Jak leczyć oparzenia przeznaczonym do tego kremem

Drobne oparzenia – jak zadbać o skórę

4 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Drobne oparzenia

Oparzenia są jednym z najczęstszych rodzajów urazów, do których dochodzi w domu. Oczywiście najlepszym sposobem jest przede wszystkim stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, które zapobiegają oparzeniom. Kiedy jednak dojdzie do wypadku, należy pamiętać, że poważne oparzenia wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, ale drobne, powierzchowne oparzenia skóry u osoby dorosłej można zwykle leczyć w domu. W tym artykule wyjaśniamy różnicę między niewielkimi, powierzchownymi oparzeniami a poważniejszymi oparzeniami oraz omawiamy, jak należy się nimi zająć.

Co to jest oparzenie?

Oparzenie skóry: oparzenie słoneczne na plecach
Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować oparzenia słoneczne

Oparzenie to uraz spowodowany oddziałowywaniem na skórę wysokiej temperatury. A oto najczęstsze rodzaje i przyczyny oparzeń.

Oparzenia spowodowane promieniowaniem

Są najczęściej spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Oparzenia słoneczne powstają najczęściej na twarzy, dekolcie i ramionach, w miejscach które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.

Oparzenia cieplne

Są poparzeniami gorącymi przedmiotami lub płynami (takimi jak wrzące płyny) lub ogniem (w tym płomieniem zapałki i zapalniczki). Oparzenia wrzątkiem są jednym z najczęstszych urazów, jakie mają miejsce w domu.

Oparzenia spowodowane tarciem

Zwykle są to zarówno zadrapania, jak i oparzenia spowodowane wytworzeniem się wysokiej temperatury wskutek tarcia (np. kontaktem z twardą powierzchnią, taką jak droga, dywan, podłoga w sali gimnastycznej lub lina).

Oparzenia elektryczne

Są spowodowane kontaktem ze źródłami elektrycznymi.

Oparzenia chemiczne

Są spowodowane kontaktem z silnie działającymi substancjami chemicznymi, np. produktami gospodarstwa domowego lub produktami przemysłowymi.

Jakie są rodzaje oparzeń?

Oparzenia skóry i pęcherze
Oparzenia pierwszego stopnia mogą być bolesne. Skóra jest zaczerwieniona i może być obrzęknięta, ale pozostaje nienaruszona

Oparzenia różnią się stopniem dotkliwości i są klasyfikowane według urazu, jaki powodują w skórze i leżącej pod nią tkance podskórnej.

Oparzenia pierwszego stopnia

Znane również jako „oparzenia powierzchowne”. Są to najlżejsze rodzaje oparzeń i dotyczą tylko naskórka (najbardziej zewnętrznej) warstwy skóry. Skóra pozostaje nienaruszona, ale jest zaczerwieniona (choć blednie po naciśnięciu), opuchnięta i bolesna.

Oparzenia drugiego stopnia

Uszkodzenia dotyczą głębszych warstw skóry i sięgają do skóry właściwej. Na skórze pojawiają się pęcherze jest ona zaczerwieniona, a rana powstała po oparzeniu sączy się i jest bolesna.

Oparzenia trzeciego stopnia

To najcięższe rodzaje oparzeń, które uszkadzają głębokie tkanki leżące pod skórą, a czasami również kość znajdującą się pod powierzchnią skóry. Zwykle skóra w miejscach takich oparzeń jest całkowicie zniszczona, brązowo-czarna i sucha. Również uszkodzeniu ulegają zakończenia nerwowe wskutek czego, takie oparzenia mogą nie być bolesne.

Leczenie oparzeń: Co należy zrobić w przypadku poparzenia skóry?

Co stosować na oparzenie: maść na oparzenia
Leczenie oparzeń zależy od ich stopnia dotkliwości

Zalecane leczenie oparzeń różni się w zależności od stopnia dotkliwości urazu.

Oparzenia pierwszego stopnia

Można je leczyć w domu, ale mimo to należy zgłosić się do lekarza, jeśli oparzenie obejmuje powierzchnię skóry większą niż 7,5 cm i znajduje się na twarzy lub w okolicy dużych zgięć stawowych. Tym, co pomoże złagodzić oparzenia słoneczne tego stopnia jest chłodny okład.

Oparzenia drugiego stopnia

Mogą wymagać stosowania maści z antybiotykiem i specjalistycznych opatrunków. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, jeśli zajmują duży obszar lub znajdują się na twarzy.

Oparzenia trzeciego stopnia

Wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Należy wezwać lokalne służby ratunkowe lub skonsultować się z lekarzem, w zależności od stopnia dotkliwości urazu. 

Niezależnie od stopnia dotkliwości urazu i jego powierzchni warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, który udzieli porady jak leczyć i pielęgnować oparzenie.

