odwodniona skóra

Odwodniona skóra - przyczyny i rozwiązania!

8 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Odwodniona skóra – przyczyny i rozwiązania!


Odpowiednie nawilżenie skóry ma kluczowe znaczenie dla jej zdrowego wyglądu. Liczba czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mogą przyczyniać się do jej odwodnienia, jest jednak bardzo duża. Nierzadko utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w skórze staje się naprawdę poważnym wyzwaniem. Na szczęście nie musisz się obawiać, że utrata optymalnego nawodnienia to nieodwracalny stan. Dermokosmetyki oraz odpowiednie nawyki pielęgnacyjne to ratunek dla każdej odwodnionej skóry.

 

Odwodniona skóra

odwodniona skóra przyczyny


Ludzkie ciało w zdecydowanej większości składa się z wody. Jest ona kluczowa dla funkcjonowania organizmu. Pijąc jej niedostateczną ilość, po krótkim czasie odczujesz spadek samopoczucia, obniżenie koncentracji, zmęczenie oraz stwierdzisz pogorszenie kondycji skóry. Wiąże się to z mechanizmem homeostazy wodno-elektrolitowej organizmu, czyli równowagi wewnątrzustrojowej. Woda dostarczana organizmowi pochodzi z dwóch źródeł: woda oksydacyjna powstająca na drodze przemian składników odżywczych, oraz woda dostarczana organizmowi wraz z całodzienną dietą.  Odpowiednia podaż wody stanowi jeden z najważniejszych elementów prawidłowo zbilansowanej diety. Jest warunkiem zachowania zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jej zawartość w organizmie powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Kiedy ta homeostaza ulega zaburzeniu, pojawia się odwodnienie wraz z jego dokuczliwymi objawami. 

Musimy przy tym wyjaśnić, że przesuszona i odwodniona skóra to nie to samo! Choć łączy je podobna etiologia oraz objawy, to są to odmienne stany. Sucha skóra to po prostu jeden z rodzajów cery – tak jak skóra tłusta, mieszana itd. Wykazuje ona naturalną skłonność do przesuszenia, lecz za sprawą odpowiedniej pielęgnacji można dość łatwo zminimalizować objawy. Za to skóra odwodniona to stan przejściowy, który zażegnasz po eliminacji odpowiedzialnych za niego czynników i uzupełnieniu zawartości wody.

 

Jakie są objawy odwodnionej skóry?


Objawy odwodnionej skóry są charakterystyczne i łatwo je rozpoznać. Wśród nich wymienia się szary, niezdrowy koloryt, matowość oraz lekkie powierzchowne złuszczanie, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie. Dodatkowo objawy odwodnionej skóry twarzy są wyraźnie wyczuwalne w dotyku. Cera staje się wyraźnie szorstka, nierówna, a przy tym możesz czuć nieprzyjemne pieczenie oraz ściągnięcie. To dość uciążliwe i może przeszkadzać choćby w wykonaniu makijażu. Kiedy nie zareagujesz w porę, skóra może też zacząć łuszczyć się i pękać. 

Na wygląd i sposób pielęgnacji odwodnionej skóry nakłada się też rodzaj cery. Odwodniona skóra sucha wymaga szczególnej troski. Kiedy jej naturalny stan ulega pogłębieniu przez dodatkowe odwodnienie, pojawiają się na niej suche skórki, zaczerwienienia, pęknięcia. Skóra zaczyna swędzieć, piecze i traci elastyczność. A jak wygląda odwodniona tłusta skóra? Czy to w ogóle możliwe, aby groził jej niedobór wody i brak odpowiedniego nawilżenia? Tak, jak najbardziej! Osoby posiadające tłustą cerę nie będą odczuwały typowej suchości, lecz wręcz przeciwnie – nadmierne przetłuszczanie. Do takiego stanu może prowadzić nadmierne oczyszczanie skóry twarzy idące w parze z niedostatecznym jej nawilżeniem. Pamiętaj, że także cera tłusta potrzebuje odbudowy tzw. naskórkowej bariery ochronnej. Z kolei cera mieszana stanowiąca połączenie powyższych typów, reaguje na odwodnienie intensywnym przesuszeniem obszaru żuchwy oraz policzków. Za to obszary skłonne do przetłuszczania się na co dzień, zachowają się tak jak cera tłusta, czyli wytwarzając nadmierną ilość łoju. Co więcej, nawet najmniej problematyczna skóra normalna może cierpieć z powodu braku wody. Objawy odwodnionej skóry normalnej zwykle nie są bardzo dotkliwe. To najczęściej przesuszenie, które można zażegnać, powracając do właściwej diety z odpowiednią ilością wody czy nawyków pielęgnacyjnych w zależności od tego, co przyczyniło się do jej powstania.

