Kobieta myjąca twarz

Pielęgnacja skóry Codzienna pielęgnacja skóry twarzy

Dokładne i delikatne codzienne oczyszczanie oraz odpowiednie nawilżanie zapewnia skórze zdrowy wygląd. Wysokiej jakości produkty do pielęgnacji twarzy, dobrane odpowiednio do rodzaju skóry i jej ewentualnego problemu, chronią skórę twarzy przed uszkodzeniem przez zewnętrzne czynniki, takie jak promieniowanie UV, gorące lub zimne powietrze i zanieczyszczenie środowiska. Łagodzą również podrażnienie skóry, przywracają jej zdrowie i zapobiegają rozwojowi chorób skóry.

CODZIENNA PIELĘGNACJA SKÓRY TWARZY

TWOJA CODZIENNA PIELĘGNACJA SKÓRY TWARZY

Cztery podstawowe kroki

Odpowiednie dbanie o skórę obejmuje cztery podstawowe kroki: oczyszczanie, tonizowanie, pielęgnację i ochronę.

Kobieta nakładająca na swoją twarz żel do oczyszczania

Dokładne oczyszczanie skóry stanowi pierwszy krok skutecznej pielęgnacji. Podczas oczyszczania usuwamy brud, pot, sebum i makijaż oraz przygotowujemy skórę na działanie preparatów pielęgnacyjnych. Oczyszczona skóra lepiej wchłania aktywne składniki z produktów do pielęgnacji.

Kobieta przemywająca twarz wacikiem nasączonym tonikiem.

Tonik usuwa pozostałości zanieczyszczeń, odświeża skórę i przywraca jej naturalny poziom pH.

Kobieta nakładająca produkt do pielęgnacji na swój policzek

Produkty do pielęgnacji nawilżają i odżywiają skórę. Wiele z nich jest dedykowanych także konkretnym problemom skóry.

Krok 4. Ochrona

Ochrona/Ochrona przed słońcem ma szczególne znaczenie w okresie, w którym skóra będzie narażona na działanie szkodliwych promieni UV: główną przyczynę przedwczesnego starzenia się skóry. Większość kremów na dzień zawiera filtr SPF 15.

Zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Elementy pielęgnacji zależą od pory dnia i szczególnych potrzeb oraz stanu skóry.

Rano

 1. Kobieta myjąca twarz

  Oczyszczanie: skóra wydziela sebum podczas regeneracji nocnej. Poranne oczyszczanie usuwa sebum i przygotowuje skórę na działanie produktów do pielęgnacji na dzień.

 2. Specjalne produkty do pielęgnacji (na przykład serum lub koncentraty): te produkty zawierają aktywny składnik w wysokim stężeniu i powinny być nakładane bezpośrednio na świeżo oczyszczoną skórę. Jeśli nie stosujesz specjalnych produktów do pielęgnacji, omiń krok 3 i przejdź bezpośrednio do kroku 4.

 3. Kobieta nakładająca produkt do pielęgnacji na dzień na policzki

  Produkty do pielęgnacji na dzień: powinny być dobrane do typu skóry, tak aby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i ochronę. Do ochrony i pielęgnacji okolic oczu zalecane są dodatkowo delikatne kremy do stosowania w okolice oczu.

 4. Kobieta nakładająca krem przeciwsłoneczny na swój policzek.

  Ochrona przed promieiowaniem UV: wiele kremów na dzień zawiera fitr przeciwsłoneczny - zazwyczaj SPF15 - ale w wielu sytuacjach skóra wymaga produktu o wyższym współczynniku ochrony przeciwsłonecznej SPF. Preparaty do ochrony przeciwsłonecznej można nakładać dodatkowo lub zamiast kremów do codziennej pielęgnacji na dzień.

Wieczorem

 1. Kobieta zmywająca makijaż z oczu za pomocą wacika.

  Oczyszczanie: podczas codziennego oczyszczania skóry usuwany jest brud, pot, sebum i makijaż. Skóra zostaje oczyszczona i przygotowana do wchłonięcia aktywnych składników z produktów do pielęgnacji na noc. Do zmywania makijażu oczu powininny być stosowane specjalne preparaty do czyszczenia i ochrony delikatnej skóry wokół oczu.

 2. Specjalne produkty do pielęgnacji (na przykład serum lub koncentraty): te produkty zawierają aktywny składnik w wysokim stężeniu i powinny być nakładane bezpośrednio na świeżo oczyszczoną skórę. Jeśli nie stosujesz specjalnych produktów do pielęgnacji, omiń krok 3 i przejdź bezpośrednio do kroku 4.
 3. Kobieta nakładająca produkt do pielęgnacji na swoje policzki.