Pielęgnacja skóry w przypadku drobnych i powierzchownych oparzeń pierwszego stopnia

Jak leczyć oparzenia: maść na oparzenia
Maść regenerująca Eucerin Aquaphor zapewnia skórze niezbędną intensywną pielęgnację.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach: Należy ukoić skórę zimną wodą
Zimna woda może pomóc złagodzić oparzenia i zmniejszyć stan zapalny

Tym, co zdecydowanie odradza się robić w przypadku oparzenia to przekłuwanie pęcherzy, smarowanie oparzonego miejsca tłuszczem lub mydłem oraz stosowanie różnego rodzaju niesprawdzonych, domowych sposobów na oparzenia. Jedyne, czym możemy smarować oparzenia to specjalne maści i kremy o łagodzącym i kojącym działaniu. Co najlepiej zastosować na oparzenia słoneczne? Ważne, aby wybrany przez nas preparat zawierał składniki o właściwościach łagodzących i przeciwzapalnych, jak panthenol, aloes, witaminy A i E. Krem, maść, żel lub pianka na oparzenia z tymi składnikami szybko przyniesie ulgę. Popularne domowe metody nie zawsze będą w stanie pomóc na oparzenia słoneczne. Warto wtedy sięgnąć po dermokosmetyki, przeznaczone do łagodzenia stanu zapalnego i skóry z problemami. 

Jeśli rana wymaga opatrunku przed jego wykonaniem należy starannie umyć ręce, aby jej nie zakazić a następnie oczyścić ranę. Jak poprawnie zrobić opatrunek na oparzenie? W domowych warunkach wykorzystać możemy jałową gazę, plaster lub opatrunek hydrożelowy. Ważne, aby opatrunek zmieniać nie rzadziej niż co 24 godz. W przypadku oparzeń stopnia drugiego i trzeciego stopnia należy ranę opatrzyć i niezwłocznie udać się do lekarza. Jaki opatrunek zastosować na oparzenia drugiego i trzeciego stopnia? W przypadku takich oparzeń poleca się opatrunki hydrożelowe, które przyspieszają proces regeneracji naskórka. Stosuje się je również jako opatrunki na oparzenia po radioterapii.      

Co zastosować na oparzenia, a czego zdecydowanie unikać? Pierwszym krokiem w przypadku oparzenia skóry pierwszego stopnia jest schłodzenie oparzonego obszaru skóry zimną wodą lub ciągłe polewanie zimną wodą co najmniej przez pięć minut. 

Następnie należy ocenić uszkodzenie skóry.

Jaka maść na oparzenia? 

- Jeśli Twoja skóra jest zaczerwieniona i podrażniona możesz zastosować krem na oparzenia lub maść ochronną, taką jak Eucerin Aquaphor Maść regenerująca. Zapewnia ona skórze intensywną pielęgnację SOS i przyspiesza jej regenerację. Maść jest dostępna w różnych wariantach i rozmiarach opakowania, dzięki czemu możesz mieć ją zawsze pod ręką, gdy najbardziej jej potrzebujesz. Aby wyleczyć mały obszar skóry, wystarczy porcja nałożona na opuszek palca. 

Najlepszą maścią na oparzenia, będzie każda, która będzie miała kojące i regenerujące działanie. Sięgnięcie po taki preparat będzie najlepszym sposobem na oparzenia słoneczne.

Długotrwała pielęgnacja: Jak dbać o skórę z powierzchownym oparzeniem pierwszego stopnia

Co stosować na oparzenie: maść na oparzenia
Eucerin Aquaphor Maść regenerująca wspiera regenerację skóry

Po udzieleniu pierwszej pomocy skóra z niewielkimi oparzeniami pierwszego stopnia zwykle regeneruje się w ciągu tygodnia. Nawilżanie miejsca po niewielkim oparzeniu produktem zapewniającym intensywną pielęgnację, takim jak Eucerin Aquaphor Maść regenerująca, pomoże przyspieszyć regenerację skóry. 

Maść tworzy na skórze półokluzyjną barierę ochronną, która wspiera naturalny transfer pary wodnej oraz tlenu do skóry i ze skóry. Gliceryna zawarta w formule to skuteczny składnik nawilżający, który zatrzymuje wodę i stabilizuje wilgotność w skórze. Działa razem z Pantenolem, który pomaga przyspieszyć regenerację i naprawę, a jednocześnie nawilża skórę. Krem z zawartością tego składnika jest najlepszy na oparzenia słoneczne. Udowodniono klinicznie i dermatologicznie, że maść regeneruje podrażnioną skórę.

Uwaga!

W przypadku oparzeń drugiego stopnia Eucerin Aquaphor maść regenerującą należy nakładać dopiero po zakończeniu procesu reepitelializacji (czyli procesu tworzenia się nowej tkanki). Nie należy stosować maści na otwarte, sączące się lub krwawiące rany.

Jeśli martwisz się o swoją skórę lub podejrzewasz, że oparzenie mogło ulec zakażeniu, skonsultuj się z lekarzem.

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin