Sucha skóra Jak radzić sobie z suchą skórą twarzy

Skóra na twarzy jest jedną z najważniejszych części naszego ciała. Jednak, kiedy skóra twarzy staje się sucha, może stać się szorstka i ściągnięta, a nawet zaczerwieniona, łuszcząca i swędząca. Jest kilka przyczyn suchej skóry twarzy i poznanie ich pomoże odkryć odpowiednie rozwiązania.

OBJAWY

Suchość skóry i jej związek z typami skóry twarzy

Sucha skóra twarzy to stan występujący często, chociaż niektóre osoby są na niego bardziej podatne, niż inne. Główne typy skóry twarzy to skóra normalna, sucha, tłusta lub mieszana. W miarę starzenia się skóry, staje się ona coraz bardziej sucha.

  • Normalna skóra twarzy to skóra, która nie jest podatna ani na suchość, ani na przetłuszczanie się. Wiele czynników może spowodować, że skóra normalna stanie się sucha (zobacz część „Przyczyny suchej skóry twarzy” poniżej).
  • Sucha skóra twarzy to skóra z tendencją do suchości i zwykle powoduje uczucie ściągnięcia oraz jest bardziej szorstka w niektórych miejscach.
  • Tłusta skóra twarzy rzadziej staje się sucha chyba, że w efekcie nadmiernego mycia lub nieprawidłowej pielęgnacji.
  • Mieszana skóra twarzy ma tendencję do suchości w niektórych miejscach na twarzy, zwłaszcza na policzkach, podczas, gdy strefa T(czoło, nos, broda) jest tłusta.

Sucha skóra twarzy może stać się szorstka, a nawet łuszcząca.

Oznaki suchej i bardzo suchej skóry

Sucha skóra
Kiedy skóra twarzy zaczyna tracić wilgoć, suchość może być zauważalna jedynie jako:

• uczucie ściągnięcia
• szorstkość

Bardzo sucha skóra
Jeżeli ta początkowa suchość nie jest leczona, skóra może następnie stać się:

• bardzo ściągnięta
• łuszcząca
• spierzchnięta
• swędząca

Na tym etapie możliwe jest pojawienie się drobnych linii spowodowanych suchością, co przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry i tworzenia się zmarszczek.
Sucha skóra nie jest w stanie regulować swojego nawodnienia.
Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki mogą zakłócić zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i spowodować powstanie bardzo suchej skóry.

Wrażliwa i sucha skóra twarzy
Gdy twarz staje się sucha, często towarzyszy jej wrażliwość, a czasami nawet nadwrażliwość; jednak wrażliwość skóry twarzy i nadwrażliwość skóry twarzy nie zawsze wiążą się z suchością. Ponieważ wrażliwą i nadwrażliwą skórę twarzy charakteryzuje nadreaktywność włókien nerwowych w naskórku, ważne jest, aby zawsze unikać produktów do pielęgnacji skóry zawierających składniki potencjalnie drażniące, takie jak substancje zapachowe. Zawsze należy sprawdzić, czy produkt był przebadany dermatologicznie na skórze wrażliwej.

Sucha skóra twarzy i choroby

  • Nazwa medyczna określająca suchość skóry to Xerosis. Słowo to pochodzi od greckiego „xero” oznaczającego „suchy”, a „osis” oznacza „chorobę”.
  • Stany zapalne skóry, np. atopowe zapalenie skóry i łuszczyca również wiążą się z suchością skóry
  • Zaburzenia przemiany materii, np. cukrzyca czy choroby nerek mogą również zwiększyć ryzyko suchości skóry.
  • Niektóre leki przeciwtrądzikowe, stosowane miejscowo lub doustnie, mogą powodować, że tłusta skóra ze skłonnością do trądziku może stać się bardzo sucha.
Na naszej stronie internetowej znajdują się dodatkowe informacje na temat suchej skóry, w tym wskazówki dotyczące zapobiegania suchości skóry oraz informacje o innych problemach skórnych, np. atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy i cukrzycy. Jeśli niepokoją Cię pewne objawy, nie masz co do nich pewności lub obserwujesz ich pogarszanie, zalecamy konsultację z dermatologiem w celu uzyskania indywidualnej diagnozy. "

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji aby zidentyfikować przyczyny Twojego problemu skórnego i dokonać wyboru właściwej metody pielęgnacji, test skóry może być pomocnym narzędziem.