  Preparaty do pielęgnacji na noc: zaleca się stosowanie nawilżających produktów do pielęgnacji skóry na noc i do wspomagania regeneracji w nocy. Na delikatną skórę wokół oczu należy nałożyć odpowiedni krem krem pod oczy.

OCZYSZCZANIE I TONIZOWANIE

O OCZYSZCZANIU I TONIZOWANIU SKÓRY

Po co oczyszczać i tonizować?

Prawidłowa pielęgnacja twarzy rozpoczyna się od dokładnego, ale delikatnego oczyszczenia i tonizowania skóry, po to aby: 

 • Usunąć brud, pot, sebum i makijaż bez wysuszania skóry.
 • Przygotować skórę do właściwej pielęgnacji. Wartościowe składniki w produktach do pielęgnacji twarzy są łatwiej wchłaniane, jeśli są nakładane na prawidłowo oczyszczoną skórę.

Oczyszczanie jest szczególnie ważne w przypadku skóry trądzikowej, gdyż pomaga skórze zachować jej naturalną, zdrową równowagę i wspiera naturalną regenerację.

Jak oczyszczać i tonizować

Istnieją dwa podstawowe etapy oczyszczania skóry: zastosowanie mleczka lub żelu do oczyszczania i przemycie skóry tonikiem. W przypadku makijażu, zalecane jest zastosowanie kroku 3 i użycie specjalnego preparatu do demakijażu oczu.

Kobieta zmywająca makijaż z oczu a pomocą wacika

Preparat do demakijażu oczu stosowany jest po to, by delikatnie usunąć makijaż z rzęs i wrażliwej okolicy powiek. Makijaż oczu najlepiej jest usuwać za pomocą wacika.

Kobieta nakładająca żel do oczyszczania twarzy

Mleczko lub żel do oczyszczania. Wybierz produkt do oczyszczania, który najlepiej pasuje do twojego typu skóry. Mleczko do oczyszczania jest najbardziej odpowiednie do skóry z tendencją do przesuszania. W przypadku skóry normalnej, mieszanej lub tłustej, Eucerin zaleca stosować żelu do oczyszczania.

Kobieta przemywająca twarz wacikiem nasączonym tonikiem.

Tonik usuwa pozostałość zanieczyszczeń i prepraratu do oczyszczania oraz odświeża skórę, przywracając jej naturalne pH. Tonik należy nakładać za pomocą wacika, przemywając delikatnie twarz.

 • Żele do oczyszania należy dokładnie spłukać letnią wodą. Wskazane jest unikanie zbyt gorącej wody, zwłaszcza do pielęgnacji skóry wrażliwej, gdyż ekstremalne temperatury mogą powodować podrażnienie.
 • Mleczka do oczyszczania nakłada się i zmywa za pomocą wacika. Nie wymagają one zastosowania wody. Można jednak, w miarę preferncji, delikatnie usunąć mleczko do oczyszczania letnią wodą.
 • Produkty trzy w jednym stanowią wygodne połączenie produktu do oczyszczania, tonizowania i do demakijażu oczu. Preparaty do oczyszczania trzy w jednym należy nakładać za pomocą wacika, którym delikatnie oczyszcza się skórę twarzy i wokół oczu.

Jak wybrać odpowiedni produkt do oczyszczania i tonik?

Sama woda nie oczyści twarzy. Konieczne jest zastosowanie produktu, który usuwa zarówno wodę jak i tłuszcz, wiąże się z brudem i usuwa go delikatnie ze skóry. Do oczyszczania twarzy należy wybierać produkty o delikatnym działaniu . Częste mycie twarzy za pomocą zwykłych mydeł lub agresywnych detergentów może osłabić funkcję ochronna skóry poprzez: 

 • zmianę naturalnie lekko kwaśnego pH o wartości 5.4 - 5.9 do odczynu neutralnego lub nawet zasadowego, ograniczając jej zdolność do zwalczania baketrii
 • usunięcie lipidów z warstwy rogowej naskórka (zewnętrzna warstwa skóry).
Kobieta przemywająca twarz wodą
Oczyszczanie stanowi pierwszy krok w pielęgnacji skóry: oczyszczona skóra wchłania aktywne składniki z produktów do pielęgnacji w sposób bardziej efektywny.

