Prawidłowe pH skóry - jakie powinno być?

2 min na przeczytanie
Pokaż więcej

Prawidłowe pH skóry – jakie powinno być?

Wartość pH skóry powinna pozostawać niezmienna. Niestety wiele czynników narusza barierę ochronną skóry, tym samym powodując zaburzenia pH. To z kolei wiąże się z przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi i negatywnie wpływa na kondycję skóry. Wobec tego pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być prawidłowe pH oraz jak utrzymać je we właściwym przedziale. W niniejszym artykule udało się nam zebrać informacje, dzięki którym odpowiednio zadbasz o skórę.

Co to jest pH skóry i dlaczego powinno być prawidłowe?

Co kryje się za nazwą pH? Jest to skrót od angielskich słów – potential of hydrogen. Wartość pH wyraża odczyn roztworów wodnych, a dokładnie ich kwasowość lub zasadowość. Skala pH rozciąga się w przedziale liczbowym od 1 do 14. Przy czym 7 to odczyn obojętny, wartości poniżej 7 oznaczają odczyn kwaśny, a powyżej 7 mówi się o pH zasadowym. 

Naturalne fizjologiczne pH zdrowej skóry ma odczyn kwaśny. Może osiągać wartość od 3,5 do 5,5. Skąd takie różnice? Wynika to z faktu, że na wartość pH składa się wiele czynników. Odczyn skóry kształtują zawarte w pocie: kwas mlekowy i aminowy, wolne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w wydzielinie gruczołów łojowych, a także produkty powstające w procesie rogowacenia naskórka jak aminokwasy, filagryna. Odczyn pH skóry kształtuje też jej flora bakteryjna. Dlatego pH skóry człowieka różni się w zależności od obszaru ciała. Wpływ na wartość́ pH będzie miał też stopień nawilżenia skóry. Podwyższone wartości pH znajdziemy w miejscach o zwiększonej wilgotności jak na przykład fałdy skórne. Okolice pośladków, miejsca intymne oraz pachy będą miały kwaśny odczyn o wyższych wartościach. Na twarzy, klatce piersiowej czy rękach często dochodzi do podwyższenia się poziomu pH – wszystko dlatego, że są one szczególnie narażone na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych takich jak warunki atmosferyczne, pora roku, a nawet pora dnia.

Wiesz już, co to jest pH skóry! Czas na wyjaśnienie, dlaczego jest tak istotne dla Twojego zdrowia oraz w jaki sposób możesz je utrzymać na właściwym poziomie. 

Dlaczego pH skóry ma znaczenie dla jej zdrowia?

Odchylenia od prawidłowych wartości pH mają wpływ na funkcjonowanie bariery naskórkowej. Troska o prawidłowe pH skóry pozwala zachować ją w dobrej kondycji oraz zachować jej ładny wygląd. To jednak nie wszystko – to kwestia ważna przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Lekko kwaśne pH zapewnia Ci ochronę przed bakteriami i grzybami chorobotwórczymi. Większość niebezpiecznych mikrobów rozwija się w środowisku zasadowym, dlatego utrzymując kwaśne pH zyskujesz przed nimi naturalną ochronę.

Nieprawidłowe pH skóry prowadzi do następujących zaburzeń:

  • Skóra o zbyt wysokim pH szybciej traci wilgoć. To może prowadzić do jej przesuszenia, szorstkości, swędzenia i podrażnień. Nieprawidłowe pH występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS), łuszczycą oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi skóry. Odczyn ten jest zazwyczaj wyższy niż u osób zdrowych, i wzrasta w okresie zaostrzenia choroby. 

  • Niewłaściwe pH skóry sprzyja rozwojowi trądziku. Skóra o zbyt alkalicznym odczynie to idealne środowisko dla rozwoju bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Ponadto, podwyższenie pH skóry zwiększa produkcję sebum i prowadzi do zatkania porów, rozwoju zaskórników i wyprysków.

