Drukuj

Ogólne informacje o trądziku Objawy, przyczyny i rozwiązania

Trądzik pospolity jest bardzo powszechną chorobą skóry w krajach uprzemysłowionych. Przeważnie występuje w okresie dojrzewania i towarzyszy zmianom hormonalnym. Objawy mogą utrzymywać się do późnego etapu dorosłego życia. U około 80-90% młodych osób występuje trądzik o różnym stopniu nasilenia, a 20-30% z nich musi skonsultować się z lekarzem. U coraz większej liczby osób, a zwłaszcza kobiet, występuje również trądzik w późniejszym okresie życia.


OBJAWY

CO TO JEST TRĄDZIK?

Ilustracja przedstawiająca trądzik
Trądzik: co dzieje się w skórze?

Skóra z trądzikiem jest tłusta, a na twarzy i często również na szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach pojawiają się otwarte i zamknięte zaskórniki. W przypadku średnionasilonych i nasilonych zmian, skóra ulega zaczerwienieniu i pojawiają się zmiany zapalne, w postaci krostek i grudek. Trądzik może być obciążający psychicznie, uporczywy i prowadzić do przebarwień pozaplanych oraz/lub blizn.

Przebarwienie pozapalne stanowi płaski obszar przebarwionej skóry i jest odpowiedzią skóry na stan zapalny taki jak trądzik. Występuje częściej u osób z ciemną karnacją. Z czasem przebarwienie może ulegać rozjaśnieniu, ale pomocne może być leczenie dermatologiczne i postępowanie przeciwdziałające powstawaniu przebarwień.

Wyróżnia się trzy stopnie nasilenia trądziku:

Zdjęcie ilustrujące stopnie nasilenia trądziku

1. Trądzik łagodny określany również jako trądzik zaskórnikowy.

Zdjęcie ilustrujące stopnie nasilenia trądziku

2. Trądzik umiarkowany określany również jako trądzik grudkowo-krostkowy.

Zdjęcie przedstawiające stopnie nasilenia trądziku

3. Trądzik nasilony określany również jako trądzik skupiony.

Istnieją cztery główne czynniki, które sprzyjają rozwojowi trądziku:

Ilustracja przedstawiająca łojotok.
Łojotok
Ilustracja przedstawiająca hiperkeratozę.
Hiperkeratoza (nadmierne rogowacenie)
Ilustracja przedstawiająca nadmierny wzrost bakterii
Namnażanie się bakterii
Ilustracja przedstawiająca zapalenie
Stan zapalny

01 Łojotok
Jest to naprodukcja sebum (łoju). W warunkach fizjologicznych, gruczoły wydzielają oleistą substancję - sebum, która pokrywa włosy i skórę.

Kilka czynników takich jak hormony, klimat, niektóre leki i czynniki genetyczne nasilają produkcję sebum.

Zaburzone wydzielanie sebum, może również być przyczyną łojotokowego zapalenia skóry, często występującej choroby skóry na tle zapalnym, w przebiegu której powstają białe, żółtawe łuski w tłustych obszarach skóry, takich jak skóra głowy lub wewnętrzna strona ucha. Dowiedz się więcej o łojotokowym zapaleniu skóry.  

02 Hiperkeratoza
Hiperkeratoza (nadmierne rogowacenie) jest zgrubieniem zewnętrznej warstwy skóry (warstwy rogowej). Zaburzone usuwanie martwych, zrogowaciałych komórek blokuje przewody wyprowadzające gruczołów łojowych i zakłóca wydzielanie sebum (łoju).

Gdy skóra wydziela nadmierną ilość łoju (łojotok) i złuszczanie martwych komórek nie przebiega prawidłowo (hiperkeratoza), może dochodzić do zatykania mieszka włosowego i formowania miękkiego czopu. Ten czop powoduje uwypuklenie ściany mieszka włosowego i uformowanie zamkniętego zaskórnika lub jeśli czop znajduje się blisko powierzchni otwartego zaskórnika.

03 Nadmierny wzrost bakterii
Bakterie, które w normalnych warunkach kolonizują mieszki włosowe (Propionibacterium acnes), w zaczopowanym mieszku włosowym nadmiernie się namnażają, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego i powstania: grudek, krostek i torbieli.

04 Zapalenie
Konsekwencją namnażania się bakterii jest zaczerwienienie i stan zapalny. W nasilonych przypadkach trądziku, ściana mieszków włosowych pęka w późnej fazie zapalenia, a ich zawartość: bakterie, lipidy (w tym wolne kwasy tłuszczowe) oraz fragmenty martwych komórek uwalniane są do otaczających tkanek, wywołując odczyn zapalny.  

Podstawowe informacje na temat przyczyn trądziku i niedoskonałości skóry

Jeśli nadal nie masz pewności czy objawy, które u siebie obserwujesz, są związane z trądzikiem czy nie, Test Skóry może pomóc Tobie w odnalezieniu odpowiedzi. Skonsultuj się również z  dermatologiem.


PRZYCZYNY I CZYNNIKI WYWOŁUJĄCE

GŁÓWNE PRZYCZYNY TRĄDZIKU

Uważa się, że jedną z przyczyn pojawiania się trądziku są hormony. Dlatego właśnie trądzik występuje najczęściej u nastolatków (chociaż może stanowić problem osób w każdym wieku). Fizjologiczny wzrost poziomu androgenów, zarówno u chłopców jak i dziewcząt, w okresie dojrzewania powoduje wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe w ilości przekraczającej potrzeby skóry. 

Poza tym oprócz zwiększonej ilości hormonów we krwi, na rozwój trądziku wpływa również podwyższona wrażliwość gruczołów łojowych na ich działanie.

W większości przypadków trądzik zanika spontanicznie po okresie dojrzewania. Jednak,  konieczne jest skuteczne leczenie, które zapobiegnie powstawaniu trwałych blizn.

Gruczoły łojowe są szczególnie wrażliwe na hormony, w związku z czym trądzik u osób dorosłych może rozwijać się u kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych, takich jak zespół policystycznych jajników (PCO). Stres psychiczny może być również dodatkowym czynnikiem wywołującym trądzik u dorosłych kobiet.

Bakterie. U niektórych osób z cerą trądzikową, nadmierna produkcja sebum stwarza idealne środowisko, w którym nieszkodliwe z reguły bakterie (Propionibacterium acnes) mogą nadmiernie namnażać się. To wywołuje stan zapalny i powoduje powstawanie czerwonych lub wypełnionych ropą zmian na skórze. 

Nie ma to związku z brakiem dostatecznej dbałości o higienę choć czasami pojawiają się takie teorie (mity). Przeciwnie, nadmierne oczyszczanie skóry drażniącymi preparatami powoduje podwyższone ryzyko podrażnienia skóry.
Zamyślony chłopiec
Trądzik może wywoływac stres emocjonalny. Dlatego należy skonsultować się z dermatologiem już we wczesnej fazie choroby.
Rola bakterii
Przeważnie nieszkodliwe bakterie (Propionibacterium acnes) mogą nadmiernie namnażać się na skutek zbyt dużej produkcji sebum.

Geny również wpływają na ryzyko wystąpienia trądziku. Jeśli u obojga rodziców występuje trądzik, to istnieje wyższe ryzyko, że choroba rozwinie się również u ich dziecka.

Analogicznie, jeśli u jednego lub obojga rodziców trądzik występował w życiu dorosłym, to istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że podobna sytuacja powtórzy się również u ich dzieci.

Kobieta przyjmując pigułkę
Zawsze należy poinformować swojego lekarza o obecnie przyjmowanych lekach i skonsultować się w przypadku problemów skórnych.

Leki. Niektóre leki takie jak sterydy i lit mogą u części osób wywoływać trądzik.

Istnieje wiele mitów dotyczących trądziku, z których wiele w nieuzasadniony sposób przypisuje winę osobie chorej - tak jak np. przekonanie, że przyczyną trądziku jest brudna skóra, niedostateczna higiena, zła dieta lub że trądzik jest chorobą zakaźną. Te stwierdzenia są nie tylko nieprawdziwe, ale mogą wywoływać dodatkowy niepotrzebny stres u chorych osób, które i tak już mają niską samoocenę. Dermatolodzy potrafią jednak oddzielić fakty od mitów.

Dowiedz się więcej o farmakologicznym leczeniu trądziku.
Dowiedz się więcej o niefarmakologicznym leczeniu trądziku.


CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE

GŁÓWNE CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE TRĄDZIKOWI

Wiadomo, że niektóre czynniki, chociaż nie stanowią przyczyny trądziku, mogą nasilać jego objawy: 

  • dieta zbyt bogata w węglowodany (dużo cukru i białej mąki) 
  • picie zbyt dużej ilości mleka krowiego i spożywanie produktów nabiałowych (z wyjątkiem sera)
  • palenie papierosów
  • produkty do makijażu blokujące pory

Kobieta spożywająca czekoladę
Spożywanie słodkich produktów zawierających duże ilości cukru może pogłębiać objawy trądziku.

Należy skonsultować się z dermatologiem we wczesnych objawach trądziku, nawet wówczas gdy objawy są mało nasilone, gdyż skuteczne leczenie farmakologiczne może zapobiec nasileniu choroby i konsekwencjom takim jak trwałe blizny.

Należy stosować się do następujących ogólnych zasad: 
  • Stosować letnią wodę i odpowiedni preparat do oczyszczania (zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może nasilać trądzik) 
  • Pozostawiać krosty samodzielnemu wyleczeniu (wyciskanie może tylko pogorszyć problem i prowadzić do powstawania blizn)
  • Stosować tylko niekomedogenne (niezatykające porów) produkty do pielęgnacji skóry
  • Nakładać niekomedogenny makijaż
  • Usuwać makijaż na koniec dnia
Kobieta w trakcie oczyszczania skóry
W każdym przypadku problemów skórnych, do codziennej pielęgnacji skóry należy stosować odpowiednio dobrane produkty.
Znaczenie odpowiedniego oczyszczania i pielęgnacji skóry z niedoskonałościami i trądzikiem

ROZWIĄZANIA

LECZENIE OBJAWÓW SKÓRY TRĄDZIKOWEJ

Chociaż brak jest konkretnego "lekarstwa" na trądzik sam w sobie, leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne mogą bardzo skutecznie zapobiegać powstawaniu nowych zmian i tworzeniu się blizn. 

W zależności od nasilenia zmian w skórze trądzikowej, można stosować produkty z linii Eucerin DermoPURIFYER do oczyszczania i pielęgnacji skóry lub łączyć leczenie farmakologiczne i pielęgnację. W przypadku niektórych leków występują efekty uboczne w postaci wysuszenia skóry, które można łagodzić za pomocą jednoczesnej pielęgnacji nawilżającej.

Codzienne postępowanie pielęgnacyjne powinno obejmować stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej odpowiedniej dla skóry z niedoskonałościami i trądzikowej, takiej jak Eucerin Sun Fluid Matujący SPF 50+.

Leczenie skóry z niedoskonałościami i trądzikiem

Produkty