Jakie są przyczyny odwodnienia skóry?

Bez wątpienia odwodnienie skóry to zjawisko złożone, na które wpływa wiele czynników. Rozpoznanie, który z nich jest przyczyną odwodnienia w Twoim przypadku, pomoże Ci szybciej uporać się z problemem. Jakie przyczyny odwodnienia skóry znamy?

  • Niewłaściwa pielęgnacja to jedna z najczęstszych przyczyn odwodnienia skóry. Kiedy stosujesz niewłaściwe produkty, które nie odpowiadają na Twoje potrzeby, możesz nabawić się rozmaitych problemów skórnych. Odwodnienie pojawia się zwłaszcza w przypadku używania zbyt agresywnych detergentów, które naruszają płaszcz hydrolipidowy skóry.

  • Inne przyczyny odwodnionej skóry twarzy? Na pewno używki. Alkohol w dużych ilościach oraz dym papierosowy nie tylko odwadniają skórę, ale też sprawiają, że wygląda szaro i niezdrowo. 

  • Za istotne przyczyny odwodnionej skóry uznaje się warunki atmosferyczne. Zimą  skóra narażona jest na działanie silnego wiatru, mrozu oraz zmiennej temperatury podczas wchodzenia i wychodzenia z budynków. Do tego dochodzi wszechobecne zanieczyszczenie powietrza. Latem z kolei szczególnie niebezpieczne staje się działanie intensywnego słońca, zwłaszcza kiedy nie stosujesz ochrony SPF.

  • Odwodnienie skóry to niepożądany skutek uboczny niektórych leków. Tak działają środki wykorzystywane w leczeniu trądziku czy obniżające poziom cholesterolu lub leki moczopędne stosowane w leczeniu nadciśnienia.

  • Kolejny groźny czynnik to stres. Długotrwałe, ciągłe napięcie prowadzi do zaburzeń homeostazy, osłabienia organizmu, co w efekcie odbija się na wyglądzie.

  • Do odwodnienia skóry twarzy przyczyniają się też niektóre kosmetyki kolorowe stosowane do makijażu. Nieodpowiednie ich składniki mogą doprowadzić do wysuszenia skóry i podrażnień.  

Odwodniona skóra twarzy i ciała

skóra odwodniona pielęgnacja

Warto pamiętać, że odwodniona skóra twarzy oraz ciała nie są tym samym. Twarz ma inne potrzeby, ponieważ skóra w tym miejscu jest delikatniejsza, cieńsza oraz najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. To jedyny fragment ciała, który pozostaje odsłonięty nawet w najchłodniejsze i wietrzne dni. Niezwykle wrażliwa i narażona na odwodnienie jest zwłaszcza skóra okolic oczu. Zresztą trudno się temu dziwić – niemal nie ma gruczołów łojowych odpowiedzialnych za produkcję sebum. Odwodniona skóra pod oczami sprawia, że spojrzenie wygląda na pozbawione blasku. Pojawiają się cienie pod oczami, które nadają twarzy zmęczony wygląd. Często się zdarza, że odwodnienie skóry twarzy łączy się z innymi problemami. 

Częsty problem to odwodniona skóra na nogach. Brak odpowiedniego nawilżenia to łuszczenie się skóry, szorstkość, zaczerwienienie i podrażnienie. Poza znanymi już i opisanymi wyżej czynnikami niemałą rolę w powstaniu tego stanu odgrywa depilacja czy golenie. To zabiegi, które wysuszają skórę i bywają źródłem podrażnień, szczególnie kiedy nie zadbasz o właściwe nawilżenie po ich wykonaniu.

Nierzadki kłopot to również odwodniona skóra rąk. Stan ten najczęściej nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura zaczyna spadać. Jesteś na to szczególnie narażona, jeśli zapominasz o rękawiczkach. Jednak czynniki atmosferyczne to nie wszystko. Do odwodnienia skóry na dłoniach przyczynia się również mycie naczyń bez rękawiczek – detergenty niszczą naturalna powłokę hydrolipidową powodując powstanie podrażnień. Tak samo silnie wysuszająco działają żele antybakteryjne z wysoką zawartością alkoholu etylowego. Aby złagodzić negatywne skutki ich działania, sięgnij po regenerujący krem do rąk z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS.

