Darmowa dostawa od 100 zł

Popękana skóra na dłoniach i stopach

11 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Popękana skóra na dłoniach i stopach

Co ją powoduje i jak mogę się pozbyć tego problemu?

Kiedy skóra jest bardzo sucha, może zacząć pękać. Problem popękanej skóry najczęściej dotyczy dłoni i stóp, zwłaszcza palców rąk, kostek oraz pięt. W tym artykule omówiliśmy przyczyny pękania suchej skóry na dłoniach, palcach i stopach, a także sposoby wspomagania regeneracji skóry, aby była ona gładsza i bardziej miękka.

Dlaczego pękają pięty i palce u rąk?

Przyczyn pękającej skóry na piętach może być wiele. Oto główne z nich:
- odwodnienie skóry,
- odciski i modzele, 
- otyłość,
- choroby, np. cukrzyca i niedoczynność tarczycy oraz choroby skóry (np. łuszczyca),
- brak witamin i mikroelementów (o którym piszemy w tym artykule),
- zbyt silne szorowanie skóry pięt
- używanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji.

Pękająca skóra na palcach dłoni jest problemem nie tylko estetycznym, ale również może wskazywać na problemy zdrowotne. Pękająca skóra na wewnętrznej stronie dłoni, opuszkach palców, między palcami, czy wokół paznokci jest najczęściej spowodowana nadmiernym przesuszeniem skóry spowodowanym używaniem nieodpowiednich kosmetyków oraz często narażaniem na czynniki zewnętrzne jak niska temperatura, wiatr. Pękająca skóra na dłoniach może być objawem wielu chorób, takich jak: grzybica, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, czy nawet cukrzyca. Popękana skóra na palcach u nóg może być objawem grzybicy, natomiast pękająca skóra na stopach u dziecka może być objawem atopowego zapalenia skóry.

Pękająca skóra — objawy i gdzie najczęściej pojawiają się pęknięcia skóry?

Do pęknięcia skóry dochodzi, gdy najbardziej zewnętrzne warstwy naskórka są zbyt wysuszone i mało elastyczne. Niektóre pęknięcia sięgają aż do warstwy skóry właściwej, co jest bardzo bolesne i trudne do zagojenia. Czerwona popękana skóra dłoni jest objawem naruszenia bariery ochronnej skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego. Najczęściej skóra pęka na dłoniach i stopach, ponieważ tam naskórek ma tendencję do rogowacenia. Pękająca skóra na palcach (między palcami na zgięciach palców) zdarza się dość często i nie musi być objawem niczego niepokojącego. Często pękająca skóra wokół paznokci wynika głównie z zaniedbań pielęgnacyjnych. Popękaną skórę możemy zaobserwować także na kostkach dłoni, a także w miejscach dość nietypowych, jak za uszami, w zagięciach ciała. Konsultacji z lekarzem wymaga natomiast pękająca skóra na całym ciele, ponieważ najprawdopodobniej jest objawem choroby.

Co powoduje pękanie skóry dłoni, palców i stóp?

Najczęstszą przyczyną pękania skóry jest jej skrajne przesuszenie. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować wysuszanie się naszej skóry, w tym:

 • Czynniki genetyczne: Niektóre osoby są bardziej podatne na przeznaskórkową utrate wody i przesuszenie sie skóry.
 • Czynniki pogodowe: Sucha skóra jest powszechnie występującą dolegliwością związaną z jesienno-zimową pogodą. Niskie temperatury i spadek poziomu wilgotności na zewnątrz, wysoka temperatura i suche powietrze w pomieszczeniach z powodu uruchomienia centralnego ogrzewania oraz ciągłe przemieszczanie się między tymi dwoma środowiskami powoduje wysuszanie się skóry.
 • Sposób, w jaki traktujemy naszą skórę: Niektóre zawody (praca wymagająca częstego mycia rąk jak np. praca mechanika, lekarza i fryzjera) mają znaczący wpływ na stan skóry rąk i mogą powodować jej przesuszenie.
 • Kuracja lekami: Wysuszenie skóry jest też efektem ubocznym zażywania niektórych leków.
  Możesz znaleźć więcej informacji o tych oraz innych przyczynach w artykułach dotyczących szorstkiej, suchej i popękanej skóry.

Dłonie (zwłaszcza kostki i skórki) oraz stopy (zwłaszcza pięty) są szczególnie podatne na ekstremalne przesuszenie i pękanie.

Jakich witamin brakuje gdy pęka skóra?

Skóra potrzebuje odżywienia i nawilżenia, nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Niezbędne jest dostarczenie jej witamin i mikroelementów, ponieważ ich brak, zbyt mała podaż lub problemy z wchłanianiem mogą skutkować objawami pękającej skóry na dłoniach i stopach, wewnątrz dłoni, na kostkach dłoni bądź w innych miejscach.

Jakich składników brakuje, gdy skóra na dłoniach jest sucha i popękana? Za kondycję skóry odpowiadają witaminy A i E, witaminy z grupy B oraz minerały: cynk, selen i magnez. Skutkiem braku witaminy A jest  nadmierne rogowacenie skóry, a niedoboru witaminy E jest m.in. odwodnienie tkanek. Witaminy z grupy B biorą udział w procesach regeneracyjnych, dlatego ich brak będzie oznaczał skłonność do uszkodzeń i pękania skóry.  Cynk, selen i magnez to mikroelementy odpowiadające za procesy budulcowe, np. magnez odpowiada za nawodnienie wnętrza komórek. Zatem oczywistym jest, że za pękającą skórę na dłoniach, czy w innych miejscach odpowiadać będzie midzy innymi brak witamin.

Jeśli borykamy się z problemem pękającej skóry na dłoniach dostarczmy organizmowi wymienionych wyżej witamin i minerałów. Najbardziej korzystne będzie włączenie do jadłospisu produktów z ich zawartością. Przykładowo, najwięcej witaminy A zawiera marchew, szpinak i czerwona papryka, witaminę E znajdziemy w migdałach, orzechach laskowych i kiełkach. Dobrym źródłem cynku są żółte sery, kasza gryczana i owoce morza, a magnez dostarczymy spożywając np. kakao.

Popękana skóra na dłoniach i palcach

popękana skóra na palcach: popękana skóra na kostkach
Bardzo sucha, łuszcząca się, a nawet popękana skóra często występuje na palcach
Popękana skóra na kciuku: skórki
Pęknięcia i odstające skórki są nieestetyczne i mogą być bolesne, dlatego wymagają intensywnej pielęgnacji SOS

Jakich partii ciała najczęściej dotyczy problem pękającej skóry? Tendencję do nadmiernego rogowacenia wykazuje przede wszystkim naskórek pokrywający dłonie i stopy, ponieważ skóra tych partii ciała ma inną budowę. Dłonie i stopy są niemal pozbawione gruczołów łojowych, zapewniających ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Z tego powodu mogą być podatne na wysuszenie, uszkodzenia, obtarcia, a nawet pękanie. Zatem przyczyną pękającej skóry na stopach i dłoniach, jest specyficzna budowa skóry tych partii ciała.

Struktura skóry na dłoniach sprawia, że gorzej radzi sobie ona z wiązaniem i zatrzymywaniem wody oraz jest bardziej podatna na skrajne wysuszenie niż skóra na innych częściach ciała. Żeby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, przeczytaj artykuł  Skóra na różnych częściach naszego ciała.

Jakie są przyczyny popękanej skóry na dłoniach?

Nasze dłonie są niemal bez przerwy narażone na działanie czynników środowiskowych i zmiany temperatury. Często mają kontakt z wodą i środkami czyszczącymi. Codzienne zmywanie bez rękawiczek wysusza skórę dłoni, a w dodatku wykonywanie niektórych zawodów wiąże się z uszkodzeniem skóry wskutek tarcia i/lub regularnym kontaktem z silnie działającymi substancjami chemicznymi, co dodatkowo pogarsza stan skóry.
 
