Oznaki starzenia Utrata gęstości

Proces starzenia się skóry zaczyna wpływać na to, jak skóra wygląda i jak się w niej czujemy, od mniej więcej 25 roku życia. Od tego momentu systemy, które utrzymują skórę w optymalnym zdrowiu zaczynają być coraz wolniejsze, a substancje, które nadają skórze jej młody wygląd zaczynają być produkowane w mniejszych ilościach, powodując oznaki widoczne na zewnątrz. Utrata gęstości jest jedną z nich, razem z utratą objętości i zmarszczkami. Są dwa rodzaje przyczyn starzenia się skóry. Wewnętrzne, samoistne przyczyny są zdeterminowane przez nasze cechy genetyczne i wiek i nie możemy ich powstrzymać. Jednak czynniki zewnętrzne są powiązane ze stylem życia i możemy na nie pozytywnie wpływać poprzez holistyczne podejście do pielęgnacji skóry.

 

 

OZNAKI I OBJAWY

Starzenie się skóry zachodzi w poszczególnych warstwach skóry:

1. Naskórek

 • Zmiany: wolniejsza wymiana komórek, obniżona produkcja lipidów.
 • Oznaki zewnętrzne: bardziej szorstka, bardziej sucha skóra z drobnymi liniami i zmarszczkami. Większa wrażliwość na promienie UV, mniej efektywny proces gojenia i większa podatność na infekcje.

2. Skóra właściwa

 • Zmiany: spadek poziomu kolagenu sięgający 1 % rocznie i obniżenie poziomu elastyny. Zmniejszony przepływ krwi.
 • Oznaki zewnętrzne: mniej elastyczna skóra z większym prawdopodobieństwem uszkodzeń i większą podatnością na zmarszczki. Utrata gęstości. Utrata naturalnego blasku.

3. Tkanka podskórna

 • Zmiany: spadek wielkości i liczby komórek lipidowych.
 • Oznaki zewnętrzne: utrata objętości, głębsze zmarszczki i zapadnięte policzki. Osłabiona funkcja gojenia się ran.

 

Ilustracja warstw starzejącej się skóry
Skóra składa się z warstw, z których najbardziej zewnętrzną jest naskórek. Każda z tych warstw starzeje się w inny sposób.

Jak rozpoznać utratę gęstości?

Utrata gęstości najczęściej występuje u kobiet, zwłaszcza w wieku około- i pomenopauzalnym. Skóra zmienia się i na tym etapie życia potrzebuje bardziej intensywnej pielęgnacji. Często skóra jest mniej sprężysta, co zazwyczaj łączy się z głębszymi zmarszczkami i utratą blasku.

Utrata gęstości manifestuje się na powierzchni skóry na trzy główne sposoby:

 • Cieńsza skóra. Skóra twarzy wydaje się mniej elastyczna i może zacząć wiotczeć.
 • Głębsze zmarszczki. W miarę, jak skóra traci zdolność utrzymywania kształtu, zmarszczki stają się głębsze.
 • Skóra zwykle staje się bledsza i bardziej matowa.


Młoda kobieta naciąga prawy policzek.
Utrata gęstości powoduje, że skóra w dotyku jest mniej sprężysta.
PRZYCZYNY

Dlaczego to przydarza się naszej skórze?

Utrata gęstości jest w pewnym stopniu nieunikniona i jest częścią starzenia się skóry. Ten szczególny problem jest częściowo wynikiem nieodłącznych, wewnętrznych procesów, jak zmiany hormonalne, starzenie się skóry wraz z upływem czasu i jego wpływ na strukturę skóry.

Z upływem czasu zmienia się połączenie skórno-naskórkowe. W tym miejscu znajdują się brodawki skórne. Naczynia, które leżą w środku każdej brodawki, zaopatrują naskórek w potrzebne substancje odżywcze, wodę i tlen. W młodszej skórze te brodawki są głębsze i położone bliżej siebie. To nadaje młodej skórze jej grubość i gładką fakturę.

Kiedy stajemy się starsi, brodawki stają się płytsze, a ich liczba się zmniejsza. Wynikiem jest mniej elastyczna struktura skóry i większa liczba zmarszczek.
Z czasem produkcja kolagenu i elastyny w skórze maleje, powodując redukcję poziomu tych substancji nadających skórze elastyczność.
Wskutek tego zwiększa się prawdopodobieństwo pojawiania się zmarszczek. I w końcu starzenie powoduje spowolnienie efektywnego dostarczania substancji odżywczych i tlenu do naskórka. Dlatego starzejąca się skóra staja się szara lub bardziej blada i wygląda na zmęczoną.

Graficzna prezentacja struktury młodej skóry.
W młodej skórze, gęsto rozmieszczone i głębokie brodawki efektywnie zaopatrują górne warstwy skóry (naskórek) w substancje odżywcze, wodę i tlen.
Graficzna prezentacja struktury starszej skóry.
W starszej skórze, zagęszczenie i liczba brodawek spada. Rezultatem jest mniej wydajny system wewnętrznego odżywienia skóry, skutkujący utratą blasku i sprężystości.