Pielęgnacja odwodnionej skóry

Nawet kiedy wyeliminujesz szkodliwe czynniki odwadniające skórę, nie rezygnuj z jej pielęgnacji. Pomogą Ci w tym kosmetyki do suchej skóry. Dopasuj je do tej części ciała, która potrzebuje nawilżenia, a szybko zauważysz zadowalające efekty. Weź też pod uwagę formuły produktów. Pielęgnacja skóry odwodnionej musi koncentrować się wokół składników takich jak Mocznik, Ceramidy, Naturalne Czynniki Nawilżające oraz Dekspantenol. Cenne działanie wykazuje również Gliceryna, która utrzymuje wilgoć skóry, pozostawiając ją gładką i miękką przez długi czas. Po jakie kosmetyki do skóry odwodnionej sięgnąć? 

  • Skóra twarzy jest szczególnie delikatna. Gdy wymaga intensywnego nawilżenia, krem musi być na tyle lekki, aby nie powodował jej obciążenia czy zatkania porów (zwłaszcza w pielęgnacji odwodnionej tłustej skóry). Polecamy zatem Krem do twarzy z 5% Mocznika Eucerin UreaRepair, który przynosi ulgę nawet bardzo przesuszonej, ściągniętej skórze. Lekka formuła jednocześnie intensywnie nawilża i sprawia, że skóra staje się wyraźnie gładka i miękka.  

  • W nawilżeniu skóry ciała spisze się Emulsja z 10% Mocznika Eucerin UreaRepair PLUS, która zawiera Mocznik, NMF oraz Ceramid. To formuła, która przynosi ulgę aż 48 godzin i może być stosowana do pielęgnacji skóry osób z cukrzycą, łuszczycą i rogowaceniem mieszkowym. 

  • Kiedy doszło do odwodnienia skóry w innych partiach ciała, a przy tym pojawiło się zaczerwienie czy podrażnienie, z pomocą przychodzi Maść regenerująca Eucerin Aquaphor. Ta bezwodna maść wspiera regenerację naskórka i tworzy na skórze półokluzyjną warstwę. W dotarciu do trudno dostępnych miejsc pomoże Ci za to Eucerin Aquaphor Maść regenerująca w spray'u, która pozwala na rozpylanie w zakresie 360°. 

Jak nawodnić odwodnioną skórę?

Między skórą odwodnioną a dietą istnieje duża zależność. Przy niedostatecznej ilości przyjmowanych płynów oraz nieurozmaiconym jadłospisie, szybko zauważysz pogorszenie wyglądu cery. Na pierwszym miejscu stawiaj więc picie odpowiedniej ilości płynów oraz zadbaj o zbilansowaną dietę. Twoje posiłki powinny być bogate w witaminę D3, witaminę K oraz te z grupy B. Dobry wpływ na nawilżenie skóry ma także włączenie do diety oleju lnianego. Sprawdź też, co robić, aby zapobiec odwodnieniu skóry twarzy. 

Jak zapobiec odwodnieniu skóry?


I w tym przypadku sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Stosuj zatem kosmetyki, które nie wysuszają i nie podrażniają. Powinny odpowiadać Twojemu rodzajowi cery oraz jej aktualnym potrzebom. Oczyszczaj skórę w łagodny sposób oraz intensywnie ją nawilżaj. Kiedy zmagasz się ze skórą skłonną do przesuszenia, unikaj na co dzień zbyt intensywnego, ciężkiego i wysuszającego makijażu, a przy tym sięgaj po hipoalergiczne produkty. Dopasuj pielęgnację do pory roku. W letnie miesiące cerze zwykle wystarczają lekkie, nawilżające formuły, lecz kiedy temperatura na zewnątrz spada, a warunki atmosferyczne stają się coraz bardziej niesprzyjające, włącz do pielęgnacji bogatsze, odżywcze kremy. Niezależnie od pory roku stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Oczywiście latem promieniowanie jest szczególnie silne, dlatego też filtry powinny mieć najwyższą wartość. Nie rezygnuj z ochrony przeciwsłonecznej również zimą, bo i wtedy docierają do Ciebie promienie UVA.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz, co robić z odwodnioną skórą. Przede wszystkim wyeliminuj czynniki drażniące skórę, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i o właściwą, dobrze zbilansowaną dietę. Miej zawsze w swojej kosmetyczce kremy, a w razie potrzeby również maści o działaniu nawilżającym i stosuj je tak często jak tego wymaga Twoja skóra.

Powiązane artykuły

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin