Sucha skóra ciała Przyczyny, objawy, rozwiązania

Skóra jest jednym z najważniejszych organów. Chroni nas przed infekcjami, decyduje w dużej mierze o naszym wyglądzie, kontroluje ciepłotę ciała i dzięki niej funkcjonuje nasz zmysł dotyku. Jednak szorstka, ściągnięta, łuszcząca się, swędząca lub bolesna sucha skóra traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania – dotyk staje się mniej wrażliwy, rośnie ryzyko uszkodzeń spowodowanych słońcem i przedwczesnego starzenia, a infekcje częściej atakują nasz organizm. Istnieją skuteczne rozwiązania radzenia sobie z suchą skórą, które koncentrują się na właściwym schemacie pielęgnacji.

OBJAWY

Sucha skóra ciała – bardzo powszechny problem

Suchość skóry to podstawowa przyczyna problemów skórnych. Ponad 40% wizyt u dermatologa ma związek z suchą skórą. Może pojawić się ona w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej występuje na dłoniach, stopach, kolanach, łokciach i twarzy, ponieważ te obszary są bardziej eksponowane, niż inne.  Sucha skóra twarzy może być jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry.

Kiedy skóra ciała staje się bardzo sucha, może być wyjątkowo ściągnięta, łuszcząca się, szorstka, bardzo swędząca i bolesna, a nawet

chropowata i spękana. Jednakże nie zawsze jest oczywiste, że suchość jest przyczyną tych objawów skórnych.
 • Lekko sucha skóra

Na początku suchość daje się zauważyć jako lekkie napięcie lub łagodna szorstkość skóry.

 • Sucha skóra

Następnie, w miarę utraty wilgoci, skóra staje się bardziej szorstka i może mieć wygląd spierzchnięty lub łuszczący, oraz może być swędząca.

 • Bardzo sucha skóra
Jeżeli ta suchość pozostaje nieleczona lub pielęgnacja skóry jest nieskuteczna, skóra może ulec uszkodzeniu, dawać odczucie silnego ściągnięcia i może być nawet chropowata i spękana. Na tym etapie swędzenie może stać się bardzo silne.
Sucha skóra nie jest w stanie regulować swojego nawodnienia.
Wewnętrzne i zewnętrzne czynniki mogą zakłócić zdolność utrzymywania wody przez skórę i spowodować powstanie bardzo suchej skóry.

Obszary ciała z suchą skórą

Suchość skóry często pojawia się na stopach i podudziach. Sucha skóra na stopach występuje szczególnie często z objawami takimi, jak popękane pięty, które w szczególnie poważnych przypadkach powodują ból i stan zapalny.

Suchość wywołana silnie działającymi środkami do mycia może występować na całym ciele. Najczęściej jednak pojawia się na dłoniach, ponieważ są one najczęściej narażone na działanie tych środków.

Ponieważ dłonie są często myte, mają tendencję do suchej skóry.

Wrażliwa skóra

Sucha skóra na ciele jest często wrażliwa, jednak wrażliwość skóry nie zawsze jest skutkiem suchości.  Skóra niektórych osób jest naturalnie wrażliwa, nawet, jeżeli jest dobrze nawilżona. W obydwu przypadkach należy unikać produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają składniki drażniące, jak substancje zapachowe i barwniki.  Zawsze sprawdzaj, czy produkt został przebadany dermatologicznie na skórze wrażliwej.

Sucha skóra i łuszcząca się skóra

Skóra sucha może mieć również związek z niektórymi chorobami:

Kseroza to medyczna nazwa suchej skóry. Pochodzi z języka greckiego, "xero" znaczy "suchy", a "osis" oznacza "chorobę".

 • Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca również mają związek z suchością, chociaż te choroby mają podłoże zapalne. Na ogół skóra z tymi stanami jest zaczerwieniona, łuszczy się i jest bardzo swędząca.
 • Schorzenia metaboliczne, na przykład cukrzyca i choroby nerek, również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia suchej skóry.

Skóra ze stanami takimi jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry może być zaczerwieniona, łuszcząca się i swędząca.

Jeżeli niepokoją cię Twoje objawy lub masz co do nich wątpliwości lub też objawy nasilają się, odwiedź swojego lekarza lub dermatologa w celu uzyskania szczegółowej diagnozy.


Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dla zidentyfikowania przyczyny Twojego problemu skórnego i wyboru właściwej metody pielęgnacji, test skóry może być pomocnym narzędziem.

PRZYCZYNY I CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

Zrozumienie przyczyn suchej skóry ciała

Jest wiele przyczyn i czynników wpływających na suchość skóry ciała, od tych zewnętrznych, pochodzących z naszego otoczenia i nieprawidłowej pielęgnacji skóry do stanów chorobowych, jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Skóra działa jak bariera chroniąca nasze ciało, ale tym samy jest narażona zarówno na czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne

 • Czynniki zewnętrzne powodują osłabienie czynności naturalnej bariery skórnej, powodując wzrost utraty wilgoci przez skórę.
 • Przerwanie bariery powierzchniowej skóry spowodowane zmywaniem istotnych dla niej lipidów uniemożliwia skórze zatrzymywanie wilgoci i stopień utraty wody przez skórę wzrasta.
 • Kiedy suchość dociera do głębszych warstw skóry, przepływ wody w głębiej położonych tkankach ulega ograniczeniu wskutek osłabienia ważnych kanałów transportu wody.Niedobór naturalnych czynników nawilżających wiążących wodę, powoduje odwodnienie górnych warstw skóry.

Zewnętrzne czynniki wywołujące suchą skórę

Główne zewnętrzne przyczyny wyżej opisanego procesu to czynniki środowiskowe i niewłaściwa pielęgnacja skóry:

Czynniki środowiskowe

 • Trudne warunki klimatyczne –bardzo gorące, zimne i suche powietrze zaburza czynność bariery skórnej.
 • Zmiany sezonowe - objawy suchej skóry często nasilają się zimą i latem.

Pielęgnacja skóry

 • Częste mycie lub zbyt długie, gorące kąpiele usuwają lipidy, które tworzą ochronną barierę skórną.
 • Niewłaściwy schemat pielęgnacji skóry – istotne znaczenie ma przestrzeganie odpowiedniej pielęgnacji i stosowanie produktów odpowiednich dla suchej skóry. Przede wszystkim nie należy używać silnie działających środków do mycia, które pozbawiają skórę jej naturalnych lipidów.

Leki
 • Sucha skóra jest efektem ubocznym wielu leków. Powszechnie stosowane leki, które mogą mieć takie działanie uboczne, to moczopędne leki regulujące ciśnienie krwi, których działanie polega na zwiększaniu stopnia wydalania wody z organizmu, oraz niektóre antybiotyki i doustne leki przeciwtrądzikowe. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, jeżeli obawiasz się, że dany lek może spowodować lub nasilić suchość skóry.
Nadmierne narażenie na promienie UV może prowadzić do starzenia się skóry, a w konsekwencji do suchości skóry.
Zalecane jest ograniczenie czasu kąpieli i obniżenie temperatury wody, ponieważ nadmierne kąpiele mogą powodować wysuszanie skóry.
Ponieważ niektóre leki mogą powodować suchość skóry, zaleca się konsultację z lekarzem.

Czynniki wewnętrzne

Wpływ czynników genetycznych
Na bilans wilgoci w skórze wpływają również czynniki genetyczne. Niektóre osoby mają tłustą skórę, a inne suchą. Te typy skóry dziedziczy się, choć niekoniecznie musimy mieć taką samą skórę, jak nasi rodzice.  Schorzenia skóry takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca i rybia łuska często mają podłoże genetyczne.

Wpływ hormonów
Zmiany poziomu niektórych hormonów, a zwłaszcza estrogenu i testosteronu, mogą wpływać na poziom wilgoci i lipidów w skórze. Jest to szczególnie zauważalne po menopauzie, kiedy skóra staje się sucha wskutek spadku produkcji estrogenu. Sucha skóra może również występować w ciąży, z powodu zmian hormonalnych i dodatkowego zapotrzebowania na płyny w organizmie.

Dieta
Podobnie jak każdy inny organ, do prawidłowego funkcjonowania skóra potrzebuje wielu różnych ważnych substancji odżywczych. Należą do nich nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Brak którychkolwiek z nich może przyczynić się do powstania suchej skóry lub nasilenia jej objawów.

Wiek
W miarę, jak skóra staje się coraz starsza, liczba gruczołów potowych i łojowych w skórze ulega zmniejszeniu, powodując mniejszą zdolność skóry do produkowania potu i lipidów. Podobnie obniżeniu ulega zawartość wody w skórze i jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Te czynniki prowadzą do suchości, która z kolei przyczynia się do starzenia się skóry i powstawania drobnych linii i zmarszczek. Czytaj dalej o suchości związanej z wiekiem.

Dolegliwości suchej, swędzącej skóry w czasie ciąży można złagodzić odpowiednią pielęgnacją.
Zbilansowana dieta bogata w witaminy i substancje odżywcze ma zasadnicze znaczenie i pomaga zachować zdrową skórę.
CZYNNIKI DODATKOWE

Czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój i nasilenie objawów suchej skóry ciała

Oprócz głównych przyczyn suchej skóry ciała, istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na stopień ciężkości objawów suchości skóry. Ich poznanie może pomóc ich unikać i tym samym złagodzić wpływ tych czynników na naszą skórę.

Brak skutecznej pielęgnacji
Jeżeli po zidentyfikowaniu pierwszych objawów suchej skóry nie podejmiemy szybkich działań, suchość może się nasilać, a sieć wilgoci w głębszych warstwach skóry może zostać przerwana. W takich sytuacjach konieczny jest preparat nawilżający przeznaczony specjalnie dla skóry suchej.

Ekspozycja na słońce
Chroniąc suchą skórę przed narażeniem na działanie słońca należy zwracać uwagę na to, aby preparat przeciwsłoneczny oprócz odpowiedniego Wskaźnika Ochrony Przeciwsłonecznej (SPF) przywracał również brakujące czynniki nawilżające. Produkty ochrony przeciwsłonecznej oraz wszelkie inne produkty do pielęgnacji skóry, stosowane na skórę suchą, nie mogą zawierać drażniących substancji, takich jak perfum ani barwników, ponieważ skóra sucha, a zwłaszcza sucha skóra twarzy, jest bardziej podatna na podrażnienia, niż skóra normalna.

Zagrożenia związane z wykonywanym zawodem
Niektóre zawody wymagają pracy w warunkach, które mogą zwiększać ryzyko suchości skóry. Zwykle są to zawody takie jak praca w wysokich lub niskich temperaturach (rolnik, rybak), lub częstego stosowania detergentów (lekarz,  pielęgniarka, fryzjer), czy narażenia na substancje chemiczne (mechanik, sprzątaczka).

Odwodnienie
Skóra otrzymuje wilgoć z naszego organizmu i dlatego zależy od bilansu wodnego całego ciała. Jeżeli organizm jest odwodniony, ogranicza dostarczanie wilgoci do skóry, spowalniając naturalny przepływ wody przez skórę. Może być to przyczyną suchej skóry. Starsi ludzie są podatni na odwodnienie, ponieważ uczucie pragnienia zmniejsza się z wiekiem.

Palenie tytoniu
Papierosy zawierają wiele toksyn, w tym nikotynę i mogą hamować przepływ krwi. To powoduje spowolnienie tempa metabolizmu w skórze i oznacza, że może ona starzeć się przedwcześnie i wysychać.
Najlepszy czas na nawilżanie skóry to moment, kiedy skóra jest czysta i lekko wilgotna, na przykład po kąpieli lub prysznicu.
Sucha skóra wymaga specjalnych produktów do ochrony przeciwsłonecznej bez drażniących perfum i barwników.
Zakładanie rękawic ochronnych i regularne stosowanie kremu do rąk może pomóc w przypadku pewnych zawodów, w których skóra rąk jest narażona na działanie substancji drażniących.
ROZWIĄZANIA

Dbanie o suchą skórę ciała

Przyczyną suchości skóry jest zaburzenie czynności bariery skórnej, które prowadzi do utraty wilgoci i jej zdolności do zatrzymywania wody wskutek niedoboru czynników nawilżających. Dlatego sucha skóra potrzebuje pielęgnacji, która nie będzie powodować dalszego pogarszania się stanu bariery skórnej i będzie uzupełniać brakujące naturalne czynniki nawilżające.

Skóra sucha i bardzo sucha, suchość skóry wywołana cukrzycą lub łuszczycą wymaga odpowiednich produktów, zależnie od nasilenia suchości, a atopowe zapalenie skóry wymaga specjalnych produktów do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Wybierając produkt do pielęgnacji skóry dla dzieci zawsze sprawdzaj zalecenia dotyczące ograniczeń wiekowych.
 

Wskazówki dotyczące pielęgnacji suchej skóry ciała

Oczyszczanie suchej skóry ciała

Skóra najczęściej jest sucha z powodu naruszenia bariery ochronnej na powierzchni skóry i dlatego ważne jest, aby preparat oczyszczający był na tyle delikatny, aby nie zmywał jej naturalnej powłoki ochronnej. Dodatkowe naturalne czynniki nawilżające, jak mocznik, również pomogą przywrócić równowagę wilgoci w skórze. Eucerin Kremowy Żel do Mycia 5% Urea jest bardzo łagodnym płynem myjącym o formule opracowanej specjalnie dla suchej i bardzo suchej skóry ciała. Łagodnie oczyszcza skórę bez wysuszania jej i zawiera dodatkowe czynniki nawilżające. Jest odpowiedni także dla suchej skóry o podłożu cukrzycowym i łuszczycowym.


Nawilżanie suchej skóry ciała

Pierwszym wymogiem stawianym preparatom nawilżającym do skóry suchej jest przywracanie bilansu wilgoci w górnych warstwach skóry. Tak zwane "naturalne czynniki nawilżające” (NMF), związki takie jak mocznik i kwas mlekowy, wiążą wilgoć w warstwie rogowej, inaczej górnej warstwie skóry. Najniższe zalecane stężenie mocznika, nawet dla lekko suchej skóry, powinno wynosić  5%. Bardzo sucha skóra na ogół wymaga wyższego stężenia mocznika i innych czynników nawilżających. Linia Eucerin Urea do suchej skóry zawiera szereg preparatów z mocznikiem w stężeniu 5% i 10%, w tym kremy do dłoni i stóp.

Zamiast wycierać mokrą skórę ręcznikiem, oklep ją prawie do sucha, a potem natychmiast nałóż krem lub mleczko nawilżające.
Regularna pielęgnacja skóry z zastosowaniem produktów nawilżających ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania utracie wilgoci w skórze.

Przyczyną suchej, szorstkiej i ściągniętej skóry może być zakłócenie trzech głównych obszarów nawilżenia – naruszenie powłoki ochronnej skóry wskutek niedoboru lipidów, odwodnienie warstwy rogowej, wskutek braku naturalnych czynników nawilżających oraz nieprawidłowa dystrybucja wilgoci w niższych warstwach skóry. Preparaty Eucerin Complete Repair Wygładzające mleczko do ciała i Regenerujące mleczko do ciała pomagają zwalczać trzy główne przyczyny suchej skóry, dzięki składnikom aktywnym o działaniu potwierdzonym w badaniach dermatologicznych.

