniem. Eucerin pH5 Olejek pod prysznic jest odpowiedni dla całej rodziny i jak wykazały badania - jest również dobrze tolerowany. Dowiedz się więcej o skórze osób w różnym wieku.

Wskazówka dotycząca skóry: Łagodzenie stanów napiętej i podrażnionej skóry.

W niektórych przypadkach, skóra wrażliwa może powodować dyskomfort, a nawet ból, wywołując uczucie suchości, ściągnięcia i świądu. Wówczas, natłuszczająca kąpiel może przynieść natychmiastową ulgę i intensywnie nawilżyć skórę, nadając jej miękkość i łagodząc napięcie. Eucerin pH5 Olejek pod prysznic zawiera łagodne substancje myjące, które chronią aktywność enzymatyczną skóry i jak wykazano, są dobrze tolerowane nawet przez skórę noworodków.