PRZYCZYNY I CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

Zrozumienie przyczyn suchej skóry twarzy

Jest wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników suchej skóry twarzy, z których wszystkie mają swój udział w procesie odwadniania skóry. Stopień ciężkości objawów suchej skóry zależy od liczby i nasilenia tych czynników

Przyczyny zewnętrzne

Wszystkie zewnętrzne przyczyny suchej skóry twarzy powodują pogorszenie stanu naturalnej bariery lipidowej na powierzchni skóry. Kiedy bariera lipidowa zostaje naruszona, wilgoć może odparowywać, a najważniejsze substancje wiążące wilgoć łatwo ulegają wymywaniu. Wskutek braku tych naturalnych czynników nawilżających, skóra nie może zatrzymać wystarczającej ilości wody i staje się sucha.

Jeżeli sucha skóra nie jest pielęgnowana przy pomocy odpowiednich preparatów nawilżających, które zawierają czynniki nawilżające, suchość może postępować i naruszać sieci transportu wilgoci w głębszych warstwach skóry.

Naturalny przepływ wilgoci do wyżej położonych warstw zostaje ograniczony, powodując bardzo suchą skórę.

Kiedy czynność naturalnej bariery skórnej zostaje zaburzona przez czynniki zewnętrzne, wilgoć może odparowywać ze skóry.
Obniżony poziom wilgoci w skórze spowodowany ograniczoną liczbą Akwaporyn.

Zewnętrzne czynniki wywołujące suchość skóry

Główne zewnętrzne czynniki wywołujące suchość skóry to czynniki środowiskowe i nieprawidłowa pielęgnacja skóry twarzy. Na ogół twarz jest narażona na zewnętrzne przyczyny suchej skóry znacznie bardziej, niż reszta ciała:

Czynniki środowiskowe

Trudne warunki klimatyczne – wyjątkowo gorące, zimne i suche powietrze.
Zmiany sezonowe - objawy suchej skóry są częstsze w miesiącach zimowych i letnich.
Światło słoneczne (UV) może zwiększać tempo starzenia się skóry, a skóra z wiekiem staje się bardziej podatna na suchość.

Pielęgnacja skóry

Częste mycie lub długie, gorące kąpiele usuwają dobroczynne lipidy, które tworzą zewnętrzną barierę skórną.
Niewłaściwy schemat pielęgnacji skóry – istotne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i używanie produktów odpowiednich dla suchej skóry. Przede wszystkim nie należy używać silnie działających środków myjących, które pozbawiają skórę jej naturalnych lipidów.

Leki
Efektem ubocznym niektórych leków jest zmiana bilansu wodnego w skórze. Wiadomo, że leki regulujące ciśnienie krwi, inaczej diuretyki, mają takie działanie uboczne. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli obawiasz się, że dany lek może spowodować lub nasilić suchość skóry

Zimno jako czynnik otoczenia może wpływać na zmiany fizjologiczne zachodzące w skórze.
Niektóre mydła mogą pozbawiać skórę jej naturalnych lipidów – zaleca się stosowanie produktów odpowiednich dla suchej skóry.

Czynniki wewnętrzne

Wpływ czynników genetycznych
Każdy człowiek ma unikalny zestaw genów, które determinują cechy charakterystyczne skóry, jak pigmentacja, poziom wilgoci i lipidów. To oznacza, że w identycznych warunkach różne osoby będą miały różne poziomy wilgoci i lipidów w skórze. Osoby o jasnej skórze mogą częściej mieć skórę suchą, niż osoby o ciemnej karnacji. Dodatkowo choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca i rybia łuska często, choć nie zawsze, mają podłoże genetyczne.

Wpływ hormonów
Kiedy poziom hormonów ulega zmianie, na przykład w okresie dojrzewania i menopauzy, zmiany te mogą wpływać na bilans wilgoci w skórze. Podczas menopauzy poziom estrogenu w organizmie zmniejsza się, co może powodować, że skóra staje się bardziej sucha.  Sucha skóra może również występować w ciąży.

Wiek
Z wiekiem zdolność skóry do produkowania potu i lipidów zmniejsza się wskutek słabszego funkcjonowania gruczołów łojowych i potowych w skórze. Upływ czasu powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na suchość, a im bardziej sucha skóra, tym bardziej podatna na tworzenie się drobnych linii i zmarszczek związanych z suchością. Czytaj dalej o suchości związanej z wiekiem.

Przedwczesne starzenie się skóry
Starzenie się skóry zachodzi naturalnie wraz z wiekiem. Jednak nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (UV) bez ochrony przeciwsłonecznej może zwiększyć tempo starzenia się skóry, prowadząc przez to do powstawania drobnych linii i zmarszczek.

