Kobieta spogląda przez ramię

Pielęgnacja skóry Codzienna pielęgnacja skóry ciała

Higiena i pielęgnacja ciała są kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wysokiej jakości produkty do pielęgnacji skóry pomogą Ci oczyszczać skórę ciała i dbać o nią oraz chronić przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak słońce oraz wysokie i niskie temperatury. Produkty te służą również łagodzeniu podrażnień skóry i zwalczaniu wszelkich potencjalnych problemów skórnych. Prawidłowe nawyki pielęgnacyjne skóry pomagają przywrócić naturalną równowagę skóry oraz utrzymywać jej zdrowy wygląd i dobrą kondycję.

DBANIE O SKÓRĘ CIAŁA

Trzy podstawowe kroki pielęgnacji ciała to: oczyszczanie, pielęgnacja i ochrona.

Kobieta owinięta ręcznikiem.

Staranne oczyszczanie to pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry. Oczyszczanie usuwa sebum, pot i inne zanieczyszczenia, aby zapewnić skórze czystość i zdrowie.

Dwie kobiece ręce.

Produkty do pielęgnacji nawilżają i natłuszczają skórę. Używaj kremu lub mleczka do nawilżenia skóry ciała po oczyszczaniu i do zwalczania wszelkich szczególnych problemów skóry (np. (suchość). Produkty pielęgnacyjne powinny być również stosowane na inne rejony ciała, jak ręce i stopy, pachy i owłosiona skóra głowy.

Kobieta w staniku dotykająca ramienia.

Ochrona przed słońcem jest szczególnie ważna, kiedy Twoja skóra jest eksponowana na szkodliwe promienie UV - główną przyczynę przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra ciała nie jest narażona na działanie promieni UV tak często, jak skóra twarzy, a więc stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej nie jest podstawowym elementem codziennej pielęgnacji ciała, ale powinno być do niej włączone w razie potrzeby.

Dowiedz się więcej o dbaniu o skórę twarzy w części: Codzienna pielęgnacja skóry twarzy.

WSZYSTKO O OCZYSZCZANIU CIAŁA

Dlaczego oczyszczać?

Podstawowym powodem oczyszczania skóry ciała jest usuwanie brudu i potu, aby skóra była czysta i zdrowa oraz dla zapobiegania powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Prysznic i kąpiel pełnią również istotną rolę w zachowaniu naszego ogólnego dobrego samopoczucia, dając uczucie odświeżenia, pobudzenia i odprężenia.

Jak oczyszczać?

Świadomość konieczności zachowania higieny wraz z dzisiejszym aktywnym stylem życia, spowodowały zwiększenie częstości oczyszczania ciała. Nadmierna ekspozycja na działanie wody oraz agresywnych produktów oczyszczających może jednak wysuszać skórę i osłabiać jej naturalną funkcję bariery ochronnej. Poniższe sugestie dotyczące oczyszczania pomogą Ci w zachowaniu zdrowia skóry:

 • Skróć czas kąpieli i obniż temperaturę wody - gorąca woda i długie kąpiele pozbawiają skórę jej ochronnej powłoki tłuszczowej.
 • Wybieraj produkty oczyszczające, łagodne dla skóry.
 • Nie wycieraj skóry zupełnie do sucha, a raczej przykładaj ręcznik, aby ją osuszyć. Dzięki temu skóra zachowa w sobie trochę wilgoci. Produkty pielęgnacyjne na bazie oleju są najskuteczniejsze, kiedy stosuje się je na wilgotną skórę.
 • Po oczyszczeniu skóry zadbaj o jej odpowiednie nawilżenie.

Kobieta owinięta ręcznikiem.
Nie wycieraj skóry zupełnie do sucha. Zamiast tego, przykładaj delikatnie ręcznik, dzięki czemu skóra zachowa trochę wilgoci. Produkty na bazie oleju są najskuteczniejsze, kiedy stosuje się je na wilgotną skórę.

Jak wybrać najodpowiedniejszy środek myjący?

Wybierz produkt do mycia lub oczyszczania ciała, który:
 • będzie łagodny dla Twojej skóry i nie będzie jej wysuszał
 • posiada pH właściwe dla zdrowej skóry
 • zawiera substancje odbudowujące warstwę lipidową. Taki produkt nie tylko uzupełnia utracone lipidy, ale zapewnia również mniejszą utratę lipidów podczas oczyszczania
 • posiada formułę dopasowaną do szczególnych potrzeb Twojego typu i problemu skóry
 • został dokładnie przebadany i najlepiej, jeśli jest odpowiedni dla skóry wrażliwej

Kiedy funkcja bariery ochronnej skóry jest osłabiona,

wrażliwość skóry wzrasta i staje się ona bardziej podatna na suchość, infekcje i reakcje alergiczne.

Eucerin oferuje szeroki zakres delikatnych, ale skutecznych produktów do oczyszczania, odpowiednich dla każdego typu skóry. Czytaj dalej w części: Eucerin pH5 Żel do mycia.

Kobieta owinięta ręcznikiem.
Wybieraj produkty oczyszczające odpowiednie dla Twojego typu i problemu skóry.

WSZYSTKO O PIELĘGNACJI SKÓRY CIAŁA

Dlaczego pielęgnować?

Produkty do pielęgnacji powinny nawilżać i natłuszczać skórę, zapobiegając jej wysuszeniu. Nawilżanie skóry nie tylko zwiększa zawartość wody w skórze, ale również chroni ją i wspomaga prawidłowe złuszczanie (proces, w którym skóra pozbywa się martwych komórek), pozostawiając uczucie gładkości, miękkości i komfortu.

Produkty do pielęgnacji mogą również służyć zwalczaniu konkretnych problemów skóry. Na przykład, bardzo sucha skóra jest wynikiem zaburzenia funkcji bariery ochronnej. Produkty do pielęgnacji mogą pomóc zająć się tym problemem uzupełniając niedobory lipidów, a tym samym wspomagając regenerację skóry.

Jak pielęgnować?

Produkty do pielęgnacji należy nakładać po wcześniejszym oczyszczeniu skóry, ponieważ oczyszczona skóra ma większą zdolność wchłaniania aktywnych substancji. Regularne nawilżanie ciała po kąpieli pomoże zachować odpowiedną zawartość wody w skórze i jej prawidłową kondycję.

Które produkty do pielęgnacji są właściwe dla mojego ciała?

Wybierz produkt nawilżający do ciała, który:
 • posiada formułę dopasowaną do Twojego typu skóry
 • koncentruje się na twoich specyficznych problemach (na przykład skóra atopowa)
 • został dokładnie przebadany i najlepiej jeśli jest odpowiedni dla skóry wrażliwej.

Eucerin oferuje szeroki zakres produktów nawilżających do ciała, odpowiednich dla każdego typu skóry, z których każdy został przebadany na skórze wrażliwej i okazał się dla niej odpowiedni.  Czytaj dalej w części: Eucerin AQUAporin ACTIVE, Eucerin Complete Repair, Eucerin pH5 i Eucerin AtopiControl.

Struktura naszej skóry różni się zależnie od jej umiejscowienia. Różne części ciała są różnie przez nas traktowane i podlegają zmiennemu działaniu czynników zewnętrznych. Dlatego właśnie korzystne jest stosowanie dla różnych części ciała (jak ręce, stopy, pachy, czy skóra głowy) specjalnych i przeznaczonych szczególnie dla nich środków do pielęgnacji. Czytaj więcej w części: Skóra różnych części ciała.

Szczególnie korzystne dla skóry po ekspozycji na słońce jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacyjnych. Produkty po opalaniu mogą pomóc w ochłodzeniu i regeneracji skóry podrażnionej działaniem promieni słonecznych.

Kobieta nakładająca środek pielęgnacyjny na nogi.
Nawilżaj skórę po oczyszczaniu, aby zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i prawidłową kondycję.
Kobieta nakładająca środek pielęgnacyjny na łokcie.
Dbaj o szczególnie suche obszary skóry z pomocą środków nawilżających o wysokiej zawartości lipidów.

WSZYSTKO O OCHRONIE CIAŁA PRZED PROMIENIAMI UV

Dlaczego chronić?

Działanie światła słonecznego ma wiele pozytywnych skutków dla ciała
Zwiększa witalność i poprawia samopoczucie, wspiera procesy krążenia i metabolizmu, aktywuje wytwarzanie witaminy D. Ale wystarczy nam jego niewielka dawka.

Organizm ma zdolność wytwarzania swoich własnych mechanizmów ochrony przed negatywnymi skutkami promieniowania UV – pigmentacja, grubienie zewnętrznych warstw skóry, wytwarzanie antyoksydantów i substancji filtrujących promieniowanie UV, jak kwas urokanowy. Ale do uruchomienia tych mechanizmów skóra potrzebuje czasu, a ich działanie sprawdza się jedynie przy niskich dawkach promieni UV. Dlatego powinniśmy korzystać z dodatkowej ochrony. Czytaj więcej w części: Jak słońce wpływa na skórę.

Ekspozycja na promieniowanie UV, jest jednym z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry i może prowadzić do jej patologicznych zmian - w najgorszych przypadkach do nowotwora skóry. Stosowanie kremu lub balsamu z dodatkiem faktorów ochrony przeciwsłonecznej (SPF) jest zalecane do ochrony ciała, gdy jest ono narażone na działanie promieni UV.
Rodzina bawiąca się na plaży.
Niewielka dawka światła słonecznego może mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój.
Kobieta nakładająca środek z filtrem przeciwsłonecznym na skórę dziecka.
Stosuj ochronę przeciwsłoneczną najlepiej już przed ekspozycją na słońce: Produkt potrzebuje czasu, aby równomiernie rozprowadzić na skórze. Regularnie powtarzaj czynność po kąpieli i osuszeniu ciała ręcznikiem.

Jak chronić skórę?

Produkt przeciwsłoneczny należy nakładać po zastosowaniu normalnego produktu nawilżającego lub zamiast niego. Produkt należy nałożyć odpowiednio wcześnie, przed ekspozycją na słońce, aby skóra miała czas wchłonąć substancje aktywne. Powtarzaj nakładanie produktu regularnie lub zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Czytaj dalej w części: Prawidłowe stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej.

Które produkty do ochrony przeciwsłonecznej są właściwe dla mojej skóry?

Wybór ochrony przeciwsłonecznej zależy od pigmentacji i wrażliwości skóry oraz typu skóry. Zależy to również od sezonu, od poziomu i czasu trwania ekspozycji, na jakie Twoje ciało będzie narażone. Czytaj więcej w ochrona przeciwsłoneczna.

Eucerin oferuje szeroką gamę produktów przeciwsłonecznych z różnym SPF, tak aby zadowolić wszystkie rodzaje skóry i preferencje co do konsystencji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, które produkty będą najlepsze dla Ciebie, najlepiej skontaktować się z dermatologiem, aby zasięgnąć jego rady.

Kobieta nakładająca produkt przeciwsłoneczny na rękę.
Regularnie powtarzaj stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby utrzymać poziom bezpieczeństwa i uniknąć oparzeń skóry.