Drukuj

Atopowe zapalenie skóry ciała Łagodzenie codziennych dokuczliwych objawów

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry, która dotyka około 2-5% dorosłych i aż 10-20% dzieci na całym świecie. Jest to przewlekły stan charakteryzujący się suchą, spierzchniętą, skłonną do podrażnień skórą i okresowymi zaostrzeniami choroby z bardziej dokuczliwymi objawami. Chociaż na AZS,  nie ma leku, regularna, konsekwentna i właściwa pielęgnacja może chronić skórę i łagodzić objawy.


OBJAWY

CO TO JEST ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY?

Atopowe zapalenie skóry – inaczej wyprysk atopowy – to przewlekła choroba skóry atakująca skórę twarzy i ciała niemowląt, dzieci i osób dorosłych.

Graficzna ilustracja skóry
1. Zaburzenie czynności bariery skórnej ułatwia dostęp mikroorganizmom
2. Aktywacja komórek odpornościowych, stan zapalny
3. Świąd
Plecy kobiety z zainfekowaną skórą
Obszary skóry, które atakuje choroba, mogą być różne. Typowe objawy to sucha, spierzchnięta i podatna na podrażnienia skóra.

Częstość występowania choroby wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat dwukrotnie lub nawet trzykrotnie, zwłaszcza w krajach cywilizacji zachodniej. Jak dotąd nie ustalono jednej rozstrzygającej przyczyny atopowego zapalenia skóry, ale istnieją dowody na jego związki z astmą i katarem alergicznym.
Choroba występuje głównie u dzieci – choruje na nią 10-20% dzieci na całym świecie, a liczba dorosłych z tym schorzeniem sięga 2-5%.
U dorosłych  zwykle występuje na szyi i dekolcie, wewnętrznej części łokci, pod kolanami, na dłoniach i stopach, oraz na twarzy i skórze głowy. Objawy i atakowane obszary różnią się trochę w przypadku dzieci i niemowląt

Osoby z atopowym zapaleniem skóry często cierpią na dodatkowe dolegliwości, takie jak brak snu, stres, poczucie dyskryminacji i brak pewności siebie. Oprócz stosowania odpowiedniej codziennej pielęgnacji skóry, można wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, które mogą łagodzić objawy – jak choćby noszenie bawełnianej odzieży, utrzymywanie niskiej temperatury, aby zapobiec poceniu się i unikanie pokarmów wyzwalających lub nasilających objawy.


Jeżeli nie masz pewności, co do obserwowanych u siebie objawów, zasięgnij porady lekarza lub dermatologa.


PRZYCZYNY I CZYNNIKI WYWOŁUJĄCE AZS

POTENCJALNE PRZYCZYNY I CZYNNIKI WYWOŁUJĄCE ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Dermatolodzy nie odkryli jeszcze ostatecznej przyczyny atopowego zapalenia skóry, ani lekarstwa na nie. Jednakże udowodniono, że kilka czynników powoduje, że niektóre osoby są bardziej narażone na zachorowanie na AZS. Należą do nich:

 • Czynniki genetyczne. Udowodniono, że istnieje związek między atopowym zapaleniem skóry, astmą i katarem alergicznym. Jeżeli jedno lub oboje rodziców cierpi na jeden z tych stanów, istnieje duża szansa, że ich dziecko zachoruje na atopowe zapalenie skóry. Ryzyko to rośnie proporcjonalnie, a więc jeżeli oboje rodzice cierpią na wszystkie te trzy stany, szansa, że ich dziecko odziedziczy chorobę, również rośnie.
 • Klimat. Zimny klimat zwiększa ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry, podobnie jak mieszkanie w silnie zanieczyszczonych, dużych miastach. Udowodniono, że dzieci jamajskie wychowywane w Londynie są dwa razy bardziej narażone na zachorowanie na atopowe zapalenie skóry, niż ich rówieśnicy na Jamajce.
 • Płeć. Kobiety są trochę bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry, niż mężczyźni.
 • Wiek matki. Dzieci urodzone, kiedy ich matki były już w późnym wieku rozrodczym, są narażone bardziej, niż dzieci młodszych matek.