  • Zaburzenia pH skóry odbijają się na stanie mikroflory skórnej i sprzyjają rozwojowi zakażeń grzybiczych.

  • W wyniku zaburzeń pH skóry twarzy i ciała może dojść do rozwoju infekcji. Często wraz ze wzrostem pH powierzchni skóry obserwuje się zmianę składu mikrobiomu skóry. Wszystko dlatego, że odczyn zasadowy skóry osłabia jej barierę ochronną, prowadząc do wzmożonej utraty wilgoci i suchości skóry, co sprzyja infekcjom.

  • Zaburzenie pH skóry głowy skutkuje łupieżem, łojotokiem czy podrażnieniem. W efekcie odczuwalny będzie świąd i utrzymujący się dyskomfort. Włosy mogą stać się przesuszone, matowe, oraz trudne do ułożenia.
 

Czym jest kwaśny płaszcz skóry i jak dbać o jego równowagę?

Mianem kwaśnego płaszcza skóry określa się barierę naskórkową oraz naturalny czynnik nawilżający (NMF) będący składową tej bariery. To mieszanina związków rozpuszczalnych w wodzie, która odpowiada za zachowanie i zatrzymywanie wilgoci w skórze. Ten ochronny płaszcz wodno-lipidowy pokrywa całe ciało. Kiedy bariera ochronna Twojej skóry ma kwaśne pH, zatrzymywana jest w niej woda oraz składniki odżywcze. W ten sposób chroniona jest przed wysuszeniem, wszelkimi zanieczyszczeniami środowiska, toksynami i bakteriami. Podczas niewłaściwego oczyszczania skóry z kosmetyków oraz rozmaitych zanieczyszczeń dochodzi do naruszenia jej bariery ochronnej. 

Jakie kosmetyki wybrać, aby utrzymać prawidłowe pH skóry?

Aby zachować naturalne pH skóry, wprowadź w życie zdrowe nawyki oraz stosuj kosmetyki regulujące pH. Niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniego natłuszczenia i nawilżenia skóry, ponieważ wpływa ono na utrzymanie prawidłowego odczynu płaszcza wodno-lipidowego Twojej skóry. Kiedy zmieni się naturalne pH skóry, dojdzie do podrażnień, zaczerwienienia, a nawet uczuleń. Do mycia twarzy i ciała wykorzystuj więc produkty o optymalnym pH bogate w olejki. Tak działa m.in. olejek do mycia pH5 Eucerin, który zawiera naturalne olejki pielęgnacyjne intensywnie regenerujące skórę. Dba o mikrobiom Twojej skóry, a przy tym nadaje się do codziennego stosowania, nawet przy częstym myciu skóry! Dodatkowo, aby utrzymać pH kwaśne nie stosuj toników z alkoholem, które działają wysuszająco. Unikaj też gorącej wody podczas kąpieli, ponieważ wysusza ona skórę. 

Poważnym wrogiem kwaśnego pH są kosmetyki do twarzy o pH wyższym od 5,5. Jak sprawdzić pH kosmetyków? Obecnie producenci zwykle informują o tym, jakie pH ma dany produkt. Szukaj więc tych z oznaczeniem wskazującym na bezpieczne pH. Inna opcja to zakup testera pH w postaci papierków lub pasków testowych. Wystarczy przyłożyć tester do kosmetyku, a następnie odczytać wynik pH z załączonej skali kolorów lub wskaźnika. Możesz też zdecydować się na zakup pehametru elektronicznego, który zapewnia dokładniejsze wyniki. Ten rodzaj urządzenia zazwyczaj ma elektrodę, którą wkładasz do kosmetyku, a następnie odczytujesz wynik pH z wyświetlacza.

Uwzględnij jednak, że w pełni dokładne pomiary pH kosmetyku wymagają specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, a testery pH dostępne dla konsumentów miewają ograniczoną dokładność. Ale nie musisz się zniechęcać – wymienione metody mogą dawać ogólny obraz pH produktu!

Co robić, jeśli twoja skóra ma nieprawidłowe pH?