W przypadku osłabienia funkcji ochronnej wrażliwość skóry wzrasta i staje się ona bardziej podatna na wysuszenie i podrażnienie. 
Dowiedz się więcej o budowie skóry

Preparaty do oczyszczania

Należy wybrać preparat do oczyszczania, który 


Podczas wyboru pomiędzy mleczkiem a żelem należy stosować się do ogólnej zasady, że do suchej skóry lepiej używać mleczka. Dzięki temu własne lipidy skóry pozostaną nienaruszone, a skóra zachowa swoją naturalną równowagę. Żel natomiast jest idealny do oczyszczania skóry normalnej lub mieszanej.
Kobieta nakładająca mleczko do oczyszczania na twarz.
Kremowy płyn do oczyszczania odżywia suchą skórę i pomaga zachować naturalną równowagę nawilżenia.
Kobieta przemywająca twarz wacikiem z tonikiem.
Tonik usuwa pozostałości płynu do oczyszczania i odświeża skórę.
PIELĘGNACJA TWARZY

WSZYSTKO O CODZIENNEJ PIELĘGNACJI SKÓRY

Po co pielęgnować skórę?

Produkty do pielęgnacji powinny nawilżać i odżywiać skórę. Nawilżanie nie tylko zwiększa zawartość wody w skórze, ale również chroni ją i pobudza złuszczanie starych, martwych komórek pozostawiając skórę gładką i elastyczną. Wiele produktów ma postawione przed sobą pielęgnację skóry z konkretnymi problemami. 

Te problemy to między innymi starzenie się skóry, przebarwienia i trądzik, które można skutecznie pielęgnować za pomocą produktów specjalistycznych z wysokim stężeniem aktywnych składników. Te produkty często mają postać koncentratów lub serum.

Kobieta nakładająca skoncentrowany preparat na swoje czoło

Produkty do specjalistycznej pielęgnacji skóry
Zawierają aktywne składniki, które są niezbędne do codziennej pielęgnacji skóry, dlatego należy nakładać je na świeżo oczyszczoną skórę i przed zastosowaniem kremu na dzień lub na noc, żeby zapewnić ich maksmalne działanie i penetrację w głąb skóry.

Kobieta nakładająca krem na swój policzek.

Produkty do pielęgnacji na dzień lub na noc
Zaleca się stosowanie kremów nawilżających na dzień lub na noc w celu nawilżenia i wzmocnienia skóry twarzy oraz dostarczenia aktywnych składników przeznaczonych do skóry z określonym problemem dermatologicznym.

Kobieta nakładająca krem pod oczy

Pielęgnacja skóry wokół oczu
Produkty do pielęgnacji skóry wokół oczu należy nakładać po zastosowaniu produktu do pielęgnacji na dzień lub na noc, delikatnie wklepując krem w skórę wokół oczu.

 • Preparaty do stosowania miejscowego i zapisane przez dermatologa leki w przypadku takich chorób jak trądzik lub atopowe zapalenie skóry należy stosować w ten sam sposób jak produkty do pielęgnacji: zawsze należy najpierw delikatnie oczyścić skórę przed nałożeniem produktu. Specjalne produkty do pielęgnacji należy pozostawić do wchłonięcia przez kilka minut przed zastosowaniem codziennego produktu do pielęgnacji na dzień lub na noc.
 • W przypadku stosowania specjalnych produktów do pielęgnacji, należy je zastosować przed nałożeniem kremu na dzień lub na noc i pozostawić je na kilka minut do wchłonięcia. Jeśli skóra nie wymaga zastosowania specjalnych produktów do pielęgnacji, wówczas kremy na dzień lub na noc należy nakładać bezpośrednio na dokładnie oczyszczoną skórę.

Jak wybrać odpowiedni produkt do pielęgnacji?

Produkty do pielęgnacji powinny być dobrane do typu skóry i określonych problemów skórnych. Wybór produktu powinien być dostosowany do pory roku (na przykład wiele osób preferuje stosowanie lżejszych produktów gdy jest ciepło i cięższych kremów w porze zimowej).  

Dowiedz się więcej o typach skóry i problemach skóry. Wykonaj test, który pomoże określić Twój typ skóry. Jeśli potrzebujesz wskazówek jak radzić sobie z konkretnym problemem skonsultuj się z dermatologiem.

Dowiedz się więcej o produktach do pielęgnacji Eucerin dla konkretnego typu skóry - skóry suchej, wrażliwej, ze skłonnością do zaczerwienienia, trądzikowej, starzejącej się, z nadwrażliwością lub atopowej na twarzy lub ciele.

Produkty do pielęgnacji skóry na dzień i na nocWiele produktów może być stosowanych zarówno rano jak i wieczorem. Inne natomiast są przeznaczone tylko do jednej pory: 
 • Preparaty do stosowania rano: niektóre produkty nawilżające zawierają filtr przeciwsłoneczny (SPF). Dzięki temu nadają się do stosowania w ciągu dnia, ale nie powinny być nakładane wieczorem. Inne produkty do pielęgnacji zawierają barwniki (na przykład niektóre produky do zaczerwienionej skóry lub skóry z trądzikiem) i powinny być także stosowane wyłącznie w ciągu dnia.
 • Preparaty do stosowania na noc. Oprócz nawilżania skóry, kremy na noc zawierają składniki, które pobudzają regenerację komórek. Nie mają filtra przeciwsłonecznego ani barwników.

Pielęgnacja skóry wokół oczu
Delikatna skóra wokół oczu jest szczególnie cienka i bardziej wrażliwa niż w pozostałych obszarach twarzy. Z tego względu, warto stosować produkty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy do skóry pod oczami należy delikatnie wklepywać. 

Aby uzyskać więcej porad jak dbać o skórę, wejdź na wskazówki dotyczące zdrowej skóry.

Kobieta nakładająca krem na policzki
Nałóż niewielką ilość preparatu do pielęgnacji na dzień lub na noc na opuszki palców i wmasuje go delikatnie w skórę.
Kobieta nakładająca krem pod oczy
Delikatna skóra wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji.
OCHRONA

WSZYSTKO O OCHRONIE SKÓRY TWARZY PRZED SŁOŃCEM

Dlaczego chronić

Skuteczna ochrona skóry przed słońcem stanowi element niezbędny do zachowania zdrowej skóry i zawsze powininna być uwzględniana w codziennej pielęgnacji twarzy. Kilka minut na słońcu wspomaga prawidłowe wytwarzanie witaminy D, ale skóra twarzy jest narażana na promienie słoneczne przez wiele godzin. Nadmierna ekspozycja na promienie UV stanowi podstawową przyczynę przedwczesnego starzenia się skóry. Z tego powodu, skóra, która będzie wystawiana na słońce powinna być chroniona za pomocą produktu z filtrem przeciwsłonecznym.
Dowiedz się więcej o promieniach UV i ochronie przeciwsłonecznej.

Jak chronic skórę?

W składzie wielu kremów do twarzy obecny jest filtr przeciwsłoneczny - zazwyczaj z SPF 15 - ale w wielu przypadkach skóra potrzebuje wyższego filtru przeciwsłonecznego, który należy nakładać na lub zamiast przeważnie stosowanego kremu na dzień.

Kobieta nakłada preparat przeciwsłoneczny na policzek
Wskazana jest ochrona skóry przed szkodliwymi promieniami UV, które powodują między innymi przedwczesne starzenie się skóry.

W jaki sposób wybrać odpowiedni produkt przeciwsłoneczny?

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni dla skóry filtr przeciwsłoneczny: 

 • Kolor skóry (jasna skóra jest bardziej wrażliwa na UV niż skóra ciemniejsza)
 • Problemy skórne
 • Porę roku 
 • Poziom ekspozycji na słońce (w zależności od strefy klimatycznej)
 • Czas trwania ekspozycji.

FAQ

Czy należy stosować oddzielnie krem na dzień i produkt z filtrem przeciwsłonecznym?

W przypadku niektórych rodzajów skóry, gdy konieczne jest zastosowanie wyższego SPF, specjalne produkty z filtrem przeciwsłonecznym mogą zastąpić krem na dzień. Dla skóry suchej bardziej odpowiednie będzie zastosowanie kremu na dzień i dodatkowe nałożenie preparatu z filtrem przeciwsłonecznym. Wybór postępowania zależy od stylu życia, osobistych preferencji i reakcji skóry na czynniki środowiskowe takie jak np. wilgotność. Poziom ochrony przed słońcem warunkuje najwyższa wartość SPF (np. jeśli na krem na dzień z SPF 15 nałożysz dodatkowo preparat przeciwsłoneczny z SPF 30 to całkowita ochrona przed słońcem wyniesie 30).

Dowiedz się więcej na temat produktów i SPF zalecanych przez Eucerin do określonego rodzaju skóry oraz wysokości SPF, którego wymaga skóra w części zalecana ochrona przeciwsłoneczna.

Czy maseczki do twarzy to dobry pomysł?

Tak, maseczki do twarzy są szczególnie skuteczne w przywracaniu odpowiedniego nawilżenia suchej skórze. Eucerin zaleca stosowanie kremów na noc i nakładanie ich w nieznacznie większej niż w ciągu dnia ilości na twarz, szyję i dekolt. Krem na noc ma bogatszy skład niż krem na dzień i zawiera aktywne składniki regenerujące takie jak panthenol. Ponadto w jego składzie nie występuje filtr przeciwsłoneczny.

O czym muszę pamiętać stosując preparaty do makijażu, jeśli mam atopowe zapalenie skóry?

Zapytaj swojego dermatologa lub farmaceutę o zalecane produkty, które są testowane z udziałem osób ze skórą atopową i nie zawierają substancji zapachowych ani powszechnych alergenów. W przypadku trądziku stosuj produkty niekomedogenne (nie zatykające porów) do skóry suchej lub mieszanej.