Matka i dziecko przytulają się
Atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne. Rodzice cierpiący na AZS, lub astmę czy katar alergiczny mogą przekazać je dziecku.
Twarz kobiety w średnim wieku.
Kobiety są bardziej podatne na atopowe zapalenie skóry, a nawet wiek, w jakim urodzą dziecko, może mieć zasadnicze znaczenie dla szansy na zachorowanie ich dzieci na AZS.

W skórze atopowej występuje niedobór składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), takich, jak aminokwasy. Skóra atopowa ma również zaburzenia powstawania lipidów barierowych. W rezultacie ochronna bariera skórna jest osłabiona, a leżące pod nią warstwy skóry stają się podatne na infekcje. 

Również same objawy atopowego zapalenia skóry mogą być czynnikiem pogłębiającym stan schorzenia. Ponieważ skóra jest sucha i swędząca, chorzy odczuwają silną potrzebę drapania się. Drapiąc skórę, zakłócają czynność bariery skórnej. To odkrywa leżące niżej warstwy skóry i naraża je na infekcje. Bakterie powodują podrażnienie i w ten sposób świąd pogłębia się. Mechanizm ten nazywany jest Błędnym Kołem Skóry Atopowej.


atopowe-zapalenie-skóry

CZYNNIKI DODATKOWE

DALSZE CZYNNIKI PRZYCZYNIAJĄCE SIĘ DO POWSTANIA LUB ROZWOJU ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Wpływ innych czynników może nasilać istniejące objawy. Chociaż czynniki te są dość indywidualne, należą do nich:

Kobieta w bawełnianym pulowerze
Bawełna, między innymi w ubraniach, jest szczególnie polecana - jest miękka, przewiewna i wygodna. A na przykład, zakładanie bawełnianych rękawiczek na noc chroni przed podrapaniem skóry w trakcie snu.

 • alergie pokarmowe – np. na mleko, ser, orzechy, skorupiaki
 • alergia na alkohol
 • alergie na roztocza kurzu domowego, pyłki
 • tkaniny szorstkie lub nieprzepuszczające powietrza – np. wełna i nylon
 • nikiel – metal powszechnie spotykany w biżuterii i zegarkach.
 • formaldehydy
 • niektóre detergenty – często oznaczone jako "biologiczne"
 • stres
 • niedobór snu
 • pot
 • dym papierosowy

Czytaj dalej o czynnikach, które wpływają na skórę.


ROZWIĄZANIA

KONTROLOWANIE OBJAWÓW ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY CIAŁA

Nie ma znanego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry, ale jest kilka sposobów, dzięki którym można łagodzić objawy skóry atopowej, a nawet wydłużyć okres między zaostrzeniami schorzenia.

Emolienty

Emolienty (inaczej substancje nawilżająco-natłuszczające) powinny być stosowane do codziennej pielęgnacji.  Tego typu mleczka, kremy do twarzy, olejki pod prysznic i emulsje do kąpieli utrzymują jędrność i nawilżenie skóry, zmniejszając tym samym jej podatność na uszkodzenia. Regularne stosowanie emolientów pomaga zredukować świąd. 

Aktywne składniki często spotykane w formułach emolientów obejmują:

 • Kwasy tłuszczowe omega-6 uzyskiwane z oleju z wiesiołka i oleju z pestek winogron. Te substancje koją i odżywiają zmienioną chorobowo skórę, jednocześnie uzupełniając naturalną barierę ochronną skóry.
 • Licochalcone A (wyciąg z korzenia lukrecji). Jest to naturalna substancja przeciwzapalna i przeciwutleniająca, która zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi stan zapalny.

Leczenie dermatologiczne

Stany zaostrzenia schorzenia wymagają intensywniejszej pielęgnacji, z uzupełnieniem codziennego rutynowego nawilżania specjalnymi kremami do stosowania doraźnego. Kremy te, stosowane miejscowo często zawierają hydrokortyzon.