Oto inne czynniki, wewnętrzne i zewnętrzne, które są szczególnie istotne dla utraty gęstości i promienności skóry:

Zmiany hormonalne
W miarę spadku aktywności hormonów, spowolnieniu ulegają również niektóre procesy zachodzące w skórze. Jednym z nich jest produkcja składników tkanki łącznej. Po menopauzie produkowanych jest mniej substancji, które nadają skórze jej gęstą strukturę i gładką fakturę. Do tych substancji należy kwas hialuronowy, kolagen i elastyna. W rezultacie skóra staje się mniej gęsta i elastyczna.

Wpływ słońca
Podstawowa przyczyna stresu oksydacyjnego, działanie słońca, osłabia strukturę skóry i tym samym przyspiesza proces starzenia się. W rezultacie utrata gęstości i blasku staje się bardziej zauważalna. Może temu towarzyszyć nierównomierny koloryt skóry, plamy starcze i suchość skóry. Codzienna ochrona skóry przed uszkodzeniem promieniowaniem UV przy pomocy odpowiednich produktów z filtrem przeciwsłonecznym spowolni ten proces i pomoże zapobiegać tworzeniu się zmarszczek i utracie objętości skóry.

Palenie tytoniu
Substancje chemiczne występujące w papierosach uwalniają wolne rodniki i tym samym przyspieszają utratę kolagenu i elastyny. Palenie przyspiesza wszystkie oznaki starzenia się skóry, w tym zmarszczki i utratę objętości.

Twarz kobiety w średnim wieku
Malejący poziom estrogenu może prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i zaostrzyć objawy schorzeń skóry, takich jak trądzik różowaty.
Kobieta osłaniająca prawą ręką oczy przed słońcem.
Słońce dramatycznie przyspiesza proces starzenia.
ROZWIĄZANIA

Jak przywrócić skórze gęstość i blask?

Utratę gęstości można kontrolować stosując produkty do pielęgnacji skóry, które także można łączyć z  bardziej inwazyjnymi zabiegami.


Produkty do pielęgnacji skóry pomagające przywrócić skórze gęstość i blask, mogą zawierać poniższe składniki aktywne.

Składniki aktywne

 • Antyoksydanty
  Ponieważ starzenie się skóry częściowo spowodowane jest stresem oksydacyjnym, miejscowe stosowanie antyoksydantów może spowolnić procesy, które prowadzą do utraty gęstości i blasku oraz występowanie innych oznak starzenia się, jak utrata objętości i zmarszczki.

 • Arctiin 
  jest to wyciąg roślinny z owoców łopianu, który stymuluje naprawę komórek skóry, pomagając dojrzałej skórze, która stała się cieńsza wskutek starzenia i zmian hormonalnych, stać się grubszą. Arctiin jest głównym składnikiem linii Eucerin DermoDENSIFYER.

 • Peptydy Apiaceae
  pomagają dojrzałej skórze w samoregeneracji dzięki przyspieszaniu procesów wzmacniających jej strukturę w celu uzyskania większej sprężystości i jędrności. Peptydy Apiaceae wchodzą w skład formuły linii Eucerin DermoDENSIFYER.


Kobieta nakładająca krem na twarz.
Stosowanie formuł zawierających składniki aktywne, jak antyoksydanty, Arctiin i Peptydy Apiaceae może pomóc skórze bronić się i spowolnić proces starzenia.
Kobieta nakładająca produkt Eucerin na lewy policzek.
Dla uzyskania optymalnych i widocznych rezultatów zaleca się stosowanie całej linii Eucerin DermoDENSIFYER.

Zabiegi inwazyjne

Tego rodzaju zabiegi powinny być przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę, w warunkach klinicznych.

Peelingi chemiczne
Peelingi kwasem glikolowym lub mlekowym dążą do poprawy i wygładzenia faktury skóry poprzez usunięcie zewnętrznych, uszkodzonych warstw. Peeling może również pomóc zwiększyć gęstość i grubość skóry pobudzając syntezę kolagenu. Ponieważ peelingi dermatologiczne uwrażliwiają skórę na działanie promieni UV po zabiegu zdecydowanie zaleca się stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym, jak Eucerin Sun Fluid 50+.

Dermabrazja laserowa
Laser wykorzystywany jest do usunięcia zewnętrznych warstw skóry i pobudzenia syntezy nowych włókien kolagenowych. W miarę, jak obszar poddany zabiegowi goi się, skóra staje się grubsza, a jej gęstość rośnie. Jednakże skóra jest nadal narażona na oddziaływanie środowiska i podstawowe znaczenie ma stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym, jak Eucerin SUN Matujący fluid do twarzy SPF 50+.

Ponadto, utratę gęstości i promienności skóry można spowolnić poprzez holistyczne podejście do zapobiegania procesowi starzenia się.
Kobieta poddawana zabiegowi peelingu chemicznego.
Celem peelingu chemicznego jest pozytywna zmiana faktury skóry poprzez usunięcie uszkodzonych warstw.
Kobieta poddawana zabiegowi laserowemu na twarzy.
Dermabrazja laserowa usuwa uszkodzone warstwy skóry, jednocześnie stymulując syntezę kolagenu.