 • Po pierwsze, mocznik i inne wiążące wodę naturalne czynniki nawilżające zostają uzupełnione, powodując poprawę nawodnienia w warstwie rogowej.
 • Po drugie, Ceramid-3 naprawia barierę lipidową skóry,
 • I w końcu Gluco-glycerol stymuluje Akwaporyny skóry i pomaga zwiększyć naturalny przepływ wilgoci do górnych warstw skóry.

Eucerin Complete Repair Wygładzające mleczko do ciała 5% Urea to produkt idealny dla codziennej pielęgnacji suchej, szorstkiej i ściągniętej skóry, a Eucerin Complete Repair Regenerujące mleczko do ciała 10% Urea jest doskonały dla codziennej pielęgnacji wyjątkowo suchej, łuszczącej się i swędzącej skóry.

Sucha skóra występuje na każdym obszarze ciała, ale najczęściej na najbardziej eksponowanych częściach, jak dłonie, stopy, kolana, łokcie i twarz.
Należy przestrzegać ustalonego schematu pielęgnacji i stosować produkty dla skóry suchej.

Ochrona suchej skóry ciała przed narażeniem na promienie słoneczne

Zaleca się ograniczać narażenie suchej skóry na działanie słońca poprzez zakładanie odzieży ochronnej i stosowanie skutecznych preparatów przeciwsłonecznych. Ważne jest, aby preparat przeciwsłoneczny blokował promienie UV i zawierał czynniki nawilżające. Preparat przeciwsłoneczny dla skóry suchej nie powinien zawierać drażniących środków zapachowych ani barwników, ponieważ sucha skóra jest podatna na podrażnienia. Produkty z linii Eucerin Ochrona Przeciwsłoneczna dla skóry suchej oferują ochronę z filtrami UV zgodnymi z wytycznymi COLIPA oraz UE i przeciwutleniaczem Licochalcone A, aby chronić skórę przed (wywoływanymi światłem słonecznym) wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem.

Na zmienione miejsca na skórze należy często nakładać odpowiedni preparat nawilżający.

Unikanie negatywnych czynników

Oprócz prawidłowego oczyszczania i nawilżania, ważne jest unikanie czynników, które przyczyniają się do powstawania i rozwoju suchości skóry. To pomoże zmniejszyć negatywne skutki suchej skóry i potrzebę jej leczenia:

 • Unikaj suchego powietrza poprzez spędzanie mniej czasu na świeżym powietrzu podczas wyjątkowo gorącej lub zimnej pogody. Używaj nawilżacza powietrza, kiedy jest włączone ogrzewanie.
 • Ogranicz czas spędzany w gorącej wodzie zastępując długie kąpiele szybkimi prysznicami. 
 • Zakładaj rękawiczki, kiedy zmywasz naczynia -  to pomoże unikać gorącej wody i silnych detergentów. 
 • Noś ubrania z naturalnych materiałów, jak bawełna i jedwab, które nie podrażniają skóry. Wełna jest materiałem naturalnym, ale może podrażniać skórę, dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu wełny ze skórą.
 • Stosuj środek do prania i płukania bez barwników i środków zapachowych, ponieważ pozostają one na ubraniach po praniu i podrażniają suchą skórę.
 • Stosuj produkty do pielęgnacji skóry, które nie zawierają substancji zapachowych, barwników i parabenów, aby uniknąć podrażnień.
 • Zadbaj o wypijanie odpowiednich ilości płynów – jest to szczególnie istotne w wypadku osób starszych.

  Nie zaleca się stosowania silnie działających mydeł, które pozbawiają skórę jej naturalnych lipidów.
  Picie dużej ilości płynów ma zasadnicze znaczenie, ponieważ stan naszej skóry zależy od bilansu wody w organizmie.