Kortykosteroidy (takie jak m.in. hydrokortyzon) są znane jako środki szybko i skutecznie łagodzące świąd i zmniejszające stan zapalny. Mają jednak kilka wad. Na przykład, ich zbyt długie stosowanie może powodować zmniejszenie grubości skóry i jej przesuszenie.
Z tego powodu nie można ich stosować długotrwale, ani też nie są idealnym rozwiązaniem dla niemowląt i dzieci.
Eucerin AtopiControl Krem intensywnie pielęgnujący posiada właściwości pielęgnacyjne o klinicznie udowodnionym działaniu, znacznie poprawiającym wygląd skóry w fazach zaostrzenia. To rozwiązanie do pielęgnacji skóry pomaga ograniczyć stosowanie hydrokortyzonu. Należy jednak pamiętać, że krem Eucerin AtopiControl Krem intensywnie pielęgnujący nie jest produktem farmaceutycznym i nie ma takiego produktu zastępować.


Kobieta nakładająca krem na lewą nogę.
Specjalne kremy do doraźnego stosowania miejscowego są często potrzebne w stanach zaostrzenia objawów AZS. Ponieważ mogą one zawierać hydrokortyzon, nie zaleca się ich długotrwałego stosowania.
Kobieta nakładająca Krem Eucerin AtopiControl Care na zgięcie ręki.
Krem Eucerin AtopiControl Acute Care poprawia wygląd skóry w fazach zaostrzenia objawów.

Codzienna indywidualna pielęgnacja w atopowym zapaleniu skóry ciała

Chociaż czynniki wyzwalające AZS są bardzo indywidualne, osoby cierpiące na AZS twierdzą, że jest wiele metod modyfikacji stylu życia, które mogą skutecznie pomóc:

Kobieta w zrelaksowanej pozie, z ugiętą nogą.
Używanie ubrań z bawełny jest zalecane dla osób z AZS. Jest ona miękka, przewiewna i wygodna. A zakładanie bawełnianych rękawiczek na noc chroni przed podrapaniem skóry w trakcie snu.
Kobieta po prysznicu, owinięta ręcznikiem, z turbanem z ręcznika na głowie.
Kąpiel pod prysznicem jest bardziej zalecana niż kąpiel w wannie, dopóki nie jest zbyt długa, a jej temperatura nie przekracza 32°C.

 • Utrzymywanie niskiej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, aby uniknąć pocenia się.
 • Noszenie ubrań (zwłaszcza tych, znajdujących w bezpośrednim kontakcie ze skórą), które są delikatne i przewiewne. Bawełna jest wygodna, a zimą można nakładać kilka warstw ubrań z bawełny. Najlepiej unikać materiałów mogących podrażniać skórę, o drapiącej fakturze, jak wełna oraz nie pozwalających skórze oddychać, jak nylon.
 • Trzymanie produktów do pielęgnacji skóry w lodówce, ponieważ chłodne kremy pomagają złagodzić swędzenie.
 • Prowadzenie dzienniczka i notowanie w nim wszelkich czynników, które mogą wywoływać zaostrzenia schorzenia.
 • Spędzanie wakacji w chłodnym i umiarkowanym klimacie – nie za gorącym i nie za zimnym.
 • Pranie nowych ubrań przed założeniem, w celu usunięcia drażniących barwników i impregnatów.
 • Zakładanie na noc bawełnianych rękawiczek, aby zapobiec drapaniu się podczas snu.
 • Owijanie ciała w mokre prześcieradła może pomóc zredukować świąd i zmniejszyć potrzebę drapania (w celu uzyskania dalszych informacji, skonsultuj się z dermatologiem).
 • Kąpanie się pod prysznicem, niż w wannie, zawsze w niezbyt gorącej wodzie (<32°) i nie za często, ani nie za długo.
 • Ograniczenie czasu kąpieli do 5-10 minut.
 • Za każdym razem stosowanie olejków do kąpieli (lub pod prysznic), ponieważ mają one działanie odbudowujące warstwę lipidów i pielęgnacyjne.
 • Unikanie ostrych gąbek lub szczotek do masażu w kąpieli lub pod prysznicem.
 • Ćwiczenia jogi lub medytacje, aby zredukować stres.


Jeżeli masz wątpliwości, jaki schemat postępowania ze swoją skórą wybrać, zasięgnij porady lekarza lub dermatologa.