Kiedy skóra wysycha, jeszcze trudniej jest jej zatrzymać wodę, której potrzebuje. Powoduje to jej dalsze wysychanie i pękanie. Objawy tego stanu mają różne nasilenie – od niewielkich pęknięć i pojawianiu się skórek wokół paznokci, do większych pęknięć na palcach, w okolicy kostek oraz na kciukach. Skóra potrzebuje wtedy intensywnej pielęgnacji SOS.

Stale sucha, łuszcząca się, czerwona, swędząca i podrażniona skóra dłoni może być objawem popularnie zwanej egzemy dłoni lub kontaktowego zapalenia skóry. 

Popękana skóra na stopach

Pękająca skóra na piętach
Pękające pięty to częsta dolegliwość

Jakie są przyczyny pękającej skóry na stopach?

Nasze stopy ciągle ciężko pracują. Niezależnie od tego, czy chodzimy, biegamy, czy po prostu stoimy nieruchomo przez długi czas, muszą dźwigać ciężar naszego ciała. 

Naskórek (najbardziej zewnętrzna warstwa skóry) na podeszwach naszych stóp jest naturalnie grubszy i twardszy. Skóra na naszych stopach jest też pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego jest szczególnie podatna na przesuszenie. 

Stopy są zatem często narażone na nacisk i tarcie powodowane poruszaniem się po twardych powierzchniach lub noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Te czynniki mogą nasilać przesuszenie skóry na stopach, a zwłaszcza na piętach. Warsta rogowa skóry ulega pogrubieniu i stwardzeniu, aż w końcu pojawiają się na niej pęknięcia. Pękające pięty to częsta dolegliwość, która nie tylko ma wpływ na wygląd skóry, ale też może być problemem zdrowotnym i powodem dyskomfortu.

Jak mam pielęgnować popękaną skórę na dłoniach, palcach i stopach?

Regularna pielęgnacja skóry dłoni, palców i stóp pomoże zapobiegać jej przesuszeniu i pękaniu. Oto kilka porad jak dbać o skórę w tych obszarach. 

Jak dbać o dłonie i palce

Popękana skóra na dłoniach: skórki
Maść regenerująca Eucerin Aquaphor dba o Twój naskórek

 • Jeśli w pracy używasz substancji chemicznych, noś na dłoniach rękawice ochronne
 • Myj ręce w letniej wodzie (zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może podrażniać skórę)
 • Unikaj silnie działających produktów oczyszczających (zamiast nich używaj produktów o pH przyjaznym dla skóry)
 • Regularnie nawilżaj skórę dłoni: stosuj produkt pielęgnujący, taki jak maść regenerująca Eucerin Aquaphor, i trzymaj go w miejscach, w których myjesz ręce (w domu i w pracy). Maść regenerująca Eucerin Aquaphor jest dostępna w różnych wariantach i opakowaniach, dzięki czemu możesz mieć ją zawsze przy sobie, gdy Twoja skóra potrzebuje intensywnej pielęgnacji SOS.
 • Regularnie zmiękczaj skórki kremem nawilżającym (aby ich nie uszkodzić), a następnie delikatnie je odsuwaj.