Na zaburzenie równowagi pH skóry wpływa wiele czynników. Warto się im przyjrzeć, aby w razie potrzeby wyeliminować te szkodliwe z pielęgnacji oraz codziennego życia.

Wśród nich wymienia się:

  • produkty o działaniu antybakteryjnym, w tym mydła i żele,

  • niektóre z kosmetyków o zasadowym pH, 

  • mycie twarzy i ciała wodą z kranu,

  • zbyt częste i zbyt intensywne mycie skóry,

  • zanieczyszczenia powietrza,
  • pot,

  • trądzik oraz nadmierne wytwarzanie sebum przez skórę,

  • nadmierną ekspozycję na słońce.
Jeśli zatem chcesz zachować właściwe pH skóry, postaraj się wyeliminować przynajmniej kilka z wymienionych wyżej punktów. Nie jesteś pewna, czy Twoja cera ma właściwy odczyn i zastanawiasz się, jak sprawdzić pH skóry? Pomogą Ci w tym odczucia, które towarzyszą Ci podczas dotykania skóry. Choć musisz mieć świadomość, że nie jest to szczególnie dokładne działanie.

Zatem, kiedy wyczuwasz, że skóra pod palcami jest gładka, miękka i elastyczna oraz nie ma na niej suchych skórek, jej pH jest zapewne w normie. Jeśli zauważysz zmiany takie jak suche miejsca, podrażnienia czy dokuczliwe zaczerwienienia, prawdopodobnie pH jest zbyt niskie. Otóż sucha skóra ma odczyn kwaśny, czyli niższy niż 6 i zapewne bliżej mu do 4. W takim wypadku powinnaś wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która przywróci optymalne pH. Odwrotna sytuacja dotyczy cery tłustej. Zazwyczaj poziom jej pH przekracza 6, co oznacza, że jest ona zasadowa. Zmiany trądzikowe oraz wszelkie wypryski to znak, że pH osiągnęło zbyt wysokie poziom. Możesz też udać się na profesjonalne badanie poziomu pH do gabinetu dermatologicznego. W takim wypadku przeprowadza się je za pomocą pehametru. Nie obawiaj się – jest ono proste i bezbolesne. Specjalista przykłada do skóry pacjenta elektrody w szklanej sondzie, w ten sposób uzyskując precyzyjny wynik. 

Podsumowując – naturalne pH skóry jest lekko kwaśne. Skóra o właściwym odczynie lepiej pełni swoją funkcję ochronną, dłużej zachowuje wilgoć i ma większą odporność na infekcje. Zaburzenia w tym obszarze mogą prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak przesuszenie, trądzik, zakażenia bakteryjne i grzybicze. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o równowagę pH poprzez odpowiednią pielęgnację. Właściwe pH kosmetyków służy przywróceniu skórze lekko kwaśnego pH. Wśród propozycji Eucerin znajdziesz kosmetyki do skóry dojrzałej oraz kosmetyki nawilżające, które pomogą Ci utrzymać skórę w zdrowiu. 

Powiązane artykuły

Co nas wyróżnia

Pionierskie rozwiązania
Pionierskie rozwiązania

Dostarczamy przebadaną klinicznie i dermatologicznie pielęgnację skóry, aby zachować jej zdrowy i promienny wygląd.

Rekomendacje dermatologów
Rekomendacje dermatologów

Współpracujemy z wiodącymi dermatologami i farmaceutami na całym świecie, aby tworzyć skuteczne produkty do pielęgnacji skóry, którym mogą oni zaufać i polecić.

Zaangażowanie w innowacje
Zaangażowanie w innowacje

Od ponad 100 lat poświęcamy się wprowadzaniu innowacji w pielęgnacji skóry. Wierzymy w tworzenie aktywnych składników i łagodzących formuł o wysokiej tolerancji, które pomogą Ci żyć lepiej każdego dnia.

Znajdź najbliższą aptekę stacjonarną z produktami Eucerin