Zmiany hormonalne spowodowane ciążą mogą powodować suchą skórę.
W miarę starzenia się skóry jej struktura ulega osłabieniu, a prawdopodobieństwo pojawienia się głębszych zmarszczek zwiększa się.

Dieta
Do właściwego funkcjonowania skóra potrzebuje wielu różnych substancji odżywczych, nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin. Brak którychkolwiek z nich może przyczyniać się do wystąpienia suchej skóry.

Czynniki dodatkowe

Czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój i nasilenie objawów suchej skóry twarzy

Oprócz głównych przyczyn suchej skóry twarzy, jest wiele czynników, które mogą wpływać na stopień ciężkości objawów suchości twarzy. Ich poznanie pomoże ich unikać i tym samym złagodzić ich wpływ.

Brak skutecznej pielęgnacji
Kiedy skóra sucha nie jest odpowiednio pielęgnowana lub jest pielęgnowana przy pomocy nieskutecznych preparatów nawilżających, stan skóry może się pogorszyć. Dzieje się tak, ponieważ suchość postępując zaczyna obejmować coraz głębsze partie skóry i zaczyna negatywnie wpływać na sieć wilgoci, która dostarcza wodę do jej wyższych warstw. Preparaty nawilżające powinny wspierać czynność lipidowej bariery powierzchniowej i głębiej położoną sieć wilgoci.

Ekspozycja na słońce
Nadmierne narażenie skóry na promienie słoneczne może nasilać suchość skóry twarzy. Dlatego należy wybierać preparaty do ochrony przeciwsłonecznej opracowane dla suchej skóry, które oprócz odpowiedniego Wskaźnika Ochrony Przeciwsłonecznej (SPF) zawierają aktywne substancje nawilżające. Produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz wszelkie inne produkty do pielęgnacji skóry, stosowane na skórę suchą, nie mogą zawierać drażniących składników, na przykład perfum ani barwników, ponieważ skóra sucha, a zwłaszcza sucha skóra twarzy, jest bardziej podatna na podrażnienia niż skóra normalna.

Zagrożenia związane z naszą aktywnością
Niektóre sytuacje wymagają przebywania w warunkach, które mogą powodować suchą skórę twarzy. Na przykład sporty na świeżym powietrzu, ogrodnictwo, wakacje w zimnych rejonach zwiększają ryzyko wystąpienia suchej skóry twarzy.

Odwodnienie
Ilość wilgoci w skórze zależy od ilości wody, jaką może dostarczyć jej organizm. Dlatego, kiedy organizm jest odwodniony, nie może zapewnić skórze odpowiednich ilości wody.

Osoby szczególnie podatne na odwodnienie to ludzie starsi, ponieważ uczucie pragnienia zmniejsza się z wiekiem, a także osoby pracujące fizycznie i uprawiające sport.

Palenie tytoniu
Substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym, w tym nikotyna, mogą obniżać przepływ krwi. Skutkiem tego jest wolniejszy metabolizm w skórze. Skóra może wysychać i starzeć się przedwcześnie.

Sucha skóra jest szczególnie wrażliwa i nie powinna być wystawiana na szkodliwe promieniowanie UV - słońce wysusza ją jeszcze bardziej.
Po południu słońce świeci mocniej i powinniśmy go unikać - szczególnie jeśli mamy suchą skórę.
ROZWIĄZANIA

Jakie istnieją rozwiązania dla suchej skóry twarzy?

Unikanie czynników wywołujących suchość skóry

Oprócz stosowania prawidłowego oczyszczania i nawilżania, ważne jest unikanie czynników, które przyczyniają się do powstawania i rozwoju suchej skóry. To pomoże zmniejszyć negatywne skutki suchej skóry i potrzebę jej leczenia:

Unikaj suchego powietrza spędzając mniej czasu na świeżym powietrzu podczas gorącej lub zimnej pogody. Używaj nawilżacza powietrza, kiedy jest włączone ogrzewanie.
Ogranicz czas spędzany w gorącej wodzie zastępując długie kąpiele szybkimi prysznicami.
Stosuj produkty do pielęgnacji skóry, które nie zawierają substancji zapachowych, barwników i parabenów, aby uniknąć podrażnień.

Sucha i bardzo sucha skóra twarzy potrzebuje kompleksowego schematu pielęgnacji skóry, w tym stosowania preparatów do oczyszczania i nawilżania skóry oraz ochrony przeciwsłonecznej. Preparaty do oczyszczania skóry na bazie wody z dodatkiem czynników nawilżających są odpowiednie dla suchej i bardzo suchej skóry twarzy zaś preparaty oczyszczające na bazie tłuszczów nadają się idealnie do pielęgnacji bardzo suchej i wyjątkowo suchej skóry, również z atopowym zapaleniem skóry.

Oczyszczanie suchej i bardzo suchej skóry twarzy

Łagodny, ale skuteczny preparat do oczyszczania skóry jest niezbędnym elementem pielęgnacji każdego rodzaju skóry -  normalnej, suchej, skóry ze skłonnością do trądziku i z atopowym zapaleniem skóry.  Nie można nie doceniać dobrze dobranego schematu codziennego oczyszczania i nawilżania skóry twarzy – dobrze oczyszczona skóra z prawidłowo funkcjonującą lipidową barierą ochronną skutecznie absorbuje i zatrzymuje wilgoć.

Wyjątkowo łagodne Mleczko Oczyszczające Eucerin DermatoCLEAN z nawilżającymi składnikami aktywnymi dokładnie oczyszcza skórę, chroni ją przed wysychaniem i zwiększa skuteczność kremów nawilżających do twarzy, aby poprawić stan skóry. Jest odpowiednie dla suchej i wrażliwej skóry twarzy. Tonik Rozjaśniający Eucerin DermatoCLEAN natychmiast tonizuje i nawilża skórę i jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry twarzy.
Ustal właściwie dobrany schemat pielęgnacji skóry, aby poprawić jej wygląd i samopoczucie.
Preparaty do oczyszczania skóry na bazie wody i na bazie tłuszczów mogą być stosowane na suchą i bardzo suchą skórę.

Nawilżanie skóry twarzy

Głównym zadaniem nawilżania suchej lub bardzo suchej skóry twarzy jest uzupełnienie brakujących naturalnych czynników nawilżających, które przyciągają wilgoć w kierunku warstwy rogowej, inaczej górnej warstwy skóry i wiążą ją w niej.  To chroni skórę przed suchością i łagodzi uczucie ściągnięcia. Kremy wygładzające do twarzy Eucerin zawierają naturalne czynniki nawilżające, mocznik i kwas mlekowy, które regulują poziom wilgoci wiążąc ją w górnych warstwach skóry.

Zarówno mocznik, jak i kwas mlekowy to dobrze tolerowane, nietoksyczne i hipoalergiczne związki naturalnie występujące w skórze.

Odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry dają skórze nawilżenie i odżywienie, których potrzebuje.

Dbanie o suchą starzejącą się skórę

Dbanie o starzejącą się skórę wymaga zajęcia się najczęstszymi przyczynami starzenia się skóry. Z wiekiem suchość skóry i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV przyczyniają się do rozwoju drobnych linii i zmarszczek, utraty objętości, gęstości skóry i promiennego wyglądu. To powoduje, że przestrzeganie skutecznego schematu pielęgnacji skóry, a zwłaszcza nawilżanie skóry i jej ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB stają się jeszcze ważniejsze. Dodatkowo starzejąca się skóra często wymaga głębokiego nawodnienia, aby zmniejszyć widoczność istniejących zmarszczek i zapobiec pojawianiu się kolejnych.  Czytaj dalej o suchości skóry związanej z wiekiem.

Hialuron, inaczej kwas hialuronowy, jest zasadniczym składnikiem tkanki łącznej skóry i substancją naturalnie występującą w skórze.

Posiada silne właściwości wiązania wody, usprawnia regenerację skóry i zwiększa rozprzestrzenianie się substancji odżywczych wewnątrz skóry. W miarę starzenia się skóry twarzy zmniejsza się ilość wolnego hialuronu w naskórku, w szczególności w niżej położonych warstwach skóry właściwej. Kwas hialuronowy, stosowany albo zewnętrznie, albo w formie iniekcji, może spowolnić i odwrócić tworzenie się zmarszczek. Dodatkowo działanie takich zabiegów można jeszcze wzmocnić odpowiednią nawilżającą pielęgnacją skóry.

Kremy Eucerin Hyal-Urea posiadają unikalną formułę zawierającą hipoalergiczny i nie powodujący podrażnień hialuron oraz mocznik, które zapewniają działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające.

Kremy z serii Eucerin Hyal-Urea zostały opracowane dla potrzeb suchej i bardzo suchej skóry.
Kremy zawierające kwas hialuronowy mogą spowolnić tworzenie się zmarszczek.