Szczególnie ważna jest pielęgnacja dłoni w okresie zimowym. 
Pękająca skóra na dłoniach zimą jest częstym problemem, któremu można zaradzić, przestrzegając kilku reguł. Po pierwsze, nie zapominajmy o noszeniu rękawiczek. Przyjrzyjmy się również materiałowi, z którego zostały one wykonane, powinien być przewiewny i naturalny (najlepsza będzie wełna i bawełna). Po każdym umyciu rąk stosujmy krem z dobrym składem, który będzie działał nawilżająco. Dobrze rozprowadźmy kosmetyk na dłoniach, nie pomijając przestrzeni między palcami. Pamiętajmy aby posmarować ręce kremem przed wyjściem z domu, co zabezpieczy je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr i niska temperatura. Właściwa pielęgnacja pozwoli zapomnieć o problemie z popękaną skórą na dłoniach od zimna.  Zimą nie poleca się mycia rąk w gorącej wodzie, ponieważ  prowadzi do uszkodzenia bariery hydro-lipidowej,  a to powoduje uczucie suchości dłoni. Niezależnie od pory roku, prace porządkowe czy zmywanie naczyń warto wykonywa w rękawiczkach, co zabezpieczy skórę przed działaniem detergentów. W zapobieganiu problemowi pękającej skóry na dłoniach w zimie mogą pomóc domowe sposoby, jak np. nawilżająca kąpiel w oliwie z oliwek, czy parafina na dłonie.

Maść regenerująca Eucerin Aquaphor zapewnia również idealną pielęgnację dla pęknięć i odstających skórek oraz bardzo suchych dłoni. Przed pójściem spać nałóż maść na opuszek palca i wmasuj w każdą dłoń, a nieco więcej maści wmasuj w odstające skórki. Rano Twoja skóra będzie gładsza i bardziej miękka. Jeśli chcesz zwiększyć efekt i uniknąć wcierania się produktu w pościel, możesz założyć na dłonie bawełniane rękawiczki.

Do regularnego stosowania na suche, wrażliwe dłonie polecamy również krem do rąk Eucerin UreaRepair PLUS z 5% Mocznika, który daje natychmiastową ulgę dla suchej skóry dłoni do 48 godzin. 

Jak dbać o skórę stóp

Pękająca skóra na piętach: krem
Regularnie nawilżaj stopy, nawet zimą
 • Upewnij się, że nosisz dobrze dopasowane i wygodne buty
 • Staraj się ograniczać czas noszenia obuwia, które dodatkowo obciąża stopy, takiego jak sandały z cienką podeszwą i buty na obcasie
 • Obcinaj paznokcie u stóp, aby nie raniły skóry
 • Delikatnie usuwaj zrogowaciały naskórek pumeksem lub jego odpowiednikiem, najlepiej w trakcie kąpieli, gdy skóra jest zmiękczona. 
 • Regularnie nawilżaj skórę: to ważne zwłaszcza w miesiącach zimowych kiedy łatwo zapomnieć o nawilżaniu stóp

Krem do stóp Eucerin UreaRepair PLUS z 10% Mocznika został specjalnie opracowany, aby pomóc Ci w pielęgnacji suchej i bardzo suchej skóry stóp oraz zgrubiałych pięt. Redukuje odciski i zrogowacenia oraz zapewnia natychmiastową ulgę dla skóry do 48 godzin. Maść regenerująca Eucerin Aquaphor jest idealna do pielęgnacji między innymi popękanej skóry na piętach i w innych miejscach na stopach. Zapewnia skórze niezbędną, intensywną pielęgnację SOS, a w dodatku zregeneruje bardzo suchą, popękaną lub podrażnioną skórę. Kilka porcji maści nałożonych na opuszkę palca to zwykle odpowiednia ilość na każdą stopę.

Jak mogę pozbyć się problemu z popękaną skórą na dłoniach, palcach i stopach?

Najlepszą formą pielęgnacji skóry dłoni, palców i stóp jest ich regularne nawilżanie. Pomoże to uniknąć nieprzyjemnych i nieestetycznych pęknięć skóry.

Krem na suchą pękającą skórę na dłoniach powinien mieć działanie nawilżające, odżywiające i regenerujące. Warte wypróbowania będą dermokosmetyki, ponieważ zawierają składniki działające silniej niż w zwykłych kosmetykach. Krem na popękane dłonie powinien zawierać w swoim składzie zarówno humektanty jak i emolienty. Zadaniem pierwszych jest wiązanie cząsteczek wody w skórze, drugich – budowa filmu ochronnego, zapobiegającego utracie wody przez skórę. Wybierając kosmetyk do pielęgnacji dłoni zwróćmy uwagę, aby zawierał Kwas Hialuronowy, aloes lub Mocznik (humektanty) oraz wazelinę, oleje pochodzenia roślinnego (konopny, jojoba, arganowy, ze słodkich migdałów) czy masło shea, należące do emolientów. Dla osób z problemem pękającej skóry na dłoniach świetnym wyborem będzie krem z zawartością Ceramidu, czyli substancji z grupy lipidów. Wpływa on na poziom nawilżenia skóry, wzmacnia jej elastyczność, a także odbudowuje warstwę hydrolipidową. Z kolei krem na problem pękającej skóry z ranami powinien zawierać witaminę A, która przespiesza proces regeneracji tkanek. Jeżeli skóra na dłoniach jest pękająca aż do krwi warto zastosować specjalne plastry w płynie z zawartością olejku z kiełków pszenicy. Mają one działanie łagodzące, regenerujące i  gojące rany i zapobiegające ponownemu ich otwarciu. 

Jeżeli jednak pęknięcia już się pojawiły, maść regenerująca Eucerin Aquaphor idealnie zajmie się tym problemem. Kojąca, przezroczysta maść jest łatwa do nakładania i delikatnego wmasowania w bardzo suchą i/lub popękaną skórę. Jest idealna na kolana i łokcie, kostki, odstające skórki oraz pięty.

Ta bezwodna maść to półokluzyjny produkt, który tworzy delikatną barierę ochronną na skórze i wspiera naturalny transfer pary wodnej oraz tlenu do i ze skóry, a składniki nawilżające Gliceryna i Pantenol pomagają przyspieszyć regenerację skóry, jednocześnie kojąc ją i wygładzając.

Maść regenerująca Eucerin Aquaphor: obrazek z opuszką palca
Porcja maści regenerującej Eucerin Aquaphor nałożona na opuszkę palca często wystarczy do pielęgnacji problematycznego obszaru skóry.
Maść regenerująca Eucerin Aquaphor: obrazek z opuszką palca
Maść regenerująca Eucerin Aquaphor koi i wygładza popękaną skórę

Może się okazać, że potrzebujesz mniej maści, niż myślisz (często mała porcja nałożona na opuszkę palca wystarczy na dłonie, a nieco większa na każdą stopę) i możesz nakładać ją tak często, jak to konieczne:
- Wygodne tubki o pojemności 45ml można łatwo schować do kieszeni lub torby, dzięki czemu maść jest zawsze pod ręką, gdy musisz nałożyć ją ponownie w ciągu dnia albo gdy masz trochę wolnego czasu, żeby zajać się pielegnacją odstających skórek zmiękczyć je i odsunąć.
- Większa tubka o pojemności 220 ml jest z kolei idealne do codziennego użycia po prysznicu lub kąpieli.
- Maść może być również stosowana do intensywnej pielęgnacji na noc. Przed pójściem spać nałóż ją na dłonie i/lub stopy i, jeśli chcesz, załóż bawełniane rękawiczki lub skarpetki, aby rano Twoja skóra była bardziej miękka i gładsza.

Uwaga!

Nie należy stosować produktu na otwarte, krwawiące lub sączące rany na dłoniach i stopach, ale użyć go dopiero po zagojeniu sie rany i utworzeniu nowej warstwy naskórka. Produkt można stosować tak często, jak to konieczne.

Udowodniono klinicznie, że maść regenerująca Eucerin Aquaphor regeneruje bardzo suchą, popękaną i podrażnioną skórę. Dodatkowe próby dermatologiczne zastosowania maści na bardzo suchych i popękanych dłoniach wykazały, że zapewnia ona statystycznie istotną różnicę stanu skóry. Efekt ten potęguje regularne stosowanie.  

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin